Pokaz w przedszkolu - jak zainteresować astronomią 4-latki?

Postjutomi | 19 Mar 2015, 09:59

Witam,

Wśród znajomych od lat staram się popularyzować astronomię w wydaniu amatorskim, opowiadam o tym co aktualnie widać na niebie i na bieżąco pokazuję, zabieram sprzęt na wieczorno-nocne spotkania towarzyskie i jakoś sobie daję radę.

Jednak niedawno otrzymałem propozycję, która wymaga ode mnie wcześniejszego przygotowania - chodzi o 30-45minutową prezentację w przedszkolu dla 26-osobowej grupy 4-latków.

Proszę pomoc/sugestię osoby, które mają w tej dziedzinie jakieś doświadczenie (może jakiś gotowy konspekt albo prezentacja :wink: ) .

Nie wiem, czy skoncentrować się na prezentacji z laptopa przez rzutnik, czy głównie pokazać sprzęt (teleskop na montażu, lornetki) i to co przez niego widać.

Nie wiem jak uchronić swoje astroprecjoza przed zapalcowaniem przez 52 ciekawskie rączki z 260-cioma paluszkami pozostawiającymi na optyce piękne tłuste ślady. :twisted:

Prezentacja ma się odbyć w kwietniu lub maju w ciągu dnia między 9.00 a 14.00. Jutrzejsze zaćmienie, które byłoby świetnym tematem całej prezentacji niestety muszę sobie odpuścić - mam już inne plany i nie zdążę się przygotować.



Pomóżcie. :?
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

Postleap | 19 Mar 2015, 10:16

mam córkę w tym wieku, i jest zafascynowana ta tematyka ale trzeba pamiętać ze to jeszcze naprawdę małe dzieci.

Techniczne aspekty,cyferki możesz śmiało pomijać bardziej wskazać jakie planety sa male a ktore gazowymi olbrzymami, pierscienie, kolory gdzie jest gorąco a gdzie zimno, krótko ze sa meteory i komety i roznice miedzy nimi. O tym ze ludzie sa w kosmosie, ze byli na ksiezycu, o londownikach i sondach ale krotko w formie ciekawostek.
Co do obserwacji przez okular to róznie bywa raz zobaczy co jej pokazuje a czasami mowi ze widzi ale mam wrazenie ze jednak nie widzi. problemem jest umiejetnosc ustawienia oka i przedewszytkim zawsze mocno chce opierac sie o teleskop i montaz :).
Takie dzieci potrafia sie skupic ale max kilka - kilkanascie minut wiec to tez musisz miec to na uwadze, trzeba je bardzo angazowac aby w czyms pomogly podotykaly. warto pobawic sie z latarka i globusem. Ale pamietac nalezy ze dzieci w tym wieku wymagaja co jakis czas zmiany aktywnosci. Mozna pobawic sie z nimi w uklad sloneczny kazdy jest inna planeta i inaczej sie kreci wokol siebie i dotego biega powiedzmy ze po okregu.
Sam zobaczysz czym dzieci bedą bardziej zaciekawione to w ta strone warto pójść.

powodzenia
Szkiełka do przybliżania nieba.
Awatar użytkownika
 
Posty: 51
Rejestracja: 02 Mar 2013, 22:05

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat