M13 150/750

Postrweiss | 01 Wrz 2010, 12:46

Witam ,chciałbym Wam zaprezentować mój drugi szkic obserwacyjny. Ostatnio nie było zbyt "dobrej" pogody, ale wczoraj miałem przez jakieś 3h w miarę czyste niebo. Odkurzyłem trochę telepa i jako obiekt wybrałem M13.Gromady kuliste z tego co wyczytałem na forum są dość trudnymi obiektami do szkicowania (jeżeli ktoś naprawdę chce ją dokładnie namalować). No ale póki się nie przekonasz to w 100% nie będziesz wiedział z czym masz do czynienia :wink:. Pierwszy raz tak długo wpatrywałem się w ten obiekt i wiecie co ... Nie przypuszczałem ,że jest on tak piękny.Te małe,subtelne gwiazdki migoczące niczym diamenciki na obrzeżach gromadki zafascynowały mnie :). Szkoda,że nie mam wiejskiego nieba czy jakiegoś porządnego okularu do większego powera , bo zapewne widok byłby znacznie lepszy.
Wyszło to co wyszło, od razu zaznaczam,że nie skupiałem się na pojedynczych gwiazdkach (które można było wyłapać zerkaniem) ale bardziej na kształcie gromady i jej ogólnym wyglądzie.Na pewno kiedyś spróbuje podejść do niej jeszcze raz ,ale mam nadzieję że z lepszym okularem i niebem poświęcając temu obiektowi więcej czasu.
Pozdrawiam :wink:
Załączniki
M13 150/750: M13 szkic.jpg
EQ5, SW 150/750, Canon EOS 500D
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Rejestracja: 24 Sty 2010, 15:16
Miejscowość: Starogard Gdański

 

Postexec | 01 Wrz 2010, 14:19

Bardzo mi się podoba ten szkic. Wg mnie świetnie oddaje wrażenia obserwacyjne przy użyciu okularu Super 10mm dostarczanego przez Sky-watchera – dziurka od klucza. ;)
Taka mała uwaga – moim zdaniem przy szkicach należy podawać zasięg gwiazdowy (NELM- naked eye limiting magnitude).
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat