* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
 Temat postu: Algieba i Alula Australis
PostWysłany: Pon Mar 19, 2018 9:19 pm 
Awatar użytkownika

Dzisiaj czysto komputerowe (mające bardziej pokazać cechy niż piękno ;) ), ale na podstawie szkiców ołówkiem (bazgrołów) wykonanych podczas obserwacji.
Kolory są potraktowane "schematycznie" i dobrane na podstawie jedynie słusznej w całym internecie palety z niemieckojęzycznej wiki (z tabelki) https://de.wikipedia.org/wiki/Klassifiz ... der_Sterne 8)
Nie bawiłem się już w odcienie podtypów (od 0 do 9). W rzeczywistości przedstawione tu gwiazdy mają dość zbliżone do siebie złociste kolory.

Załącznik:

Załącznik:

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Barsta 12,5mm, BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Algieba i Alula Australis
PostWysłany: Wto Mar 20, 2018 12:54 am 

Miejscowość: Internet
Złapałem dzisiaj te parki. W wizualu bardzo ładnie się prezentowały i nie było żadnych problemów z rozdzieleniem obu przy powiększeniu roboczym ok. 180x. Spróbowałem też smartfonem i tutaj o ile Albieba ładnie się rozdziela to Alula Australis jest tak na granicy:

Algieba, powiększenie ok. 180x, iPhone 6:

Załącznik:

Alula Australis, powiększenie ok. 180x, iPhone 6:

Załącznik:

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Algieba i Alula Australis
PostWysłany: Wto Mar 20, 2018 8:38 am 
Awatar użytkownika

Całkiem fajnie wyszło. Iphony są ponoć najbardziej przydatne do takich astrofotek.

Wrzucę jeszcze bazgroły szkicowe, które tak naprawdę mają dla mnie większa wartość, niż rysunki już po obróbce zamieszczone w pierwszym poście. Przy okazji namawiam do wstawiania także takich bazgrołów - nie ma się co wstydzić :mrgreen: :wink:

Załącznik:
algieba szkic.jpg
algieba szkic.jpg (27.91 KiB) Obejrzany 2083 razy

Załącznik:

PS
Na rysunku zaznaczałem sobie separacje na podstawie wielkości dysku Airego. Dysk Airego jest niby tej samej wielkości w danym teleskopie niezależnie od gwiazdy, ale jednak są pewne różnice w wielkości punku centralnego (zleży od jasności obiektu) a i od barwy. Te bardziej niebieskie wydaja mi się autentycznie mniejsze, co wynika ze wzoru, w którym zawarta jest długość fali światła. Wartością bazową jest u mnie 3,5" - wielkość dysku Airego dla apertury 80mm (2x rozdzielczość z kryterium Rayleigha, czyli 280/D, gdzie D to średnica teleskopu).

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Barsta 12,5mm, BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości