* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 
 Temat postu: Powodowany etykietą...
PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 11:54 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: wielkopolskie
Powodowany etykietą golnąłem sobie "białego karła" (vide: obrazek poniżej). W tym wszystkim najbardziej interesuje mnie, ile to jest wedle tejże etykiety "przeważnie"? Istnieją jakieś statystyki, oszacowania, inne dane? Pytam, bo wchodzi zadziwiająco lekko jak na deklarowany ciężar gatunkowy.

Załączniki:
 Profil E-mail  

Temat postu: Re: Powodowany etykietą...
PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 1:52 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
A dokładniej o co Ci chodzi? :)
Biały karzeł to faktycznie gorący, gęsty typ gwiazd powstały zazwyczaj w wyniku wybuchu supernowej (kiedy ta Betegeza pierdyknie? :lol: ).
Natomiast witbier w wersji amerykańskiej to dość lekkie, pszeniczne, piwo z dodatkami skórek pomarańczy, curacao, kolendry a do tego nachmielone amerykańskimi odmianami chmielu, które dają fajne posmaki cytrusów :)
Więc etykieta raczej mówi prawdę :)

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 4:30 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieliczka
Hola hola. W następstwie supernowej powstaje gwiazda neutronowa lub czarna dziura, a nie biały karzeł. Białe karły powstają w wyniku ustania reakcji termojądrowych w gwiazdach mało lub średniomasywnych (zbyt małych na supernową).

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 5:08 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Szczecina
Kolega Orzech mógł pewnie usłyszeć o białych karłach w kontekście supernowych, ale typu Ia lub Ia-pec, gdzie są one progenitorami (w układach podwójnych z olbrzymem lub kolizji dwóch białych karłów). Jednak Betelgeza to czerwony nadolbrzym i z białym karłem nie będzie miał wiele wspólnego.

Odkrycia = 6 supernowych + 1 PSN
http://www.supernowe.pl

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 5:40 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Ok. To jak odrzuci swoje gazowe, zewnętrzne powłoki to jak się będzie nazywać wybuch? (bo chyba taki będzie) Nie zostanie z niej biały karzeł?

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 9:15 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Szczecina
Orzech napisał(a):
Ok. To jak odrzuci swoje gazowe, zewnętrzne powłoki to jak się będzie nazywać wybuch? (bo chyba taki będzie) Nie zostanie z niej biały karzeł?

Biały karzeł jest kolejnym stadium ewolucji po tym jak gwiazda staje się czerwonym olbrzymem. Po wypaleniu wodoru, zewnętrzne warstwy oddzielają się i tworzą mgławicą planetarną. Pozostaje jądro, które wskutek ustania reakcji jądrowych zapada się tworząc gęsty obiekt, nazywany białym karłem. Wszystko to odbywa się jednak spokojnie. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku gwiazd masywnych (10 M☉ lub więcej). W takich warunkach dopiero może zajść sytuacja, kiedy masa jądra przekroczy granicę Chandrasekhara (1,44 M☉), zapada się wywołując wybuch supernowej. To tak w wielkim skrócie.

Załączniki:

Odkrycia = 6 supernowych + 1 PSN
http://www.supernowe.pl
 Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 9:21 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kluszkowce k. Nowego Targu
Hej.
Wniosek z tego pocieszający, że astromaniacy uczą się nawet przy piwie :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 10:10 pm 
Awatar użytkownika

Orzech napisał(a):
(...) witbier w wersji amerykańskiej to dość lekkie, pszeniczne, piwo z dodatkami skórek pomarańczy, curacao, kolendry a do tego nachmielone amerykańskimi odmianami chmielu, które dają fajne posmaki cytrusów :)
Więc etykieta raczej mówi prawdę :)

W mojej ocenie jest zaskakująco smaczne. Wbrew wielu niezbyt pochlebnym opiniom na temat dość młodego browarnictwa pod szyldem Twigg.

MateuszW napisał(a):
Hola hola. W następstwie supernowej powstaje gwiazda neutronowa lub czarna dziura, a nie biały karzeł. Białe karły powstają w wyniku ustania reakcji termojądrowych w gwiazdach mało lub średniomasywnych (zbyt małych na supernową).

Hmmm... czyli im więcej kupię "Białych karłów", tym częściej będą powstawać według wskazówek browaru? ;)

zontal napisał(a):
Wniosek z tego pocieszający, że astromaniacy uczą się nawet przy piwie :D

Byle nie odkrywać białych myszek :)

Nadmienię tylko, iż niniejszy temat nie jest kryptoreklamą, zaś piwo o tej samej nazwie "White Dwarf" jest również w ofercie browaru Fabryka Piwa z Częstochowy. Jednakże to już cośkolwiek inna historia...

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 28, 2017 10:22 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
A ja sobie dziś kupiłem Pale Blue Dot z tej samej stajni.
IPA jak IPA, mogłaby być mniej kwaśna a bardziej gorzka, ale - muszę to napisać - jak mnie irytuje, jak ktoś na etykiecie produktu, który przecież "w Polskę" idzie, do narodu, wali błędy ortograficzne. No do jasnej cholery, czy tam przy projektowaniu etykiety nie było nikogo z maturą? "Nie" z przymiotnikami pisze się razem :x

PostWysłany: Pią Gru 01, 2017 1:53 am 
Awatar użytkownika

Zasadniczo jest poprawnie (vide: foto). Jeżeli tylko etykieta, którą widziałem, jest tą o jakiej mowa. Z tego co wiem, na nalepie wspomnianego "White Dwarf" można było wcześniej znaleźć przenicę w składzie :)

Załączniki:
 Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Gru 01, 2017 2:25 am 
Awatar użytkownika

No ale kurde, pisze się "niefiltrowane" i "niepasteryzowane". Nawet im to na fejsie napisałem (i o tych białych karłach), ale jakoś odzewu brak.

PostWysłany: Sob Gru 02, 2017 4:02 am 
Awatar użytkownika

He, he he, :) To już trudniej bronić. Trzeba by uznać na siłę, że występuje przeciwstawienie, a więc taka lingwistyczna opozycja.

A odpisać powinni, choćby z błędami.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Sty 04, 2018 10:19 pm 
Awatar użytkownika

Odgrzebuję temat, bo jednak dostałem od nich odpowiedź!

"Witam - na wstępnie przepraszam, że dopiero teraz do Pana odpowiadamy...jakoś przeoczyliśmy pańską wiadomość. A więc odnosząc się do pierwszej części wiadomości
białe karły mogą powstać po wybuchu supernowej (w szczególności typu 1a). Jednak nie wszystkie wybuchy supernowej wytwarzają białe karły i nie wszystkie białe karły powstają z supernowych (większość tworzy się z gwiazd o niskiej masie). A wiemy to bo założycielem Browaru Twigg jest doktor fizyki (Uniwersytet Cambridge) - jeżeli miałby Pan ochotę na ten temat podyskutować jesteśmy otwarci, ale nie ukrywam w języku angielskim będzie to łatwiejsze :) przynajmniej dla Davida :) druga kwestia - tak przyznajemy bez bicia wkradł się nam błąd...pozdrawiamy i życzymy Szczęśliwego Nowego Roku!!!"

O ile się orientuję, to supernowa typu Ia jest właśnie eksplozją białego karła, który "ukradł" wystarczająco dużo materii z sąsiedniej gwiazdy; czyli mylą przyczynę ze skutkiem - co też właśnie im napisałem w odpowiedzi.

PostWysłany: Śro Sty 10, 2018 8:47 am 
Awatar użytkownika

Hipoteza robocza: w browarze Twigg miała miejsce kolizja "Białych karłów" lub podobny karambol typu 0,5l :wink:

Poza tym, może warto spróbować poprawić po angielsku?

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sty 10, 2018 4:57 pm 

Ja mam lepszą etykietę, która kiedyś była hitem spotkań w Walkowicach. Mam filtr mikroskopowy z lat 80-tych, made in USA, z tego co kumam bardzo dobrej marki i jakimś hiper-zastosowaniu, o wdzięcznej nazwie "ANAL filter". Przyznam, że nie dochodziłem pochodzenia nazwy (to pierwsze słowo to jakiś skrót). W każdym razie mam go i lubię bardzo :lol: Przebije ktoś?

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Sty 11, 2018 11:33 am 
Awatar użytkownika

Trochę trudno przebić, ale pracuję nad tym ;)

Poza tym, skrót zapewne rozwija się od "analytical" lub podobnej formy. Znalazłem jakąś wskazówkę na stronie Omega Optical (katalogowa nomenklatura u dołu strony): http://www.omegafilters.com/resources/g ... escriptors

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Paweł Baran, zbyszek oraz 15 gości