Horyzont

Posttuneksan | 30 Wrz 2013, 14:50

Witam Serdecznie,

zarejestrowałem się na tym forum bo mam bardzo proste pytanie, z którym nie mogę sobie poradzić / wyobrazić odpowiedzi... :) chodzi mi o horyzont.

Konkretnie chodzi mi o to, dlaczego jak patrzę równolegle do ziemi na wysokości 1,8m to horyzont mam na wysokości oczu natomiast gdy jestem w górach czy w samolocie na wysokości 10km to horyzont jest również na wysokości oczu (zakładając równoległą płaszczyznę do ziemi). Na wikipedii jest strona o horyzoncie gdzie pokazany jest horyzont astronomiczny i horyzont prawdziwy ale skala rysunku jest przerysowana i nie sposób sobie tego wyobrazić w rzeczywistych proporcjach.

Czy ktoś z was mógłby mi policzyć jaki jest zakres widoczności horyzontu (tego, który faktycznie widzimy) przy wysokości 1m od ziemi i przy wysokości 10km ?
Jeśli oddalamy się od ziemi / kuli to horyzont powinien opadać poniżej linii, na której jest widoczny przy wysokości 1m. Czy może jest tak, że faktycznie opada on w dół ale jest to tak niewielka różnica, że nie widać jej gołym okiem?
Czy da się wyliczyć taką różnice dla wysokości 1 i 10km?

dzięki za odpowiedź :) i przepraszam za głupie pytanie! :)
 
Posty: 1
Rejestracja: 30 Wrz 2013, 14:12

 

PostMateuszW | 30 Wrz 2013, 18:51

Oczywiście występuje coś takiego, jak obniżenie horyzontu. Jest na to uproszczony wzór: a = 1,779 * sqrt(H). H w metrach, wynik w minutach łuku. Dokładny wzór można sobie wyprowadzić z dość prostego rysunku geometrycznego :wink: . A dla Twoich 10 km obniżenie wychodzi prawie 3°, czyli jest już zauważalne, choć raczej ciężko.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat