Księżyc i Jowisz w dzień, przez lornetkę

Postwimmer | 22 Sie 2011, 21:27

Hej.
Ostatnio wraz z Pawłem Be i Bodim zrobiliśmy sobie krótką sesję obserwacyjną za dnia.
Dysponowaliśmy lornetką Bodiego, Tento 20x60, na żurawiu.
Prócz oczywiście Słońca widać było też Księżyc (godzina około 11tej).
Na pierwszy rzut poszedł Księżyc. Zrobiłem na szybko szkic z tego zdarzenia.

Księżyc i Jowisz w dzień, przez lornetkę: ksiezyc210811.jpg


Potem ktoś wspomniał, że Indianie mówili, że w za dnia można również oglądać planety
Zrzut ekranu ze Stellarium; Księżyc i Jowisz na dziennym niebie:

Księżyc i Jowisz w dzień, przez lornetkę: ksiezyc_i_jowisz.jpg


Po szybkim zerknięciu na Stellarium, odnalezienia niewidocznego Jowisza podjął się Bodi. I znalazł.
W lornetce i za dnia Jowisz nie wyglądał okazale. Jednak sam fakt dostrzeżenia go w trakcie słonecznego dnia wydaje się dość ciekawy.

Księżyc i Jowisz w dzień, przez lornetkę: jowisz210811.jpg


Potem Paweł podjął wyzwanie i odszukał także Wenus, która znajduje się obecnie bardzo blisko Słońca. Więc spore było to ryzyko. Udało mu się, ustawiając się z lornetą tak, aby wieża kościoła, który znajdował się niedaleko nas, zasłoniła Słońce. W tym przypadku nie robiłem szkicu, bo i po co Dużo blasku i jasny "punkt" jako Wenus.

Jednakże zachęcony obserwacją Jowisza za dnia, postanowiłem, że spróbuję się na niego zasadzić przy pomocy teleskopu, i stosując kolorowe filtry, uzyskać jakiś detal na tarczy. Ciekawe, czy się uda.

pozdrawiam
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 681
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

PostDamian Kępiński | 22 Sie 2011, 22:54

Indianie... :mrgreen:

Sam jestem ciekaw czy będą widoczne jakieś szczegóły na Jowiszu- mam nadzieję, że coś naskrobiesz po obserwacjach :wink: .
SCT 8", LUNT Ls50Tha, Coronado PST
 
Posty: 189
Rejestracja: 10 Mar 2011, 00:52
Miejscowość: Bełchatów

 

Postwimmer | 23 Sie 2011, 00:16

Jak będzie pogoda, to nawet jutro się zasadzę na Jupka w dzień.
Też jestem bardzo ciekaw. No zobaczymy.
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 681
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

Postkristelos | 23 Sie 2011, 11:58

Gdy Wenus była widoczna rano przed wschodem Słońca. Wstałem specjalnie, aby przez lornetkę obserwować ją przez cały dzień z nadzieją że uda mi się ją dostrzec okiem nieuzbrojonym w żadne przyrządy optyczne. I udało się. Kilka krotnie obserwowałem Wenus i Księżyc w dzień i nigdy nie przyszło mi do głowy aby odszukać Jowisza. :?
kristelos
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat