Lekcja plenerowa o astronomii dla sziesciolatkow

Postszchepan | 29 Sty 2016, 22:02

Witam wszystkich.

Jestem ojcem sześciolatka, który poszedł we wrześniu do szkoły. W swojej klasie ma bardzo fajne grono rówieśników tj dzieci z jesieni 2009. Dopełnieniem tego jest bardzo dobra wychowawczyni, jak to się mówi "z powołania" oraz grupa fajnych rodziców angażujących się w różne inicjatywy.
W pierwszej klasie jednym z tematów omawianych będzie Układ Słoneczny. I właśnie przy okazji tego tematu chciałbym zorganizować male wieczorne obserwacje. Do dyspozycji będę miał maka 90 a wiec zapewne skończy sie na Księżycu i może Jowiszu.

Mieliście może jakies doświadczenia z obserwacji nieba z dziećmi w podobnym wieku?

Pozdrawiam

Szczepan z Raszyna
MAK 90/1250, Kitowce 10mm i 25mm, barlow 2x, Live Cam Cinema.
 
Posty: 36
Rejestracja: 05 Lis 2015, 11:23
Miejscowość: Raszyn

 

PostJSC | 29 Sty 2016, 22:09

Moja mała jak miała 6 lat to chyba nie za bardzo wiedziała jeszcze o co chodzi, ale teraz do niej już to dociera (ma 9 lat) i boi się :!: oglądać Księżyc czy Jowisza. Za dużo się naoglądała filmów o kosmitach :wink: Niemniej jednak bardzo ją ciekawią planety oraz gwiazdy.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postastropalik | 29 Sty 2016, 23:26

Co jakiś czas próbuję zainteresować mojego młodego (9 lat) patrzeniem w gwiazdy. Ciekawi go to, ale jest zbyt "statyczne". Rzuci okiem i tyle, leci dalej ;-). Poza tym planety jeszcze mu wchodzą, zwłaszcza Saturn i Jowisz z księżycami. Mgiełki są za mało konkretne - jeszcze. Tak czy siak, będę próbował dalej.

Pozdro,
P
 
Posty: 169
Rejestracja: 06 Paź 2013, 17:14

 

Postgoldlukas | 29 Sty 2016, 23:42

Mój sześcioletni syn, najdłużej wytrzymał przy Perseidach (1 godzinę), Księżyc i planety zerknie i idzie się bawić. Chodzi do szkoły gdzie i ja pracuję i też zastanawiałem się jak ugryźć temat. Skończyło się, że zorganizowałem przyjazd mobilnego planetarium i to w sumie był chyba strzał w 10 -tkę. Skorzystała cała szkoła (podstawówka i gimnazjum), tematyka dostosowana była do wieku ("zerówka" miała ok. godzinny wykład w formie bajki z dużą ilością piosenek) i powiem Ci, że minęły dwa tygodnie a on o tym nadal opowiada :) Obserwacje to nie za bardzo dla tej grupy wiekowej tak sądzę. Bardziej jakaś lekcja ze Stellarium i opowieściami o gwiazdozbiorach :)
Celestron Cometron 12x70 + statyw Hama
Synta 8, Mak 127
Awatar użytkownika
 
Posty: 258
Rejestracja: 25 Mar 2015, 20:10
Miejscowość: Świebodzice

 

Postszchepan | 30 Sty 2016, 16:50

Mobilne planetarium bylo juz u nich we wrześniu i tez wywołało duże zainteresowanie. Mój syn na przykład oglądam ze mną przez pól nocy zaćmienie księżyca. Potem jeszcze kilka razy spoglądaliśmy na Wenus, Jowisza i niektóre gwiazdozbioru, ale wraz ze spadkiem temperatury w nocy jego zapal spadł.
No cóż, najwyżej zrobimy sobie zlot tatusiów (herbatka z prądem i zagrycha) z amatorskim oglądaniem nieba.

Pozdrawiam
Szczepan
MAK 90/1250, Kitowce 10mm i 25mm, barlow 2x, Live Cam Cinema.
 
Posty: 36
Rejestracja: 05 Lis 2015, 11:23
Miejscowość: Raszyn

 

Użytkownicy przeglądający to forum: ekolog oraz 26 gości

AstroChat

Wejdź na chat