Szkice astronomiczne - obróbka w programie GIMP

PostMiłosz G. | 19 Lut 2010, 19:59

Dziś podzielę się z Wami moim sposobem na obróbkę szkiców w GIMPie.
To mój pierwszy "poradnik" (a właściwie tutorial - gdyż "gadania" będzie niewiele) więc wybaczcie amatorszczyznę :wink:

Faza wstępna :wink:
1. Otwieramy nasz szkic w GIMPie:
plik>otwórz>wczytujemy nasz obrazek w formacie jpg

Image

2. Pierwszym zadaniem będzie przekonwertowanie obrazka na skalę szarości (w celu uniknięcia żółtych przebarwień w późniejszej fazie obróbki)
kolory>desturacja>jasność>ok

Image

3. Skalujemy obraz, obecne rozmiary mogą przeszkadzać w obróbce na wolniejszych komputerach i nie spełniają wymogów do publikacji w internecie :wink:
obraz>skaluj obraz

Image

w okienku skalowania wybieramy odpowiedni rozmiar (u mnie zwykle 800x533)
>przeskaluj

Image

po przeskalowaniu obrazek powiększamy za pomocą "lupy" z przybornika po lewej

4. Inwersja (z negatywu, który mieliśmy na kartce powstaje cyfrowy pozytyw)
kolory>inwersja

Image

5. Poprawiamy jasność i kontrast w celu "wyciągnięcia" z obrazka większej ilości szczegółów
kolory>jasność i kontrast

Image

zwykle przeciągam oba suwaki w prawą stronę :)

i to tyle jeśli chodzi o fazę wstępną - sporo ludzi kończy w tym miejscu, idealne szkice nie wymagają więcej zabawy :wink: . Niektórzy (w tym ja) idą parę kroków dalej :wink:
Synta 10" +Delos 14mm,ES 6,7mm, NPL 30mm,sp 25 i 10mm
garść ołówków + garść fiszorów + papier + photoshop

moja fotografia: http://www.miloszguzowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 457
Rejestracja: 23 Lip 2008, 16:12
Miejscowość: Dwukoły

 

PostMiłosz G. | 19 Lut 2010, 20:00

Dłubanie... :)

1. Otwieramy okno z "najciekawszymi" narzędziami GIMPa :wink:
okna>ostatnio zamknięte doki>warstwy,kanały, ścieżki....

Image

po prawej stronie otwiera nam się "narzędziówka", za pomocą której mamy podgląd i możliwość ingerencji w warstwy...

2. Poprawianie gwiazd.
Tworzymy nową warstwę, na której będziemy poprawiać nierówne i słabe gwiazdy.
warstwy>nowa warstwa

Image

zwróćmy umagę na to by warstwa była przezroczysta (typ wypełnienia warstwy)

Image

3. Z przybornika wybieramy narzędzie "Pędzel"

Image

ustawiamy kolor narzędzia(zachodzące na siebie kwadraty na środku przybornika :wink: ) na biały. "Krycie" powinno być ustawione na wartości 100, "Skalę" zmniejszamy do ok. 0,40.

4. Zaczynamy malowanie (zwróćmy uwagę na to by cała operacja na pewno odbywała się na nowej warstwie)... Na "Skali" ok. 40 bierzemy się za najjaśniejsze gwiazdy

Image

powoli zmniejszając skalę przechodzimy do słabszych gwiazd. Zwykle maluję gwiazdy na "Skalach" 0,40, 0,27, 0,17 i 0,10.

5. Niekiedy stosuję ołówek na "Skali" 0,1-0,2 (najczęsciej przy gromadach kulistych lub przy gwiazdach wyraźnie odcinających się z tła )

Image

6. Wycieranie ołówkowych mankamentów
Na przybliżeniu widać co się dzieje z tłem pod "nowymi gwiazdami"...

Image

Klikamy na warstwę Tło>wybieramy narzędzie pędzel>ustawiamy skalę na trochę większą niż skala, w której była malowana gwiazda na "nowej warstwie">z wciśniętym klawiszem ctrl pobieramy kolor z tła tuż obok gwiazdy(przeważnie trzeba najpierw "postawić kropkę" z niechcianym kolorem, cofnąć ją ctrl+z -a następnie już z wciśniętym ctrl pobrać właściwy kolor z tła)> zamalowujemy gwiazdę z tła, zostaje tylko gwiazda na nowej warstwie.

Tak samo postępujemy w przypadku "niechcianych" kresek...

Image

Image

...lub drobnych przebarwień

Image

Image

Po usunięciu mankamentów obrazek wygląda tak

Image
Synta 10" +Delos 14mm,ES 6,7mm, NPL 30mm,sp 25 i 10mm
garść ołówków + garść fiszorów + papier + photoshop

moja fotografia: http://www.miloszguzowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 457
Rejestracja: 23 Lip 2008, 16:12
Miejscowość: Dwukoły

 

PostMiłosz G. | 19 Lut 2010, 20:01

...wypalanie

1. Otwieramy kolejną warstwę, na której poprawimy jasność podłużnej galaktyczki "niby" M82 (do tego tutoriala machnąłem szybki rysunek na podstawie zdjęcia)
warstwa>nowa warstwa

Image

2. M82 prezentuje się niezbyt dobrze - jądro nie jest zbyt jasne

Image

3. Otwieramy warstwę Tło>pobieramy pędzlem (z wciśniętym klawiszem ctrl) kolor z jądra M81>

Image

> przechodzimy na najnowszą warstwę (u mnie była to Nowa warstwa1) > stawiamy kilka kropek z kolorem pobranym z M81 na warstwie znajdującej się "nad" pierwotną M82>

Image

>za pomocą narzędzia Rozsmarowywanie "rozmazuję" jasność pobraną z większej galaktyki

Image

Image

> za pomocą narzędzia Rozjasnienie/Wypalenie jeszcze bardziej "rozświetlam" :wink: galaktykę

Image

4. Po zakończonej operacji:

Image

Ponownie poprawiam jasność i kontrast

Image

Image
Synta 10" +Delos 14mm,ES 6,7mm, NPL 30mm,sp 25 i 10mm
garść ołówków + garść fiszorów + papier + photoshop

moja fotografia: http://www.miloszguzowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 457
Rejestracja: 23 Lip 2008, 16:12
Miejscowość: Dwukoły

 

PostMiłosz G. | 19 Lut 2010, 20:02

i malowanie :)

Tutaj nieco o poprawie kolorystyki

1. Otwieramy nową warstwę - identycznie jak w poprzednich przypadkach
warstwa>nowa warstwa

Image

2. Zmieniamy skalę pędzla na 10,00 a następnie klikamy dwukrotnie na "wierzchni" kwadrat koloru

Image

3. Zmieniamy aktywny kolor na brudną zieleń

Image

4. Skalę mamy ustawioną na 10,00 , zmniejszamy Krycie na niską wartość - ok. 10
i malujemy po całym rysunku (lewy przycisk myszy musi być stale wciśnięty i za jednym "zamachem" musimy zamalować całą powierzchnię szkicu)

Image

5. Po zamalowaniu jednym kolorem postanowiłem dodać jeszcze lekki odcień błękitu...powtarzamy czynności - jednak tym razem z niebieskawym kolorem

Image

6. Kolorowanie gwiazd

Tworzymy kolejną warstwę: warstwa> nowa warstwa ,
na nowej warstwie ustawiamy bieżący kolor narzędzia; ustawiamy skalę na odrobinę większą niż skala w której była malowana gwiazda i na niskim Kryciu "kilkukrotnie" nanosimy kolor na gwiazdę

Image

Image

podobnie robimy z innymi gwiazdami. Dobrze jest mieć zanotowane na szkicu kolory gwiazd (by później nie było pomyłek :D )

Image

Image

7. I to już koniec "dłubania" przy szkicu...
Synta 10" +Delos 14mm,ES 6,7mm, NPL 30mm,sp 25 i 10mm
garść ołówków + garść fiszorów + papier + photoshop

moja fotografia: http://www.miloszguzowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 457
Rejestracja: 23 Lip 2008, 16:12
Miejscowość: Dwukoły

 

PostMiłosz G. | 19 Lut 2010, 20:03

Faza końcowa

1. Pozostaje tylko złączyć warstwy (pamiętając o tym by zaznaczona była warstwa "najwyższa" z całego stosu)

Image

klikamy do momentu aż wszystkie warstwy połączą się z tłem

Image

Image

2. Teraz wybieramy z przybornika narzędzie zaznaczania eliptycznego i staramy się zaznaczyć obszar pola widzenia

Image

Image

3. Klikamy prawym przyciskiem myszy w obrębie zaznaczonego obszaru i wybieramy polecenie edycja>wytnij

Image

4. Tworzymy nowy plik
plik>nowy

Image

w okienku dialogowym nowego pliku wymiary obrazu powinny być ustawione takie jak były w oryginale > zmieniamy tylko orientację na pionową

Image

5. W nowym pliku wypełniamy kolor tła na idealnie czarny za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem

Image

Image

6. Klikamy prawy przycisk myszy > z menu edycji wybieramy polecenie wklej

Image

a następnie ustawiamy świeżo wklejony szkic

Image

http://img24.imageshack.us/img24/8613/67986248.jpg

z przybornika wybieramy narzędzie Tekst, tworzymy podpis/opis obiektu.
pozostaje już tylko scalenie warstwy tekstu z warstwą tła i zapis obrazka na dysku :wink:

Image

i to by było na tyle :)
dziękuję za uwagę :mrgreen:

przed:
Image

po:
Image
Synta 10" +Delos 14mm,ES 6,7mm, NPL 30mm,sp 25 i 10mm
garść ołówków + garść fiszorów + papier + photoshop

moja fotografia: http://www.miloszguzowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 457
Rejestracja: 23 Lip 2008, 16:12
Miejscowość: Dwukoły

 

Postapollo11 | 19 Lut 2010, 20:23

Miłosz bardzo fajny tutorial! Myślę, że zrozumiały dla początkujących. Aczkolwiek mam jedną uwagę, (nie wiem, czy w wersji Gimpa, którą masz jest już taka funkcja), zamiast łączyć poszczególne warstwy za pomocą opcji "połącz w dół" można kliknąć na dowolnej warstwie i wybrać "połącz widoczne warstwy", jest to jednak szybszy sposób :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 18 Lip 2009, 17:33
Miejscowość: Tarnowskie Góry i Katowice

 

PostMiłosz G. | 19 Lut 2010, 20:24

echhh...jakość poszła w krzaki po resizie :evil: kolory się wyprały. mam nadzieję, że nie jest zbyt chaotycznie?:)

edit:
jest ta opcja:) ale jestem przyzwyczajony sklejać w ten sposób, czasem jeszcze poprawiam coś na grupie warstw - przed ostatecznym sklejeniem z tłem :)
Synta 10" +Delos 14mm,ES 6,7mm, NPL 30mm,sp 25 i 10mm
garść ołówków + garść fiszorów + papier + photoshop

moja fotografia: http://www.miloszguzowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 457
Rejestracja: 23 Lip 2008, 16:12
Miejscowość: Dwukoły

 

Postapollo11 | 19 Lut 2010, 20:36

No ja też uważam z ostatecznym sklejaniem, ale jak mam jakieś wątpliwości to duplikuje sobie te "podejrzane" warstwy na przyszłość i mogę wtedy tamte spokojnie połączyć :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 18 Lip 2009, 17:33
Miejscowość: Tarnowskie Góry i Katowice

 

Postdanio115 | 20 Lut 2010, 00:41

Gratuluje :D To chyba najlepszy tutorial jaki widziałem. Kawał dobrej roboty :) :wink:
Synta 8",Orion UltraBlock 2",Super Plossl 10mm,Super Plossl 25mm, TMB Planetary II 6mm i obrotowa mapka nieba,SPC880NC.Blog astro http://astropoland.blogspot.com/view/timeslide
Awatar użytkownika
 
Posty: 869
Rejestracja: 21 Sie 2009, 14:03
Miejscowość: Niedaleko Wrocławia

PostMiłosz G. | 20 Lut 2010, 09:43

dzięki :) mam nadzieję, że przyda się szkicującym...no i że uda się też dzięki tutorialowi kogoś nowego "zarazić" szkicowaniem ;)
Synta 10" +Delos 14mm,ES 6,7mm, NPL 30mm,sp 25 i 10mm
garść ołówków + garść fiszorów + papier + photoshop

moja fotografia: http://www.miloszguzowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 457
Rejestracja: 23 Lip 2008, 16:12
Miejscowość: Dwukoły

 

Postdaniel | 18 Cze 2010, 17:45

Dzięki mi się właśnie przydał do obrobienia szkicu M13;) :
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 18 Cze 2010, 19:09

Jeżeli mogę to ją tu załączam:
Załączniki
Szkice astronomiczne - obróbka w programie GIMP: M13wherkulesie.png
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostJanusz_P. | 19 Cze 2010, 11:05

danio115 napisał(a):Gratuluje :D To chyba najlepszy tutorial jaki widziałem. Kawał dobrej roboty :) :wink:

A ja mam spore wątpliwości bo poza zrobieniem inwersji czarne-białe, ustawieniem poziomów i usunięciu pieczątką kilku paproszków nic bym więcej z tym nie robił chyba ze szkic ma się stać z dokumentu obserwacyjnego pracą Artystyczną, przeraża mnie ilość wykonywanych operacji i nie widzę ich sensu ani skutku w postaci finalnej wersji szkicu w stosunku do wersji surowej zaraz po inwersji czarne-białe :roll:
Czy to powoli nie robi się sztuką dla sztuki i mistrzowskim popisem wirtuozerii w Gimpie bo po zapoznaniu się z wątkiem i grafikami takie właśnie odniosłem pierwsze wrażenie :|
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostIgnisdei | 19 Cze 2010, 12:10

Jestem podobnego zdania..Ja po zeskanowaniu robię tak:
1) Robię kropki na jaśniejszych gwiazdach (niezbędne do obniżenia jasności tła)
2) Robię inwersję i obniżam kontrast/jasnosć

Na tym (Tylko) powinna polegać obróbka szkicu! jest jeszcze ta patologia - odrysowywania zdjęć z fotografii amatorskich ale tego już nie zwalczymy...robią to zwykle młodzi.
Ostatnio edytowany przez Ignisdei, 19 Cze 2010, 14:43, edytowano w sumie 1 raz
Ignisdei
 

Postzwierzak_grubas | 19 Cze 2010, 13:05

Moim zdaniem "Szkic obserwacyjny" to surówka i oprócz przejscia z pozytywu na negatyw nie powinno sie w niego ingerować ,szkic jest graficzną notatką z obserwacji a nie dzielem artysty.
Szkic po obróbce w gimpie powinien lądować w "Wizjach artystycznych na wybrany temat" i wtedy mozna go traktowac jako "Dzieło Artysty" a takze oceniac jako bardziej lub mniej udane.
Czy nalezy krytykowac prace ktore przeszly obrobke w gimpie lub innym prgramie ?
Oczywiscie ze nie,jest to kolejna i to bardzo fajna forma wypowiedzi twórcy ale nie jest juz szkicem.

pozdrawiam piotr
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1068
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Postdaniel | 19 Cze 2010, 14:38

ok. macie racje ze szkic obrabiany w GIMPIE nie jest już szkicem ale czasem fajnie jest przelać to co widzi się w teleskopie na komputer i to tylko szkicując a później tylko troche obrobić. Ale w tym tylko troche obrobić kryje się dużo roboty bo czasem trzeba sie nieźle napracować żeby coś wyszło.
Szkic który tu wkleiłem jest moim pierwszym z obrabianych szkiców. Zwykle nie obrabiam szkiców.
Ale jestem zdania że niewątpliwie przez obróbkę można bardziej przybliżyć obraz z teleskopu zwłaszcza tym którzy dopiero mają zamiar kupić teleskop.Inaczej, obrabiany szkic który obrazuje to co widać w telepie bardziej potrafi pobudzić wyobraźnię młodego obserwatora.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postzwierzak_grubas | 19 Cze 2010, 14:44

daniel napisał(a):ok. macie racje ze szkic obrabiany w GIMPIE nie jest już szkicem ale czasem fajnie jest przelać to co widzi się w teleskopie na komputer i to tylko szkicując a później tylko troche obrobić. Ale w tym tylko troche obrobić kryje się dużo roboty bo czasem trzeba sie nieźle napracować żeby coś wyszło.
Szkic który tu wkleiłem jest moim pierwszym z obrabianych szkiców. Zwykle nie obrabiam szkiców.
Ale jestem zdania że niewątpliwie przez obróbkę można bardziej przybliżyć obraz z teleskopu zwłaszcza tym którzy dopiero mają zamiar kupić teleskop.Inaczej, obrabiany szkic który obrazuje to co widać w telepie bardziej potrafi pobudzić wyobraźnię młodego obserwatora.

Daniel ,zapraszam cie wyslij twoj obrobiony szkic na Astroszkic.pl i wystawimy go bardzo chetnie bo jest tego wart .Ale zeby oddac sprawiedliwosc tym szkicujacym z natury dopisz ze obrobiony jest w Gimpie.Zakladka "wizje artystyczne" czeka na wszelkie przejawy astro-tworczosci.Powiem wiecej juz kilka takich prac naplynelo i czekaja na publikacje.
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1068
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Postdaniel | 19 Cze 2010, 15:00

zwierzak_grubas napisał(a):
daniel napisał(a):ok. macie racje ze szkic obrabiany w GIMPIE nie jest już szkicem ale czasem fajnie jest przelać to co widzi się w teleskopie na komputer i to tylko szkicując a później tylko troche obrobić. Ale w tym tylko troche obrobić kryje się dużo roboty bo czasem trzeba sie nieźle napracować żeby coś wyszło.
Szkic który tu wkleiłem jest moim pierwszym z obrabianych szkiców. Zwykle nie obrabiam szkiców.
Ale jestem zdania że niewątpliwie przez obróbkę można bardziej przybliżyć obraz z teleskopu zwłaszcza tym którzy dopiero mają zamiar kupić teleskop.Inaczej, obrabiany szkic który obrazuje to co widać w telepie bardziej potrafi pobudzić wyobraźnię młodego obserwatora.

Daniel ,zapraszam cie wyslij twoj obrobiony szkic na Astroszkic.pl i wystawimy go bardzo chetnie bo jest tego wart .Ale zeby oddac sprawiedliwosc tym szkicujacym z natury dopisz ze obrobiony jest w Gimpie.Zakladka "wizje artystyczne" czeka na wszelkie przejawy astro-tworczosci.Powiem wiecej juz kilka takich prac naplynelo i czekaja na publikacje.

ok dzięki;) tylko mam 1 pytanko czy ten opis ze jest obrobiony w GIMPIE mam dodać po dodaniu szkicu czy wysyłając go prze WP jako temat załącznika?
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostIgnisdei | 19 Cze 2010, 15:03

Piotrek surówki nikt na świecie nie wrzuca do internetu...inwersja i obniżenie kontrastu/jasności to norma...kropki na jasnych gwiazdach.. że tak powiem częsta praktyka....ale przenoszenie całości z kartki w gimp przy pomocy narzędzi graficznych to już nie szkic ale grafika. :?
Ignisdei
 

Postzwierzak_grubas | 19 Cze 2010, 15:14

daniel napisał(a):
zwierzak_grubas napisał(a):
daniel napisał(a):ok. macie racje ze szkic obrabiany w GIMPIE nie jest już szkicem ale czasem fajnie jest przelać to co widzi się w teleskopie na komputer i to tylko szkicując a później tylko troche obrobić. Ale w tym tylko troche obrobić kryje się dużo roboty bo czasem trzeba sie nieźle napracować żeby coś wyszło.
Szkic który tu wkleiłem jest moim pierwszym z obrabianych szkiców. Zwykle nie obrabiam szkiców.
Ale jestem zdania że niewątpliwie przez obróbkę można bardziej przybliżyć obraz z teleskopu zwłaszcza tym którzy dopiero mają zamiar kupić teleskop.Inaczej, obrabiany szkic który obrazuje to co widać w telepie bardziej potrafi pobudzić wyobraźnię młodego obserwatora.

Daniel ,zapraszam cie wyslij twoj obrobiony szkic na Astroszkic.pl i wystawimy go bardzo chetnie bo jest tego wart .Ale zeby oddac sprawiedliwosc tym szkicujacym z natury dopisz ze obrobiony jest w Gimpie.Zakladka "wizje artystyczne" czeka na wszelkie przejawy astro-tworczosci.Powiem wiecej juz kilka takich prac naplynelo i czekaja na publikacje.

ok dzięki;) tylko mam 1 pytanko czy ten opis ze jest obrobiony w GIMPIE mam dodać po dodaniu szkicu czy wysyłając go prze WP jako temat załącznika?

dopisz gdziekolwiek np; przy opisie
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1068
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Postdaniel | 19 Cze 2010, 17:08

Jest już wysłane...
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postwimmer | 19 Cze 2010, 18:43

Bardzo fajny tutorial... Kawał ciekawej roboty, niemniej moje zdanie jest podobne do poprzedników.
Oczywiście nie chce tutaj nikomu nic narzucać. Każdy robi po swojemu, ale głębsza ingerencja w szkic (a już nie mówię o tworzeniu go od podstaw w programie graficznym) całkowicie mija się z sensem szkicu astronomicznego jako notatki obserwacyjnej.

Ja dopuszczam w swoich szkicach inwersję z białego w czarny, działanie suwakami, żeby ewentualnie przyciemnić, czy rozjaśnić oraz jak zajdzie taka potrzeba usuwanie artefaktów w szkicu, gdy gdzieś pojadę przez przypadek ołówkiem itp.
Czasem jednak skuszę się na większą ingerencję, żeby zbliżyć szkic do jakichś działań, tak jak tutaj:
viewtopic.php?f=19&t=11488
Tło jest zrobione w GIMPie. I choć zdaję sobie sprawę, że tutaj ingerencja była duża, to zrobiona w dobrej wierze - aby kolor nieba przypominał ten w trakcie obserwacji.

Stosując wiele przeróbek szkicu w programie graficznym zbliżamy go moim zdaniem lekko w stronę astrofotografii, która i tak staje się już coraz bardziej automatyczna. Gdzieś nawet się zetknąłem z astrofotografią na której spajki zostały całkowicie dodane w programie graficznym (fuj!).
Zadanie szkicu IMHO powinno być wręcz odwrotne - czyli idące w stronę naturalności. Oczywiście czasem osoba szkicująca minie się z celem. Ja także mam na koncie jakiś przesadzony szkic, albo w istocie niedorobiony, tudzież pastelowy, który sięgnął ciut za daleko w stronę artyzmu. No ale taka właśnie jest cecha szkicowania, że rezygnując z programów graficznych uzależniamy je tylko od swojej ręki i od głowy.

Jak najmniej obróbki. Obróbka jest dla grafików ;)
Oczywiście, Miłosz, podziwiam Twoje szkice. Masz na koncie kilka takich, które powodują u mnie zazdrość :) Każdy kreuje jakiś tam swój odrębny styl.
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 681
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

Postrobson999 | 19 Cze 2010, 23:01

zwierzak_grubas napisał(a):
daniel napisał(a):
zeby oddac sprawiedliwosc tym szkicujacym z natury dopisz ze obrobiony jest w Gimpie


Czy wykonując tylko negatyw w Gimpie, ja także w opisie muszę podać, że jest to obróbka? :wink:
 
Posty: 271
Rejestracja: 01 Lip 2009, 12:23
Miejscowość: Stepnica, Wałcz

 

Postzwierzak_grubas | 19 Cze 2010, 23:25

robson999 napisał(a):
zwierzak_grubas napisał(a):
daniel napisał(a):
zeby oddac sprawiedliwosc tym szkicujacym z natury dopisz ze obrobiony jest w Gimpie


Czy wykonując tylko negatyw w Gimpie, ja także w opisie muszę podać, że jest to obróbka? :wink:


Robson jako astro-szkico-wyjadacz doskonale wiesz o co mi chodzi . :D :D :D
Akcentujmy ingerencje softu w naszą twórczosc i tyle
Na tym etapie nie oceniajmy czy jest to złe czy dobre w tym przypadku oceniajmy produkt ktory z tego wynikł
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1068
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Postdaniel | 20 Cze 2010, 17:59

a mniej więcej kiedy będzie opublikowany ten szkic?
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat