SYMULATOR TELESKOPU online

Wiadomości, wydarzenia, kalendaria​, literatura, samouczki, Radio...

Post•Fish3r• | 15 Lut 2014, 17:12

MateuszW napisał(a):-Najlepiej zrobić możliwość podania wielkości ekranu w calach i na tej podstawie program by wyświetlał optymalną odległość, z której należy obserwować.


rewelacyjny pomysł.

Co do jasnosci ksieżyca itd..idealnie nigdy nie będzie. Z własnego doswiadczenia wiem jak bardzo jasność może się różnic dla tego samego obiektu z tym samym okularem i teleskopem. Wynika to z zwykłej czułości oka.
Dla jednego będzie wypalać dla drugiego jeszcze będzie ok. Zauwazyłem to gdy kiedyś spojrzałem drugim okiem w okular i byłem w szoku..od tego momentu nie walczę tak z pomysłem, ktory kiedyś wydawał mi sie durny..tj gdy ktoś proponuje kupienia polara dla już 6" lustra ; )
Ostatnio edytowany przez •Fish3r•, 15 Lut 2014, 17:15, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postjjanusz89 | 15 Lut 2014, 17:14

MateuszW napisał(a):-Mam nadzieję, że symulacja seengu to na razie beta :)


Jeśli naprawdę najgorszy seeing wyglądał by tak ,że obraz raz się pogarsza ,a raz jest idealnie ostry to byłby raj na ziemi :mrgreen:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1099
Rejestracja: 05 Lut 2012, 21:25
Miejscowość: 10km na południe od Krakowa

 

Postadammm | 15 Lut 2014, 20:01

•Fish3r• napisał(a):
MateuszW napisał(a):-Najlepiej zrobić możliwość podania wielkości ekranu w calach i na tej podstawie program by wyświetlał optymalną odległość, z której należy obserwować.


rewelacyjny pomysł.

Co do jasnosci ksieżyca itd..idealnie nigdy nie będzie. Z własnego doswiadczenia wiem jak bardzo jasność może się różnic dla tego samego obiektu z tym samym okularem i teleskopem. Wynika to z zwykłej czułości oka.
Dla jednego będzie wypalać dla drugiego jeszcze będzie ok. Zauwazyłem to gdy kiedyś spojrzałem drugim okiem w okular i byłem w szoku..od tego momentu nie walczę tak z pomysłem, ktory kiedyś wydawał mi sie durny..tj gdy ktoś proponuje kupienia polara dla już 6" lustra ; )



Nie trzeba podawac, obecne jezyki programowania (client-side) potrafią wykrywać aktualną rozdzielczość ekranu - kwestia implementacji kodu. :)
Refraktor 70/900 (EQ) SW LE 9mm, K20mm
Tento 7x35
Luneta Tourist 20x30
Carl Zeiss Jena 8x30
 
Posty: 8
Rejestracja: 27 Gru 2013, 17:59

 

PostMateuszW | 15 Lut 2014, 21:14

adammm napisał(a):Nie trzeba podawac, obecne jezyki programowania (client-side) potrafią wykrywać aktualną rozdzielczość ekranu - kwestia implementacji kodu. :)

Ale rozdzielczość nie mówi nic o wielkości ekranu :) Rozmiar pojedynczego piksela jest różny w monitorach (np w laptopie full HD ekran jest mniejszy, niż zwykły monitor full HD). Nie wydaje mi się, żeby program mógł poznać wymiary ekrany, ale kto wie?

Przy okazji uświadomiłem sobie jeden problem, którego się niestety nie przejdzie. Niestety współczesne monitory mają o wiele za małą rozdzielczość, żeby wiernie oddać obraz z teleskopu. Nie zapewnią tak szczegółowego obrazu. Co prawda można by patrzeć z większej odległości, żeby piksele były odpowiednio małe, ale wtedy pole widzenia zapewnione przez monitor będzie za małe. Obliczyłem to dla swojego monitora. Dla dłuższego boku (ok 52 cm, 1920 pix) wychodzi, że aby piksel miał 1', to musimy patrzeć z odległości 93 cm, a wtedy cały ekran zapewnia kąt widzenia tylko 31°. Aby zapewnić kąt np 80°, trzeba patrzeć z odległości 31 cm.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Post•Fish3r• | 15 Lut 2014, 21:31

MateuszW napisał(a):
adammm napisał(a):
Przy okazji uświadomiłem sobie jeden problem, którego się niestety nie przejdzie. Niestety współczesne monitory mają o wiele za małą rozdzielczość, żeby wiernie oddać obraz z teleskopu. Nie zapewnią tak szczegółowego obrazu. Co prawda można by patrzeć z większej odległości, żeby piksele były odpowiednio małe, ale wtedy pole widzenia zapewnione przez monitor będzie za małe. Obliczyłem to dla swojego monitora. Dla dłuższego boku (ok 52 cm, 1920 pix) wychodzi, że aby piksel miał 1', to musimy patrzeć z odległości 93 cm, a wtedy cały ekran zapewnia kąt widzenia tylko 31°. Aby zapewnić kąt np 80°, trzeba patrzeć z odległości 31 cm.


no nie wiem..ale coś tu nie tak.
300dpi na fotografiach jest własnie dlatego 300dpi (patrząc z bliska) bo więcej oko ludzkie i tak nie wychwyci. Dlatego na monitorach wystarczają współczesne około 100dpi patrząc z odległości około 1metra. (dokładnie to chyba 0.7 z groszem)
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postszuu | 15 Lut 2014, 22:10

MateuszW napisał(a):Nie wydaje mi się, żeby program mógł poznać wymiary ekrany, ale kto wie?

tak, może poznać :)
http://www.infobyip.com/detectdisplaysize.php
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

Post•Fish3r• | 15 Lut 2014, 22:14



zawsze mówiłem że oni wiedza wszystko juz o nas..nawet to że poszedłem zrobić herbatę :mrgreen:
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postpiotrekguzik | 15 Lut 2014, 22:35

•Fish3r• napisał(a):no nie wiem..ale coś tu nie tak.
300dpi na fotografiach jest własnie dlatego 300dpi (patrząc z bliska) bo więcej oko ludzkie i tak nie wychwyci. Dlatego na monitorach wystarczają współczesne około 100dpi patrząc z odległości około 1metra. (dokładnie to chyba 0.7 z groszem)


Co jest nie tak? Przecież to co Ty piszesz, to praktycznie to samo, co napisał MateuszW - trzeba patrzeć na monitor z odległości rzędu 1 metra, żeby oko nie wychwyciło "ziarnistości" obrazu.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postjjanusz89 | 15 Lut 2014, 23:03

szuu napisał(a):http://www.infobyip.com/detectdisplaysize.php


pokazuje nie prawdę :) pokazało 22.9'' a jest 21.5''
Awatar użytkownika
 
Posty: 1099
Rejestracja: 05 Lut 2012, 21:25
Miejscowość: 10km na południe od Krakowa

 

Postjointer | 16 Lut 2014, 00:33

jjanusz89 napisał(a):
MateuszW napisał(a):-Mam nadzieję, że symulacja seengu to na razie beta :)


Jeśli naprawdę najgorszy seeing wyglądał by tak ,że obraz raz się pogarsza ,a raz jest idealnie ostry to byłby raj na ziemi :mrgreen:


Image

Coś takiego byłoby idealne :wink:
Synta 12" powered by Lacerta Microfocuser, Scopos 35mm, SW UWA 17mm, SW UWA 13mm, SW UWA 8mm, Baader Genuine Ortho 7mm, GSO ED 2x2", Neodymium Moon & Skyglow, Lumicon OIII, Zhumell VPF, Skylux 70/700 :-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 20 Gru 2008, 15:57
Miejscowość: Silesia

 

Post•Fish3r• | 16 Lut 2014, 01:27

piotrekguzik napisał(a):
Co jest nie tak? Przecież to co Ty piszesz, to praktycznie to samo, co napisał MateuszW - trzeba patrzeć na monitor z odległości rzędu 1 metra, żeby oko nie wychwyciło "ziarnistości" obrazu.


Tak wiem, chodziło mi o zdanie "Niestety współczesne monitory mają o wiele za małą rozdzielczość, żeby wiernie oddać obraz z teleskopu."a resztę jedynie "przebiegłem" wzrokiem..sory.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostMateuszW | 16 Lut 2014, 02:26

szuu napisał(a):
MateuszW napisał(a):Nie wydaje mi się, żeby program mógł poznać wymiary ekrany, ale kto wie?

tak, może poznać :)
http://www.infobyip.com/detectdisplaysize.php

A właśnie, że nie :P Oszukałem ją. Ta stronka wyznacza rozmiar ekranu na podstawie rozdzielczości. Przez to podaje wielkość ekranu, który ma taką rozdzielczość przy jakiejś tam popularnej gęstości pikseli. Wystarczy zmienić rozdzielczość, a strona głupieje. Również na domyślnej rozdzielczości nie podaje dokładnie (23,6" zamiast 24" u mnie). A najbardziej ją oszukałem laptopem :) Mam laptopa 14", o większej, niż standardowo rozdzielczości 1600x900 (standardowo dla 14" robią 1333x768) i zamiast 14" ekran urósł do 19" :)
Także myślę, że jednak trzeba zmusić użytkownika do wpisania ręcznie przekątnej.

•Fish3r• napisał(a):Tak wiem, chodziło mi o zdanie "Niestety współczesne monitory mają o wiele za małą rozdzielczość, żeby wiernie oddać obraz z teleskopu."a resztę jedynie "przebiegłem" wzrokiem..sory.

Czyli już rozumiesz? :) W skrócie: monitor może albo oddać poprawnie pole widzenia (patrząc na niego z bliska), albo szczegółowość obrazu (patrząc z daleka), ale nie jest w stanie pokazać tych dwóch rzeczy na raz.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postszuu | 16 Lut 2014, 11:58

o, faktycznie ten sposób sprawdzania wielkości ekranu jest niewiele wart.
i nawet gdyby działało to nie odległość od monitora pozostaje nieznana...

może zamiast tego program powinien mieć funkcję "kalibracji", która pokazywałaby na ekranie pięść :) z podpowiedzią, że trzeba patrzeć na ekran z takiej odległości żeby zgadzał się rozmiar naszej własnej pięści z odległości wyprostowanej ręki
SYMULATOR TELESKOPU online: szacowanie wielkosci katowej.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostJanusz_P. | 16 Lut 2014, 12:13

Znam lepszy i niezawodny a prosty zarazem sposób który zadziała na każdym ekranie bo skaluje go bezwzględnie:
Aby skala odwzorowania była poprawna najprościej ustawić pole 60* i oglądać obraz z odległości równej średnicy pola widzenia na ekranie i po zmianie pola widzenia już nie oddalać ani nie przybliżać głowy od ekranu :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postnanoku | 16 Lut 2014, 14:43

robert_sz napisał(a):No i przydałaby się opcja refraktor/reflektor/mak żeby pokazać różnice w kontraście


A mnie się bardzo podoba.
Poza wszystkimi słusznymi i konstruktywnymi uwagami, wyszczególnił bym najbardziej tą tutaj cytowaną.
 
Posty: 19
Rejestracja: 08 Lut 2014, 15:56
Miejscowość: Tarnów

 

Postmadlung | 16 Lut 2014, 15:00

Fajne ale nie ma opcji wybrania ogniskowej <500 mm a ja mam teleskop 80/400 mm, chciałem porównać obrazy i klops ... :roll:
madlung
 

PostJanusz_P. | 16 Lut 2014, 15:03

To akurat da się szybko dopisać do programu ogniskowe typu 300 i 400mm :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBoma | 16 Lut 2014, 15:08

Ogniskowa 650 jest nieobecna i równie popularna 900 mm . Zamiast 5 -6000mm można je dodać.
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

PostJanusz_P. | 16 Lut 2014, 15:20

Dobrze, wrzucimy więcej ogniskowych albo damy możliwość ich samodzielnego wpisywania :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBoma | 16 Lut 2014, 15:23

Janusz_P. napisał(a):Dobrze, wrzucimy więcej ogniskowych albo damy możliwość ich samodzielnego wpisywania :arrow: :idea:


Super!
No to było by jak w bajce ....
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

Post•Fish3r• | 16 Lut 2014, 16:53

Janusz_P. napisał(a):Dobrze, wrzucimy więcej ogniskowych albo damy możliwość ich samodzielnego wpisywania :arrow: :idea:


na wszystkie mumie i klątwy świata , jeśli coś poprawiać to dobrze, a nie rozszerzać prowizorkę :idea:

Normalnie jest tak, że w tego typu projektach istnieje silna interakcja między programistą/twórcą a końcowymi userami. Pojawia się pomysł wprowadzenia zmian/poprawek a programista/twórca stara się dać odpowiedź na każde z nich..tak/nie jesli nie to dlaczego nie i się wywiązuje dyskusja nad pojedyńczą funkcjonalnością bądź innymi tak długo aż temat staje się wyczerpany. Jest to optymalny proces rozwijania softu.

Tutaj tego nie ma.. ludzie proponują to czy tamto, ale kompletnie zero informacji zwrotnej i nie wiadomo co dalej i w jakim kierunku zmierza/ ma zmierzać program vs nasze propozycje. Słabe to.

Jak już dochodzi do odpowiedzi jak wyżej to wychodzi na to, że lepiej przeciekający dach zarzucić słomą niż porządnie wykonać "remont" + znowu brak informacji jak by to miało wyglądać. Marnowanie czasu programistów -za chwilę znowu będą przerabiać to samo - gwarantuję.

Jak dokleicie na prowizorkę te durne kolejne xxxxx wierszy z ogniskowymi (bo tak najprościej) , na równie bez sensu rozplanowanym layoucie (np. myszką lata sie z jednego końca ekranu na drugi by zmienić konieczny parametr nie mowiac o reszcie) to nie zabieram już wiecej głosu.. .
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Post•Fish3r• | 16 Lut 2014, 18:15

proponuje przeniesienie wszystkich 4 regulacji sprzętu na lewą kolumnę (ergonomia i przejrzystość) i zrobienie sliderów na kształt coś takiego (5 minut w PSie więc niewypieszczone).
Będzie o niebo lepiej czy nie ? W Javasripcie dla sprawnego programisty taki slider to także chwila moment.
ps. na dole slidera dodałbym jeszcze małe niebieskie ikonki które zapamiętują do 3 pozycji wybranych poprzednio.

SYMULATOR TELESKOPU online: slider.jpg
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostJanusz_P. | 16 Lut 2014, 18:33

Z programistą który jest zajętym człowiekiem i mam zamiar szanować jego cenny czas porozmawiam koło wtorku a teraz zbieram uwagi do potrzebnych poprawek :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postvlodarc | 16 Lut 2014, 19:05

Robert41 napisał(a):Jeśli wybór apertury i ogniskowej ma być skokowy nie płynnie definiowany przez użytkownika powinny się tam znaleźć parametry częste w sprzętach dla początkujących, bo w końcu dużej mierze oni będą z tego korzystali. Czyli np. ogniskowa 400 mm, 900 mm , apertura 114 mm, 130 mm. Choć lepszym rozwiązaniem byłaby możliwość płynnego definiowania, w końcu sprzętu jest wiele i parametrów też.


Też uważam, że ten program powinien pozwalać początkującym na pokazanie różnic obserwacji w zależności od posiadanego sprzętu. I tu powinny na pierwszym miejscu być wybierane typowe zestawy reflektorów, refraktorów, MAK z ich Kit-owym osprzętem, podzielił bym to na dwie grupy np:do 1000zł, powyżej 1000zł.
Widzę to tak, otwieramy stronę "TELESKOP" i tam 2 przyciski "początkujący", "zaawansowany" w każdej tej grupie "Reflektor"/"?",
"Refraktor"/"?", "MAK"/"?" ( 1 pozycja to przycisk typ teleskopu/ dryga przycisk(znak zapytania) to podstawowe info. o wybranym sprzęcie. Wybieramy np: refraktor -> wybór do 1tys./powyżej tys. -> rozwijane okno z kitowymi zestawami.
Może też jakaś opcja z lornetkami.
Płynne definowanie w opcji dla "zaawansowanych" - ale zacznijmy od "początkujących", zaawansowani maniacy astronomii i tak wiedzą czego chcą.
Może być z na początek działająca prowizorka - " prowizorki są najtrwalsze", bowiem mają najlepszy stosunek ceny do swoich walorów użytkowych.
"LIDLETKA" (Auriol BaK-4); statyw foto
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Lis 2013, 23:27

 

Post•Fish3r• | 16 Lut 2014, 19:31

vlodarc napisał(a):I tu powinny na pierwszym miejscu być wybierane typowe zestawy reflektorów, refraktorów, MAK z ich Kit-owym osprzętem, podzielił bym to na dwie grupy np:do 1000zł, powyżej 1000zł.Widzę to tak....


Ludziska..to ma byc prosty edukacyjny programik do wizualizacji (mniej wiecej) tego co widać w telepie a nie przewodnik dla początkujących i jaki teleskop powinni wybrać.
Poza tym twój projekt tworzy masę niejasności ..co to znaczy początkujący ? a kto to zaawansowany ? co to znaczy typowe zestawy ? kto to będzie uaktualniał i ceny też ? itd itp..znając życie taki delikwent kupi sprzet jedynie własnie taki jaki tam by był wymieniony a jeszcze będzie mieć pretensje czemu nie wyglada w telepie idealnie tak jak w programie..przeciez program pokazywał że....
osobiście nie , nie popieram tego pomysłu na żadnym etapie.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat