* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 
 Temat postu: Akta 2 a Astronomiczne Wiadomości z Internetu
PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 7:22 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa
Każdy z nas słyszał o tych moim zdaniem nie potrzebnych przepisach, bo i tak jak ja zakupiłem komputer podłączyli mi Internet by być z Wami, jakiś Pan zabronił kopiowania cudzych władności itp. Jak wiecie sami ja poszukuje w Internecie wiadoności dodaje je Astronomicznych Wiadomościach Internetu po to by nie szukać po całym Internecie dla nas wszystkich, jak się widzi to raczej już nie będę dodawał, będę musiał za każdym razem pisać o zgodę do autorów o pozwolenie na dodawanie, a co za tym idzie dość, że o pozwolenie to jeszcze trzeba będzie zapłacić, zaś wiadomości mogą być dodawane z opóźnieniem Co każdy z nas prędzej znajdzie sam w Internecie. Co mam teraz robić? Dodawać i ponosić koszty lub jak nie jakieś tam kary, wiem dodaje temat, datę, autora linka do strony nie swoje się, że to moje, jedynie plus to mam taki, że przybywa mi postów na Forach, nadal bym chciał dodawać i robić tak jak do tej pory, ale jak sami widzicie, że w takiej sytuacji mam związane ręce, doradzacie mi, co mam robić, bo już sam nie wiem, nie chce nikogo krzywdzić czy też okradać z jego pracy nie to miałem na myśli, myśl moja polegała na skupieniu wiadomości w jednym miejscu, dla dobra nas wszystkich. Bo inaczej trzeba będzie zamknąć na jakiś czas AWI aż do wyjaśnienia się tej sprawy. A tego ja nie chcę i Wy też na pewno nie chcecie. :roll: :( :wink:

Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Akta 2 a Astronomiczne Wiadomości z Internetu
PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 8:40 am 

Miejscowość: Kraków
No cóż, po wprowadzeniu art. 11 i art. 13 internet jaki znamy w obecnej formie przestanie istnieć. Jak widać kasa w kieszeni i cenzura internetu są bardziej korzystne niż wolność słowa ;)

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 8:55 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Krosno/Kraków
mcmaker napisał(a):
No cóż, po wprowadzeniu art. 11 i art. 13 internet jaki znamy w obecnej formie przestanie istnieć. Jak widać kasa w kieszeni i cenzura internetu są bardziej korzystne niż wolność słowa ;)

Ale jaka cenzura? Każdy będzie nadal mógł pisać to co chce. Nie wolno będzie tylko kopiować cudzych treści. Jeśli się nie mylę (nie śledzę bardzo dokładnie tej sprawy, a zmiany w koncepcji zachodzą cały czas), to nadal będzie można linkować. A jeśli nadal będzie można linkować, to od strony użytkownika forum zmiana jest stosunkowo niewielka - nadal przeczytam to co kiedyś, tyle że żeby zobaczyć treść będę musiał klinkąć w prowadzący do oryginalnego tekstu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 10:32 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca
Zamiast kopiować można też opisać to własnymi słowami i to nię będzie już kopowaniem treści.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 11:00 am 
Awatar użytkownika

Szukanie wiadomości astronomicznych w Internecie zajmuje mi dużo czasu, do tego dochodzą zdjęcia opis pod zdjęciami jest na stronach niektórych drobnymi napisami muszę skopiować wkleić powiększyć i dodać pod zdjęciem, aby było wiadomo, o co chodzi z tymi zdjęciami, kto jest autorem, przepisywanie zajmie mi drugie pół dnia a do tego mam inne obowiązki w domu i nie tylko w domu. I tak często zajmuje mi szukanie kopiowanie pół dnia wiadomości teraz. Właśnie się wstrzymałem na razie z dodawaniem, bo nie wiem, co mam robić, moim zdaniem powinien być prawo takie, co udostępniasz w Internecie jest publiczne, Internet powinien być wolnością dla każdego, wiadomo piosenki, filmy, gry z prawami autorów zgadzam się, ale wiadomości naukowe to moim zdaniem te akta to coś nie jest z nimi na tak, Przykładałem się do AWI jak mogłem, czy miałem czas czy też nie zawsze coś dodałem, teraz raczej nadszedł czas nie tylko dla AWI, że to już koniec dobra w Internecie. :roll:

Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 11:08 am 
Awatar użytkownika

Pawle, ta dyrektywa musi być przyjęta przez polski parlament, więc na razie nic się nie zmienia. Pisz dalej, póki co nie ma tematu. Zobaczymy, co będzie później.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 11:12 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
A nie jest tak czasem, że portal zamieszczający czyjeś utwory , prace, czy filmy , będzie musiał już za to płacić autorowi. Bo np. wykonawcy tracą kasę , gdy ich teledyski są umieszczane na YT, i portal YT nie będzie teraz kupował ich utworów, o to głównie walczyli wykonawcy i popierali ACTA 2 , i teraz może się okazać że mogą stracić podwójnie, jak YT oleje takiego wykonawcę.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 11:16 am 
Awatar użytkownika

Tu macie informacje co będzie wolno, a co nie, z pierwszej ręki:

http://www.europarl.europa.eu/news/pl/p ... odpowiedzi

Histerie o "końcu internetu jaki znamy" są wg mnie kompletnie nieuzasadnione.

Co do AWI, to może po prostu podawaj jedno zdanie podsumowania i link - takie działanie będzie dozwolone.

Lornetki: Fujinon 10x50, Fujinon 16x70 | żuraw dwulornetkowy

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 12:04 pm 
Awatar użytkownika

Nie pamiętam, który artykuł to był (było to gdzieś omawiane szeroko w mediach) mówi wyraźnie, że można cytować różnego rodzaju teksty z zachowaniem podania ich źródła i najważniejsze nie można na tym zarabiać.
Jeśli, ktokolwiek używa cytowań po to by móc na nich zarobić to wtedy podpada pod nowe przepisy tzw ACTA2, tak więc cytując i nie zarabiając wszystko może pozostać tak jak wcześniej.

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 12:11 pm 

zloty_2000 napisał(a):
tak więc cytując i nie zarabiając wszystko może pozostać tak jak wcześniej.

zarabiac moze astromaniak, bo ludzie zaciekawieni wątkiem wchodzą na naszą stronę i nabijają licznik wyświetlania banerów/reklam itp itd
W zasadzie to bardziej w gestii administracji forum jest ustalenie konfliktu i ewentualne moderowanie wątku. Administracja forum jest adresatem normy prawnej nowej dyrektywy.
Autor postu, jeśli działa jako osoba prywatna nie mająca profitów z rozpowszechniania nieswoich treści jest wg mnie prawnie ok. Na płaszczyźnie moralnej to samemu se trza odpowiedzieć.

Dyrektywa UE nie działa wprost w Polsce. Działa tylko wtedy jeśli na czas nie została wprowadzona lub została zaimplementowana w Polsce w treści innej niż sama mówi.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 12:25 pm 

piotrekguzik napisał(a):
mcmaker napisał(a):

Jeśli się nie mylę (...) to nadal będzie można linkować. .

Wg mnie nie można linkować bez zgody.
Wyobrazmy sobie że facebook tweet itp zaczyna tylko linkowac...nadal będą bić kasę z nieswojej twórczości.

Najwiecej na tym zarobią prawnicy bo przepisy są niesjasne.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 1:17 pm 
Awatar użytkownika

Do póki się sprawa nie wyjaśni będę dodawał tylko tytuł autor i datę oraz linka do stron tematów. Jak już będzie wszystko wiadomo, co i jak wtedy wspólnie podejmiemy decyzję, co robić dalej. Czy nadal będę dodawał AWI czy ograniczę się tylko do tego, co teraz napisałem, Ale ja nie jestem zwolennikiem wolę dodawać całość jak skróty, no cóż musimy czekać. Dodam jeszcze jedno, bo zapomniałem o tym wspomnieć temacie o tuż czasem dodaje też zaproszenia na zloty czy inne imprezy astronomiczne jak festyny, spotkania itp., Jeśli nie będzie zgody, od stron to trzeba będę tylko dodawał to, co będę wiedział, a reszta wiadomości będzie liniowana do stron. :wink:

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 1:35 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca
Zawsze można dodać jakiś krótki - jednozdaniowy choćby opis, o czym jest dany artykuł.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 2:05 pm 

Miejscowość: znikam
piotrekguzik napisał(a):
mcmaker napisał(a):

Ale jaka cenzura? Każdy będzie nadal mógł pisać to co chce. Nie wolno będzie tylko kopiować cudzych treści. Jeśli się nie mylę (nie śledzę bardzo dokładnie tej sprawy, a zmiany w koncepcji zachodzą cały czas), to nadal będzie można linkować. A jeśli nadal będzie można linkować, to od strony użytkownika forum zmiana jest stosunkowo niewielka - nadal przeczytam to co kiedyś, tyle że żeby zobaczyć treść będę musiał klinkąć w prowadzący do oryginalnego tekstu.

ponoć do teraz nie było cenzury, a w ciągu roku mam na fb kilka miesięcznych banów, usuwane moje posty , zdjęcia . Wystarczyło napisać ilu Słowian w pierwszej połowie 20 w zamordowano i kto . Wystarczy zdjęcie z Słowiańskim symbolem Słońca .. a innej "nacji" symbol bez problemu , gwiazdka dawidka ...
Jakby faktycznie przeginali z cenzura, kontrolą , to jest rosyjski fb , vk.com i tam rzeczy co przyczepiali by się można wklejać .

http://zbig.fora.pl/

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 8:18 pm 
Awatar użytkownika

cenzura musi się nasilić, bo dotychczas strona odpowiadała za treść niezgodną z prawem dopiero jeżeli ktoś zgłosił że znalazł tam treść niezgodną z prawem.
teraz ma odpowiadać jeżeli tylko taka treść zostanie opublikowana niezależnie czy właściciel strony coś o tym wiedział.

czyli siedzi sobie gościu w PAPie, wrzuca do gogla kawałek tekstu z ostatniego niusa i pokazuje mu się lista stron, które sobie wkleiły treść bez pozwolenia i można im wlepić karę.
więc wiadomo że posty będą musiały być sprawdzane i cenzurowane ostrzej niż dotychczas.

z tym że są jakieś wyjątki dla mniejszych podmiotów, nie wiem dokładnie pod jakimi warunkami, może astromaniak się załapie :)

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 9:30 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieliczka
Moim zdaniem nie ma sobie co tym dup* zawracać i przejmować się. Paweł pisz, jak pisałeś i będą wszyscy szczęśliwi. Nikt nie będzie wlepiał kar na "jakimś malutkim forum" tym czy innym.

Nie pojmuję, dlaczego nikt z autorów tej ustawy nie ogarnia, że cytowanie cudzej treści (z podaniem źródła) to nic innego jak darmowa reklama dla twórcy? Ja będę skakał z radości, jak np umieścicie odtwarzacz z moim filmem na swojej stronie, czy zacytujecie jakiś mój tekst z podaniem autora.

Myślicie, że komuś będzie się chciało wchodzić w linki (o ile one będą dozwolone?) do udostępnionych treści np na FB, jeśli nie wyświetli się ich podgląd? Daję sobie głowę urwać, że diametralnie spadnie oglądalność tych materiałów.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 9:39 pm 

Miejscowość: Łomianki /k Warszawy
Jednak trzeba będzie bardziej uważać na treści cytowane z sieci. Ktoś je stworzył, poświęcił czas na napisanie i należy mu się tzw. "Kredyt". Już kiedyś były próby kopiowania całych tematów z innych forów na sąsiednie. Słabo to wyglądało.

Pawle, pisz dalej, podawaj źródła i nie będzie problemów. :D

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 9:58 pm 
Awatar użytkownika

Z tego co czytam, to dotyczy tylko treści ograniczonych prawem autorskim. Taka np. NASA udostępnia swoje publikacje i zdjęcia zwykle bez jakichkolwiek ograniczeń (podobnie jak wszystkie rządowe organizacje USA).

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Daiichi Kogaku 40mm , BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO. Kamerka Neximage5.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 28, 2019 10:45 pm 
Awatar użytkownika

oczywiście na razie nic się nie zmienia, to tylko dyrektywa a przepisów jeszcze nie ma.

i nie mylmy kopiowania z cytowaniem. cytować zawsze można i to bez pozwolenia i nie należy się za to wynagrodzenie, gdy piszemy o czyjejś pracy i przytaczamy fragment żeby się do niego odnieść.

ale skopiowanie całej treści to nie jest cytowanie. to po prostu podczepienie się pod czyjąś pracę bo nie chciało nam się napisać tego własnymi słowami. może autor lub właściciel praw będzie zadowolony że wklejając propagujemy jego twórczość a może wolałby zamiast zadowolenia włożyć do garnka chleb. ludzie są różni ;)

PostWysłany: Pią Mar 29, 2019 9:30 am 
Awatar użytkownika

Na razie AWI dodawanie będzie po staremu będzie tytuł data, autor i link do strony, nic się nie zmienia na razie, wczoraj dodałem tylko tak bo nie miałem zbytnio czasu na obrobienie tego wszystkiego. :wink:

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 9 gości