* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 35 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
 Temat postu: Rok 2017 pogodowo
PostWysłany: Sob Sie 26, 2017 4:57 pm 

Rok 2017 to chyba najgorszy rok do obserwacji w centralnej Polsce odkąd pamietam. Nawet zawsze niezły sierpień jest beznadziejny. Chyba sie pochlastam bo upicie się nic nie pomaga. A czytam, że tam na południu na górkach ludzie się kumulują i cos widzą. Jak żyć ???

Profil E-mail  

Temat postu: Re: rok 2017
PostWysłany: Sob Sie 26, 2017 6:16 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Okolice Dęblina/Sochaczew
Pogoda u mnie jest ale często taka jak wczoraj/dziś - niby czysto a coś wisi w powietrzu. Choć ponoć już bardziej na wschód pogoda.
Ale czy najgorszy rok ? Raczej 2012 r (od 2010r od kiedy obserwuje pogodę).

A południe ? Oni zawsze mają tam lepiej :lol:

PostWysłany: Sob Sie 26, 2017 7:24 pm 

Karol napisał(a):
Pogoda u mnie jest ale często taka jak wczoraj/dziś - niby czysto a coś wisi w powietrzu. Choć ponoć już bardziej na wschód pogoda.
Ale czy najgorszy rok ? Raczej 2012 r (od 2010r od kiedy obserwuje pogodę).

A południe ? Oni zawsze mają tam lepiej :lol:

Akurat wiosna 2012 (luty-kwiecień) w moim dzinniku jest doskonała do obserwacji. Było to krótko po pamiętnej suszy meteorologicznej z jesieni 2011 gdzie poziom Wisły siegnał dna i znaleziono sporo artefaktów m.in. łodzie szwedzkie załadowane marmurem o obdarych świątyń w Warszawie. Gotowe do odprawy na północ. Było ich pewnie tyle, że nie zwracano uwagi jak jakaś przeładowana poszła na dno.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sie 26, 2017 7:55 pm 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
Pojecie centralnej Polski jest bardzo obszerne.
Niektórzy uważają że Warszawa to Polska Centralna, tak samo jak np. właśnie taki Dęblin (cholernie daleko do punktu centralnego Naszego kraju).
Ogólnie Zarówno Człowiek z Włocławka, Płocka, Czestochowy czy Skierniewic powie że mieszka w centranej Polsce a odległości pomiędzy chociaby tymi miejscowościami liczone są w setkach kilometrów.
Zresztą ja też uważam, że mieszkam za zachodnich rubieżach centralnej Polski (Kalisz).

Wracając do tematu, patrząc na zdjęcia i datę wrzucane przez uzytkowników ze wschodniej połowy kraju ciągle mam wrażenie że mieszkamy bardzo daleko od siebie. Taki "pstrykacz komosu" pisze, że miał właśnie sesję i w kilka godzin popełnił "X" zdjęcie ostatniej nocy, a ja się zastanawiam kiedy....ciągłe chmury, jak przyjdzie luka to godzina, dwie nawet nie zdąże się porządnie rozstawić - czekam (może przejdzie) i d...pa.

Pozdrawiam Tomek.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sie 26, 2017 8:21 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ostrzeszów
Zasadniczo jest tak że jak są względne warunki, to albo nie ma czasu, albo chęci itd,a jak się człowiek napali to albo chmurwi, albo leje:). Wczoraj było okienko więc wspólnie z Tomeczz-kiem skorzystaliśmy i pojechaliśmy na miejscówkę, dziś jak szybko wystawiłem tak szybko zwinąłem. Faktem jest że wielu z nas mieszka daleko od siebie, i nie zawsze ma się samemu chęci czy możliwości obserwacji, trzeba wytargać graty pojechać kawałek za miasto itd..., mało kto ma ciemne niebo przy domu. Faktem jest , że ten rok nie obfituje w bezchmurne noce. Może jesienią się poprawi, oby:)

ES: 4,7mm, 6,7 mm, 14mm, 24 mm 2"
MEADE UWA: 20 mm 2", ( 82*).
Barlow GSO ED 2x 2"
EX 10x50

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sie 26, 2017 8:37 pm 

Werni74 napisał(a):
Zasadniczo jest tak że jak są względne warunki, to albo nie ma czasu, albo chęci itd,a jak się człowiek napali to albo chmurwi, albo leje:). Wczoraj było okienko więc wspólnie z Tomeczz-kiem skorzystaliśmy i pojechaliśmy na miejscówkę, dziś jak szybko wystawiłem tak szybko zwinąłem. Faktem jest że wielu z nas mieszka daleko od siebie, i nie zawsze ma się samemu chęci czy możliwości obserwacji, trzeba wytargać graty pojechać kawałek za miasto itd..., mało kto ma ciemne niebo przy domu. Faktem jest , że ten rok nie obfituje w bezchmurne noce. Może jesienią się poprawi, oby:)

Ja się rozkładam jak widzę w sat24, że noc będzie bezchmurna. Jakiś okienek nie liczę. Takich nocy w tym roku jak na lekarstwo. Na jesień nie liczę. Może i będą noce bezchmurne ale na pewno będa wilgotne.
Cudów nie ma. Jesienią ciągnie od góry zimne powietrze a ziemia ciepła po lecie oddaje temperaturę. Stąd mgły i wilgoć. To obserwuję do wielu lat. Sporadycznie zdarzaja się suche noce jesienią.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sie 26, 2017 9:10 pm 

Aj tam tegorocznego lata nie żałuje bo wreszcie nie było takich uciążliwych upałów że nie da się normalnie funkcjonować i wyjść z domu.
A jesień, no cóż... moja ulubiona (tak samo jak wiosna) bo bez robactwa i zarośniętych pól i łąk. Przyjemny chłodek w lekko wilgotnym powietrzu. No ja jestem akurat z gór więc smogi i mgły mam nieco zredukowane. Moje ulubione niebo o tej porze Veil wysoko, ostatki w Strzelcu i pełno łatwych gwiazdozbiorów z jasnymi DS-ami.
Irytuje mnie tylko fakt że planety "zeszły na psy" i kiczowate położenie na ekliptyce będą miały przez ładne kilka lat i do tego widoczne tylko właśnie latem, którego nie lubie za robactwo, chaszcze i upały.

PostWysłany: Sob Sie 26, 2017 9:13 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
No powiem Wam, że południe ma niezłą pogodę od czerwca. Zdarzyły się w na przełomie czerwca/lipca 3 idealne noce. Dwie nawet ciepłe z temperaturą ok 18 stopni. Potem też było kilka dobrych nocy ale trzeba mieć czas, bo bywają w tygodniu. Z weekendami trochę gorzej.
Podsumowując - jest dobrze i nie ma co psuć ;-) Zwłaszcza obserwując mapy na sat24. Podejrzewam, że to trwac długo nie będzie i jesień będzie na północy i w centrum elegancka :-)

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sie 26, 2017 9:35 pm 
Awatar użytkownika

Zachód fatalnie (okolice Poznania). Samo to że nie załapałem się na Saturna w tym roku już o czymś świadczy :( Z grubsza to idealnie bezchmurne niebo było tylko raz, 14-stego sierpnia. A tak to lipa. Wiosna-lato totalna kicha, bo jak to można nazwać inaczej jak człowiek od kwietnia do sierpnia może z 3-4 razy miał okazję rozstawić sprzęt? Jak ja to mówię brzydko ciągle "sraczka" na niebie :/ Najgorsze były dni a było ich parę kiedy cały dzień było ładne bezchmurne niebo a o godzinie 20-21 burza :D Może człowieka rozerwać "ze szczęścia" :) No ale dosyć tego narzekania, jesień-zima są nasze ;)

Filtry: Polaryzacyjny BST 2" _ Orion UB 2"

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Sie 27, 2017 9:34 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Południe Polski, nie ma co narzekać jak nad morzem było po plus 20 u nas po plus 30°C czyli lato cała gębą i przydomowy basen w użytku przez pełne 2 miesiące a pogodne noce bywają zwykle w tygodniu i wypogadza się często w drugiej części nocy, pogodnie jest zwykle w pełnię jak nie da się wiele obserwować no poza częściowym zaćmieniem Księżyca gdzie była piękna i pogodna noc w Małopolsce :arrow: 8)
Najgorszy rok pod względem wakacyjnych obserwacji to był 2016 gdzie dominowało, upalne, zapylone powietrze z nad Sahary i Drogę Mleczną nawet w górach było widać tylko w zenicie :arrow: :shock:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Sie 27, 2017 9:52 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Okolice Dęblina/Sochaczew
Ja jeszcze powiem Wam, że szczerze od jakoś czasu wystarcza mi jedna solidna obserwacja w roku i trochę takich mniej ambitnych - bardziej dla relaksu (ale nadal szukanie nowych obiektów, czasem i trudnych). Zadowolenia jakoś wystarcza na rok. Miło jak trafią się 4 ładne noce, po jednej dla każdej pory roku. Ostatnio "ambitnie" patrzyłem chyba 10 miesięcy temu.
A jak jest u Was ?

PostWysłany: Nie Sie 27, 2017 11:13 am 

Karol mam tak samo :mrgreen:
Tak średnio ze 2 wypady wiosną i ze 2 jesienią wystarczą, gdy tylko są zaplanowane w idealną pogodę.
Czasem jak przy okazji trafi się jeszcze przyjemny seeing to już w ogóle jest GIT.
W tym roku moja pasja obchodzi 18-tkę, więc sami rozumiecie moje wypalenie i bardziej koneserskie podejście do tematu. Przynajmniej jedna dobra nocka wiosną i druga jesienią z najlepszym sprzętem i dużym lustrem jeśli trafią się tylko idealne warunki to wystarcza w zupełności dla poczucia spełnienia w mojej pasji.

PostWysłany: Nie Sie 27, 2017 5:56 pm 

Soczi napisał(a):
Karol mam tak samo :mrgreen:
Tak średnio ze 2 wypady wiosną i ze 2 jesienią wystarczą, gdy tylko są zaplanowane w idealną pogodę.
Czasem jak przy okazji trafi się jeszcze przyjemny seeing to już w ogóle jest GIT.............

Co do jesieni to musi być suchy dzień. O to bardzo trudno. Pamiętam jak kiedyś jesienią rozłożyłem się bo niebo ładne ale jakos tak dziwnie. Dopiero jak dałem słup światła z latarki power banka to zobaczyłem piekny aerozol. Normalnie kuleczki wody utrzymujące się w powietrzu. Piękne zjawisko. Choc naukowo nie jest to aerozol ale hydrometeory. Można sobie suszyć obiektyw ale co z tego jak stoimy na dnie studni.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Rok 2017 pogodowo
PostWysłany: Nie Sie 27, 2017 8:58 pm 
Awatar użytkownika

Co do Śląska, czyli również południa Polski, tegoroczne lato, mimo, że nadal trwa, podzieliłbym na 3 okresy, pogodne i ciepłe nocki ( zdecydowanie sierpień ), chłodniejszy i pochmurny lipiec oraz gwałtowne burze ( mniej więcej połowa sierpnia ) po których następowało ochłodzenie. Zdecydowanie dominowały zjawiska 2 oraz 3. W lipcu w sumie nie ma co znowu tak żałować braku pogody, ze względu na białe noce. :wink: Niestabilny sierpień, gdzie upalne powietrze przeplatało się z falami chłodnego, dawał okresy kilkudniowych pogodnych nocy, ale też nie za dużo.
Natomiast północ, czy zwięźlej wybrzeże Bałtyku, gdzie okresowo przebywałem zdecydowanie nie dawało pola do popisu, a jako takie pogodne noce, gdzie można było przez godzinę/pół oglądać chociaż fragment nieba na początku sierpnia można było liczyć na palcach jednej dłoni.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Sie 28, 2017 9:53 am 

Miejscowość: Warszawa
jak dla mnie też kiepsko, dawno już nigdzie nie obserwowałem normalnie. Ostatni wypad poza miasto (w 2 połowie lipca) skończył po 25 minutach jak wszystko zaparowało i było totalnie mokre. Inna sprawa to mimo kilku pogodnych dni coś wisiało wysoko w powietrzu i nie było idealnie czysto do obserwacji. Podsumowując cały rok to więcej razy byłem w 2016 niż tego roku (choć 2016 nie było dobrze). Najlepiej wspominam np zimę i wiosnę z początku roku 2012, gdzie teleskop był na balkonie przez dłuższy czas i miałem często możliwość obserwacji jowisza.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Wrz 06, 2017 1:32 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie
Dolnośląskie - totalna padaka, na palcach jednej ręki można by policzyć ciemne noce z bezchmurnym niebem.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Wrz 17, 2017 7:12 pm 

makower napisał(a):
upicie się nic nie pomaga. Jak żyć ???

Zrób to co ja. Obraź się. Dwa tygodnie urlopu, jedna noc z gwiazdami. Odstawiłem lornety do szafy i złapałem focha.I czekam sobie bez nerwów na długie, zimowe wieczory. :D :D :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Wrz 17, 2017 7:44 pm 

Narazie nów wrześniowy na Dolnym Śląsku marnie się zapowiada. Po tych deszczach będzie tak rosić w tym "zimnie listopadowym" że szkoda sprzętu. Na bank będą gęste mgły. W dodatku rolnik nie wykosił mojej miejscówki i muszę sobie szukać zupełnie nowej w innej wsi.

PostWysłany: Nie Wrz 17, 2017 9:09 pm 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
Mija dokładnie miesiąc....miesiąc bez konkretnego gwieździstego nieba.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Wrz 18, 2017 4:19 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)
Kiedy w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych były piękne lata to duży teleskop był dla mnie nieosiągalny. Tetaz jak mam teleskop to pogoda mnie dobija. Ot taka mała zadumka z mojej strony.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Wrz 20, 2017 3:07 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
wampum napisał(a):
Mija dokładnie miesiąc....miesiąc bez konkretnego gwieździstego nieba.

Przesadzasz, widziałem kilka dni temu piękne złączenie starego Księżyca z Wenus na idealnie czystym i przewianym niebie tyle że trzeba było sie dźwignąć z wyra po 3 h bo astronomia wymaga poświęceń :arrow: :mrgreen:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Wrz 20, 2017 3:41 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Janusz_P. napisał(a):
... bo astronomia wymaga poświęceń :arrow: :mrgreen:

... tyle tylko, że nogi nie "wchodzą" do części siedzącej. A skoro pochmurna i deszczowa pogoda nie pozwala patrzeć w niebo, to ostatnio spoglądam pod nogi i efekty są dosyć ciekawe.

Załączniki:

12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.

Ostatnio edytowany przez super_novy Sob Wrz 23, 2017 3:01 pm, edytowano w sumie 3 razy
 Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Wrz 20, 2017 5:02 pm 

Miejscowość: Kraków
Cześć Włodziu. :D

Już wiem czym zajmujesz się na działce , zamiast dbać o sprzęt i konserwować go systematycznie jak nie ma pogody.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Wrz 20, 2017 5:53 pm 

A u mnie nawet grzybków nie ma w lasach :(

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2017 8:55 pm 
Awatar użytkownika

Jest nadzieja, wg. amerykańskich prognoz zima ma być wyjątkowo mroźna. Więc może będą nocki w których Orion pokaże się w całej okazałości. :D

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 35 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: dawid1508, maxio oraz 20 gości