* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
 Temat postu: Wgnieciona osłona obiektywu Pentacon - jak naprawić?
PostWysłany: Sob Lis 18, 2017 4:15 pm 

Mam Pentacona z wgnieceniem na brzegu osłony. Na zdjęciach po lewej stronie wylotu.
Załącznik:

Załącznik:

Załącznik:

Nie miałem dekielka to zrobiłem sobie z obciętego kubka po lekach.
Teraz chciałbym kupić dedykowany dekiel 58mm, ale pożyczony nie bardzo włazi w swoje miejsce.

Da się to jakoś naprostować w domowych warunkach?
Próbowałem bardzo mocno odkręcać te osłone ale nie idzie i prędzej zgniote cały korpus niż rusze. Może zapieczone przez 30 lat.

Próbowałem też na sucho prostować na stole ale nic to "walcowanie" nie dało bo blacha osłony jest gruba. Młotka chyba nie radzicie używać na zmontowanym obiektywie?
Mógłbym spróbować ale co z gwintem filtrowym czym go zabezpieczyć? Jak to sie prostuje i czym?

Może lepiej poprostu będzie przypiłować nowy dekiel do krzywizny wylotu obiektywu?

Temat postu: Re: Wgnieciona osłona obiektywu Pentacon - jak naprawić?
PostWysłany: Nie Lis 19, 2017 1:56 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Generalnie nie prostuje się metalu z soczewkami w środku bo to prosta droga do ich rozbicia lub uszczerbienia ale dobrze dobrany stempelek na wypiłowanej, łukowej podstawce i młotek gumowy powinny dać radę jak się tego jednak nie da odkręcić do prostowania bez soczewek... :roll:

Fujinon 10x50, MT-800, Santel 180/1800, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: AstroAmator79, kk, pogrzex, Sebastian Ś., zakul oraz 30 gości