Dzisiejsze Słoneczko... ołówkiem.

PostDamian Kępiński | 29 Cze 2012, 23:29

.
Załączniki
Dzisiejsze Słoneczko... ołówkiem.: 004.jpg
SCT 8", LUNT Ls50Tha, Coronado PST
 
Posty: 189
Rejestracja: 10 Mar 2011, 00:52
Miejscowość: Bełchatów

 

Postdaniel | 03 Lip 2012, 14:39

hej, bardzo dobrze rysujesz i ładnie. Realistycznie. Tylko nie wiem dlaczego ale ten brzeg tarczy słońca narysowałeś jakby to był sierp księżyca-wg mnie w polu widzenia krawędź powinna być wybrzuszona po obu stronach coś na ten wzór dwóch nawiasów: () a u cb jest jakby ten brzeg przyrównać do jednego nawiasu: ) - wklesłe. Po za tym gratuluje;) Wysyłaj na ASOD
PS to z awataru -mega.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostDamian Kępiński | 03 Lip 2012, 17:07

Chciałem wyeksponować tą właśnie krawędź, ot i cała historyja:D.
Tak po prostu to ścieniowałem.
Pozdro!
SCT 8", LUNT Ls50Tha, Coronado PST
 
Posty: 189
Rejestracja: 10 Mar 2011, 00:52
Miejscowość: Bełchatów

 

PostAnka_U | 03 Lip 2012, 20:55

Świetne, świetne, naprawdę świetne. Jestem pod wrażeniem.
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostStendhal | 03 Lip 2012, 21:07

Astrookie, jeżeli możesz zdradzić jakieś szczegóły dotyczące swojego warsztatu to chętnie dowiedziałbym się:
-jakich ołówków używasz, chodzi mi o twardości, może korzystasz z konkretnej marki ołówków ;) ?
-jaki papier jest odpowiedni do szkiców, grubszy blok?
-przy rysowaniu szczegółów np powierzchni Księżyca jaki jest rozmiar rysunku na powierzchni kartki?
-czy drukujesz np okręgi na kartkach, w które potem wrysowujesz np pole widzenia okularu lub wykorzystujesz je jako obwódka Słońca itd ?

Jeżeli znasz jakiś poradnik, stronkę jak zacząć astro-szkicowanie to poproszę o polecenie.
SW Mak127, SW R-90/900, AZ4, DOE 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 148
Rejestracja: 29 Maj 2012, 20:35
Miejscowość: Skierniewice

 

Postdaniel | 03 Lip 2012, 22:29

Nie wiem jak astrookie ale ja baaaaaardzo dużo rusuję i mam takie techniki:

-Póki co rysowałem na papierze który kładzie się w drukarkę-chyba najbardziej się opłacało bo jest pełno kartek za jakieś 15zł. A jeśli chodzi o efekt to powiem, że na takiej kartce rysuje się naprawdę dobrze- bo załóżmy, że masz kartkę z bloku technicznego- przy wymazywaniu będą się robiły dziury. Miałem tak bardzo często.

-takie kartki brałem np po 10- odrysowałem talerz-zwykły ma średnicę ok 15cm. i tak uzyskiwałem pole widzenia. Potem w zależności wielkości obiektu w stosunku do pola widzenia wrysowywałem obiekt mniej więcej tak by skala odpowiadała skali z teleskopu. Dobrze jest zacząć rysować np gwiazdy i na końcu obiekt. strezl sobie np jedną gwiazdkę na krawędzi poal i tak steruj teleskopem by wciąż widniałą w tym samym miejscu i rysuj kolejne aż dojdziesz do obiektu- wtedy skala obiektu wychodzi w miarę prawidłowo. Wejdź sobie wmoje szkice i zobacz M27- tam tak robiłem.

-jeśli chodzi o ołówki to używam ołówków 2b i 4b i cieniuję. Z resztą cieniowania trzeba się jednak nauczyć, raz zwykłym ołówkiem tak pocieniowałem, ze efekt też był dobry. Ale lepiej mieć kilka ołówków.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostDamian Kępiński | 04 Lip 2012, 01:39

Stendhal napisał(a):Astrookie, jeżeli możesz zdradzić jakieś szczegóły dotyczące swojego warsztatu to chętnie dowiedziałbym się:
-jakich ołówków używasz, chodzi mi o twardości, może korzystasz z konkretnej marki ołówków ;) ?
-jaki papier jest odpowiedni do szkiców, grubszy blok?
-przy rysowaniu szczegółów np powierzchni Księżyca jaki jest rozmiar rysunku na powierzchni kartki?
-czy drukujesz np okręgi na kartkach, w które potem wrysowujesz np pole widzenia okularu lub wykorzystujesz je jako obwódka Słońca itd ?

Jeżeli znasz jakiś poradnik, stronkę jak zacząć astro-szkicowanie to poproszę o polecenie.


Nie uważam się za specjalistę ale jeśli chcesz poznać moje zdanie to proszę...

Warsztat... :lol:

-używam ołówków z reguły najtwardszych jakie tylko mam, przy tym konkretnie szkicu użyłem z tego co pamiętam H6, nie wybieram ich z konkretnej firmy, biorę jak leci- najistotniejsza jest twardość. Dzięki twardemu ołówkowi można uzyskać fajny efekt "glłębi" na protkach, przy okazji miękkich ołówków różnice w jasności są niewielkie i efekt jest znacznie gorszy.

Stosuję tylko jeden rozmiar okręgu, na oko 15-18cm, nie drukuję go a odrysowuję od pokrywki na suszone grzybki:D, podczas rysowania tworów księżycowych nie bawię się w żadne okręgi, rysuję na czystą kartkę.
Wielkość np. rysunku Księżyca z okolicami terminatora (jest na AM) to obcięte o jakieś 10cm A4, czyli rozmiar niewielki. Pytasz o szczegóły... największy z kraterów, ten z dolnego lewego rogu jest wielkości dokładnie 1.8cm. To daje małe wyobrażenie o skali innych obiektów na tamtym szkicu.


Omijam szerokim łukiem papiery rysunkowe, drukarkowe. Rysuję tylko na technicznym, a i tak jeszcze staram się rysować na papierze o grubszej budowie i większej ziarnistości (w Empiku bywa- 1zł za kartkę ale inne się nie umywają). Daniel skupia się na DS'ach, ja na Słońcu i Księżycu dlatego Nasze zdania są odmienne. Jeśli chodzi o cieniowanie, bardzo rzadko używam samego w sobie ołówka, raczej nacieram grafit na wiszor i takim sposobem nakładam ołówek na kartkę- o wiele łatwiej kontrolować grubość warstwy czerni ołówka. Co najważniejsze, nie narażamy wtedy na bezsensowne ścieranie. W taki sposób cieniowałem tą większą protuberancję na powyższym obrazku, najpierw obadałem gdzie występują pojaśnienia tła protuberancji, w te miejsca nałożyłem wiszorem cieniutką warstwę grafitu a dopiero później rysowałem ołówkiem właściwe włókna.

Pozdro!

Esencja:)http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=107
SCT 8", LUNT Ls50Tha, Coronado PST
 
Posty: 189
Rejestracja: 10 Mar 2011, 00:52
Miejscowość: Bełchatów

 

Postdaniel | 04 Lip 2012, 10:34

Bardzo fajnie i ciekawie to robisz. Słonko to też rysuję ale za księżyc się jeszcze nie wziąłem 8) Trzeba by spróbować. Jestem pełny podziwu twojej pracy:) Ja jeszcze rysuję po za DSami planety no i słuńce 8) Jeśli chodzi o ścieranie to też często rozcieram DSkę
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostDamian Kępiński | 04 Lip 2012, 15:20

Dla mnie Księżyc był przełomowym obiektem do szkicowania, wcześniej nie rysowałem go, bo sądziłem, że mi nie wyjdzie, że za dużo szczegółów, że zbyt dużo czasu trzeba mu poświęcić- tym bardziej przy moim AZ4 gdzie trzeba go non stop właściwie przestawiać.
Teraz, gdy mam już kilka szkiców Księżyca za sobą, tak sobie myślę, że mógłbym narysować wszystko, już czaję się na jakieś szerokie pole z masą gwiazd...
SCT 8", LUNT Ls50Tha, Coronado PST
 
Posty: 189
Rejestracja: 10 Mar 2011, 00:52
Miejscowość: Bełchatów

 

Postdaniel | 04 Lip 2012, 16:22

witaj w klubie 8) Po za tym rysuję inne rysunki-ludzi zwierzęta itd.
Przyznam, że Księżyc zacząłem od niedawna-ale wcześniej miałem podobne podejście: że to żmudne i trochę męczące zajęcie z rysowaniem szczegółów na moonie.... ALE TO CO MASZ W AWATARZE-CUDO NORMALNIE NIE MOGĘ SIĘ NAPATRZEĆ. Muszę spróbować niedługo coś narysować z obszarów księżycowych.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat