Boguslavsky i jego sąsiedzi.

PostDamian Kępiński | 21 Paź 2013, 02:29

Po kilku miesiącach posuchy motywacyjno-sprzętowej wracam tymże skromnym rysunkiem:) To kompleks Kraterów wspaniale prezentujących się zaraz po Pełni - Boguslavsky, Boussingault, Demonax i Schomberger. To w zasadzie moja pierwsza nocka spędzona z nowym teleskopem i przyznaję - świetne przeżycie. To tak jakbym w końcu mógł wyprowadzić z garażu i przejechać się własnym Ferrari, co prawda używanym ale bardzo zadbanym i... od niedawna moim. Rysowałem białą kredką akwarelową na czarnym papierze.
Kolejną już noc nastawiam się na polowanie na Kometę ISON ale póki co bez żadnych skutków, miejsce gdzie Kometa wzbija się nad horyzontem jest chyba przeklęte. Znajduje się tam ogrrromne pole nad którym niemal każdej nocy zbiera się bardzo wysoka mgła. Oczywiście liczę ślepo, że trafię jednak na jakąś wyjątkowo suchą nockę która umożliwi obserwację. Alternatyw póki co brak, niestety nie mam możliwości ruszyć się w inne miejsce ze sprzętem.
Seeing oceniłem na 2/5 - Duża wilgotność, stała warstwa Cirrusów z przewijającymi się co jakiś czas Cumulusami. Normalnie krzyczałbym w niebiosa, że taka słabiutka aura ale ostatecznie nie było źle, wręcz przeciwnie - szczęśliwie występowały cuda które rekompensowały mizerną pogodę, ciągle utrzymywał się majestatyczny, brunatny Wieniec. Przez kilkanaście minut obserwowałem również inne i znacznie rzadsze zjawisko, mianowicie górny fragment Halo Księżycowego wraz z bardzo wyraźnym, specyficznie wygiętym górnym Łukiem Stycznym.
Faza Księżyca: ~99%
Zachęcam do przejrzenia bieżącej Uranii (5/2013), jest tam mój materiał i spora dawka rysunków.
Pozdrawiam! D.K.
Załączniki
Boguslavsky i jego sąsiedzi.: 201020131154.jpg
SCT 8", LUNT Ls50Tha, Coronado PST
 
Posty: 189
Rejestracja: 10 Mar 2011, 00:52
Miejscowość: Bełchatów

 

PostDamian Kępiński | 21 Paź 2013, 02:31

...a "Ferrari" to SCT 8" na montażu widłowym. Okular to LVW 13mm.
SCT 8", LUNT Ls50Tha, Coronado PST
 
Posty: 189
Rejestracja: 10 Mar 2011, 00:52
Miejscowość: Bełchatów

 

PostMarek 13 | 21 Paź 2013, 11:20

Fajny szkic , taki ... inny, w pozytywnym znaczeniu , to życzę udanych "podróży" :D
"tam sięgaj gdzie wzrok nie sięga"
Awatar użytkownika
 
Posty: 76
Rejestracja: 17 Paź 2011, 12:27
Miejscowość: Wołomin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat