* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
 Temat postu: Koniec złotych lat astronomii
PostWysłany: Sob Maj 12, 2018 10:38 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
Około 50 lat temu zaczęły się otwierać nowe "okna obserwacyjne".
Głównie za sprawą nowych zakresów rejestrowanych fal elektromagnetycznych.
Jednym z nich było mikrofalowe promieniowanie tła. Także obserwacje promieniowania rentgenowskiego.
Do tego doszły w końcu detektory cząstek słabo oddziałujących z materią, a nawet fal grawitacyjnych.

Następnie zaczęto budować coraz większe i lepsze teleskopy i w końcu umieszczać je w kosmosie.
Fundusze przeznaczone na astronomię w coraz większym stopniu szły na kosmiczne teleskopy.

Ekstremalnym przykładem jest JWST, który miał kosztować miliard dolarów, a będzie kosztować 9 miliardów.

Tak ogromne koszty powodują, że dojdzie do sytuacji, że nie da się równocześnie mieć w kosmosie
kilku dobrych teleskopów bo cykl ich życia wynosi około 5-10 lat.
Naukowcy zajmujący się badaniem kosmosu nie dostają aż tyle pieniędzy na projekty.
Spowoduje to, że weryfikowanie odkryć w podczerwieni JWST przez inne teleskopy kosmiczne stanie się niemożliwe.
Jeśli JWST ulegnie katastrofie to będzie jeszcze gorzej.

Jakimś rozwiązaniem byłoby budowanie naraz kilku znacznie tańszych teleskopów kosmicznych, mniejszych ale do różnych obszarów promieniowania - na przykład gamma, ultrafioletu.
Szansą jest też potanienie wynoszenia takich teleskopów co (paradoksalnie) może nie zależeć od organów rządowych
tylko od rozwoju technologii w prywatnej firmie albo od jednego człowieka - Elona Muska.

Tak czy owak nadchodzi lekki albo poważny zmierzch astronomii naukowej - w sensie częstych interesujących odkryć i nowych teorii.

Może jest jakieś trzecie wyjście? Ktoś widzi to inaczej?

Inspiracja: Martin Elvis, astrofizyk z Harvardu (Świat Nauki 5/2018)

Pozdrawiam

Załączniki:

Temat postu: Re: Koniec złotych lat astronomii
PostWysłany: Nie Maj 13, 2018 12:28 am 
Awatar użytkownika

no ale w takim momencie gdy właśnie nadchodzą lub wkrótce nadejdą dane astronomiczne o niewidzianej wcześniej ilości i jakości (kepler, gaia, tess, jwst), pisać że koniec złotych lat, to chyba jednak trochę nie na miejscu. jak to wszystko obrobią to się ewentualnie zastanowimy nad końcem :P

PostWysłany: Nie Maj 13, 2018 6:27 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Cześć. Nie do końca zgadzam się z tezą o końcu złotych lat astronomii Według mnie raczej się kończy lub już się zakończyła era głodu poznawczego i czasu romantycznych odkryć poznawczych i naukowych z lat 60-tych i 70-tych gdzie nowo powstałe możliwości techniczne pchały człowieka w Kosmos. Gdyby utrzymano takie tempo rozwoju i środki na ten cel to jestem przekonany, że do tej pory już dawno była by stała baza na Księżycu i odbyły by się załogowe loty na Marsa. Jestem całkowicie pewien, że w najbliższym czasie nastąpi gwałtowny rozwój technik kosmicznych z tym, że motorem napędowym stanie się komercyjne wykorzystanie kosmosu i znajdujących się tam zasobów i surowców. Nikt liczący się na świecie nie może pozwolić sobie na zaprzestanie badań i rozwoju nowych technik kosmicznych oraz eksploracyjnych z tym, że obecnie za tym stoją potężne korporacje przemysłowe wspomagane środkami z kasy państwowej.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Maj 13, 2018 10:10 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Pólnocna Jura
Ekolog napisał dość skrajną opinię na temat stanu teraźniejszej i przyszłej naukowej astronomii,ale chyba jak to On tylko po to aby podsycić ewentualną dyskusję :wink: :)
Jak słusznie zauważył Kolega:
szuu napisał(a):
no ale w takim momencie gdy właśnie nadchodzą lub wkrótce nadejdą dane astronomiczne o niewidzianej wcześniej ilości i jakości (kepler, gaia, tess, jwst), pisać że koniec złotych lat, to chyba jednak trochę nie na miejscu. jak to wszystko obrobią to się ewentualnie zastanowimy nad końcem

to w myśl popularnego twierdzenia że jedna odpowiedź rodzi tysiąc pytań tytuł tego wątku jest nieco przepanikowany :)
Albo żeby być zgodnym,OK,kończy się złota bo nadchodzi platynowa :wink: :P

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Maj 13, 2018 11:40 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
Po pierwsze 90% tez to opinia wybitnego astrofizyka opublikowana w Świat Nauki, a nie moja.
Ja tylko skonspektowałem je dodając nieco z tego co wiem.
Po drugie Szuu przeoczył że TESS nie jest jakościowo wybitnym teleskopem.
Cztery malutkie kamery mają wyszukiwać cele dla przyszłych - lepszych teleskopów - czyli wracamy do punku wyjścia, że te są coraz bardziej kosztowne i inwestycje blokują się wzajemnie.

Nowe co mogę dodać, że może też po prostu wyłapaliśmy/wyłapiemy już wszystko co jest do wyłapania o kosmosie?

W zasadzie jedyna rzecz którą (muszę to docenić) może wykryć JWST - z tego co kiedyś czytałem w Świat Nauki- to to czy przed Wielkim Wybuchem wszechświat był większy (albo nieskończony ale mniej gęsty) i NAPRAWDĘ miało miejsce tak zwane "wielkie odbicie"?

Jeszcze wspomina się, że JWST może wykryć mocne przesłanki życia na jakiejś planecie.

Pozdrawiam

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 9 gości