Prośba o pomoc w obliczeniu prędkości księżycowej

Postkaczor_ks | 05 Wrz 2014, 19:12

Zwracam się z prośbą o pomoc w obliczeniu prędkości księżycowej. Modyfikuje napęd i chciałem wprowadzić prędkość księżycową. Doczytałem że księżyc porusza się po niebie z prędkością 0,5 stopnia na godzinę względem gwiazd. Gwiazdy poruszają się z prędkością 15 stopni na godzinę. Z tych danych wynika że księżyc porusza się po niebie z prędkością 14,5 stopnia na godzinę tylko że przy tej prędkości wychodzi że okrąża ziemię w czasie 30 dni a nie 27,3. Co źle liczę? Nie chce robić " 15 tysięcy " prób zanim zgram prędkość księżycową z silnikami.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postdziki_rysio_997 | 05 Wrz 2014, 19:24

Hej,

Ja bym powiedział, że:

1. 0.5 stopnia, o których przeczytałeś to wartość przybliżona, a dokładna wynosi raczej tyle (pełny okrąg dzielony na okres obiegu):

360 stopni / 27.321661 d = 0.549015 stopnia/h

2. Myślę, że nie możesz wprost liczbowo odjąć od prędkości gwiazd prędkości Księżyca - zauważ, że kierunki, w których poruszają się gwiazdy (na skutek obrotu Ziemi) i kierunek, w którym porusza się Księżyc na swojej orbicie nie pokrywają się (gdyby się pokrywały, to Księżyc po niebie poruszałby się równolegle do równika niebieskiego, a przecież tak nie jest). Raczej powinieneś to uwzględnić, nie tylko w obliczeniach ale przede wszystkim w napędzie (ustawienie "na Polarną" już wtedy nie ma sensu).

Pozdrawiam,
Damian
 
Posty: 164
Rejestracja: 22 Lut 2006, 20:28

Postkaczor_ks | 05 Wrz 2014, 19:31

Czy zatem ktoś wie ile wynosi różnica różnica między maksymalną różnica w ruchu księżyca na tyle gwiazd od tej najbardziej zgodna. Trochę zakręcone to co napisałem ale czy nie da się jakoś tego uśrednić żeby uzyskać jakoś najbardziej przybliżoną a w miare poprawna prędkość? Modyfikacje chce wprowadzić w zwykłym eq3 wiec o innych zmianach jak tylko w prędkości pracy silników nie ma mowy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postdziki_rysio_997 | 05 Wrz 2014, 20:01

Moim zdaniem policzysz to tak (zrobiłem rysunek :) ):

Vk to średnia prędkość kątowa Księżyca ze względu na jego ruch po orbicie, Vg to prędkość obrotu sfery niebieskiej ze względu na ruch obrotowy Ziemi.
Vw to kątowa prędkość wypadkowa.
Alpha to nachylenie orbity Księżyca do równika niebieskiego.

Image

Z powyższego wzoru powinieneś uzyskać średnią prędkość kątową, która Cię interesuje (średnią, bo orbita Księżyca nie jest okręgiem i prędkość ta nie będzie do końca stała).

Z kolei jeśli chodzi o montaż, prawdopodobnie będziesz musiał go ustawiać nie na okolice Polarnej (biegun niebieski), tylko w punkt odpowiednio przesunięty (tak, by montaż podążał równolegle do wyznaczonej wyżej prędkości wypadkowej...). Oczywiście jeśli chcesz być dokładny, ale skoro chcesz się bawić w prędkość Księżycową (nie wnikam w to, jakie to mogłaby mieć praktyczne zastosowanie), to zakładam, że chcesz. :D

Jeśli gdzieś się rąbnąłem/czegoś nie uwzględniłem, to proszę kolegów o zwrócenie uwagi.

Pozdrawiam,
Damian
 
Posty: 164
Rejestracja: 22 Lut 2006, 20:28

Postkaczor_ks | 05 Wrz 2014, 20:34

Chodzi raczej o prędkość do obserwacji. Wpadłem na pewien pomysł. Zaprogramuje pilota tak żeby dla półkuli południowej działał z taką samą prędkością co dla północnej z tym że przy wybraniu jednocześnie szybkości 8x (teoretycznej - chodzi o przełącznik) przyciski prawo lewo nie będą powodowały kręcenia silnikiem w prawo czy lewo z ta prędkością tylko będą zmieniały prędkość gwiazdową powiedzmy o 1 procent. Wówczas będzie można sobie dostroić prędkość do aktualnej prędkości księżycowej danego dnia. Szkoda tylko że procek który siedzi w pilocie od tego napędu nie ma eepromu bo za każdym razem trzeba będzie ustawiać od nowa.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postkaczor_ks | 05 Wrz 2014, 21:03

Jeszcze jedno pytanko tak a propo prędkości. Przy montażach EQ3-2 i EQ5 przełożenie samego montażu wynoci 1:144 czyli jeden obrót silnika musi trwać 9:58 min ? Zgadza się ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostMateuszW | 05 Wrz 2014, 22:35

Wystarczy, że z obliczonego Vw policzysz tylko składową poziomą, tą równoległą do równika i taką prędkość wprowadzisz do pilota. Nie ma sensu się bawić w jakieś dostrajanie do aktualnej prędkości Księżyca, średnia będzie zdecydowanie wystarczająca. W pilotach z GoTo, które mają prędkość Księżycową, nie wiem, czy jest liczona prędkość aktualna, czy tylko średnia, ale i tak nie jest korygowana deklinacja, więc jest pewna niedokładność, ale nie ma to żadnego praktycznego znaczenia. Księżyc nawet na dużych powiększeniach nie dryfuje z pola widzenia. Tak więc policz prędkość średnią i ją wprowadź na stałe do pilota.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostMateuszW | 05 Wrz 2014, 22:40

kaczor_ks napisał(a):Jeszcze jedno pytanko tak a propo prędkości. Przy montażach EQ3-2 i EQ5 przełożenie samego montażu wynoci 1:144 czyli jeden obrót silnika musi trwać 9:58 min ? Zgadza się ?

Tak, tyle jest dla prędkości gwiazdowej. Ale postaraj się uzyskać jak najdokładniejsze odstępy czasu, tak żeby w efekcie jeden obrót trwał nie 9:58, tylko 9:58,36174306 :) Oczywiście przesadzam, ale do 1 ms mógłbyś spróbować dojść.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postkaczor_ks | 09 Wrz 2014, 19:17

dziki_rysio_997 napisał(a):Moim zdaniem policzysz to tak (zrobiłem rysunek :) ):

Vk to średnia prędkość kątowa Księżyca ze względu na jego ruch po orbicie, Vg to prędkość obrotu sfery niebieskiej ze względu na ruch obrotowy Ziemi.
Vw to kątowa prędkość wypadkowa.
Alpha to nachylenie orbity Księżyca do równika niebieskiego.

Image

Z powyższego wzoru powinieneś uzyskać średnią prędkość kątową, która Cię interesuje (średnią, bo orbita Księżyca nie jest okręgiem i prędkość ta nie będzie do końca stała).

Z kolei jeśli chodzi o montaż, prawdopodobnie będziesz musiał go ustawiać nie na okolice Polarnej (biegun niebieski), tylko w punkt odpowiednio przesunięty (tak, by montaż podążał równolegle do wyznaczonej wyżej prędkości wypadkowej...). Oczywiście jeśli chcesz być dokładny, ale skoro chcesz się bawić w prędkość Księżycową (nie wnikam w to, jakie to mogłaby mieć praktyczne zastosowanie), to zakładam, że chcesz. :D

Jeśli gdzieś się rąbnąłem/czegoś nie uwzględniłem, to proszę kolegów o zwrócenie uwagi.

Pozdrawiam,


Ze wzoru jaki podałeś dziki_rysio_997 wyszło mi że średnia prędkość księżycowa wynosi 0,004026208 stopnia/sekundę o ile użyłem dobrych danych. Inklinację orbity księżyca przyjąłem jako 5,145° (czyli nasz kąt alfa). Dobrze to policzyłem ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postkaczor_ks | 18 Wrz 2014, 16:02

MateuszW napisał(a):
kaczor_ks napisał(a):Jeszcze jedno pytanko tak a propo prędkości. Przy montażach EQ3-2 i EQ5 przełożenie samego montażu wynoci 1:144 czyli jeden obrót silnika musi trwać 9:58 min ? Zgadza się ?

Tak, tyle jest dla prędkości gwiazdowej. Ale postaraj się uzyskać jak najdokładniejsze odstępy czasu, tak żeby w efekcie jeden obrót trwał nie 9:58, tylko 9:58,36174306 :) Oczywiście przesadzam, ale do 1 ms mógłbyś spróbować dojść.


Do 1ms nie udało mi się dojść ze względów technicznych. Procesor zlicza czas z pewnym preskalerem i przeskoki są takie na tyle duże że po 11520 krokach jakie trzeba zrobić dla pełnego obrotu silnika (łącznie z przekładnią) nie idzie się wstrzelić co do 1ms. Udało mi się uzyskać wynik 9:58,364. Czyli po 24godzinach wychodzi błąd mniejszy niż 0,5sek. Tak czy siak nie wiem czy oryginalny procesor od pilota to potrafi. Taki wynik uzyskałem na procesorze w pilocie od EQ5 którego również naprawiałem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostCygnus_X1 | 26 Wrz 2014, 00:42

Ech, szanujcie czytelników i właściciela serwera! Po co cytować CAŁY post, włącznie z rysunkiem? Z lenistwa chyba.
Newton 114/900, SkyMaster 15x70, Meade 10x50; Nikon Action 8x40 CF
Nikon D600, Nikkor 80-200 1:2.8, Sigma 170-500 APO, Rubinar 500/5.6, MTO11CA, kilka innych zacnych szkiełek
 
Posty: 799
Rejestracja: 24 Lis 2008, 01:04
Miejscowość: Bognor Regis, Anglia

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

AstroChat

Wejdź na chat