cien Ziemi na tarczy planet zewnetrznych

Postszchepan | 28 Lut 2016, 20:01

Od kilku dni nurtuje mnie pytanie: Czy zjawiska zaćmień są możliwe do zaobserwowania na planetach zewnętrznych? Na Ziemi możemy obserwować zaćmienie Slonca przez księżyc, zaćmienie księżyca gdy znajdzie sie w cieniu Ziemii, a przy pomocy sprzętu astro: tranzytu Merkurego i Wenus (ale takze sztucznych satelitów) po tarczy Slonca. Możemy tez obserwować zaćmienia księżyców planet US oraz tranzytu ich i cieniów na tarczy (Jowisz).

Pytanie moje brzmi co może być zaobserwowane na Jowiszu w trakcie opozycji planety z ziemią i Sloncem (np. 8 marca 2016), jakie mogą być zdjęcia Ziemii, Słońca z tego dnia wykonane przez sondę Jupos? Teoretycznie powinno być obserwowane cos podobnego do tranzytu cieni księżyców galileuszowych albo tranzytu Merkurego po tarczy Słońca. Ale duza odległość od Jowisza sprawia ze promienie słoneczne będą sie zalamywaly (jak w przypadku czerwonego księżyca tylko z tysiąc razy wieksza sila). Przez to cień może przypominać malutka WCP. Ciekawi mnie czy sondy skierowane do planet zewnętrznych zaobserwowaly kiedyś tranzyt Ziemi po tarczy Słońca?

Pozdrawiam
Szczepan
MAK 90/1250, Kitowce 10mm i 25mm, barlow 2x, Live Cam Cinema.
 
Posty: 36
Rejestracja: 05 Lis 2015, 11:23
Miejscowość: Raszyn

 

Postpogrzex | 28 Lut 2016, 20:16

Odpowiedz sobie na pytanie czy na powierzchni Ziemi był widoczny cień Wenus podczas tranzytu Wenus? :D

Dodatkowo w Stellarium zmień lokalizację na "Jowisz" i sam się przekonaj jak to wygląda. :)
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

PostMateuszW | 28 Lut 2016, 23:09

Dokładnie, podczas tranzytu (bo jest za mała kątowo, żeby zrobiła zaćmienie) Ziemi na tle Słońca widzianego z Jowisza nie powstanie na nim ostry cień, podobnie jak nie powstaje na Ziemi przy tranzycie Wenus, czy Merkurego. Jedynie cały Jowisz będzie pokryty jakby półcieniem, jednak bardzo słabym i delikatnym. Po prostu Jowisz przyciemni się o jakiś mikroskopijny ułamek jasności (bo Ziemia na tle słońca jest malutka). Księżyce Galileuczowe zachowują sie z kolei podobnie, jak nasz Księżyc. Powodują całkowite zaćmienie Słońca na Jowiszu i dlatego widać ostry cień. Jest to możliwe, bo podobnie jak na Ziemi, księżyce są dużo bliżej planty, niż Słońce, a więc są większe od niego kątowo.
Zrobiłem parę screenów dla zwiększenia walorów edukacyjnych :)
Widok tranzytu Io na tarczy Jowisza widzianego z Ziemi:
cien Ziemi na tarczy planet zewnetrznych: stellarium-000.png

W tym samym momencie widok częściowego zaćmienia Słońca przez Io widzianego z Jowisza w obszarze półcienia (oczywiście w cieniu Io zasłania całkowicie Słońce, ale nie widać wtedy rozmiaru Słońca :).
cien Ziemi na tarczy planet zewnetrznych: stellarium-002.png

I jeszcze tranzyt Ziemi na tle Słońca widziany z tego samego miejsca na Jowiszu. Widzisz, jakie to małe gówienko? :) Taka Zienia przyciemni Jowisza o tyle, ile % Słońca zasłoni, czyli znikomo mało.
cien Ziemi na tarczy planet zewnetrznych: stellarium-003.png
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postdaniel | 18 Kwi 2017, 14:42

Zawsze mnie to interesowało. No i jeszcze jedno. Jak sprawdzić (gdzie) kiedy są tranzyty planet na innych planetach i czy jest możliwy tranzyt Saturna widzianego z Urana i Neptuna?
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostJanusz_P. | 19 Kwi 2017, 23:15

Dawno nie bawiłem się darmowym Stellarium bo używam guide 9,0 a tam w zakładce Ekstras jest jest funkcja Eclipse, klikasz po kolei w dwa ciała i dajesz FIND po czym oglądasz z zakładce animacja tranzyty i zaćmienia tych ciał na przestrzeni lat i stuleci to bardzo dydaktyczna zabawa i przydatna do planowania zaćmień Słońca i Księżyca na Ziemi oglądanych z dowolnego jej punktu :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat