* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wolisz aby zostawiono na stałe czas:
letni 65%  65%  [ 36 ]
zimowy 35%  35%  [ 19 ]
Razem głosów : 55
 Temat postu: Re: Rozważania na temat zmian czasu... co zostawić na stałe
PostWysłany: Wto Paź 31, 2017 2:52 pm 

:idea: JSC jak już filozofujemy to powiem że chodzi mi po głowie pomysł na zmienianie czasu odwrotnie niż to jest od lat, czyli zimą czas letni, a latem zimowy. Dzięki temu w zimie miałbym dłuższe jasne popołudnie, a w ciepłych miesiącach kiedy dzień jest już wystarczająco długi miałbym wcześniej wieczory i szybszy dostęp do ciemnego nieba. :mrgreen: :wink: 8)

PostWysłany: Wto Paź 31, 2017 2:54 pm 
Awatar użytkownika

I5 napisał(a):
:idea: JSC jak już filozofujemy to powiem że chodzi mi po głowie pomysł na zmienianie czasu odwrotnie niż to jest od lat, czyli zimą czas letni, a latem zimowy. Dzięki temu w zimie miałbym dłuższe jasne popołudnie, a w ciepłych miesiącach kiedy dzień jest już wystarczająco długi miałbym wcześniej wieczory i szybszy dostęp do ciemnego nieba. :mrgreen: :wink: 8)

W czerwcu/lipcu i tak są białe noce. Maj/sierpień to zaledwie po 2-3 godziny nocki astronomicznej.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 06, 2017 8:17 pm 

No i zaczęło się... to cierpienie że po zmianie czasu, po południu nic nie mogę na dworze zrobić przy świetle dziennym. Choćby na głupi spacer pójść czy pogrzebać przy aucie pod garażem. Zimą na nartach lubię jeździć od południa, a jak się zwijam ze stoku to ciemno sie już robi i zanim wrócę do swojej miejscowości to noc zupełna. Marzy mi się w końcu ten czas letni przez cały rok.

PostWysłany: Czw Lis 30, 2017 11:04 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieliczka
Nie umiem rozstrzygnąć, czy zmiany należy znieść, czy nie. Ale jeśli zniesiemy to bez wahania obowiązywać powinien czas zimowy. Dlaczego?

Bo to jest normalny czas dla naszej lokalizacji geograficznej!

W strefie +2 znajduje się jakiś maleńki fragment kraju, prawie cały jsst w +1, czyli zimowym. Pory dnia powinno dyktować Słońce, a nie urzędnicy, czy to że ktoś lubi jak jest jasno wieczorem, a inny rano. Podstawą jest Słońce i to do niego należy się dostosować. Jako miłośnicy astronomii powinniśmy to wiedzieć najlepiej.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 09, 2018 9:35 am 

Znowu jakieś zawirowania w sprawie zmiany czasu. Więcej tu:
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2018-02-09/nie-bedzie-zmiany-czasu-parlament-europejski-przyjal-rezolucje/
Wygląda na to że narazie zmian nie będzie.

Ostatnio edytowany przez I5, Pią Lut 09, 2018 10:40 am, edytowano w sumie 1 raz

PostWysłany: Pią Lut 09, 2018 10:30 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Pólnocna Jura
MateuszW napisał(a):
Nie umiem rozstrzygnąć, czy zmiany należy znieść, czy nie. Ale jeśli zniesiemy to bez wahania obowiązywać powinien czas zimowy. Dlaczego?

Bo to jest normalny czas dla naszej lokalizacji geograficznej!

W strefie +2 znajduje się jakiś maleńki fragment kraju, prawie cały jsst w +1, czyli zimowym. Pory dnia powinno dyktować Słońce, a nie urzędnicy, czy to że ktoś lubi jak jest jasno wieczorem, a inny rano. Podstawą jest Słońce i to do niego należy się dostosować. Jako miłośnicy astronomii powinniśmy to wiedzieć najlepiej.

Dokładnie TAK,i ważne jest aby zmiany następowały na dużym obszarze,a nie tylko np.Polska aby nie powstały ogromne różnice między tym co pokazuje zegarek a tym co dzieje się w naturze.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 09, 2018 11:49 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa
Co do zmiany czasu ja wolę czas letni, jeśli by doszło do zmiany a został by czas zimowy nie przechodząc na czas letni był bym zadowolony też, ale jedna uwaga ile mamy pogodnych nocy w ciągu roku, mało, dnia nam przybywa robi się coraz jaśniej, w sumie zobaczcie sami wakacje czas letni bez zmiany był by super rozwiązaniem, zwierzęta czasu nie mierzą, jedynie ludzie, w sumie nawet ludzie już też unikają noszenia zegarków wolą iść z telefonem, a jak się zapytasz o godzinę odpowiedź nie wiem, ja jak jestem w mieście najbliższym podchodzą ludzie i mówią masz zegarek no mam która godzina, pada odpowiedź i miłe słowo dziękuję, bo ciężko jest wyciągnąć telefon sprawdzić, no cóż takie mamy dzisiaj czasy, szkoda ja mam zegarek wielofunkcyjny ma kompas, pokazuje pogodę, ciśnienie wysokość na poziomem morza i wiele innych bajerów, jestem bardzo zadowolony z niego, dodam, że to zegarek elektroniczny na baterię, bez zegarka nie da się wyjść na obserwacje ani szukać meteorytów wykrywaczem. :wink:

Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 09, 2018 1:17 pm 
Awatar użytkownika

widzę tu u niektórych zasadnicze niezrozumienie tematu.

czas letni nie każe nam wstawać o konkretniej godzinie, czas zimowy też nie.
"która godzina" to tylko abstrakcyjna liczba, nazwa.
może być na okrągło czas zimowy i umówimy się że zakłady pracy, sklepy, szkoły itd. wyznaczą godziny otwarcia o godzinę wcześniej i wszystko będzie identycznie jak gdyby był czas letni. i w drugą stronę. w związku z tym pytanie w ankiecie nie ma tak naprawdę żadnego głębszego sensu.

da się nawet utrzymywać zmianę czasu i oficjalnie przestawiać zegarki żeby nie robić zamieszania komunikacyjnego z resztą europy ale w praktyce w zimie zaczynać dzień niby "o godzinę wcześniej" a w lecie "o godzinę później" - bez potrzeby przestawiania zegara biologicznego. oczywiście bez sensu takie zamieszanie, lepiej byłoby w ogóle tych zegarków nie ruszać.

to, że strefa UTC+1 (czas zimowy) jest dla większości kraju najbliższa do czasu słonecznego wpływa tylko na taki drobny szczegół że górowanie słońca będzie blizej lub dalej godziny dwunastej. ale co za różnica... (a jak zauważył mateusz, dla części kraju "najlepszy" czas to UTC+2 (letni))
u nas i tak różnica nie jest taka duża. zobaczcie jak wykrzywiony czas ma hiszpania, zwłaszcza w lecie :P
Załącznik:

Ostatnio edytowany przez szuu, Pią Lut 09, 2018 2:40 pm, edytowano w sumie 1 raz

PostWysłany: Pią Lut 09, 2018 2:19 pm 

Miejscowość: Poznań
Jestem za pozostawieniem jednego czasu, a nie zmian dwa razy do roku. Nigdy nie mogłam zrozumieć po co przestawiamy zegarki, Matka Natura jest "mądrzejsza" nawet od najmądrzejszego człowieka na Ziemi i nie ma co jej poprawiać. Moim zdaniem powinien pozostać czas zimowy, właśnie dlatego, że jest naturalny. Żyjmy w zgodzie z naturą, a nie z przekonaniem, że jesteśmy ponad nią.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 09, 2018 5:52 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Pólnocna Jura
Martita napisał(a):
Moim zdaniem powinien pozostać czas zimowy, właśnie dlatego, że jest naturalny. Żyjmy w zgodzie z naturą, a nie z przekonaniem, że jesteśmy ponad nią.

No dobra,ale i tak słońce nie będzie górowało o 12-tej,strefy czasowe a miejscowy południk to dwie różne rzeczy :wink: ,szuu podał fajny przykład Hiszpanii

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lut 12, 2018 2:18 pm 

Miejscowość: Poznań
Bardziej chodziło mi o to żeby zostawić czas, który obowiązywał przed wprowadzeniem zmian czasu. Dla mnie osobiście nie ma większego znaczenia czy słońce góruje o 12 czy nie, byleby górowało w okolicach 12 oczywiście :wink:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sie 10, 2018 6:25 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
Jakby coś, to można sobie wypełnić ankietę:
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/20 ... rangements

Ankieta skierowane jest do wszystkich obywateli UE i dotyczy właśnie zmian czasu: czy je zostawić, czy znieść, a jak znieść, to czy lepszy jest czas letni czy zimowy? Aha, jak wskoczy po angielsku, to po prawej można zmienić język na polski.

PostWysłany: Pią Sie 10, 2018 10:12 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
Janusz_P. napisał(a):
Dokładnie, czy zostanie letni czy zimowy to bez różnicy byle nie było tych 2 wrednych zmian czasu w roku rozstrajających nam rytm dobowy czasu pracy i wypoczynku :arrow: :twisted:

Wszystko najważniejsze powiedział Janusz, a nauka za tym stoi:

"Rytm dobowy to dobowy cykl zmian zachowania się zwierząt i ludzi oraz zmian w fizjologii tłumaczony istnieniem zegara biologicznego.
Rolę koordynacyjną odgrywa melatonina. Do rytmu występującego w środowisku synchronizują tak zwani dawcy czasu, z których najważniejsze jest światło."

Były kiedyś drobne oszczędności energetyczne ale normalne funkcjonowanie człowieka, a nie snucie się i niewyspanie są też ważne. Nie żyjemy dla pieniędzy.

Co gorsza nie pomogą żaluzje itp bo i tak rano śpiący człowiek przyzwyczaja się do ich określonego przeświecania.

Konkludując. Mogę mieć nawet 9:00 lub 16:00 gdy Słońce jest najwyżej byle jutro to zdarzenie nie przeskoczyło o godzinę :D

Pozdrawiam

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sie 11, 2018 3:22 pm 
Awatar użytkownika

Kategorycznie powinniśmy skończyć z tym majstrowaniem przy czasie! Ja bym raczej obstawał przy letnim, bo w zimę wolał bym mieć choć jeszcze godzinę- dwie czasu ze Słońcem niż iść do roboty po ciemku i wracać jak już prawie ciemno.

PostWysłany: Czw Wrz 06, 2018 8:33 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.
Mi to w zasadzie obojętne. Zmiana czasu mi nie przeszkadza a jeśli już miałbym wybrać to oczywiście czas letni- nie dość, że dni nie byłyby aż tak krótkie to jeszcze obserwacje byłyby ułatwione zwłaszcza te poranne z racji, że rano dłużej byłoby ciemno... I te zimowe wschody Słońca... Nic dodać nic ująć.

Zeiss Asiola 63/420
Rodzinka MEADE UWA
(4.7mm, 5.5mm, 8.8mm,14mm, 20mm)
ES 30
Astropozdrowienia :)

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: dark, dawid1508, Shalaii oraz 17 gości