Light pollution czyli zanieczyszczenie sztucznym światłem

Postekolog | 02 Gru 2023, 15:14

O trzeciej w nocy otworzyłem okno na formalnie ciemne podwórko za blokiem mieszkalnym prawie w centrum Wrocławia.
Byłem zdumiony bo było jasno jak o poranku.
Sprawdziłem. Mogłem przy oknie czytać tekst wydrukowany drobną czcionką na kartce formatu A4.
Akurat niebo było zasnute jednolitą warstwą jasnych chmur czyli jakby brudnym mlekiem pomalowane.

Mechanizm zjawiska - z uwzględnieniem śniegu, którego było sporo wszędzie - jest taki jak narysowałem.

Niektóre fotony zanim oświetliły moją kartkę papieru mogły kilkakrotnie odbić się od kryształków lodu budujących najmniejszą porcję śniegu oraz od kryształku lodu (lub kropli wody) budującego chmurę.

Nawet gdy nie ma chmur i śniegu szkodliwość astronomiczna sztucznego oświetlenia jest znacząca (choć mniejsza niż gdy są chmury oraz - co gorsza - śnieg) bo fotony odbijają się w dół ku naszym oczom, lornetkom i teleskopom od drobin pyłu (itp) co zawsze bywają w powietrzu.

Gdyby nie było śniegu na trawnikach, to byłoby dla nas - astronomów - lepiej, bo trawa odbijałby tylko fotony zielone, a inne pochłaniała.

Moją hipotezę skonsultowałem z naszym forumowiczem z Wrocławia znającym się na mechanice kwantowej (ZbyT, ZbyszekT).

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Light pollution czyli zanieczyszczenie sztucznym światłem: lpw.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 28 Gru 2023, 15:49

Nocne niebo bliskie ideałowi było tylko nad Bieszczadami – zaledwie o 6% jaśniejsze niż niebo wolne od zanieczyszczenia światłem.
Nad dużymi miastami to pojaśnienie wynosiło już kilka tysięcy procent.

Jak wynika z badania, naturalne nocne niebo nad Polską już nie występuje.
Najjaśniejszą lokalizacją miejską jest warszawski plac Defilad, ale jeszcze jaśniej świecą szklarnie.
Nadmiar światła zaburza sen i przemianę materii, szkodząc ludziom, zwierzętom i roślinom.
58% ludności Polski nie ma szans, by dostrzec Drogę Mleczną, a dla 20% populacji kraju nocne niebo jest tak jasne, że wzrok przez cała dobę pozostaje w dziennym trybie widzenia.
Analizy satelitarne wykazały, że terytorium Polski obserwowane z orbity pojaśniało w 2022 roku co najmniej o 6% względem poprzedzającej go dekady.
Był to najjaśniejszy rok w historii obserwacji.

Zanieczyszczenie światłem wynika z nieprzemyślanego i nadmiarowego oświetlania obiektów.
Polskie ustawodawstwo nie uznaje nadmiernej emisji światła za zanieczyszczenie.

Więcej:
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualn ... 14406.html
oraz
https://lptt.org.pl/

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Light pollution czyli zanieczyszczenie sztucznym światłem: biesz2.jpg
Light pollution czyli zanieczyszczenie sztucznym światłem: lpol.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat