Algorytm Almanac'a

Postmelson | 08 Kwi 2013, 22:29

Witam

Jestem nowym użytkownikiem, zakładam nowy wątek, bo nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.

Od kilku dni szukam jasnego i "lekkostrawnego" wyjaśnienia zasady algorytmu almanaca (astronomical almanac's algorithm), czyli metody dokładnego określenia położenia Słońca na niebie (azymutu i elewacji) znając współrzędne geograficzne i datę.

Przebrnąłem przez kilkanaście anglojęzycznych publikacji i mam straszny mętlik w głowie, tym bardziej że natura rzeczy nie jest dla mnie oczywista a praca ze skomplikowanym słownictwem utrudnia mi zadanie.

Najbardziej przydatną była praca J.J Michalsky'iego, który w prosty sposób opisał samą metodę wyliczania - matematyczną. Ja chciałbym zrozumieć zależności z których te wyliczenia powstają - czyli zacząć od układu Obserwator - Słońce przez układy ekliptyczne etc. W sensie prosiłbym o pomoc w zrozumieniu mechanizmu krążenia Ziemi wokół Słońca, związanymi z tym ekliptykami, równikami niebieskimi, Punktami Barana, Biegunem Świata etc....

Czy jest ktoś w stanie mi pomóc? Albo chociaż wie, gdzie takiego prostego wyjaśnienia szukać?

Pozdrawiam
 
Posty: 1
Rejestracja: 08 Kwi 2013, 22:22

 

PostHajduczny | 09 Kwi 2013, 12:13

Polecam książkę Jana Mietelskiego "Astronomia w geografii". Jeśli dobrze pamiętam, jest tam odpowiedni rozdział, wszystko jest rozpisane na przykłady i zadania, podane są też odpowiednie tabele. Po co się męczyć z literaturą obcojęzyczną, skoro własnych astronomów mamy pod dostatkiem i to dobrych.
Spatřil jsem kometu oblohou letěla
chtěl jsem jí zazpívat ona mi zmizela
Awatar użytkownika
 
Posty: 67
Rejestracja: 02 Lip 2007, 14:03
Miejscowość: Podkrakowska wieś

Postleo21055 | 09 Kwi 2013, 16:59

Hajduczny napisał(a):Polecam książkę Jana Mietelskiego "Astronomia w geografii"

tak, mam tą książkę i łatwo i przejrzyście jest to wyjaśnione o układach i obliczeniach współrzędnych Słońca, wraz z gotowymi tabelami oraz z wyjaśnieniami jak ich używać. Również u E. Rybki w "Astronomia ogólna" znajdziesz opisane układy niebieskie.
 
Posty: 29
Rejestracja: 01 Lut 2010, 00:37

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat