UTC - LTC - MTC i co dalej?

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

Postekolog | 03 Kwi 2024, 17:37

UTC to uniwersalny czas koordynowany, wzorcowy, ustalany na podstawie TAI (fr. Temps Atomique International), uwzględniający nieregularność ruchu obrotowego Ziemi i koordynowany względem czasu słonecznego.
Aby zapewnić, że Słońce średnio w ciągu roku przechodzi nad południkiem zerowym o godz. 12:00 UTC z dokładnością nie mniejszą niż 0,9 s, od czasu do czasu do UTC dodawana jest tzw. sekunda przestępna (zakłada się również możliwość odjęcia sekundy przestępnej, jednak dotychczas taka konieczność nie zdarzyła się).

Newton uważał, że czas jest absolutny i płynie wszędzie we Wszechświecie tak samo.
Einstein wyprowadził ludzkość z tego błędu.
Dzisiaj wiemy, że czas biegnie inaczej na Ziemi, inaczej na jej orbicie, a jeszcze inaczej na Księżycu.

Wszystko oczywiście za sprawą grawitacji i prędkości (spowalniają lokalny upływ czasu).

Szef Biura ds. Polityki Naukowej i Technologicznej (OSTP) Białego Domu zlecił NASA opracowanie do końca 2026 r. czasu księżycowego (LTC).

Bez ujednoliconego standardu czasu księżycowego wyzwaniem byłoby nawet zapewnienie bezpieczeństwa transferów danych między statkami kosmicznymi oraz synchronizacji komunikacji między Ziemią, satelitami Księżyca, bazami i astronautami.
Rozbieżności w czasie mogą również prowadzić do błędów w mapowaniu i lokalizacji pozycji na Księżycu lub na jego orbicie.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/na ... r-BB1kZvq8

Czekamy na naciski Elona Muska (który wydaje się pewnym zawożenia swoimi rakietami ludzi na Marsa) by uruchomiono procedurę pielęgnacji MTC - Marsjańskiego czasu koordynowanego. :)


Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
UTC - LTC - MTC i co dalej?: wonder_.jpg
UTC - LTC - MTC i co dalej?: muma.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6259
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postthom | 03 Kwi 2024, 17:58

UT bazuje na rotacji ziemi, na marsie odniesieniem dnia jest Sol, gdzie doba marsjańska jest o 40 min dłuższa od doby ziemskiej. na księżycu? Albo stacji na orbicie? Ich pełna rotacja wokół słońca odpowiada ziemskiej. No będą mieli chłopaki zagwozdkę, ale wariatowi z pomysłami bym nie dawał do definiowania jednostki czasu.
SW Synta 8";SW/SA P-DS150; Omegon 66/400 ED; SW Esprit 80 APO. Samyang 14 F/2.2, 135 F/2
Astroberry
 
Posty: 595
Rejestracja: 24 Lut 2014, 21:55
Miejscowość: Wro

PostDale | 03 Kwi 2024, 18:39

...no właśnie co dalej? Biorąc pod uwagę rozmiar internetu i tempo produkcji "artykułów", obawiam się otwierać kolejne posty. Bezrefleksyjnie przyklejane, pełne uproszczeń, czy chęć zaistnienia naprawdę to wszystko usprawiedliwia?
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 947
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

Użytkownicy przeglądający to forum: marcin007 oraz 66 gości

AstroChat

Wejdź na chat