* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wolisz aby zostawiono na stałe czas:
letni 65%  65%  [ 36 ]
zimowy 35%  35%  [ 19 ]
Razem głosów : 55
 Temat postu: Rozważania na temat zmian czasu... co zostawić na stałe
PostWysłany: Śro Wrz 20, 2017 5:33 pm 

Może podyskutujmy o corocznych zmianach czasu leni/zimowy.
Polskie władze rozważają ostatnio zlikwidowanie konieczności przestawiania zegarków 2 razy w roku i zostawienie jednej z wersji czasu na stałe.
Tylko który czas będzie lepszy?
Rozważmy za i przeciw. :idea:

Jak wiadomo jakieś 100 lat temu obowiązywał tylko jeden czas naturalny gdzie Słoneczko świeciło nad południkiem miejscowym w południe. Potem ponoć kilku ludziom w Niemczech nudziło się latem gdy było już ciemno wieczorem i wpadli na pomysł wydłużenia sobie dziennego światła o godzinke bo było ciepło i przyjemnie przebywać na dworze. Jednak problem rodził się jesienią gdy poranek był ciemny, więc trzeba było wrócić do czasu podstawowego czyli zimowego.
....i tak zostało do dzisiaj.

No i powiedzcie mi kto z was wolałby zostać na stałe przy czasie letnim a kto przy zimowym (naturalnym)?

Ruscy np. przeszli na stałe na czas letni. W sumie to byłoby dobre dla mnie bo zawsze brakuje mi światła dziennego po południu w zimne miesiące. Ciemny poranek nie bardzo mi przeszkadza. Wadą jest za to późna pora początku nocy dla obserwowania nieba, bo w tym przypadku pasowałby mi bardziej czas zimowy na stałe (czyli wcześniejsze godziny wieczorne latem). No ale nie tylko gwiazdami człowiek żyje więc jednak godzinka dłuższego dnia zimą dla ogólnego życia wygrywa u Mnie.

Co ciekawe spotykam się z teoriami ludzi, że to czas letni jest naturalny, a zimowy jest sztuczny bo przestawia się zegarki tylko dla zaoszczędzenia energii o poranku. Przyznam że dawno temu też tak myślałem i dopiero poznanie praw mechaniki nieba po zainteresowaniu sie astronomią zmieniło moje myślenie.

Ostatnio edytowany przez I5, Śro Wrz 20, 2017 9:18 pm, edytowano w sumie 1 raz

Temat postu: Re: Rozważania na temat zmian czasu... co zostawić na stałe
PostWysłany: Śro Wrz 20, 2017 8:24 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
I5 napisał(a):
Potem ponoć kilku ludziom w Niemczech ...

Czy kogoś to jeszcze dziwi że w Niemczech? Jak nie Adolfy, to Waltery, a teraz jeszcze Angela. Same Kazki-Wynalazki, łącznie z wydłużeniem wieku przejścia na emeryturę, a wszystko po to żeby coś jeszcze ludziom spieprzyć. Dobrze że nie potrafią ingerować we Wszechświecie, bo byłaby już totalna klapa. Czas godzinowy powinien być taki, jaki istnieje od początku istnienia Wszechświata.

12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Wrz 20, 2017 10:20 pm 

Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka
Mimo że w czasie letnim noc zapada później mi bardziej odpowiada czas Letni.A te dlugie zimowe wieczory masakra.A i tak na Oriona by wystarczylo :wink:

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2017 6:15 am 

Miejscowość: znikam
waldi1 napisał(a):
Mimo że w czasie letnim noc zapada później mi bardziej odpowiada czas Letni.A te dlugie zimowe wieczory masakra.A i tak na Oriona by wystarczylo :wink:

Tak samo uważam.
ten czas zmieniono by nas rozbić, by łatwiej nami sterować ...
zmiana czasu zewnętrzna nasze wewnętrzne poczucie czasu, nasz zegar biologiczny przestawiała... a to osłabienie, choroby ... Wymyślili to obcy Europejczykom, ci sami co , komunizm, socjalizm, liberalizm, multi kulti, nawet religie europejskie... do tego na świecie maja dużo rządów, ale państwo tylko jedne ... tacy spece niby, a jak uchwycą to rozpad...

http://zbig.fora.pl/

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2017 7:00 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Odejście od tej chorej zmiany czasu która bardzo źle wpływała na ludzi to byłaby mądra decyzja, czas letni czy zimowy jest O.K. bo zimowy to nasz prawie naturalny czas słoneczny pomijając eliptyczność orbity Ziemi i takie tam kilkunastominutowe rozbieżności wynikłe z równania czasu :arrow: 8)

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2017 7:30 am 

zbyszek napisał(a):
waldi1 napisał(a):

Tak samo uważam.
ten czas zmieniono by nas rozbić, by łatwiej nami sterować ...
zmiana czasu zewnętrzna nasze wewnętrzne poczucie czasu, nasz zegar biologiczny przestawiała... a to osłabienie, choroby ... Wymyślili to obcy Europejczykom, ci sami co , komunizm, socjalizm, liberalizm, multi kulti, nawet religie europejskie... do tego na świecie maja dużo rządów, ale państwo tylko jedne ... tacy spece niby, a jak uchwycą to rozpad...

To popłynąłeś Zbyszek :shock:

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2017 8:47 am 

Czas słoneczny bardziej odpowiada czasowi strefowemu podstawowemu czyli zimowemu. Jesteśmy w strefie +1h CET w stosunku do czasu UT. Latem mamy +2h czyli CEST. W planetarium nawet sprawdziłem że Słońce góruje teraz w mojej miejscowości o 12:47. We Francji ma to miejsce nawet aż o 13:45, więc nie ma to nic wspólnego z czasem słonecznym. Tylko zimą Słońce jest zbliżone górowaniu w godzinach południowych czasu urzędowego.

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2017 8:57 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)
Dla mnie to bez różnicy czy pozostawią letni czy zimowy. Ważne aby przestali mnie męczyć dwukrotną adaptacją każdego roku do czasu pracy itp.

W tym cała seria ES82
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
I kilka innych filtrów.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2017 9:29 am 
Awatar użytkownika

Dokładnie, czy zostanie letni czy zimowy to bez różnicy byle nie było tych 2 wrednych zmian czasu w roku rozstrajających nam rytm dobowy czasu pracy i wypoczynku :arrow: :twisted:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2017 10:53 am 

Zmiana czasu to dla mnie jeden z bardziej nielogicznych i bzdurnych pomysłów, na jakie wpadła ludzkość...

Niby wprowadzono to po to, aby oszczędzić energię... Ale przecież najbardziej energochłonne gałęzie gospodarki (głównie produkcja)
i tak jadą w systemie zmianowym na okrągło 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu

Tak chcą oszczędzać, to niech wygaszają 2/3 latarni i wszystkie podświetlenia zabytków po 23:00
Dla kogo te światła późną nocą? Dla nocnych turystów? (promil populacji) Dla tych, co wracają z 3 zmiany do domu? (promil populacji) (mogliby mieć latarki i gaz pieprzowy)
A może jest silny lobbing ze strony producentów filtrów ALP ??? Hehe ;)

A co z kosztami samych pomyłek spowodowanych zmianą czasu?
(bo jeden nie zmieni czasu, a inny AS zmieni nie w tą stronę co trzeba i jest 2 godziny w plecy :D )

Ciekawe jakie są koszty spadku produktywności całej populacji pracującej przez ten tydzień po zmianie czasu...

Niby fajnie na jesień dla astomaniaka, bo po obiadku już można szykować sprzęcik ;)
no ale na wiosnę znowu nas "okradają" z tej wieczornej godzinki !!!

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: Czw Wrz 21, 2017 12:15 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Piekary Śląskie / Pierwoszów
Aby zadowolić wszystkich
Zrobić średnią i przesunąć czas o pół godziny
Będzie po problemie

Tapatalk-uje

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2017 3:25 pm 

Całkiem dobry pomysł :idea:

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2017 4:18 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
Proponuję w ogóle zlikwidować czas, wtedy nie będzie problemów z jego przestawianiem i nikt się nigdzie więcej nie spóźni!

A tak poważnie - zmiany czasu wprowadzono wcale nie po to, żeby zrobić ludziom na złość i wcale nie jest prawdą, że Niemcy to wymyślili - bo jednym z pierwszych orędowników tego pomysłu był Benjamin Franklin; ale fakt, Niemcy pierwsi wprowadzili ten system (zawsze bawią mnie ludzie, którzy we wszystkim widzą jakiś ogólnoświatowy spisek i nie mogę pojąć skąd się takie pomysły biorą). W każdym razie - te sto lat temu miało to nawet sens, ale obecnie... podejrzewam, że więcej z tego powodu problemów niż korzyści, a oszczędności są pewnie niewielkie albo i żadne. Bardziej korzystny byłby całoroczny czas letni, jako lepiej dopasowany do trybu życia większości społeczeństwa. A to, o której godzinie Słońce będzie górowało, nie ma chyba najmniejszego znaczenia dla tegoż społeczeństwa i gospodarki i jakiegokolwiek wpływu na nie; zresztą i tak południe w ogromnej większości przypadków nie wypada w południe :lol:

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2017 5:53 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Chrzanów
Żeby był wilk syty i owca cała, proponuję ten ostatni raz przestawić zegarki o pół godziny i uzyskać czas pośredni między letnim i zimowym. Nie widzę problemów dla gospodarki, systemy informatyczne łykną taką zmianę jak bocian żabę.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Wrz 22, 2017 7:11 am 
Awatar użytkownika

Jak bocian żabę powiadasz :wink: w przypadku naszych systemów to może być dosłownie gardłowa sprawa :arrow: :lol:

Załączniki:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Wrz 22, 2017 7:55 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa
Moim zdaniem zmiana czasu letniego na zimowy nie miała sensu nie ma, wolałbym czas letni, chociaż jak każdy z nas wolałby mieć dłuższe noce, ale to i tak do Wigilii Bożego Narodzenia potem już sekundy minuty godziny uciekają i czas wydłuża się, więc wolę jednak czas letni. :wink:

Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Paź 29, 2017 8:24 pm 

Może to już ostatnia zmiana czasu na zimowy.

PostWysłany: Nie Paź 29, 2017 9:05 pm 

Wrocilem wlasnie z zachodnich Niemiec i tam slonce wstaje na letni czas teraz po 8smej. na przesilenie zimowe slonce wstanie przed 9ta. jak bym tam często bywal w niemczech nie chcialbym widziec slonca dopiero o 9rano.

jak w pl zmienià zasady a nie zmienià ich w innych krajach osobom podrozujacym trzeba sie bedzie dostosowywać co przekroczenie granicy.

moim zdaniem zmiana czasu na letni i zimowy winny byc utrzymane

pozdrawiam!!

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 30, 2017 7:40 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Cześć, też jest mi obojętne, który z "tych czasów" przyjmiemy. Natomiast skrytym zmianoczasowcom mówimy - stanowcze Nie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 30, 2017 3:44 pm 

tomeczz napisał(a):
jak w pl zmienią zasady a nie zmienià ich w innych krajach osobom podrozujacym trzeba sie bedzie dostosowywać co przekroczenie granicy.

Jak Polska wprowadzi nowe i będzie chyba drugim po Węgrzech krajem EU to wkrótce szybko zawzorują sie też inne kraje i problem komplikacji stref czasu za granicami Polski zniknie w ciągu kilku lat. Zresztą z tego co wiem centrala Uni też planuje swoje wytyczne w sprawie ustania zmian czasu w całej UE, tyle że w dłuższej perspektywie.

PostWysłany: Pon Paź 30, 2017 4:15 pm 

wàtpie.

Niemiec czy Holender nie bedà chcieli wstawac po ciemku i widziec slonce dopiero po 9tej w grudniu czy styczniu.

nie wiem co Wam tak przeszkadzajà te zmiany czasu. Ogarnijcie sie i wyjdzcie ze swych boxów. Troche wiecej solidarnosci z ludzmi podróżujàcymi po Europie

Temat: Rozważania na temat zmian czasu... co zostawić na stałe

I5 napisał(a):
tomeczz napisał(a):
jak w pl zmienią zasady a nie zmienià ich w innych krajach osobom podrozujacym trzeba sie bedzie dostosowywać co przekroczenie granicy.

Jak Polska wprowadzi nowe i będzie chyba drugim po Węgrzech krajem EU to wkrótce szybko zawzorują sie też inne kraje i problem komplikacji stref czasu za granicami Polski zniknie w ciągu kilku lat. Zresztą z tego co wiem centrala Uni też planuje swoje wytyczne w sprawie ustania zmian czasu w całej UE, tyle że w dłuższej perspektywie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 30, 2017 5:15 pm 

Właśnie oddałem głos na czas letni.
Nie od dziś wiadomo, że człowiek wykazuje największą aktywność w ciągu dnia, zaś niedobór światła wpływa nań niekorzystnie. W związku z niedoborem oświetlenia pojawiają się problemy zdrowotne itd. itp, sprawa znana min. w krajach skandynawskich. Nie widzę problemu z porannym wstawaniem po ciemku bowiem zaraz robi się jasno, a dłuższy dzień sprzyja wspomnianej aktywności i lepszemu samopoczuciu.
Mam wrażenie, że oszczędność energii elektrycznej jest tylko iluzją gdyż to, co zaoszczędzimy zimą o poranku zostanie zużyte w godzinach popołudniowych, w dodatku w nadmiarze.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 30, 2017 8:10 pm 

Pamietajcie że od Niedzieli w ustawieniach forum trzeba przestawić ręcznie opcje "Uwzględniaj czas letni:" na "nie"
Inaczej nieprawidłowo wyświetlają się czasy pisania postów czego dziś doświadczyłem.

PostWysłany: Pon Paź 30, 2017 11:43 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 40km na południe od Zielonej Góry
To ja wyskoczę z bardziej prozaicznym problemem. Normalnie wkurza mnie, że każdy sprzęt jaki kupuje się w sklepach AGD RTV, ma wbudowany zegarek. Czy to pralka, lodówka, kuchenka, radio, ba, nawet długopis czy waga kuchenna. Jak tego nie ustawisz to irytująco miga, ale zaraz po ustawieniu jest przerwa w dostawie prądu i trzeba ustawiać na nowo :D . Przestawienie wszystkich zegarków w domu to nie lada wyzwanie, a pół roku to okres w sam raz na zapomnienie instrukcji obsługi. Co więcej losowe naciskanie przycisków kończy się ustawieniem dodatkowego alarmu, zmianą jednostek z kg na funty, czy włączeniem jakiejś nieznanej dotąd funkcji. Więc choćby z tego powodu jestem za zniesieniem zmian czasu. Głosuję na letni.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Paź 31, 2017 1:06 pm 
Awatar użytkownika

Dla mnie czas zimowy to błogosławieństwo. Mam na wszystko więcej czasu i wieczorami niebo ciemniejsze. Zdecydowanie wolałbym czas zimowy - wolniej mi płynie :)

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Barsta 12,5mm, BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Lopides, picasso oraz 27 gości