Mercury był niesamowity

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

Postekolog | 14 Kwi 2024, 21:30

Anomalie skłoniły niektórych planetologów do postawienia hipotezy, że Merkury pierwotnie uformował się w bardziej odległym miejscu od Słońca, w pobliżu Marsa – i że na początku miał znacznie większą masę, mniej więcej wielkości Ziemi, która pasowałaby do jego dużego jądra.
Jednakże w pewnym momencie swojej historii Merkury zderzył się z innym ciałem planetarnym, co spowodowało jego migrację w kierunku Słońca.
Takie zderzenie mogło zdmuchnąć skorupę i znaczną część płaszcza, pozostawiając jednak ogromne płynne jądro.
Merkury może być niczym innym jak jądrem dawnej planety.

Inne planety oparte na skałach – Wenus, Ziemia i Mars – mają stosunkowo małe jądro, otoczone grubym płaszczem wykonanym z magmy i twardą skorupą.
Skorupa Merkurego wydaje się jednak zaskakująco cienka, a jego jądro jest nieoczekiwanie ogromne w porównaniu z płaszczem. To absurdalne.

Jeszcze bardziej nieoczekiwanym jest, że Merkury jest otoczony polem magnetycznym.
To, w połączeniu z jego gęstością, sugeruje, że ma on żelazne jądro – i podobnie jak w przypadku Ziemi, rdzeń może być częściowo stopiony.

Aby dodać tajemnicy, stosunek substancji chemicznych na powierzchni Merkurego jest bardzo nietypowy.
Stosując technikę znaną jako spektrometria do analizy składu chemicznego planety na odległość, naukowcy wiedzą, że Merkury ma znacznie wyższe stężenie toru niż jego najbliżsi sąsiedzi.
Tor powinien wyparować w ekstremalnym upale wczesnego Układu Słonecznego.
Zamiast tego zawartość toru w nim jest bliższa tej na Marsie – trzy planety dalej – który powstałby w niższych temperaturach ze względu na odległość od Słońca.

Idealnym sposobem zbadania tej teorii byłaby analiza próbek skał ze skorupy Merkurego lub wwiercenie się w jego płaszcz – jednak żadna sonda nie była w stanie wylądować na powierzchni, co skłoniło naukowców na Ziemi do poszukiwania innych źródeł informacji.

Niektóre wskazówki mogą pochodzić od meteorytów zwanych aubrytami, których nazwa pochodzi od francuskiej gminy Aubres, w której odkryto je po raz pierwszy.
Skały te mają podobny skład chemiczny do Merkurego, a niektórzy naukowcy postawili nawet hipotezę, że mogą to być pozostałości po zderzeniu międzyplanetarnym, w wyniku którego Merkury znalazł się w jego obecnym położeniu.

Więcej
https://www.bbc.com/future/article/2024 ... e-as-earth

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Mercury był niesamowity: Fantastyczny_Mercury.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 73 gości

AstroChat

Wejdź na chat