O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie

Postekolog | 10 Lis 2018, 11:34

Zacznę teoretycznie, a liczę na "teorię" jak je robić praktycznie.

Szkice astronomiczne jako forma dokumentowania zdobyczy (dla tych co nie mają kasy na foto) to nie tylko obiektów głębokiego nieba.
Oczywiście okiem (czyli wizualnie) w obiektach głębokiego nieba nie zobaczymy kolorów chyba, że ktoś ma teleskop ponad 20-calowy i obserwuje najlepiej w zimie.
Był kiedyś portal ASOD (czyli szkic dnia) ale obumarł. Teraz trzeba szukać.
Jak macie coś ciekawego o tym to dawajcie. Np znalazłem tutaj (plama na słońcu mnie mile zaskoczyła) :

https://www.rasc.ca/astrosketchers-group

Pozdrawiam
Załączniki
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: sunspot-18901130-afm.jpg
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: M8 test 2016 I LR.JPG
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: EuropaShadowTransit-Webster-20121220.jpg
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: Aristarchus-Massey-20120204.jpg
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: 46018120_1151569954999517_123449794017361920_n.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 01 Gru 2018, 12:50

O ile Messier 42 raczej nie ucieknie o tyle szkic astronomiczny komety dokumentuje zjawisko dla tych co potem zechcą mieć o nim wyobrażenie :!: :idea:

Kometa 46P/Wirtanen to wielka ale blada kometa która znowu zagości na naszym niebie.

Już poza miastami widać ją gołym okiem pod ciemnym niebem - tuż nad horyzontem.
Jest delikatną okrągłą plamą jasnawej mgiełki.

W grudniu z każdym dniem będzie dużo wyżej - doleci do gwiazdozbioru Byka (tam mamy najłatwiejszy obiekt amatorski - Plejady), a potem Perseusza, Woźnicy i Rysia.

Szkic z czasów poprzedniego pobytu tej komety blisko Słońca.

Jest ogromna na niebie - już dwa razy szersza niż Księżyc w pełni - ale blada boleśnie - zwłaszcza teraz i w miastach.

Różowa linia z datami to jej pozycje grudniowe.


Pozdrawiam
Załączniki
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: wrrriii.jpg
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: wr000.jpg
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: wri.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 02 Gru 2018, 03:47

Jeden z pierwszych ludzkich szkiców powiększonego optycznie Księżyca - sprzed ponad 400 lat.
Zwracam uwagę, że autor, jakże nam wszystkim znany - choćby z księżyców galileuszowych Jowisza - domalował też, osobno, wygląd jednego krateru. Prawdopodobnie nie miał pojęcia jak takie kratery powstają.
Na Ziemi w jego czasach na kontynencie gdzie żył nie było raczej takich kraterów ani spektakularnych zdarzeń kraterotwórczych - może to i dobrze - mogłabyś się nie urodzić droga Forumowiczko lub forumowiczu :)

Pozdrawiam
Załączniki
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: pierwsze_szkice.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 08 Kwi 2019, 00:40

Szkic komety Donati'ego sporządzony 161 lat temu.

Pozdrawiam
Załączniki
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: Comet_Donati_by_Bond_1858.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 04 Cze 2019, 11:38

Messier 51 już od dawna się szkicuje.
Ktoś miał świetny seeing i duży refraktor albo ... wyobraźnię ;)

To zderzenie galaktyki spiralnej z mniejszą - dość nietypową - soczewkowatą lub eliptyczną?

Siema
Załączniki
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: szkic_czegoto.jpg
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: Messier51e.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 02 Paź 2019, 12:54

Te archiwa jeszcze istnieją :)

http://www.asod.info/?cat=155

Znany hełm ;)

Siema
Załączniki
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: 's Helmet II LR.JPG
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 28 Sie 2020, 23:28

Siema
Załączniki
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: szkiiii__.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postmegrez23 | 29 Sie 2020, 08:31

Szkice astronomiczne jako forma dokumentowania zdobyczy (dla tych co nie mają kasy na foto) to nie tylko obiektów głębokiego nieba.

Nie wiem jak inni, ale ja nie pasjonuję się astrofotografią i dlatego szkicuję. Brak kasy nie jest problem. To uproszenie. Nie jestem odosobniony w tym przekonaniu.

Pozdrawiam

Jarek
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostErik68 | 29 Sie 2020, 11:58

Właśnie mnie też się to nie podoba.
Pięknie wykonana fotografia gór ,w zmyślnie dobranym ujęciu i odpowiednio podpicowana w żadnym stopniu nie odda piękna widzianego na żywo.
A dla mnie osobiście za takie pieniądze jakie ludzie pompują w foto( z całym szacunkiem dla astro fotografów, NIE! jest w moim zamyśle krytyka astrofotografii), to kupuję 32"(lub większy) teleskop i podziwiam wszechświat na żywo w wizualu.
Astro szkice to moja pasja ,nie jest to bynajmniej suplement foto(spowodowany brakiem kasy).....

Obiektywnie artykuł(jak zresztą wszystkie które ekolog napisał)bardzo dobry....
 
Posty: 151
Rejestracja: 17 Sty 2020, 12:06
Miejscowość: okolice Zatora

 

PostErik68 | 30 Sie 2020, 09:34

:( :( :(
 
Posty: 151
Rejestracja: 17 Sty 2020, 12:06
Miejscowość: okolice Zatora

 

Postekolog | 27 Kwi 2021, 14:33

Bettina Forget, artystka i badaczka z Uniwersytetu Concordia w Montrealu od lat rysuje księżycowe kratery.
Chce spopularyzować kratery na Księżycu nazwane na cześć kobiet aby podkreślić cenny wkład kobiet w naukę.
Była zaskoczona gdy dowiedziała się, że spośród 1578 kraterów księżycowych, które zostały nazwane, tylko 33 uhonorowało kobiety.

https://www.nytimes.com/2021/04/27/scie ... women.html
Siema
p.s.
Dla chętnych z translatora:
'Ile kraterów księżycowych nazwano dla kobiet? Mniej niż byś się spodziewał.
Rysując niewielką liczbę księżycowych kraterów nazwanych imionami kobiet, artysta ma nadzieję podkreślić wkład kobiet w naukę.

Powierzchnia księżyca jest usiana kraterami, pozostałością po gwałtownych zderzeniach w czasie kosmicznym. Kilka największych jest widocznych gołym okiem, a teleskop przydomowy ujawnia setki innych. Ale włącz obserwatoria astronomiczne lub nawet sondę kosmiczną na naszego najbliższego niebiańskiego sąsiada i nagle pojawiają się miliony.

Bettina Forget, artystka i badaczka z Uniwersytetu Concordia w Montrealu, od lat rysuje księżycowe kratery. Pani Forget jest astronomem amatorem, a praktyka łączy jej zainteresowania sztuką i nauką. „Pochodzę z rodziny artystów” - powiedziała. „Musiałem walczyć o zestaw do chemii”.

Kratery na Księżycu są nazwane, zgodnie z konwencją, imieniem naukowców, inżynierów i odkrywców. Niektóre, które rysuje pani Forget, mają znane imiona: Newton, Copernicus, Einstein. Ale wielu tego nie robi. Rysowanie kraterów o nieznanych imionach skłoniło panią do zastanowienia się: kim byli ci ludzie? A ile było kobiet?

„Kiedy to pytanie zapadnie ci w pamięć, musisz wiedzieć,” powiedziała.

Pani Zapomnijcie o przeglądaniu zapisów Międzynarodowej Unii Astronomicznej, organizacji odpowiedzialnej za nadawanie oficjalnych nazw kraterom księżyca i innym obiektom na światach wokół Układu Słonecznego. Zaczęła podkreślać kratery nazwane imionami kobiet.

„Nie było wiele do podkreślenia” - powiedziała pani Forget.

Spośród 1578 kraterów księżycowych, które zostały nazwane w tamtym czasie, tylko 32 uhonorowane kobiety (33. nazwano w lutym).

„Nie spodziewałem się 50 procent. Nie jestem aż tak optymistyczna - powiedziała. „Ale 2 procent? Byłem naprawdę zszokowany ”.

Mając tak niewiele kraterów księżycowych nazwanych imionami kobiet, stanowi potężne stwierdzenie, powiedziała. „Tworzy atmosferę, w której Twoim zdaniem kobiety nie wnoszą wkładu”.'
Załączniki
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: arko.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostJSC | 28 Cze 2021, 09:11

ekolog napisał(a):Szkice astronomiczne jako forma dokumentowania zdobyczy (dla tych co nie mają kasy na foto) to nie tylko obiektów głębokiego nieba.


Jakoś wcześniej mi ta herezja w oko nie wpadła. :shock: :wink:
Oczywiście, że astroszkicowanie to nie jest kwestia kasy. Dobre zdjęcia zrobisz nawet stara kamerką internetową. W podobnej cenie zakupisz bloczek papieru, gumkę i ołówki do szkicowania.

Sam mam kamerke (tanią Neximage5) robiłiem nią nawet zdjęcia US, ale wolę szkicowanie. Szkicuje sie dla siebie i dla innych. Podczas szkicowania bardziej skupiasz się na obiekcie, zauważasz więcej szczegółow. Dla innych, bo mogą zobaczyć co można wizualnie dostrzec przez dany teleskop. Forma dokumentacyjna jest oczywiści też ważna. Po jakims czasie mozesz sobie porownać swoje szkice tych samych obiektów.

Dla mnie obserwacje na żywo, tylko przez szkiełko, sa wiekszym przeżyciem niż astrofoto lub nawet obserwacje na żywo ale poprzez poprzez ekran komputera lub smartfona.

Astrofotografia ma ogromną przewagę w wyciaganiu szczegółów, których nie bylibyśmy w stanie dostrzec wizualnie, ale... nie odbywa sie to na żywo. Możliwe, ze za jakis czas (krótki czas) kamery będa tak czule, a komputery tak zmyślne, że nawet na żywo dzięki nim zobaczymy więcej niz tylko okiem przez optykę. Ale.. to będzie obraz przetworzony - z ekranu, Juz teraz sa noktowizory, ale... to jednak nie to samo co tylko "szkielko i oko".
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Post132qwe | 30 Sty 2022, 14:50

Witam forumowiczów. Ja też mam swój jeden szkic (miałem jeszcze gdzieś galaktykę wir, ale mi zginą)
NGC 4565, jedna z moich ulubionych. Dobsob 10''/1250mm, ES 14 mm
Załączniki
O szkicach astronomicznych teoretycznie i praktycznie: IMG_20200510_210310.jpg
 
Posty: 1
Rejestracja: 17 Paź 2017, 15:15

 

PostPuhacz | 30 Sty 2022, 18:02

Tylko szkice pokazują na prawdę widziane obiekty. Tylko szkice pokażą co naprawdę autor widzi w teleskopie, w zależności od jego konfiguracji, warunków obserwacyjnych i oczywiśćie doświadczenia obserwatora - z tąd wartościowy szkic powinien zawsze zawierać takie info - sprzęt i parametry, zasięg, seeing itp. To porównując szkice możemy wyciągnąć różne wnioski obserwacyjne. To szkice mają swój klimat i to dzięki nim studiujemy wizualne struktury obiektów - sam się przekonałem ile detali odkryłem właśnie rysując Księżyc (choć te parę prób jest tak pokracznych że nie nadają się do pokazania na żadnym forum).

Zdjęcia, w których przyciemniamy środek i doświetlamy perfyferia są piekne, jendak kompletnie nie oddają "tego czegoś". Oczywiście uzyskany detal nie podlega dyskusji.

Ot takie moje przemyślenia jako wizualowca. Nawet najbardziej pokraczny szkic powoduje że wczuwam się w autora i w to co widział, natomiast zdjęcie to ot zdjęcie. Zaglądłem do moich szkiców i się łęzka zakręciła. Spoglądłęm na zrobione zdjęcia i przewinąłem dalej... :|

Zdr!
Rurki: ATM achro 100/1000 (na bazie obiektywu TAL), Copernicus 152/990 (na bazie obiektywu Antares)
Szkiełka: SW WA 6, SW WA 9, SW WA 15, K 25
Filterki: kolorowe, Semi-APO
Bino: 3 w 1: Bresser/Maede/Lidl 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 251
Rejestracja: 17 Gru 2009, 00:01
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat