Almaak-gwiazda podwójna

PostPrzemysław93 | 23 Gru 2008, 20:11

Hej ;) Właśnie wróciłem z pierwszej dziejszej sesji obserwacji (jeszcze tylko jedna albo dwie :wink: ).
Była godzina 17.15 więc stosunkowo wcześnie. Kiedy robiłem rajd Edkiem 80 po gwiazdkach podwójnych postanowiłem jedną naszkicowac. Padło na Almaaka ciekawą gwiazdkę podwójną w Andromedzie.

Ni Andromedae lub Almaak to jedna z jaśniejszych gwiazd w gwiazdozbiorze Andromedy, leży w odległości ok. 680 lat świetlnych od Słońca. Jej jasność wizualna to 3,81m. Jest ona gwiazdą spektroskopowo podwójną, której składniki należą do typów widmowych B5 V oraz F8 V (zob. diagram Hertzsprunga-Russella). Okres obiegu tych gwiazd wokół wspólnego środka masy wynosi 4.2828 dnia.
(cytat z wikipedii)

Niestety podczas wrzucaniu obrazu w siec, obraz uległ lekkiej deformacji, która przy widoku gwiazdki podwójnej wychodzi z podwójną siłą niż w przypadki szkicu galatyczki.

Orion 80ED na SVP + LVW 8
Image

Ale trzeba ekseprymentowac :wink:

Inne szkice pojawią się w najbliższych godzinach 8)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat