Astroszkic.pl i co dalej

Postzwierzak_grubas | 11 Paź 2010, 15:48

Witam
Chciałbym rozpocząć tutaj dyskusje nad nowym projektem będącego niejako przedłużeniem działalność domeny astroszkic.pl .
Otóż , bardzo częstym pytaniem pojawiającym się na astro-forach jest : co zobaczę w teleskopie o średnicy ... ,albo ; w moim nowym teleskopie nie widać kolorów ,co żle robię itd,itp.
Generalnie nowi adepci nie wiedzą jakich widoków należy się spodziewać w czasie obserwacji a jednocześnie wszyscy mają w pamięci zdjęcia z Hubble"a
Moim zdaniem porządnie zrobiony astroszkic najbardziej przypomina obraz w teleskopie i to jest wartość bazowa od której chciałbym zacząć nowy projekt .
A teraz do rzeczy o co chodzi;
Ze względu na oglądalność na portalu Astroszkic.pl chce sie reklamować co raz to więcej firm a jako że nie jest on z założenia przedsięwzięciem dochodowym można nadwyżki przeznaczyć na następujący projekt.
Stworzenie wydawnictwa/albumu w którym pokazane w postaci szkiców zostaną wszystkie charakterystyczne obiekty naszego nieba ,dostępne dla obserwatora w wizualu każdy w kilku aperturach
Np; M42 przez lornetke i w teleskopach 8" i 12"
Całośc podzielona na obiekty; zimowego wiosennego,letniego i jesiennego nieba a dodatkowo umiejscowiona na karcie mapy nieba wydrukowanej z AstroJaWila (rozmawiałem już o tym z Januszem Wilandem)
Czas przygotowania tego projektu to był by rok, tak aby móc zebrać cały potrzebny materiał + oczywiście archiwum astroszkicu.Do tego zwrócę sie z prośbą o zezwolenie na publikacje od każdej osoby od której prace bedą chciał wykorzystać.
Oczywiście na koniec wydawnictwo zostało by rozdysponowane bezpłatnie ale tutaj nie mam jeszcze pomysłu w jaki sposób ,tak aby dotarło do nowych osób rozpoczynających przygode z astronomią
zapraszam do dyskusji
ps.
a może ktoś by jeszcze o coś rozwinął pomysł ?
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1068
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

PostIgnisdei | 11 Paź 2010, 19:43

Pomysł świetny, Piotr wiesz oczywiście ze moje prace są do Twojej dyspozycji.
Ja mam tylko jedno małe ale..pamiętaj ,że my szkicownicy, troszkę tak jak astrofotografowie nie umieszczamy w naszych pracach pojedynczych wrażeń pochodzących z jednostkowego spojrzenia w teleskop. Szkic jest raczej sumą wrażeń i polega na wychwytywaniu subtelnych szczegółów z obiektu, opiera się to na długotrwałym wpatrywaniu się w obiekt, licząc na łaskawość seeingu. To suma długoczasowych spostrzeżeń. Zatem może się to okazać mylne dla kogoś kto próbuje porównać to co widzi w okularze ze szkicem. Szkicowanie to sztuka.
Lecz zgodzę się..jest to bliższe rzeczywistości od fotografii bo uchwyciło to ludzkie oko.
Ignisdei
 

Postapollo11 | 12 Paź 2010, 20:24

Moim zdaniem pomysł jest dobry. Taka gazetka może w namacalny sposób przynajmniej trochę uświadomić przyszłą astro-brać, czego mogą spodziewać się po spojrzeniu przez okular. Możliwe, że zapobiegnie to częstym rozczarowaniom, które dopadają nowych, młodych użytkowników teleskopów - wpatrzonych rozmarzonymi oczyma w piękne, kolorowe fotki kosmosu, a potem zawiedzionych "nijakością" nocnego nieba. Tutaj nie zgodzę się z Ignisem - owszem, szkice obserwacyjne to bardzo subiektywne spojrzenie na obiekt, jednakże w takiej gazetce można wybiórczo potraktować szkice - wybrać te, które najbardziej realistycznie przedstawiają dany obszar nieba. A takich szkiców nie brakuje. W tym szkiców Ignisa i innych ( Ja przed zakupem teleskopu przeglądałam wyłącznie szkice i moim zdaniem szkice bardzo dobrze oddają obraz nieba) Broszurka taka mogłaby być dodawana do teleskopu, lub niekoniecznie po zakupie - jako gratis w sklepach ze sprzętem. Zmniejszyłoby to częste pytanie na forach: co zobaczę, a czego nie itp. Skoro gazetka ma być bezpłatna to warto skorzystać z tego pomysłu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 18 Lip 2009, 17:33
Miejscowość: Tarnowskie Góry i Katowice

 

Postzwierzak_grubas | 13 Paź 2010, 10:26

Fajnie by było gdyby udało sie zebrac kilka prac z wizjami artystycznymi obiektów pokazanych w szkicach które były by dopełnieniem dla każdego okresu obserwacyjnego.Na tą chwile są dwie takie prace na astroszkicu ale tak jak powiedziałem zakładany czas realizacji projektu to ok.rok czyli czasu troche jest.
ps.
Na astroszkic.pl premiera nowej pracy przedmówczyni w tego postu czyli Apollo 11 pod tytułem "Kosmiczny mat"
pozdrawiam
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1068
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

PostIgnisdei | 13 Paź 2010, 11:24

zwierzak_grubas napisał(a):Fajnie by było gdyby udało sie zebrac kilka prac z wizjami artystycznymi obiektów pokazanych w szkicach które były by dopełnieniem dla każdego okresu obserwacyjnego.Na tą chwile są dwie takie prace na astroszkicu ale tak jak powiedziałem zakładany czas realizacji projektu to ok.rok czyli czasu trochę jest.
ps.
Na astroszkic.pl premiera nowej pracy przedmówczyni w tego postu czyli Apollo 11 pod tytułem "Kosmiczny mat"
pozdrawiam

Jeśli chcesz promować szkice jako narzędzie dydaktyczne wizje sobie odpuść bo możesz narobić takiego bigosu, że nawet popularny "człowiek bigos" tego głową nie wymiesza :lol:
Wyobrażasz sobie ludzi szukających takich obrazów np "Saturna" w teleskopie nie zdadzą sobie sprawy ze to wizja artysty powstała na podstawie zdjęcia z sondy. Samo słowo "wizuje art." przemawia do ludzi różnorako- mogą skojarzyć je z astroszkicem. I potem znów pytania: czemu w okularze nie ma kolorów?
Broszurka z astro-wizjami jak najbardziej-ale OSOBNO!
Choćby z szacunku dla tych którzy z brulionem w jednej ręce a ołówkiem w drugiej z czołówką na czole, w dziwnych pozach kwitną przed okularem przy prawie zerowym oświetleniu..raz destabilizując oko patrząc na oświetlona purpurą kartę, potem znów adoptują oko do czerni. W przeciwieństwie do grafików w ciepłym i ładnie oświetlonym atelier.
To cholernie niewdzięczne hobby - raz załatwiłem sobie oko na kilka dni..walcząc z Markarianem!
Piotr szkic astronomiczny to sport ekstremalny, nie szkicujesz wiec nie wiesz. :)
Ostatnio edytowany przez Ignisdei, 13 Paź 2010, 13:42, edytowano w sumie 1 raz
Ignisdei
 

Postzbyszek | 13 Paź 2010, 13:28

Prace Siudmaka nadal "widze" , jakby zrobic osobny dzial tworzosci artystycznej inspirowanej astro to w/g mnie bylo by ciekawe i rozroznialne odnosnie rzeczywistosci czyli tego co wydaje sie nam , ze jest .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postapollo11 | 13 Paź 2010, 14:06

Wydaje mi się Piotrek, że zapędziłeś się trochę z tymi wizjami artystycznymi do gazetki. Przecież chodzi nam o to, żeby nie mieszać ludziom w głowie i pokazać jak jest. Wizje to osobny temat i nie trzeba ich na siłę zamieszczać w broszurce.
Ignis, ja mam szacunek dla szkicujących i sama też szkicowałam, ale Twój stosunek do wizji jest co najmniej lekceważący. Myślisz, że takie prace powstają w pięć minut na kolanie? Uwierz, to nie jest wcale takie wdzięczne hobby jak Ci się wydaje.
W ogóle nie ma co porównywać tych dwóch osobnych dziedzin.
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 18 Lip 2009, 17:33
Miejscowość: Tarnowskie Góry i Katowice

 

Postmgs | 15 Paź 2010, 15:26

Pomysł ciekawy. Ale....żeby tylko nie okazało się że sprzedaż teleskopów znacznie spadnie, gdy broszurki będą dołączone przy zakupie :wink: . Chociaż z drugiej strony chyba nie ma się czym martwić o ile sklep jest w pełni profesjonalny i można dostać sprzęt zgodny z oczekiwaniami, a chcę wierzyć że kupujący w sklepach robią to po przemyśleniu swojej decyzji.
Przydałoby się takie coś umieścić gdzieś na allegro, żeby sprzedawcy nie kusili naiwnych kolorowymi zdjęciami jowisza i galaktyk z nostrusów i tym podobnych wymiataczy nieboskłonu :lol:
SW SYNTA 8'' DOB, Celestron First Scope 76, Celestron NexStar 60SLT AZ-3 /Baader Scopos 30mm 2", TVPlossl 8,20,26, Kit PL25mm,10mm, Vixen NLV 5, / lornetka berkut 8x40 / F.Baader ND 5, F.polaryzacyjny
Awatar użytkownika
 
Posty: 78
Rejestracja: 03 Mar 2009, 21:26
Miejscowość: Ożarów Maz.

 

Postzwierzak_grubas | 14 Lis 2010, 15:16

Zbliża sie połowa listopada więc czas przystąpić do projektu.Powoli zaczynają górować zimowe gwiazdozbiory więc osoby zainteresowane współpracą w tworzeniu wydawnctwa proszeni są o nadsyłanie szkiców obiektów nieba zimowego.
Tak jak wcześniej pisałem nie narzucamy żadnej apertury sprzetu obserwacyjnego uzytego do szkicowania moze wtedy uda nam sie przedstawić te same obiekty widziane w różnym sprzęcie. Tak więc obserwujcie tym co macie od lornetki do 16 "naprzykład :D
Szkice obiektów w gwiazdozbiorach całorocznych oraz planet i łysolka także są mile widziane ale jak wiadomo tutaj mamy cały rok czasu więc proponuje skupić sie na tym co na niebie bedzie do lutego.
prace nadsyłajcie na ; astroszkic@gmail.com
pozdrawiam Piotr
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1068
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Postzwierzak_grubas | 18 Lis 2010, 09:18

Są już pierwsze prace z zimowymi obiektami i to jakie
Zobaczcie szkic M-42 wykonany przez Apollo 11 ,moim zdaniem rewelacja czekam na dalsze szkice żeby można było pokazać różnice wynikające z apertury teleskopu
Piotr
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1068
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości

AstroChat

Wejdź na chat