Żółty karzeł

Postweterest | 18 Mar 2013, 02:05

To właściwie mój pierwszy szkic (czasem coś już skrobałem, ale to tak od niechcenia)
Trochę musiałem go podrasować, bo jakość po zeskanowaniu było fatalna.
Tylko bez bicia :wink: z biegiem czasu będzie lepiej

P.S Czarny okrąg to oczywiście nie pole widzenia
Załączniki
Żółty karzeł: Solar.jpg
Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, Księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz?
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 09 Lip 2012, 13:34
Miejscowość: Ostrołęka

 

Postdaniel | 26 Mar 2013, 13:21

Hehe nazwa "żółty karzeł" mnie zaskoczyła... Szkic bardzo mi się podoba. Zwłaszcza delikatne pociemnienie na brzegach słońca... Jest realistycznie. Tylko bardziej podkreśliłbym półcień wokół plam słonecznych, chociaż nie wiem czy w lornetce widać "półcienie" wokół plam. A czym jest owy okrąg?
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostEkolog | 26 Mar 2013, 17:02

daniel napisał(a):Hehe nazwa "żółty karzeł" mnie zaskoczyła... Szkic bardzo mi się podoba

Mnie też się podoba. Tym bardziej, że to (chyba) rzadki temat szkiców. I pokazuje możliwości lornetek.

Pozdrawiam
Załączniki
Żółty karzeł: chinczyk.jpg
Ekolog
 

Postweterest | 26 Mar 2013, 18:01

Dziękuję za pozytywne opinie

daniel, półcienie większych plamek widać i masz rację, powinienem je bardziej podkreślić, będę próbował różnych technik. Widać również pochodnie, ale z racji, że są to obszary jaśniejsze to nie wiem jak mam je ująć, raczej tylko w jakimś programie rozjaśnić dany obszar, ale na programach się nie znam za bardzo :P

Nie chcąc wstawiać ubogiego skanu białej kartki, zrobiłem czarny obszar wokół dla podania parametrów itp. Ten okrąg to po prostu taka ''granica'' aby było widać krawędzie tarczy Słońca. Za jakiś czas spróbuję zrobić szkic z polem widzenia, ale mam problem z dobraniem odpowiednich proporcji :wink: Bardzo skrupulatny jestem, taki okrąg za duży, taki za mały...

Mogłoby się wydawać, że powiększenie 10x nie jest zbyt dobre do wnikliwych obserwacji tarczy Słońca, ale i tak jest to jeden z moich ulubionych obiektów obserwacyjnych, ta biała tarcza ma w sobie coś, co mnie zachwyca.

Czekam teraz tylko na większą ilość plamek
Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, Księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz?
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 09 Lip 2012, 13:34
Miejscowość: Ostrołęka

 

Postdaniel | 26 Mar 2013, 19:53

Szkice z polem widzenia nie są trudne. To wymaga jednak (jakby to określić) pewnej wprawy... W ogole coś się tutaj głucho w dziale szkiców zrobiło. Jesteś na dobrej drodze szkicowania, wręcz na bardzo dobrej... Słoneczko też szkicowałem. Jeśli mogę to tutaj załączam:)
Załączniki
Żółty karzeł: The Sun.jpg
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postweterest | 26 Mar 2013, 22:43

No to dostałem porządną dawkę motywacji:)

No nad tym polem widzenia to muszę trochę posiedzieć, aby uzyskać jak najbardziej zbliżone proporcje do rzeczywistych.

Racja, trochę cicho w tym dziale, szkice cenię za to, że bardzo dobrze odzwierciedlają to co widzi oko, a nie aparat czy kamera, jak to jest przy zdjęciach. Często zanim zabiorę się za poszukiwanie jakiegoś obiektu, najpierw szukam szkicu. Zamierzam zacząć przelewać na papier obiekty pod nocnym niebem, ale musi się trochę ocieplić, bo rąk to po 5 minutach nie czuję.

P.S Bardzo fajny, w swej prostocie szkic. Używasz jakiegoś programu do obróbki?

Tak ogólnie to przewałkowałem wszystkie artykuły o szkicowaniu na Celestii. Jak byś miał jakieś inne wskazówki, płynące z własnego doświadczenia to pisz.
Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, Księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz?
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 09 Lip 2012, 13:34
Miejscowość: Ostrołęka

 

Postdaniel | 27 Mar 2013, 18:30

Nie obrabiam szkicu w sensie obiektu- obiekt jaki jest taki zostaje. Jeśli chodzi o słońce to samo słońce to co jest na biało na szkicu jest oryginalnym rysunkiem ręcznie wykonanym. A rysowałem tak:
1. Odrysowałem okrąg od talerza.
2. Potem cyrklem narysowałem okrąg wewnątrz większego okręgu czyli Słońce. Rozmiar słońca dopasowuję w zależności od użytego powiększenia. Ciężko to wyjaśnić-kwestia wczucia. Powyższe moje Słońce też było moim pierwszym. Znajdę trochę czasu to założę osobny wątek odnośnie szkicowania.

Jedyna obróbka to dodanie pola widzenia i tła. Wszystko wyjaśnię w swoim "poradniku". Jest tu na forum opisany bodajże przez Miłosza G lub Wimmera ale (przynajmniej dla mnie) jest tam za dużo nieprzydatnych porad mimo iż efekt wychodzi taki sam. Mi ta obróbka zajmuje niecałe 5 minut. Ważne aby szkic był dobry. Odezwę się jeszcze na pw.

Dzięki za dobrą opinię. może warto tu dodać, że się wprawiłem w rysowanie bo rysuję jeszcze portrety ludzi... można je obejrzeć choćby tutaj: http://www.forumastronomiczne.pl/index. ... ic=3016.15 .

Portrety ludzi są na drugiej stronie
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postweterest | 28 Mar 2013, 16:47

Dzięki za wszelkie info, ok jak coś to PW

Nooo te portrety ludzi to masakra, szczena opada 8)
Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, Księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz?
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 09 Lip 2012, 13:34
Miejscowość: Ostrołęka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat