* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 33 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
 Temat postu: Laptop do domu
PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 9:46 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie
Mój laptop został zmuszony do zakończenia swojego żywota i postanowił się utopić w szklance wody.
Muszę kupić coś nowego... i taniego.

Doradźcie na co powinienem zwrócić uwagę jeśli jego przeznaczenie to:
1/ Przeglądanie neta
2/ Backup i delikatna obórbka zdjęć rodzinnych (głównie krzywe i kontrast)
3/ Stackowanie astrofotek w dss i delikatna obórbka w PS

Myślałem o czymś naprawdę podstawowym do 1500zł:
- polowałbym np. na to w czasie wyprzedaży (black friday):
https://www.x-kom.pl/p/379245-notebook- ... in10x.html

- lub to, ze wzdględu na dysk SSD:
https://www.x-kom.pl/p/379243-notebook- ... cification

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Laptop do domu
PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 4:23 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Za tyle to raczej dostaniesz biurową maszynę, komputer do obróbki grafiki i stackowania zdjęć musi mieć szybki i wydajny procesor, dużą pamięć wewnętrzną i wydajna kartę graficzną oraz dobry monitor więc raczej bym go skonfigurował w sklepie odpowiednio do potrzeb a nie szukał po wyprzedażach leżaków magazynowych o najniższych, często już nie sprzeda-walnych na rynku parametrach :arrow: :roll: :oops:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 8:33 pm 
Awatar użytkownika

Pomęcze się, stackuje i obrabiam astro do 4rech razy w miesiącu maksymalnie. Jak mój stary lapek dawał radę to te tym bardziej wystarczą. Pytanie tylko czy poświęcić lepszy procek albo ram na rzecz dysku ssd?
Nie rozumiem owczego pędu na kupowanie drogich sprzętów których 90% osób nie jest w stanie wykorzystać, no chyba że nie ma co robić z kasą... a to jest "problem" którego nigdy nie miałem :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 9:09 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Witam,
miałem niedawno podobny problem i też max 1500 zł, nowe w tej cenie to same plastiki praktycznie tylko do przeglądania www, i coś tam jeszcze.

Moja propozycja dla Ciebie to rozważ zakup laptopa "magazynowego, powystawowy" w tej kwocie można kupić naprawdę wypasiony laptop gdzie cena nowego to 5000/6000.
Ja z racji drugiego hobby potrzebowałem wbudowanego RS232 wybór padł na HP 8560p w cenie 1200 zł, z W7 64bit, 4x3,2GHz intel 5, dysk SSD (nowy), 4G RAM, z roczną gwarancją rozruchową, jedyny mankament jaki w nim był to lekko wgnieciona obudowa aluminiowa. Bateria trzyma lepiej niż w moim sklepowym Asusie (którego wykończyłem) Oczywiście sprzęt można dowolnie skonfigurować, czyli dodać sobie RAMU, czy zwiększyć pojemność dysku, wybrać system itp.
Obsługa bardzo przystępnaCORE
http://allegro.pl/uzytkownik/pro4it?order=m

Z firmą nie mam nic wspólnego tak że nie jest to kryptoreklama,

Skymaster 15x70

http://gumisiorek.blogspot.com

Ostatnio edytowany przez Gumiś, Pon Lis 13, 2017 10:48 am, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lis 10, 2017 7:21 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Piekary Śląskie / Pierwoszów
Popatrz na aledrogo na laptopy poleasingowe
za 1,5 k można całkiem niezłe kupić
mój mnie tyle wyszedł z odrębnym dokupieniem dysku - wymieniłem na hybrydowy

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lis 11, 2017 9:55 am 
Awatar użytkownika

Tak też chyba uczynię.

ozi25 napisał(a):
Popatrz na aledrogo na laptopy poleasingowe
za 1,5 k można całkiem niezłe kupić
mój mnie tyle wyszedł z odrębnym dokupieniem dysku - wymieniłem na hybrydowy

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lis 11, 2017 8:14 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Okolice Dęblina/Sochaczew
Może coś i mi doradzicie ? Słabo orientuję się w nowinkach komputerowych.
Laptop.
Potrzeby "zwykłe" -- internet, zagrać w Spintires lub coś w stylu CoD.
Po za tym - tworzenie modeli 3D w Google Sketchup.
Do tej pory używałem/używam Samsunga z 4GB RAMu i tylko przy wyciąganiu bardziej skomplikowanej powierzchni czy "skręceniu" modelu komputer zastanawiał się 1-10 min. Z prostym renderowaniem też dawał/daje radę. Tylko proszę nie sugerować się za bardzo tym 3D bo tworzę tylko proste modele.

Budżetu nie ustalam ale ceny z linku Gumisia odpowiadają mi. Tylko czy warto ? Tak w ogóle to dobry pomysł kupować powystawowe ? Co byście doradzili ? Czy poczekać, odłożyć i kupić jakiś (jaki ?) za 1500-2000 zł ?

PostWysłany: Sob Lis 11, 2017 9:42 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa, Mazowieckie
Ekspertem co do laptopów nie jestem, ale wg mnie nie jest dobrą opcją modelowanie 3d na laptopie. Ogólnie laptopy nie grzeszą wydajnością. Wszystko oczywiście jest połączone z budżetem, ale wg mnie np. mając 5k do wydania lepiej kupić kompa za 3k i laptopa z mocną baterią za 2k. Komputer stacjonarny będzie zawsze o wiele mocniejszy od lapka (fizyki nie przekroczysz, grzanie się i bateria) A raczej mało kto stackuje zdjęcia albo obrabia wideo w terenie, więc lepiej rozdzielić sprzęt na ten do obróbki i nagrywania (tu raczej nie trzeba nie wiadomo jak mocnego procka i gpu)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lis 11, 2017 9:54 pm 
Awatar użytkownika

Chyba przesadzasz. Robiłem proste modele 3D na laptopie i nie grzał się bardziej niż podczas grania. Robiłem np. model teleskopu i było dobrze. Ogólnie nie planuję robić tego wiele. Więcej będę tworzył rysunków 2D, które ułatwią mi stworzenie modelu teleskopu.
A chce laptopa z powodów osobistych (zmiany w życiu). Czasem chce go zabrać ze sobą.

PostWysłany: Sob Lis 11, 2017 11:28 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa, Mazowieckie
Do prostych może i tak, ale koledzy zajmujacy się modelowaniem itp mówią że programy do tych zadań są dosyć obciążające więc laptopy wyciskają z siebie siódme poty. A idei ,,gamingowych'' lapków nie trawię :P

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 8:39 am 
Awatar użytkownika

Już w samym tytule wątku jest sprzeczność bo do domu potrzebny jest o wiele wygodniejszy w obsłudze i tańszy w zakupie przy tych samych parametrach od laptopa komputer stacjonarny :arrow: :idea:
Laptopy służą do pracy w terenie, na konferencjach, seminariach, konwentach w drodze ekspresem do Warszawy czy do pracy u Klienta, to komputery do zupełnie innych niż domowe zastosowań, drogie i mające liczne ograniczenia :arrow: :wink:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 9:00 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa
Janusz_P. napisał(a):
Już w samym tytule wątku jest sprzeczność bo do domu potrzebny jest o wiele wygodniejszy w obsłudze i tańszy w zakupie przy tych samych parametrach od laptopa komputer stacjonarny.
Laptopy służą do pracy w terenie, na konferencjach, seminariach, konwentach w drodze ekspresem do Warszawy czy do pracy u Klienta, to komputery do zupełnie innych niż domowe zastosowań, drogie i mające liczne ograniczenia :arrow: :wink:

Nie jest sprzecznością. Nie każdy chce, czy ma miejsce na stacjonarkę. Albo nie chce stacjonarki i laptopa. Kwestia kompromisu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 9:14 am 
Awatar użytkownika

Dokładnie. Do tego kilka razy w miesiącu jest w podróży.

riklaunim napisał(a):
Nie jest sprzecznością. Nie każdy chce, czy ma miejsce na stacjonarkę. Albo nie chce stacjonarki i laptopa. Kwestia kompromisu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 10:00 am 
Awatar użytkownika

Jakieś 10 a może i 12 lat temu też tak uważałem że dobry laptop jest dobry na wszystko, kupiłem sobie wtedy wypasionego Laptopa Toshiba Satelite z Vistą, szybkim dyskiem 500 GB, z 17 calowym ekranem, nagrywarką BluRay i dwurdzeniowym procesorem Core 2 Duo i pracuję na niej na wakacjach do dzisiaj, przez ten czas raz wymieniłem klawiaturę i niedawno na dysk SSD 500 GB, teraz system Win 7 ładuje się kilka sekund a nie ponad minutę jak na klasycznym dysku z wolnym czasem dostępu ale wtedy ten laptop był topowy, kosztował ponad 5 tysiaków, może dlatego się tak szybko nie zestarzał technologicznie i nadal dobrze działa jako 12 letnia maszyna podróżna... :roll: :?:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 10:45 am 
Awatar użytkownika

Panowie aby dobrze wybrać nie należy kierować się kategorią gorszy czy lepszy bo nie na tym to polega, wszystko zależny czego oczekujemy od sprzętu, przykładowo laptop i komputer o takich samych parametrach, obydwa poradzą sobie z powierzonym zadaniem, ale nie da się jednoznacznie stwierdzić że ten czy tamten jest lepszy, po prostu jeden jak i drugi ma swoje wady i zalety, wybór należy do Nas aby sprzęt był dopasowany do naszych potrzeb.
Przy dzisiejszym "wyścigu" komputery/laptopy po kilku miesiącach sprzętowo stają się przestarzałe co nie znaczy że są niezdolne do dalszej pracy czy zabawy.
Troszkę moim skromnym zdaniem wina leży też po stronie programistów którzy pisząc program, czy grę nie optymalizują, wiedząc że odbiorca ma możliwość rozbudowania sprzętu o dodatkową pamięć, miejsce na dysku etc.
Przykład Apollo 11
"RAM" 4kB
Moc obliczeniowa to tylko 2,048 MHz podkreślam MHz a nie GHz bo to różnica 1000x
i na Księżycu dało się wylądować? dało

Janusz_P. napisał(a):
Za tyle to raczej dostaniesz biurową maszynę, komputer do obróbki grafiki i stackowania zdjęć musi mieć szybki i wydajny procesor, dużą pamięć wewnętrzną i wydajna kartę graficzną oraz dobry monitor więc raczej bym go skonfigurował w sklepie odpowiednio do potrzeb a nie szukał po wyprzedażach leżaków magazynowych o najniższych, często już nie sprzeda-walnych na rynku parametrach :arrow: :roll: :oops:

Tutaj się nie zgodzę z przedmówcą, to że coś leży na magazynie nie znaczy że jest niesprzedawalne czy o gorszych parametrach, są to laptopy z górnej półki za bardzo niską cenę dlatego że były np w sklepie do dyspozycji klienta aby sobie mógł pomacać, poklikać, coś się porysowało, wgniotło i tyle a parametry mamy czarno na białym tak że możemy sobie wybrać takie jak nam pasują.
Są to również laptopy zza granicy o innej klawiaturze ale klawiaturę można zmienić na polską lub sprzedawca nakleja naklejki które ciężko odróżnić na pierwszy rzut oka. System legalny oryginalny polski z licencją.

To jak z używanym teleskopem, jak sprzęt zadbany to się oko nacieszy niebem, ale trzeba sprawdzać

No i ostatnia bardzo ważna kwestia bo być może nie każdy o tym wie ale: wybierając system ze strukturą 64 bit należy pamiętać że aby wykorzystać potężną moc obliczeniową tego systemu musimy instalować programy 64 bit jeśli producent taki udostępnia.
Oczywiście na 64 można zainstalować 32 ale nie będzie taki program wykonywał obliczeń z wydajnością 64.
Na odwrót się nie da.

Skymaster 15x70

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 10:57 am 
Awatar użytkownika

Tyle że komputer powystawowy z w gniotkami, zapewne po kilku upadkach lub waleniu w klawiaturę może być uszkodzony lub mocno nadwyrężony a gwarancję na taki dają tylko rozruchową na miesiac do sześciu miesięcy a ja na swój nowy miałem gwarancję na 5 lat o to jest kosmiczna różnica w sprzęcie elektronicznym :arrow: :shock:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 2:53 pm 
Awatar użytkownika

Janusz_P. napisał(a):
Tyle że komputer powystawowy z w gniotkami, zapewne po kilku upadkach lub waleniu w klawiaturę może być uszkodzony lub mocno nadwyrężony a gwarancję na taki dają tylko rozruchową na miesiac do sześciu miesięcy a ja na swój nowy miałem gwarancję na 5 lat o to jest kosmiczna różnica w sprzęcie elektronicznym :arrow: :shock:

Oj nie czytamy z uwagą, gwarancja to jeden rok, ale nie porównujmy gwarancji nowego do poleasingowego (chociaż przyznaj że skoro taki sprzęt ma taką gwarancję to świadczy o jego jakości)
Poza tym to co tu piszemy to kompromis między ceną a jakością. Nie zakładajmy z góry że taki sprzęt jest po upadkach, czy cokolwiek, myśląc w ten sposób nie istniałaby ot choćby giełda na tym forum.
No i jeszcze jeden aspekt kupując przez internet mamy kilkanaście dni na obejrzenie i ewentualny zwrot w razie jakichkolwiek wątpliwości, bez podawania przyczyny, są darmowe programy które sprawdzą cały sprzęt od środka testując podzespoły, rozwiewając nasze obawy.
Nikogo nie namawiam ale naprawdę za te pieniądze jakie zakłada autor wątku nowego nic sensownego się nie kupi.

Skymaster 15x70

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 3:19 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
Poza tym poza gwarancją (jaka by ona nie była) obowiązuje jeszcze dwuletnia rękojmia.

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 6:08 pm 
Awatar użytkownika

Gumiś napisał(a):
są darmowe programy które sprawdzą cały sprzęt od środka testując podzespoły, rozwiewając nasze obawy.

Możesz napisać jakie programy lub zalinkować stronę z jakimś poradnikiem przedzakupowym ?

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 6:53 pm 
Awatar użytkownika

Co do poradnika to kieruje się swoją wiedzą
co do programów:
Grafika: najnowsza wersja tylko 64 bit
https://www.dobreprogramy.pl/Cinebench,Program,Windows,23774.html
Procesor:
https://www.dobreprogramy.pl/CPUZ,Program,Windows,13047.html
Dysk:
https://www.dobreprogramy.pl/CrystalDiskInfo,Program,Windows,27691.html
Ogóle parametry ze wszystkich dostępnych sensorów:
https://www.dobreprogramy.pl/HWMonitor,Program,Windows,33495.html

Linki celowo podałem do opisu polskojęzycznego, ściągamy oczywiście w zależności od wersji naszego systemu 32/64
Dużym plusem tych programów jest to że nie musimy ich instalować.

Skymaster 15x70

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 10:23 am 
Awatar użytkownika

Chyba wezmę tego:
http://pc-parts.pl/katalog-produktow/22 ... ideal.html

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 11:26 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa | LPU
Polecam tę stronkę: http://polecanelaptopy.blogspot.de/

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 2:42 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa
cwic napisał(a):

Stary, bez dedykowanej grafiki i gwarancji producenta. To spore ryzyko.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 11:31 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Suwałki
Czy musi to być koniecznie laptop?W kwocie 2000zł można mieć o wiele mocniejsze pudło,zjadające te laptopiki.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 1:01 pm 
Awatar użytkownika

Koniecznie laptop, będzie jezdził + musi się łatwo przestawiać w domu, nie ma innego wyjścia.

Czekam jeszcze na "black friday", jak dadzą -15% na to: https://www.x-kom.pl/p/339634-notebook- ... bialy.html
to go chapnę.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 33 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: azoizo, Martita oraz 23 gości