* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 55 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
 Temat postu: Moje sugestie odnośnie działów : Kupię, Sprzedam , Zamienię
PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 11:26 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Witam. Chciałbym poruszyć taką sprawę odnosząca się do działów: kupię, sprzedam, zamienię tutejszego forum " Astromaniak ". Chodzi o to, żeby kupujący przelewając pieniądze na konto osoby sprzedającej zawsze informował tegoż sprzedającego, że takowy przelew został już wykonany. Po wysłaniu przedmiotu proszę o tym informować adresta wraz podaniem linku do strony śledzenia przesyłek danego przewoźnika i numerem tejże przesyłki. Po odebraniu proszę zawsze potwierdzić na PW, że przesyłka dotarła i jest wszystko w porządku lub nie. - I Nie Wstawiajmy zbędnych komentarzy !!!. Stosując się do tych moich sugesti zaoszczędzimy sobie wielu nieporozumień i kłopotliwych sytuacji. Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez kurp, Nie Kwi 08, 2018 9:03 am, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Moje sugestie odnośnie działów : Kupię, Sprzedam , Zamie
PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 11:48 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
To prawda, wystarczy mały plik PDF z potwierdzeniem przelewu, 20 s pracy i życie staje się prostsze tak że gorąco popieram tą propozycję jako standard obsługi Klienta na giełdzie :arrow: 8)

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 12:17 pm 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
Tylko z tego co kojarzę, plik PDF w wiadomości nigdy nie chciał sie załączyć i chyba w przypadku jak się pisze z komórki (android).

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 12:23 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wielkopolska
Przestrzegałbym jeszcze przed wysyłką zanim przelew zostanie zaksięgowany. Ostatnio znajoma oddała tak za darmo obiektyw o wartości ponad 2 tys. zł, ponieważ zaufała, że przesłane potwierdzenie PDF jest prawdziwe, a kupujący nalegał na szybką wysyłkę paczkomatem. Jak się okazało plik był idealną kopią potwierdzenia, jednak fikcyjną. Obiektyw poleciał do paczkomatu (wystarczy email i nr telefonu, aby odebrać i nadać), został odebrany przez złodzieja, a pieniędzy brak. Dane kupującego istnieją, ale tożsamość została również "skradziona". Obiektyw i kasa praktycznie nie do odzyskania.

Także nigdy nie dajcie się nabrać, że komuś się śpieszy i prosi o szybką wysyłkę. Nie ma kasy na koncie = nie ma wysyłki. Żadne potwierdzenia nie są dowodem, żyjemy w czasach kiedy nastolatkowie potrafią sfabrykować taki plik w kilka sekund.

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 12:45 pm 
Awatar użytkownika

Co racja to racja, od osoby zaufanej nie potrzebujemy pliku PDF a złodziej może go podrobić więc warto poczekać na ten fizyczny przelew od nieznanych osób i sprawa staje się czysta, jest przelew, jest wysyłka :arrow: :idea: 8)

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 12:50 pm 

Janusz_P. napisał(a):
... a złodziej może pdf podrobić więc warto poczekać na ten fizyczny przelew od nieznanych osób i sprawa staje się czysta, jest przelew, jest wysyłka :arrow: :idea: 8)

heh, jak ogłoszenie bedzie oszustwem to sprawa nie jest taka czysta. Przeleje kase i co?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 12:59 pm 
Awatar użytkownika

tomeczz napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):
... a złodziej może pdf podrobić więc warto poczekać na ten fizyczny przelew od nieznanych osób i sprawa staje się czysta, jest przelew, jest wysyłka :arrow: :idea: 8)

heh, jak ogłoszenie bedzie oszustwem to sprawa nie jest taka czysta. Przeleje kase i co?

W tą stronę niestety trzeba już mieć zaufanie i nie kupować jeśli coś budzi wątpliwości. Ewentualnie brać za pobraniem, prosić o wystawienie przez allegro lub prośba o więcej zdjęć lepszej jakości (nawet po danych exif można sprawdzić, czy zdjęcie faktycznie zostało wykonane, czy też jest sfabrykowane). Pytanie o jakich kwotach jeszcze rozmawiamy, w przypadku do 100 zł kwota straty nie byłaby dramatem, ale jeśli kwota jest powyżej 500 zł wtedy już trzeba trzymać się sztywno zasad.

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 1:26 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
Ja tam żadnych potwierdzeń przelewów nie uznaję. Po pierwsze nie ma jakiegoś powszechnie przyjętego wzoru i każdy bank ma swoje potwierdzenia, więc nawet nie wiem jak to powinno faktycznie wyglądać, a po drugie - wiem, że sam jestem w stanie w pięć minut taki dokument stworzyć beż większego problemu, więc ktoś inny też może to zrobić. Wysyłam towar wyłącznie po tym, jak mam pieniądze na koncie i nie oczekuję od nikogo, że wyśle do mnie sprzęt na podstawie samego potwierdzenia.
Teraz przelewy idą jeden dzień (a czasem szybciej), więc naprawdę nie ma co ryzykować bez potrzeby.

dexter77 napisał(a):
Ewentualnie brać za pobraniem, prosić o wystawienie przez allegro

Tylko co zyskasz na tym, że ktoś, kto chce Cię oszukać wystawi sprzęt na Allegro? W najgorszym wypadku zablokują mu konto, ale pieniądze i tak stracisz, a towaru nie dostaniesz. Program ochrony kupujących na Allegro to generalnie fikcja - przede wszystkim musisz i tak złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, a poza tym nie obejmuje płatności bezpośrednio na konto, za pobraniem itp., tylko przez Allegro Finanse - a sprzedawca prywatny może tego nie włączać.
Co do płatności za pobraniem - póki nie zapłacisz za przesyłkę, to nie możesz nawet zajrzeć do paczki - więc jak ktoś chce Cię oszukać, to Ci wyśle ziemniaka i dowiesz się o tym dopiero jak zapłacisz kurierowi.

Jedyny sposób żeby się zabezpieczyć przed nieuczciwym sprzedającym - nie kupować, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jego uczciwości: podejrzanie niska cena; brak zdjęć; konto założone wczoraj, a dziś oferuje sprzedaż drogiego sprzętu itp. Czyli szeroko pojęty zdrowy rozsądek. Zawsze można też poprosić kogoś z okolicy sprzedającego, żeby do niego podjechał i obejrzał sprzęt na żywo - jeśli sprzedający nie chce się zgodzić na coś takiego, to też powinna się lampka ostrzegawcza zapalić.

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 1:41 pm 

Ja skolei dość często dostaje ścieme od sprzedawcy że już przesyłka wysłana a potem 10 dni czekam i ostatecznie przesyłka przychodzi ze stemplem o dacie 2 dni temu :?

Owszem często wysyłam screen przelewu ale tylko po to aby zmobilizować sprzedawce żeby zaczął już pakować paczke, bo jak zacznie to robić aż kasa przyjdzie niekiedy na 3-ci dzień bo weekend to wszystko sie wydłuża a tego nie lubie.

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 2:31 pm 

W sprawie oszustów polecam korzystanie z opcji ZA POBRANIEM! jako najlepszy kompromis dla jednej i drugiej strony. Brak mi słów na to jak można np. przelać komuś obcemu 2tys zł i czekać na przesyłkę w ciemno. Takie zachowanie kupującego ma swoje specjalne określenia w długiej historii ludzkości.

Ze strony sprzedajacego:
To prawie zaden problem. Jednak gdy w przypadku gdy osoba sprzedająca boi się, że ktoś nie odbierze paczki i będzie płacić podwójnie (bo za zwrot) to się proponuje przelew na konto w kwocie podwójnego kosztu wysyłki jako zabezpieczenie. Jeśli nie ma nic do ukrycia to się zgodzi.

Ze strony kupującego:
Jest gwarancja ze otrzyma paczkę i moze sprawdzić jej zawartość (ewentualnie straci "jedynie" za przesyłki).

Oczywiście sprawy mogą się komplikować, gdy paczka przyjdzie uszkodzona i sprzedający nie będzie zadowolony, albo sprzęt będzie po prostu zepsuty wtedy kupujący będzie niezadowolony. Nie ma ideałów. Chodzi tylko o wypracowanie kompromisu jeśli nie korzysta się z Allegro. Ostatnio ktoś chciał ode mnie kupić na OLX przedmiot i tylko za pobraniem (roszczeniowo) -zgodziłem się, ale tylko w przypadku, gdy mi wpierw przeleje na konto 2x koszt wysyłki jako przedwpłatę. Obrażony wręcz nie chciał się zgodzić. No to pożegnałem delikwenta od razu. Skoro ktoś boi się przelać 2x koszt wysyłki to ja mam to zrozumieć, ale jak on nie odbierze paczki to on już nie musi rozumieć mnie? Do widzenia i tyle.

Wreszcie w przypadku giełdy na AM gdy nie udaje się pobraniowo, można spytać czy można sfinalizować przez Allegro. AM tego nie zabrania. Allegro to najbezpieczniejsza forma robienia takich zakupów.

Ostatnio edytowany przez •Fish3r•, Pią Lut 23, 2018 2:36 pm, edytowano w sumie 1 raz

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 2:34 pm 

Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka
Jestem tu na forum 10 lat i znam sporo osób którym ufam w sprawie wysyłki.I mozna mniej więcej wyczuć komu można wysłać w ciemno.Na pewno nie wyśle nowicjuszowi.A gdybym nawet się przeliczyl to uwierzcie poświęcił bym kolejną kasę i odwiedzilbym osobiscie;).A jeśli chodzi o potwierdzenia to jeśli nie przechodzi pdf to można zrobić fotkę i wstawić jako zdjęcie.Oszust i tak jak będzie chciał to nas oszuka.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 2:35 pm 
Awatar użytkownika

Krzysztof z Bagien napisał(a):
dexter77 napisał(a):
Ewentualnie brać za pobraniem, prosić o wystawienie przez allegro

Tylko co zyskasz na tym, że ktoś, kto chce Cię oszukać wystawi sprzęt na Allegro? W najgorszym wypadku zablokują mu konto, ale pieniądze i tak stracisz, a towaru nie dostaniesz. Program ochrony kupujących na Allegro to generalnie fikcja - przede wszystkim musisz i tak złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, a poza tym nie obejmuje płatności bezpośrednio na konto, za pobraniem itp., tylko przez Allegro Finanse - a sprzedawca prywatny może tego nie włączać.
Co do płatności za pobraniem - póki nie zapłacisz za przesyłkę, to nie możesz nawet zajrzeć do paczki - więc jak ktoś chce Cię oszukać, to Ci wyśle ziemniaka i dowiesz się o tym dopiero jak zapłacisz kurierowi.

Zyskujesz na pewno odrobinę więcej pewności, kupno przez allegro będzie lepsze niż poza. Jeśli natomiast i taka forma kogoś nie zadawala to po prostu nie kupować. Jeśli ktoś nie chce wystawić przez allegro powinna od razu zapalić się nam lampka dlaczego.

Co do wysyłki za pobraniem - jest coś takiego ja deklarowana zawartość, posiada to poczta polska. Mówiąc w skrócie, osoba na poczcie razem z pracownikiem opisuje to co jest pakowane, potem przy rozpakowaniu również jesteś z pracownikiem i sprawdzasz, czy zgadza się z opisem. Jeśli ktoś napisał, że spakował ziemniaka, ziemniaka na pewno tam zobaczysz.

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 2:42 pm 
Awatar użytkownika

•Fish3r• napisał(a):
...Wreszcie w przypadku giełdy na AM gdy nie udaje się pobraniowo, można spytać czy można sfinalizować przez Allegro. AM tego nie zabrania. Allegro to najbezpieczniejsza forma robienia takich zakupów.

Tyle że dość kosztowna przy ich prowizjach za zrealizowaną aukcję :arrow: :roll: :oops:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 2:48 pm 

dexter77 napisał(a):
Zyskujesz na pewno odrobinę więcej pewności, kupno przez allegro będzie lepsze niż poza. Jeśli natomiast i taka forma kogoś nie zadawala to po prostu nie kupować. Jeśli ktoś nie chce wystawić przez allegro powinna od razu zapalić się nam lampka dlaczego.

Wiele osób rezygnuje z allegro (ja np do nich należę) wskutek wypychania prywatnych ofert na rzecz komercyjnych (allegro chce być drugim amazonem). Więc brak chęci wystawienia na allegro może wynikać z braku konta lub jego skasowania - niekoniecznie musi to być czerwona lampka.

Po prostu znaczna częśc osób korzystająca z ofert na AM itp. nie do końca chyba zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę działają w "podziemiu". Tu nie ma zasad, jest tylko liczenie na uczciwość drugiej osoby , na fair play. Rezygnując z portali pokroju Allegro, rezygnując z pobrania i nie chcąc ruszyć się osobiście po odbiór - ryzykuje się stratą kasy lub towaru lub innymi nieprzyjemnymi sytuacjami. W rzeczywistości administrator już dawno na początku giełdy powinien umieszczać kłujący w oczy baner ze odbywa się to wszystko na własną odpowiedzialność i przesyłając komuś pieniadze w ciemno trzeba liczyć się z ich stratą (podobne ostrzeżenie jest na OLX)

@Janusz "Tyle że dość kosztowna przy ich prowizjach za zrealizowaną aukcję " - płacisz za spokojny sen. Nie ma coś za nic. Albo albo.

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 3:08 pm 
Awatar użytkownika

Znam temat astro bardzo dobrze i sam zwykle dobrze oceniam, ryzyko związane z zakupem, jak cena jest za niska, brak zdjęć dobrej jakość albo fotki ściągnięte z Netu i nawet mają niezmienione nazwy z miejsca gdzie zostały ukradzione czy niemożliwy odbiór na miejscu i oglądnięcia wyrobu to takie zakupy sobie z definicji odpuszczam, niech ten cwaniak się z tym buja albo trafi na równie głupiego i chytrego partnera handlowego którego łatwo oszuka, ja nie zostanę jego złotym sponsorem bo umiem wyciągać logiczne wnioski z zastanej sytuacji i wycofam się na czas z szemranego zakupu więc nie potrzebuję zbędnych i drogich pośredników dla kupowania sobie pozorów spokoju, wystraszy twardo stąpać po Ziemi i logicznie myśleć :arrow: :idea:

Ostatnim, dużym zakupem przez Allegro była kosiarka spalinowa Husqvarna 4x4 ale do niej najpierw wysłałem sprzedawcy do podpisania umowę cywilnoprawną i pojechałem do Tarnowa około 100 km odebrać ją osobiście, została rozpakowana z nowego kartonu, zalany olej i paliwo, urządzenie odpalone i sprawdzone że poprawnie działa po czym uregulowałem płatność do faktury imiennej a sprzedawca jeszcze odkręcił rączkę i pomógł mi ją wsadzić do bagażnika auta który wypełniła na styk a wieczorem odbyło się pierwsze udane koszenie :arrow: 8)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 3:22 pm 
Awatar użytkownika

dexter77 napisał(a):
Zyskujesz na pewno odrobinę więcej pewności, kupno przez allegro będzie lepsze niż poza.

Nie będzie. Jeszcze raz powtórzę - a wiem o czym piszę, bo prowadzę sklep internetowy i sprzedaż na Allegro - ten portal wcale nie gwarantuje Ci bezpieczeństwa transakcji. Kupując na Allegro nie zyskujesz kompletnie nic w porównaniu do kupna tutaj na giełdzie; tam też możesz zostać oszukany na wiele sposobów i Allegro nie jest w stanie tego wyłapać przed faktem (np. stosunkowo prosto można przejąć konto Allegro średnio naiwnej osoby). Tylko zapłacisz więcej, bo - jak Janusz słusznie zauważył - prowizje są niemałe: koło 10%, zależy w jakiej kategorii - przy droższym sprzęcie taniej wyjdzie wsiąść w samochód i odebrać osobiście - i bonus jest taki, że zobaczysz sprzęt na żywo przed zakupem.
Niezmiernie mnie dziwi, jak bardzo ludzie dali sobie wmówić, że Allegro jest w Polsce synonimem zakupów przez internet i gwarantem jakiegokolwiek bezpieczeństwa tychże zakupów.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do uczciwości sprzedającego i chcesz się przed nimi zabezpieczyć sztuczkami typu pośrednictwo Allegro czy fikuśne opcje dodatkowe do przesyłki - po prostu odpuść. Jeśli nie ufasz sprzedającemu na tyle, żeby przelać mu kasę na konto z góry - to po prostu nie kupuj u niego. W takiej sytuacji lepiej po prostu kupić coś w normalnym sklepie.

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 4:21 pm 

dexter77 napisał(a):
Zyskujesz na pewno odrobinę więcej pewności, kupno przez allegro będzie lepsze niż poza.

Nie będzie. Jeszcze raz powtórzę - a wiem o czym piszę, bo prowadzę sklep internetowy i sprzedaż na Allegro - ten portal wcale nie gwarantuje Ci bezpieczeństwa transakcji. Kupując na Allegro nie zyskujesz kompletnie nic w porównaniu do kupna tutaj na giełdzie; tam też możesz zostać oszukany na wiele sposobów i Allegro nie jest w stanie tego wyłapać przed faktem (np. stosunkowo prosto można przejąć konto Allegro średnio naiwnej osoby). Tylko zapłacisz więcej, bo - jak Janusz słusznie zauważył - prowizje są niemałe: koło 10%, zależy w jakiej kategorii - przy droższym sprzęcie taniej wyjdzie wsiąść w samochód i odebrać osobiście - i bonus jest taki, że zobaczysz sprzęt na żywo przed zakupem.
Niezmiernie mnie dziwi, jak bardzo ludzie dali sobie wmówić, że Allegro jest w Polsce synonimem zakupów przez internet i gwarantem jakiegokolwiek bezpieczeństwa tychże zakupów.

Krzysztof, kolega pisze że lepiej kupić na allegro niż poza, a ty piszesz że nie gwarantuje bezpieczeństwa transakcji. Oczywiście że nie gwarantuje - bo nic ci nie zagwarantuje. To są dwie różne rzeczy. Po co to mylisz? Oczywiste jest, że system allegro gwarantuje więcej pewności, że się nie natniesz w stosunku np. do OLX czy AM. Co ty opowiadasz teraz za głupotki ?

Bezpieczeństwo polega chociażby na tym, że jest normą ze po zakupie płaci się przelewem całą kwotę (lub ratami nawet) nieważne czy to 400zł czy 2000zł. Dostajesz autoryzowane powiadomienie czy przelew został zarejestrowany i możesz śmiało wysłać mimo, że jeszcze nawet kasy na koncie nie masz. A dlaczego kupujący wysyła przelew chętnie ? Dlatego bo ma zaufanie do systemu allegro. Na allegro obowiązuje (z automatu) prawnie umowa kupna sprzedaży (zgodnie z KC) w przeciwieństwie do OLX - o czym powinieneś wiedzieć, a userzy weryfikowani są na podstawie miejsca zamieszkania. Wszystko jest rejestrowane. Wyobraź sobie sytuację, że na allegro ktoś pomimo wysłania kasy nie wysyła ci towaru (np ten aparat foto), a teraz wyobraź sobie to samo z poziomu AM czy OLX - jakie jest prawdopodobieństwo takich zdarzeń? Wreszcie z ramienia Allegro będzie ci o wiele łatwiej dochodzić swoich praw i wiedzą o tym wszyscy drobni oszuści. Statystyki mówią też same za siebie - OLX to epicentrum wyłudzaczy. Na AM jest względny spokój nie z powodu magii, tylko marginalnych transakcji. Opowiadasz pierdoły mówiąc, że kupując na AM to tak samo jak na allegro i nie ma daje ono nic więcej niż na AM - jeszcze ktoś ciebie posłucha. Bez dwóch zdań Allegro mimo jego wad oferuje dużo więcej pod kątem bezpiecznej transakcji aniżeli chcący robić wałki na AM czy OLX.

ps. i jeszcze dodam coś na koniec. Na allegro mimo 12 lat ANI RAZU nie zostałem oszukany czy naciągnięty (komentarze itd robią/robiły swoje), na OLX po zaledwie kilku zakupach zostałem (sprzedaż uszkodzonego sprzętu jako w 100% sprawny). Nie była to wielka kwota - ale jednak. Więc...naprawdę statystyka nie kłamie. Chcesz bezpiecznie (raczej o wiele bezpieczniej) proś o wystawienie na Allegro. Jeśli nie możesz odebrać osobiście i nie chcesz za pobraniem - allegro jest najlepszym rozwiazaniem.

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 7:45 pm 
Awatar użytkownika

Ja tam żadnych potwierdzeń przelewów nie uznaję. Po pierwsze nie ma jakiegoś powszechnie przyjętego wzoru i każdy bank ma swoje potwierdzenia, więc nawet nie wiem jak to powinno faktycznie wyglądać, a po drugie - wiem, że sam jestem w stanie w pięć minut taki dokument stworzyć beż większego problemu, więc ktoś inny też może to zrobić.

nie wiem jak tam inne banki ale na przykład mbank podpisuje pdfy z potwierdzeniem przelewu.
czyli co prawda na papierze można sobie łatwo wydrukować dowolne potwierdzenie, ale sprawdzając plik zawsze widać czy jest prawdziwy czy podrobiony.

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 7:57 pm 

Kupowalem kilka rzeczy uzywanych ale bardzo nie ufam nikomu. Wole nowe kupic zero ryzyka że zostane oszukany praktycznie i to jest najbezpieczniejsza forma zakupów.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 11:05 pm 
Awatar użytkownika

•Fish3r•, jeśli za dobre samopoczucie wywołane kupowaniem na Allegro chcesz zapłacić dodatkowo, to przecież nie zabraniam. Na OLX nie kupuję ani nie sprzedaję, więc nie będę się wypowiadał, bo się po prostu nie znam - ale to, co piszę o Allegro to nie "głupotki", tylko opinia poparta wieloletnim doświadczeniem w sprzedaży na tym portalu.
Osoby prywatne mogą nie korzystać z - jak to się teraz nazywa - Allegro Finanse, mogą udostępniać wyłącznie płatność na konto, bez pośredników. Poza tym fakt, że Allegro w płatności pośredniczy też nie gwarantuje Ci kompletnie niczego. To powiadomienie, że sprzedający otrzymał wpłatę wprowadza w błąd, bo wysyłane jest ono w momencie, kiedy kasa wejdzie na konto pośrednika, a nie sprzedającego. Sprzedający musi zlecić wypłatę tych pieniędzy na swoje konto - o ile faktycznie wspomniana wpłata "weszła". Już nie raz zdarzyło mi się, że, mimo otrzymania takiego powiadomienia przez kupującego, podanej wpłaty nie było widać "od mojej strony" - czyli nie mogłem zlecić wypłaty niby wpłaconej przez kupującego kasy, bo system gdzieś tam po drodze dostał czkawki, kupującemu pieniądze zeszły z konta, ale do mnie już nie dotarły. Zdarzyło mi się nawet kilka razy, że dostałem cudzą wpłatę! I mogłem zlecić wypłatę tych pieniędzy na moje konto.
To, że zawierasz umowę, że użytkownicy są weryfikowani (btw. nie co do miejsca zamieszkania, tylko za pomocą przelewu; Allegro listów potwierdzających nie wysyła już chyba od kilku lat) itd. też nie jest żadnym zabezpieczeniem przed kimś, kto chce Cię oszukać; a z tym, że "wszystko jest rejestrowane" też bym nie szalał - naprawdę wiele razy zdarzyło mi się, że dostawałem wpłatę, ale nie było w systemie żadnej transakcji do niej przypisanej - żadnych danych, nic; więc musiałem czekać, aż kupujący sam się do mnie odezwie, bo ja nie znałem nawet jego nicka.
Chyba najpopularniejsza obecnie forma oszustwa na Allegro polega na przejmowaniu kont użytkowników z dłuższą historią zakupów, którzy od jakiegoś czasu się nie logowali (żeby za szybko nie zorientowali się, że stracili dostęp do konta), wystawianiu czegoś na takim koncie (przeważnie droższe rzeczy w mocno okazyjnej cenie) i wypłacaniu kasy na konto prepaid na słupa. I takie rzeczy się dzieją cały czas, tylko Allegro nie bardzo się tym chwali. A to, że jak do tej pory nikt Cię na Allegro nie oszukał, to wynika raczej z tego, że po prostu ogromna większość sprzedających jest uczciwa a Ty w miarę rozsądnie wybierasz od kogo kupujesz, a nie jest to zasługą jakichś szczególnie dobrych zabezpieczeń.

Żeby podsumować - to wrażenie bezpieczeństwa zapewnianego przez Allegro jest raczej złudne i trzeba mieć tego świadomość. Tak czy inaczej - nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.

szuu napisał(a):
nie wiem jak tam inne banki ale na przykład mbank podpisuje pdfy z potwierdzeniem przelewu.
czyli co prawda na papierze można sobie łatwo wydrukować dowolne potwierdzenie, ale sprawdzając plik zawsze widać czy jest prawdziwy czy podrobiony.

Ostatnio dostałem od klienta potwierdzenie przelewu z Aliora - zwykły .pdf bez żadnych zabezpieczeń czy podpisów - więc to chyba niestety jest różnie.

PostWysłany: Sob Lut 24, 2018 10:51 am 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
•Fish3r• napisał(a):
W sprawie oszustów polecam korzystanie z opcji ZA POBRANIEM!

Ze strony sprzedajacego:
To prawie zaden problem. Jednak gdy w przypadku gdy osoba sprzedająca boi się, że ktoś nie odbierze paczki i będzie płacić podwójnie (bo za zwrot) to się proponuje przelew na konto w kwocie podwójnego kosztu wysyłki jako zabezpieczenie. Jeśli nie ma nic do ukrycia to się zgodzi.

Ze strony kupującego:
Jest gwarancja ze otrzyma paczkę i moze sprawdzić jej zawartość (ewentualnie straci "jedynie" za przesyłki).

Oczywiście sprawy mogą się komplikować, gdy paczka przyjdzie uszkodzona i sprzedający nie będzie zadowolony, albo sprzęt będzie po prostu zepsuty wtedy kupujący będzie niezadowolony. Nie ma ideałów. Chodzi tylko o wypracowanie kompromisu jeśli nie korzysta się z Allegro. Ostatnio ktoś chciał ode mnie kupić na OLX przedmiot i tylko za pobraniem (roszczeniowo) -zgodziłem się, ale tylko w przypadku, gdy mi wpierw przeleje na konto 2x koszt wysyłki jako przedwpłatę. Obrażony wręcz nie chciał się zgodzić. No to pożegnałem delikwenta od razu. Skoro ktoś boi się przelać 2x koszt wysyłki to ja mam to zrozumieć, ale jak on nie odbierze paczki to on już nie musi rozumieć mnie? Do widzenia i tyle.

No taki przypadek będę zawsze odbierał jako jawne naciagniecie i oszustwo. Też bym się nie zgodził, a jaką mam gwarancję,że po wpłacie podwójnej przesyłki ogłoszenie nie zniknie?.Sprzedający zgarnie tak niewielkie kwoty od 10-15osób i parę stówek w kieszeni jest. Za śliskie takie podejście.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lut 24, 2018 1:04 pm 

wampum napisał(a):
a jaką mam gwarancję,że po wpłacie podwójnej przesyłki ogłoszenie nie zniknie?.Sprzedający zgarnie tak niewielkie kwoty od 10-15osób i parę stówek w kieszeni jest. Za śliskie takie podejście.

Nie masz gwarancji. A jaką masz gwarancję że wpłacisz całą kwotę i ci wyśle ? Ograniczasz jedynie swoje pole ryzyka. Chyba lepiej stracić 15/30zł niz np 100 czy 500zł ? Co cię obchodzi w tym momencie co on robi z 10 czy 15 innych osób.

@Krzysztof "też nie jest żadnym zabezpieczeniem przed kimś, kto chce Cię oszukać" , "forma oszustwa na Allegro polega na przejmowaniu kont użytkowników z dłuższą historią zakupów" - jeśli wciąż nie chcesz zrozumieć że allegro = dużo mniejsze ryzyko oszukania ciebie to trudno. Zamiast tego wolisz wynajdywać jakieś historie. W ten sposób banki też nie zapewniają bezpieczeństwa bo np przez jakis pishing wejdą na konto. Daj spokój juz z tym.

@admin -> "W rzeczywistości administrator już dawno na początku giełdy powinien umieszczać kłujący w oczy baner ze odbywa się to wszystko na własną odpowiedzialność i przesyłając komuś pieniadze w ciemno trzeba liczyć się z ich stratą (podobne ostrzeżenie jest na OLX)"
Oczywiście zgodnie z przypuszczeniem dużo gadania zero reakcji. Właściwie się nie dziwię bo pomarudzenie na giełdę i jakieś zmiany z poklepaniem po ramieniu przez Janusza to tradycja coroczna zdaje się, gdzie chodzi o to, aby olać jak olewane było i nic nie robić jak nic nie robione było. Podobnie: twój post Janusz: "Waszym zdaniem bo jest nowa wersja silnika brana pod uwagę z naciskiem na urządzenia mobilne i pozycjonowanie strony tak więc zmiany są nieuniknione i będą wdrożone w życie, " viewtopic.php?f=2&t=44283. Coś pogadać ale nic nie zrobić, ale tak aby inni myśleli że coś się zrobi.

PostWysłany: Sob Lut 24, 2018 2:13 pm 
Awatar użytkownika

Takie informacje są zawarte w regulaminie naszej grzecznościowej, giełdy, pytanie tylko czy ktoś je w ogóle czyta :arrow: :wink: :mrgreen:

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lut 24, 2018 7:57 pm 
Awatar użytkownika

•Fish3r• napisał(a):
allegro = dużo mniejsze ryzyko oszukania ciebie

To po prostu nieprawda, ale wierz sobie w co tam chcesz. Ja tylko ostrzegam. Moim zdaniem lepiej z odpowiednią ostrożnością podchodzić do wszystkiego i mieć świadomość jak świat działa, niż działać na podstawie błędnych i (w tym wypadku) zbyt optymistycznych przesłanek. Ale nie będę po raz kolejny pisał tego samego.

Janusz_P. napisał(a):
Takie informacje są zawarte w regulaminie naszej grzecznościowej, giełdy, pytanie tylko czy ktoś je w ogóle czyta

Praktyka pokazuje, że regulaminów nie czyta praktycznie nikt :roll: Zawsze jestem zdziwiony, jak w rozmowie z klientem wychodzi, że się zapoznał z regulaminem sklepu albo np. warunkami wysyłki :lol:

PostWysłany: Sob Lut 24, 2018 10:40 pm 

To po prostu nieprawda, ale wierz sobie w co tam chcesz. Ja tylko ostrzegam.

Ja nie muszę w nic wierzyć bo mam własne wieloletnie doświadczenia, rzeszy znajomych, czy opinie tysięcy osób korzystających z allegro vs olx jasno pokazują gdzie bezpieczniej jest zakupić czy sprzedać używaną rzecz i uchronić się najlepiej przed nieprzyjemnymi sytuacjami. Twoja dziwna kalkulacja polega na tym, ze skoro allegro nie da nikomu 100% gwarancji, że nie zostanie się oszukanym/naciągniętym to znaczy, że należy je zrównać z OLX czy AM. Ostrzegasz, ale zdaje się robisz więcej tu szkody niż pożytku.
Na całe szczęście realia wyglądają inaczej niż to co piszesz i można skorzystać w miarę bezpiecznie z allegro, a portale pokroju OLX to właśnie magnes dla wszelkiej maści typków spod ciemnej gwiazdy, którzy w niczym nie skrępowany sposób mogą mataczyć jak im tylko wyobraźnia podpowiada bo dostają te możliwości gratis od OLX. Wydaje mi się ze rozmowa z pierwszym lepszym policjantem z komendy z większego miasta pokaże ci jaśniej, dlaczego lepiej wybrać allegro niż olx a jeśli juz olx to tylko i wyłącznie osobiście lub za pobraniem. W moim konkretnym przypadku nawet odbiór fizycznie sprzętu niczego nie ratował, a gdybym swój zakup z olx przeprowadził na allegro, to nie otrzymałbym niedziałającego złomu - sam system allegrowych komentarzy nie idealnie ale wciąż dość dobrze niweluje tego typu drobnych cwaniaczków. Już samo słowo "allegro" działa na nich niemal jak święcona woda.

AM jest takim samym rajem dla rzezimieszków jak OLX, jednak dosyć marginalne, wąskie i zamknięte środowisko astro-amatorów jakoś ogranicza takie działania. Trudniej się "przebić' takim oszustom co jednak i tak się zdarza i to nawet tym już "zaufanym" - o czym warto przeczytać w podpiętych tematach!

@Janusz "Takie informacje są zawarte w regulaminie naszej grzecznościowej, giełdy, pytanie tylko czy ktoś je w ogóle czyta"
Tym samym potwierdziłeś chyba nie świadomie potrzebę dodania informacji w taki sposób o którym pisałem.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 55 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości