* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
 Temat postu: Początek zabawy w astronomię
PostWysłany: Pon Paź 02, 2017 8:25 pm 

Witam,
chodzę do pierwszej liceum i chciałbym zacząć swoją zabawę z astronomią. Nie posiadam jeszcze teleskopu i jestem otwarty na modele warte polecenia w granicach 2000-3000 zł, które umożliwiłyby rozpoczęcie zabawy z astronomią. Dodatkowo chciałbym z tym sprzętem przeprowadzić jakiś ciekawy projekt badawczy, w którym musiałbym na podstawie jakichś obserwacji dojść do pewnych ciekawych wniosków, lub po prostu chciałbym przeprowadzić jakieś ciekawe obserwacje. Jestem otwarty na wszelkie propozycję i bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Początek zabawy w astronomię
PostWysłany: Czw Paź 05, 2017 8:31 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Napisz gdzie mieszkasz, skąd chcesz obserwować, co chcesz obserwować i jakie masz mniej więcej niebo, bo nie ma uniwersalnego teleskopu ale za podaną kwotę możesz już kupić coś sensownego i prowadzić ciekawe obserwacje.

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Paź 05, 2017 10:27 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Małopolska
Chyba już koledze przeszła ochota na astronomię. :wink:

Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa

PostWysłany: Nie Paź 08, 2017 8:28 pm 

Mieszkam w Warszawie, ale na obserwacje wyjechałbym gdzieś pod miasto, nie mam pomysłu co obserwować

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 09, 2017 9:14 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Na tym etapie fascynacji astronomia zakup teleskopu za kilka tysięcy jeszcze nie ma żadnego sensu, weź do ręki nocą lornetkę i popatrz w niebo, przeglądnij go na spokojnie w bezksiężycową noc i zobaczysz czy coś ciekawego Ci wpadnie w oczy, tylko nie spodziewaj się spektakularnych, kolorowych obrazków jak z animacji z programów Discovery Chanel :arrow: :roll: :wink:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Paź 10, 2017 4:57 pm 

Dziękuję za pomoc

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Paź 14, 2017 12:09 pm 

Dzień dobry wszystkim.

Pamiętam ja jak zaczynałem :D marzyłem o tych najdroższych teleskopach :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 07, 2017 6:40 pm 

Miejscowość: Lwówek Śląski
Witam wszystkich. Od dawna fascynuje mnie niebo, a moją pierwszą lunetę dostałem w wieku 10 lat, wtedy to jeszcze po domach krążyły takie katalogi kolorowe w latach 90', tam właśnie ujrzałem to cudo, było piękne, płacz zrobił swoje, sprzęt został zakupiony przez rodziców. Jak się większość z Was domyśla nigdy nic przez to cacko nie zobaczyłem. Po ponad 20 latach do tematu staram się podejść ponownie, bardziej rozsądnie, aby temat głębszego wniknięcia w to co "wisi" nad naszymi głowami nie spalił na panewce. Zakupiłem lornetkę Nikon EX 10x50, statyw Paragon HD F2, adapter, obrotową mapę nieba i wyruszyłem na moje pierwsze podniebne łowy. Zakup sprzętu zbiegł się z czasem z bezchmurną pogodą i pełnią Księżyca. Z pierwszym obiektem nie było problemu. Schody zaczęły się przy następnych podbojach. Mapka ustawiona, hmm, tylko czy dobrze, północ mapki na północ, nie jednak nie, tam jest strzałka, północ mapki wyznacza nam strzałka, a nie oznaczenie na mapie, czyli jest odwrotnie, ale wziąłem się na sposób. Znalazłem Gwiazdozbiór Łabędzia na niebie, później znalazłem go na mapce i tak doszedłem do tego jak ją ustawić, tego samego wieczoru namierzyłem Gwiazdozbiór Kasjopei i w tym momencie już nie cieszyłem się pełnią, bo zdałem sobie sprawę, jak ciężko jest wtedy dla niewprawionego oka cokolwiek obserwować,. Zabawa była przednia zakończona lekkim niedosytem. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim tym co napisali NIE KUPUJ TELESKOPU, KUP DOBRĄ LORNETKĘ. Prawda jest taka, że na początku nie ogarnia się tego co się widzi przez lornetkę 10x50, a co dopiero przez teleskop...
To tyle, mam jeszcze 2 pytania, góry dziękuję za odpowiedź!

1. Opiszcie swój schemat działań na początku?

2. Jakie błędy popełnialiście na początku?

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Gru 14, 2017 10:52 pm 

Odpiszcie coś, nie bądźcie tacy ;P choćby to, że pytania głupie, :)

Pozdrawiam!

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Gru 16, 2017 9:03 am 

Miejscowość: Sosnowica
Ja na początku nastawiałem teleskop tam gdzie powinien być obiekt, a potem kręciłem tubą na wszystkie strony licząc że coś się znajdzie. Wtedy jeszcze nie znałem dobrze gwiazdozbiorów i nie miałem żadnego atlasu nieba. Pamiętam jak w ten sposób po raz pierwszy zobaczyłem gromadę podwójną w Perseuszu, mgławicę hantle i nieznane mi gromady otwarte w gwiazdozbiorze strzelca. Były to niezapomniane chwile, ale nie zmienia to faktu że obserwacje były frustrujące, nie mogłem niczego odnaleźć na niebie. Moim największym błędem było to że męczyłem się z teleskopem, zamiast z atlasem i lornetką nauczyć się położenia gwiazdozbiorów i jasnych DS :oops:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 18, 2017 9:36 am 

Poszukiwacz15 napisał(a):
Ja na początku nastawiałem teleskop tam gdzie powinien być obiekt, a potem kręciłem tubą na wszystkie strony licząc że coś się znajdzie. Wtedy jeszcze nie znałem dobrze gwiazdozbiorów i nie miałem żadnego atlasu nieba. Pamiętam jak w ten sposób po raz pierwszy zobaczyłem gromadę podwójną w Perseuszu, mgławicę hantle i nieznane mi gromady otwarte w gwiazdozbiorze strzelca. Były to niezapomniane chwile, ale nie zmienia to faktu że obserwacje były frustrujące, nie mogłem niczego odnaleźć na niebie. Moim największym błędem było to że męczyłem się z teleskopem, zamiast z atlasem i lornetką nauczyć się położenia gwiazdozbiorów i jasnych DS :oops:

Dzięki śliczne za odpowiedź
Ja również szukam po omacku, tyle że lornetką. Jak znajdę coś ciekawego to staram się to zidentyfikować w aplikacji sky map. Jak "najechałem" ostatnio na Plejady w Byku to szczęka mi opadła, podobnie Wielką Mgławicę Oriona. Ręce odpadają z zimna, ale jest radość. Nie wiem, czy takie strzelanie na oślep jest dobre, stąd moje pytania :). Do tego przy każdym wypadzie staram się poznawać gwiazdozbiory. Dziś nad ranem po raz pierwszy spoglądnąłem na Jowisza i Marsa, niewiele widać przez lornetkę, ale radość jest ogromna, nawet moja żona zawiesiła wzrok w okularach i nie chciała oddać lornetki. Jowisz świeci pięknym dominującym światłem, Mars wyraziście czerwony, lecz zdecydowanie mniejszy. Na początku myślałem, że spoglądam na Arktura :)

Pozdrawiam

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: dawid1508, midimariusz, szuu oraz 21 gości