* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
 Temat postu: Nierzeczywisty kosmos... (wpływ % na widzenie kosmosu)
PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 3:33 pm 

Siedzę sobie z sąsiadem przy ognisku, coś tam przy piwie zeszło na gwiazdy.
Ładny widok w górę. I nagle on powiedział coś co mnie zastanowiło: "jakie to wszystko nieprawdziwe..."
Ok... "któryś z nas jest bardziej pijany" pomyślalem, "ciekawe który"... Ale on rozwinął całkiem sensownie:

"Widzisz obok siebie gwiazdy z całkiem różnych epok. Tą widzisz jak wyglądała 5 lat temu, ale ta obok
to widok z przed 5000 lat, a między nimi może być coś co może już nie istnieje od tysięcy czy milionów lat."

No i w sumie. Astronomią interesuję się z przerwami od podstawówki, przywykłem do lat świetlnych,
parseków, jednostek astronomicznych. Wiem że to wszystko długo do nas idzie, ale... dopiero teraz
uświadomiłem sobie że ten widok nieba to jak złożenie slajdów z wielu okresów i wspólne rzucenie na
ścianę. Jak nałożenie zdjęcia Warszawy teraz na Warszawę przedwojenną... Albo taki wielki Photoshop.
Zupełnie nie ma to nic wspólnego ze stanem widzialnego wszechświata TERAZ. Widzimy "duchy" gwiazd.
Przykład na to że ciągle można się zdziwić patrząc na coś co się widzi od dziecka.
Od tygodnia patrzę na niebo jakoś tak podejrzliwie. Które gwiazdy są już tylko wspomnieniem?

Gwiazdy się poruszają, zmieniają położenie między sobą. W skali naszego życia oczywiście.
Ktoś kiedyś spotkał się z oprogramowaniem jak Stellarium p.t. "gdyby światło biegło szybciej"?...
Albo chociaż żeby wyświetlić np. tylko gwiazdy o podobnej odległości od punktu widzenia?
jak nie, może napiszę do autorów Stellarium. ;-)

Pozdrawiam,
Kajetan

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Nierzeczywisty kosmos... (wpływ % na widzenie kosmosu)
PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 4:24 pm 
Awatar użytkownika

dobra rozkmina, ale my aż tak strasznie daleko w przeszłość nie zaglądamy naszymi sprzętami.

gwiazdy i galaktyki nie zdążą się bardzo zmienić w tym czasie. owszem, gdy widzimy supernową to jej już tam na pewno nie ma, jednak ogólny obraz tego co widać odpowiada mniej więcej teraźniejszości.

co innego gdybyśmy sięgali miliardy lat do początku wszechświata i widzieli skupiska materii sprzed powstania galaktyk. tylko że na to jesteśmy za mali :wink:

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 5:28 pm 

No nie wiem... Taka Andromeda (M31) - mogę ją swoim nędznym Newtonem zobaczyć - 2.5 mln lat świetlnych... Wiem że w skali czasu gwiazd to niewiele. Ale. Obok jakaś widoczna gwiazda "z przed" 163 lat (świetlnych). Niby prochu nie wynaleźliśmy z sąsiadem, ale jakoś tak inaczej mi się patrzy. ;-)

Ciekawe czy jest jakaś tabela jaki NAJODLEGLEJSZY obiekt jest przypisany do danej wielkości gwiazdowej ??
Czyli np. mam teleskop którym mogę zobaczyć obiekt do 13 (powiedzmy...) wielkości gwiazdowej, to co najdalszego
mogę zobaczyć? Ta najodleglejsza gwiazda, 9 miliardów lat świetlnych, to "tylko" 17,9 wielkość gwiazdowa? Jaką trzeba mieć tubę?

Teraz pokazując niebo sąsiadom będę się czuł jak kustosz: "drodzy państwo teraz widzicie galaktykę andromedy z przed 2.5 mln lat". ;-)

K.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 5:35 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
Fajny wątek - dzięki Kajetanie za odwagę! Duży Lajk :)
Twój kolega - ówcześnie procentowy - miał jednak sporo racji.
Uwaga Szuu jest trafna ale pominął inne złudzenia, zafałszowania, którymi raczy nas niebo i ... zobrazowałem.
Pozdrawiam

Załączniki:

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 5:48 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zgorzelec
Tak samo jak patrzysz na nasze Słońce. Widzisz jego pozycję na niebie i widok sprzed ~8,20 min.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 6:47 pm 

kmk napisał(a):
ale... dopiero teraz uświadomiłem sobie że ten widok nieba to jak złożenie slajdów z wielu okresów i wspólne rzucenie na ścianę.

Wiedzieć coś, a uświadomić sobie to coś to dwie różne sprawy. Tobie udało się to uświadomić (choćby na jakąś chwilę) i zadziwić siebie. Często jest to niezwykłe uczucie, obce ludziom którzy już przyzwyczaili się do cudów wokół nas, przysypując je prochem codzienności i obycia. To co sam doświadczyłeś jest o wiele lepsze i potężniejsze od najlepszych teleskopów.

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 7:46 pm 

Miejscowość: Okolice Dęblina
kmk napisał(a):
No nie wiem... Taka Andromeda (M31) - mogę ją swoim nędznym Newtonem zobaczyć - 2.5 mln lat świetlnych... Wiem że w skali czasu gwiazd to niewiele. Ale. Obok jakaś widoczna gwiazda "z przed" 163 lat (świetlnych). Niby prochu nie wynaleźliśmy z sąsiadem, ale jakoś tak inaczej mi się patrzy. ;-)

Ciekawe czy jest jakaś tabela jaki NAJODLEGLEJSZY obiekt jest przypisany do danej wielkości gwiazdowej ??
Czyli np. mam teleskop którym mogę zobaczyć obiekt do 13 (powiedzmy...) wielkości gwiazdowej, to co najdalszego
mogę zobaczyć? Ta najodleglejsza gwiazda, 9 miliardów lat świetlnych, to "tylko" 17,9 wielkość gwiazdowa? Jaką trzeba mieć tubę?

Teraz pokazując niebo sąsiadom będę się czuł jak kustosz: "drodzy państwo teraz widzicie galaktykę andromedy z przed 2.5 mln lat". ;-)

K.

Może kwazary ? Jasne a bardzo odległe.

3C 279 - aktualnie około 14,5 mag, odległość 1949 Mpc czyli ponad 6 mld lat świetlnych.

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 8:21 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
Karol napisał(a):
Może kwazary ? Jasne a bardzo odległe.
3C 279 - aktualnie około 14,5 mag, odległość 1949 Mpc czyli ponad 6 mld lat świetlnych.

Popieram ideę polowania na kwazary! Co prawda mój darmowy (polecam wszystkim co jeszcze nie mają) program Stellarium go nie wskazuje ale jest dostępny na naszym niebie bo jest w Pannie.
Niemniej on chyba jest mniej jasny?
Pozdrawiam

Załączniki:

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 8:26 pm 

http://quasar.square7.ch/fqm/1253-055.html

Racja, teraz jego jasność spadła. Ale są inne:
http://quasar.square7.ch/fqm/fqm-home.html

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2018 8:46 am 

https://pl.wikipedia.org/wiki/3C_273

"Przy swojej odległości od Ziemi i obserwowanej jasności, 3C 273 jest najbardziej odległym obiektem, który może być obserwowany za pomocą amatorskiego teleskopu."

http://quasar.square7.ch/fqm/1226+023.html

>> Ktoś pomoże mi umiejscowić tą mapę jakoś bardziej na "naszym" niebie? Podobno widoczny z obu półkul...

I mam pytanie "pomocnicze" odnośnie poczerwienienia i związanych z tym pomiarów:
Rozumiem efekt Dopplera, i odpowiadającą mu zmianę barwy światła przy ruchu do lub od obserwatora.
ALE:
Wydaje mi się że żeby coś z tego policzyć, musiałbym znać orgninalny (dla zerowego ruchu) kolor?

Pozdrawiam,
Kajetan

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2018 10:13 am 

Mapę można zrobić przykładowo w ten sposób:
znaleźć współrzędne kwazaru
wpisać je do programu z mapami typu CdC, Stellarium
dla pewności porównać mapkę internetową z tą naszą (zachowując skalę i zasięg)

A jeśli chodzi o przesunięcie ku czerwieni:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przesunięcie_ku_czerwieni

Od "Z definicji przesunięcie ku czerwieni..." do "...jest przesunięciem ku czerwieni.".
"stosunkiem długości fali odebranej z ciała niebieskiego do długości fali emitowanej"

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2018 10:24 am 

Miejscowość: Internet
Cześć Kwazarów jest dostępna w SkySafari i tam można sobie porobić mapki lub po maksymalnym przyciemnienie ekranu i w trybie nocnym na bieżąco je "namierzać".

Załącznik:

Załącznik:

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2018 3:00 pm 

No właśnie:

"Jeżeli emitowana fala ma długość λ ... a obserwuje się falę o długości λ o ...., to związek pomiędzy tymi długościami można wyrazić wzorem"

Skąd wiadomo jaka jest emitowana długość?

K.

(kwazar znalazłem, dzięki - musiałem tylko doimportować katalogi)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2018 4:07 pm 

"Przesunięcie ku czerwieni wykrywa się analizując położenie linii widmowych pochodzących z danego obiektu. Analizy dokonuje się poprzez porównanie spektroskopowe światła gwiazdy i linii widmowych pierwiastków w laboratorium (np. wodoru)." Wikpedia

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2018 6:56 pm 

No ok. :-)

Nie uwzględniłem że gwiazdy ma specyficzny spektrogram...
Jakoś tak na żarówce się zatrzymałem, której kolor zmienia się zależnie od temperatury.
Wiem że to wymyślili mądrzejsi ode mnie i działa, ale wychodziło mi że nie znając temperatury
gwiazdy nie da się policzyć, bo temperaturę określa się po kolorze, ale prędkość ruchu też.
Nie podejrzewam niekompetencji astrofizyków, po prostu ciekawość. :-)

Wyszło że zachowuję się jak dziecko wsród dorosłych: "dlaczego... dlaczego... tato, dlaczego walisz głową w ścianę?...".
Wybaczcie, ale chyba tak jest. Mniej pytań więcej czytania. Na razie poszukam kwazara. :-)

Dziękuję i pozdrawiam,
K.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości