* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
 Temat postu: Lekcja plenerowa o astronomii dla sziesciolatkow
PostWysłany: Pią Sty 29, 2016 9:02 pm 

Miejscowość: Raszyn
Witam wszystkich.

Jestem ojcem sześciolatka, który poszedł we wrześniu do szkoły. W swojej klasie ma bardzo fajne grono rówieśników tj dzieci z jesieni 2009. Dopełnieniem tego jest bardzo dobra wychowawczyni, jak to się mówi "z powołania" oraz grupa fajnych rodziców angażujących się w różne inicjatywy.
W pierwszej klasie jednym z tematów omawianych będzie Układ Słoneczny. I właśnie przy okazji tego tematu chciałbym zorganizować male wieczorne obserwacje. Do dyspozycji będę miał maka 90 a wiec zapewne skończy sie na Księżycu i może Jowiszu.

Mieliście może jakies doświadczenia z obserwacji nieba z dziećmi w podobnym wieku?

Pozdrawiam

Szczepan z Raszyna

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Lekcja plenerowa o astronomii dla sziesciolatkow
PostWysłany: Pią Sty 29, 2016 9:09 pm 

Moja mała jak miała 6 lat to chyba nie za bardzo wiedziała jeszcze o co chodzi, ale teraz do niej już to dociera (ma 9 lat) i boi się :!: oglądać Księżyc czy Jowisza. Za dużo się naoglądała filmów o kosmitach :wink: Niemniej jednak bardzo ją ciekawią planety oraz gwiazdy.

refraktory: Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), Bresser Lyra 70/900 (EQ Astro3), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, BGO 5mm, Plossl Antares 10mm, Kellner Barsta 12,5mm + wiaderko innych, o których nie warto wspominać. Lornetka 20x60 TENTO.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sty 29, 2016 10:26 pm 

Co jakiś czas próbuję zainteresować mojego młodego (9 lat) patrzeniem w gwiazdy. Ciekawi go to, ale jest zbyt "statyczne". Rzuci okiem i tyle, leci dalej ;-). Poza tym planety jeszcze mu wchodzą, zwłaszcza Saturn i Jowisz z księżycami. Mgiełki są za mało konkretne - jeszcze. Tak czy siak, będę próbował dalej.

Pozdro,
P

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sty 29, 2016 10:42 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Świebodzice
Mój sześcioletni syn, najdłużej wytrzymał przy Perseidach (1 godzinę), Księżyc i planety zerknie i idzie się bawić. Chodzi do szkoły gdzie i ja pracuję i też zastanawiałem się jak ugryźć temat. Skończyło się, że zorganizowałem przyjazd mobilnego planetarium i to w sumie był chyba strzał w 10 -tkę. Skorzystała cała szkoła (podstawówka i gimnazjum), tematyka dostosowana była do wieku ("zerówka" miała ok. godzinny wykład w formie bajki z dużą ilością piosenek) i powiem Ci, że minęły dwa tygodnie a on o tym nadal opowiada :) Obserwacje to nie za bardzo dla tej grupy wiekowej tak sądzę. Bardziej jakaś lekcja ze Stellarium i opowieściami o gwiazdozbiorach :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sty 30, 2016 3:50 pm 

Miejscowość: Raszyn
Mobilne planetarium bylo juz u nich we wrześniu i tez wywołało duże zainteresowanie. Mój syn na przykład oglądam ze mną przez pól nocy zaćmienie księżyca. Potem jeszcze kilka razy spoglądaliśmy na Wenus, Jowisza i niektóre gwiazdozbioru, ale wraz ze spadkiem temperatury w nocy jego zapal spadł.
No cóż, najwyżej zrobimy sobie zlot tatusiów (herbatka z prądem i zagrycha) z amatorskim oglądaniem nieba.

Pozdrawiam
Szczepan

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości