* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ] 
 Temat postu: Okulary 82 stopniowe SW Sky Panorama
PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 2:51 pm 

Mam pytanie, dlaczego tak popularne są ES w naszym kraju? Niektórzy nawet nie wiedzą o niektórych konstrukcjach co są nawet lepsze od ES a kosztują podobnie. Uznaje że niektórych wiedza jest ułomna i się boją eksperymentować :D

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Okulary
PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 3:08 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieś koło Łukowa, Lubelskie
Może napisz jakieś konkrety coby Ci "ułomni" wiedzieli o czym pisze ten "nie ułomny" waćpan? Poproszę konkretnie linki do testów okularów ES z lepszymi jakościowo za podobne pieniądze.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 3:34 pm 

Na okularach ES , Tomku najczęściej bazują początkujący i "lekko" zaznajomieni z astro światem obserwatorzy posiadający zazwyczaj teleskopy konstrukcji Newtona na tzw Dobsonie.
Bierze się to myślę z faktu iż te okulary są najczęściej polecane przez ludzi na forum.
Inna sprawa że są to szkła o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny i łatwo je kupić na giełdzie , tym samym za sprawą popularności łatwo sprzedać.

Mniej doświadczony obserwator boi się eksperymentować bo 500zł za okular to dla wielu spora kasa, woli więc kupić coś co jest znane i polecane.

Dopiero obserwatorzy którzy mieli okazję testować inne bardziej "egzotyczne" okulary , np na zlotach astro , czy u kogoś znajomego, kto posiada inny "szklany arsenał" , decydują się na zakup czegoś innego niż wylansowany ES :wink:

Pozdro / Maxx

PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 4:04 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
No ale tu już oprzyjmy się na konkretach. Jakie okulary są porównywalne lub nawet lepsze w podobnej klasie cenowej ?

Ostatnio edytowany przez kurp, Śro Mar 14, 2018 9:10 pm, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Mar 14, 2018 9:53 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Odpowiedź jest prosta i oczywista, okulary ES oferują najlepszy stosunek ceny do jakości obrazu i stopnia korekcji obrazów gwiazd na brzegu pola widzenia z dostępnych w Polsce okularów i stąd ich duża popularność :arrow: :idea: 8)

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 7:45 am 
Awatar użytkownika

Ja w dalszym ciągu czekam na tego asa z rękawa bo z pewnością Tomek coś takiego musi mieć skoro założył ten wspaniały temat. Chciałbym się dowiedzieć jakie okulary są tym Graalem w astronomii. Oświeć nas Tomku coby taki ułomek poznał prawdę.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 9:18 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zabrze
Odpowiem też. Są okulary o bardzo podobnych osiągach, jak np. Celestron Luminos, które nie zdobyły takiej popularności i ich zakup wiąże się z ryzykiem dużo tańszej i dłuższej odsprzedaży. To chyba jedyny ich minus.
Nie zawsze jakość i chęć eksperymentowania są jedynymi kryteriami wyboru.
Są też starsze konstrukcje, jak Twoje, czy brandowane na nowo ich klony, również bardzo dobre jakościowo ale jednak technologicznie parę lat do tyłu za projektem popularnych ES :)
Ja również będę wdzięczny za rzeczowe kontrargumenty.

Columbus 13", TSAPO906, QHY183, HEQ5, SAM

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 10:34 am 
Awatar użytkownika

Co do Sky Panorama od SW to ja naprawdę liczę na ich dostępność w PL w takich cenach w jakich są chociażby na FLO
https://www.firstlightoptics.com/skywat ... ieces.html

Nie wiem jak się ma Funt do dolara ale PLN dobrze przędzie w tym temacie i pewnie utrzymanie 400 zł nie byłoby sprzedawaniem po kosztach.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 10:42 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Fajnie wyglądają te okularki z linku, czy ktoś już nimi patrzył z jasnego Newtona ?
Jak wypadną choćby dobrze jak ES to będę męczył Deltę aby je do Polski sprowadzała :arrow: :idea:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Okulary 82 stopniowe SW Sky Panorama
PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 10:51 am 
Awatar użytkownika

Chyba na SGL czytałem, że to klony Luminosów (nawet muszla oczna pracuje tak samo) dlatego tak mnie interesują bo to może być coś fajnego dla tych z mniej zasobnym portfelem. Jak myślałem sobie o 15 Luminosach do bino tak teraz myślę o tych SW. Po roku sprzedaży w Polsce można by było je dostać używane w naprawdę dobrych cenach co by uratowało sporą część astromaniaków od patrzenia przez TMB czy GSO SV:) Czekam na ten moment.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 11:10 am 

W zasadzie niewiele można znaleźć w necie (może za krótko szukałem). Wydaje się że złe nie są ale... jakiegoś super szału w tej cenie też nie robią.
http://skywatcheraustralia.com.au/portf ... l-stephen/
http://www.astronomyforum.net/telescope ... piece.html

Poza tym w mojej opinii jeśli chodzi o ich estetykę to są brzydkie jak noc.

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 11:25 am 
Awatar użytkownika

Ten pierwszy link zawiera fajne info. W F5 ten 23 mm podobno pokazuje naprawdę dobre obrazy, 15 i 7 mm też jednak testujący pisze jakoby pole było trochę oszukane, ciekawe na ile. Cena jest wyznacznikiem jakości bez wątpienia, teraz właśnie weź tą cenę pod uwagę: Nowy ES 14 mm 790 zł, nowy SW SP ~400 zł.
Podejrzewam, że jak ktoś kupuje używanego dobsa 8 cali F6 to nie w głowie mu kupowanie ES za cenę samego teleskopu a taki SW SP oferując niekoniecznie dużo mniej będzie w jego zasięgu.
Hegemonia ES mogłaby być zagrożona. Dziwne, że w Polsce go nie ma bo akurat tutaj miałby spore pole manewru.

No za piękne nie są ale brzydkie specjalnie też nie:) a ta gąbka w walizce jaka paskudna ehhh, aż widzę przed oczami te mewy oblepione ropą po wycieku z kontenerowca.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 11:58 am 
Awatar użytkownika

lolak89 napisał(a):
Hegemonia ES mogłaby być zagrożona. Dziwne, że w Polsce go nie ma bo akurat tutaj miałby spore pole manewru.

Mnie zaciekawił ok. 4 lata temu wyjątkowo atrakcyjny cenowo okular 100st., sprzedawany pod oznaczeniami MWA / XWA. Brandowany różnymi markami: Meade, SW, WO, było chyba coś jeszcze.
Cena do tej pory przystępna i dla przykładu Meade jest tutaj w ofercie, ok. 200USD. Nie odważyłem się eksperymentować i mało nadal o nich słychać na forach. Nie zagroziły przez te lata na amerykańskim rynku Ethosom i ES 100st.
Znalazłem też na aliexpressie chińskie noname'owe okulary SWA, które np. Orion i Agena ze swoim brandem sprzedają w oficjalnych sklepach znacznie drożej (ok. 200-300%). Parametry identyczne i bądź tu na bieżąco :wink:

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 12:10 pm 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
Nie do końca ogarniam ten post bo jest tutaj kila wątków, wrócę więc do pierwszego postu gdzie jest jasno postawione pytanie. Dlaczego ES-y są w Polsce tzw. złotym Graalem.
Janusz jasno i wyraźnie się wypowiedział z argumentami dlaczego ES a nie inne.
A ja myślę, że autorowi chodziło bardziej o coś innego.
Pytanie powinno brzmieć - dlaczego jesteśmy niejako skazani na ES-y?.
Niestety jesteśmy uzależnieni od tego co jest dostępne w sklepach astro, jeśli taka marka jak ES nie byłaby dostępna w Polsce (znana ale o ograniczonej dostępności) a Janusz miał na półce Panoramy, to sytuacja jest identyczna.
Wszyscy byśmy chwalili och-ach Panoramy - bo jakościowo nie byłoby różnicy a na to one by królowały na półkach sklepów astro.
Swoją drogą zawsze mnie to irytuje, że jesteśmy trochę jak dzieci, uzależnieni od tego co aktulanie jest dostępne na lokalnym rynku. Jest dużo więcej marek (lepszych/gorszych) na świecie, ale rzadko kto po nie siega, bo będzie problem z odsprzedażą (mało popularne) no i gwarancja gdzieś tam na świecie. Szkoda - to taki syndrom lat 90-tych "Ja,ja VW" który w otwierającej się gospodarce był synonimem jakości i statusu, chciało go pół Polski i musiała minąć dekada, zeby ludzie zobaczyli, że są też inne równie dobre i nawet lepsze marki aut w zasiegu ręki.

Reasumując - to co jest trendy na rynku (czy okulary, czy teleskopy) jest pochodną tego co dystrybutorzy mają w sklepach - jesteśmy troszkę uwiązani tą relacją i jakby tak policzyć ilu w astromaniaków w Polsce ma Syntę na dobsonie czy ED-ka 80tkę czy 100mm z SW to się okaże że pewnie z 70-80%.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 12:27 pm 

wampum napisał(a):
Swoją drogą zawsze mnie to irytuje, że jesteśmy trochę jak dzieci, uzależnieni od tego co aktulanie jest dostępne na lokalnym rynku.

Taka sytuacja miała miejsce w zapyziałych latach 70tych czy 80tych w Polsce i w wschodnim bloku. W międzyczasie otwarto granice, rynek stał się bardziej globalny, panuje w miarę swobodny przepływ dóbr i usług oraz do większości z tego jest dostęp przez internet. To co kogoś "uzależnia" to raczej tylko brak podstawowej znajomości j. angielskiego i/lub brak własnej inicjatywy. I po drugie jak coś kupuję to nie myślę o tym jak to zaraz odsprzedać i czy się znajdzie kupiec i nie myślę o tym by za używkę wyrywać do przodu każdy grosz.

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 12:40 pm 
Awatar użytkownika

wampum napisał(a):
Reasumując - to co jest trendy na rynku (czy okulary, czy teleskopy) jest pochodną tego co dystrybutorzy mają w sklepach - jesteśmy troszkę uwiązani tą relacją i jakby tak policzyć ilu w astromaniaków w Polsce ma Syntę na dobsonie czy ED-ka 80tkę czy 100mm z SW to się okaże że pewnie z 70-80%.

Nie jest tak do końca, jak Ci się wydaje.
W 2012 roku seria ES 82st., która była wtedy nowością na rynku, była w naszych sklepach dość trudno dostępna i ceny były wysokie (ok. 650-700zł za okular 1.25" w tamtym czasie). Ludzie się wtedy wymieniali na LVW bo na giełdzie nie było.
Ponieważ w USA ceny tych okularów wynosiły wtedy 99USD (przesyłka dodatkowo wtedy 19USD), zaczęły być masowo sprowadzane prywatnie aż nasyciły wtórny rynek.
Pamiętam prośby klientów w niektórych sklepach o sprowadzenie z polską gwarancją. Słyszałem taką odpowiedź, że jako autoryzowany partner dotychczasowych producentów nie mogą sprzedawać konkurencyjnych ES.
Popularność i dostępność ES w polskich sklepach pojawiła się dopiero z dużym popytem na rynku. U Janusza były dostępne od samego początku.
Z serią 100st. do tej pory jest średnio z dostępnością a mimo tego również jest dość popularna.
W związku z powyższym wydaje mi się, że słaba dostępność Luminosów, czy innych mało popularnych okularów nie była dużą przeszkodą a jedynie słaby popyt i brak rekomendacji na zachodnich forach.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 1:01 pm 
Awatar użytkownika

Odnośnie SW SP. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszyscy amatorzy astronomii siedzą na forach i chłoną wiedzę o okularach jak gąbka. Bardzo dużo osób zwyczajnie kupuje na sklepie okulary i takie 82" okulary w przystępnej cenie to prawdziwa gratka dla kogoś kto już liznął widoku Księżyca w kitowym plosslu i chciałby czegoś więcej. Można by powiedzieć, że okulary 82" z ich cenami to dla dużej ilości osób zakazany owoc, te SW mogą je przybliżyć. Sam nie lubię wydawać dużo na astro ale na taką parkę bym zarobił gdzieś na boku dla samego widoku Łysego w bino.
Pewnie musiałbym je rozebrać z tej plastikowej obudowy żeby zestaw, okulary + kątówka+ bino nie ważył 1.5 kg bo by mi się tulejka w kątówce złamała:)

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 1:23 pm 
Awatar użytkownika

To prawda i dlatego wspomniałem też w tym wątku o okularkach Meade MWA, które cenowo są wyjątkowo przystępne jak na 100st. AFOV. Moją uwagę zwrócił też ER, w większości ogniskowych ok. 19mm :shock:
Może ktoś ma doświadczenia i wie, czy również ta seria jest coś warta pod względem ostrości, kontrastu, korekcji pola? Mnie zastanawia, że produkt jest markowany przez różnych znanych producentów, tzn. sądzę, że nie był zaprojektowany przez żadnego z nich (raczej u wytwórcy z Chin). Jednocześnie Meade, SW, czy WO nie obawiają się brandować tej serii swoim znakiem.
Może podobnie jak SW Panorama mogłaby to być alternatywa dla bardzo drogich i bardziej znanych konstrukcji 100st.?

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 1:52 pm 
Awatar użytkownika

chavez1976 napisał(a):
To prawda i dlatego wspomniałem też w tym wątku o okularkach Meade MWA, które cenowo są wyjątkowo przystępne jak na 100st. AFOV. Moją uwagę zwrócił też ER, w większości ogniskowych ok. 19mm :shock:
Może ktoś ma doświadczenia i wie, czy również ta seria jest coś warta pod względem ostrości, kontrastu, korekcji pola? Mnie zastanawia, że produkt jest markowany przez różnych znanych producentów, tzn. sądzę, że nie był zaprojektowany przez żadnego z nich (raczej u wytwórcy z Chin). Jednocześnie Meade, SW, czy WO nie obawiają się brandować tej serii swoim znakiem.
Może podobnie jak SW Panorama mogłaby to być alternatywa dla bardzo drogich i bardziej znanych konstrukcji 100st.?

Nie o takie Ci chodzi?
Tu wątek na FA https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10854-okulary-ts-100-fov/

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 2:02 pm 
Awatar użytkownika

Dzięki bardzo! Nie zauważyłem tego wątku na FA. Sporo ciekawych i aktualnych informacji a także pozytywne oceny. Informacja o cenie 1k za nowy, dobrze oceniany przez "wyjadaczy" okular 100st. z polskiego sklepu mnie nieźle teraz zaskoczyła.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 3:49 pm 

wampum napisał(a):
Nie do końca ogarniam ten post bo jest tutaj kila wątków, wrócę więc do pierwszego postu gdzie jest jasno postawione pytanie. Dlaczego ES-y są w Polsce tzw. złotym Graalem.
Janusz jasno i wyraźnie się wypowiedział z argumentami dlaczego ES a nie inne.
A ja myślę, że autorowi chodziło bardziej o coś innego.
Pytanie powinno brzmieć - dlaczego jesteśmy niejako skazani na ES-y?.
Niestety jesteśmy uzależnieni od tego co jest dostępne w sklepach astro, jeśli taka marka jak ES nie byłaby dostępna w Polsce (znana ale o ograniczonej dostępności) a Janusz miał na półce Panoramy, to sytuacja jest identyczna.
Wszyscy byśmy chwalili och-ach Panoramy - bo jakościowo nie byłoby różnicy a na to one by królowały na półkach sklepów astro.
Swoją drogą zawsze mnie to irytuje, że jesteśmy trochę jak dzieci, uzależnieni od tego co aktulanie jest dostępne na lokalnym rynku. Jest dużo więcej marek (lepszych/gorszych) na świecie, ale rzadko kto po nie siega, bo będzie problem z odsprzedażą (mało popularne) no i gwarancja gdzieś tam na świecie. Szkoda - to taki syndrom lat 90-tych "Ja,ja VW" który w otwierającej się gospodarce był synonimem jakości i statusu, chciało go pół Polski i musiała minąć dekada, zeby ludzie zobaczyli, że są też inne równie dobre i nawet lepsze marki aut w zasiegu ręki.

Własnie mi o to chodzi że inne marki a tez dobrych okularów nie sa doceniane przez astromaniaków i ceny ich na rynku wtórnym sa za psie pieniadze, a czasami sa lepsze jakościowo od tych znanych marek(cięzko jest je sprzedac za tyle ile faktycznie sa warte na rynku). Wiem że cło i wogole cene by ich podbiło u nas. To jest ból u nas w kraju niestety

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 7:16 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Piekary Śląskie / Pierwoszów
To co mamy na rynku zależy też od dostawców
wystarczy porównać ofertę niemieckiego www.astroshop.pl i teleskopy.pl
np w produktach Badera w telekopy.pl i astrokrak nie uświadczysz serii Morpheus
są w deltaoptical ale o ~150zł drożej niż w astroshop
dla np Hyperion 8 mm ceny takie same w astroshop; telekopy.pl i astrokrak

ceny ES są bardziej zbliżone

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości