* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
 Temat postu: Bieszczadzkie LP na Zamojszczyznie.
PostWysłany: Pon Cze 11, 2018 8:20 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zamosc
Panie i Panowie.
Czy jest sens jechac w Bieszczady gdy u mnie mam takie oto warunki?

Załączniki:

Temat postu: Re: Bieszczadzkie LP na Zamojszczyznie.
PostWysłany: Pon Cze 11, 2018 8:56 pm 

Chyba raczej nie :wink: :mrgreen: Zwłaszcza że często wszystko zależy i tak do aktualnej przejrzystości powietrza i jeśli u ciebie bedzie czyściej to i tak wynikowo lepsze niebo będziesz miał, ale zawsze warto choć raz w życiu wybrać się w Bieszczady tak dla świętego spokoju i poczucia porównania co stamtąd widać. ... no i.... co by kumpli spotkać z forum oko w oko w realu na zlocie. Zawsze to dobrze mieć z kim wymieniać doświadczenia poza wirtualnym światem forum.

PostWysłany: Wto Cze 12, 2018 6:21 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Zaświetlenie odczytane z mapy jest rewelacyjnie małe, jak w jego okolicy znajdziesz sobie górkę obserwacyjną z czystymi horyzontami tak z ponad 300-400 m nad otoczenie to nie masz potrzeby wyjazdów w Bieszczady ale na równinie będziesz się zawsze zmagał z parą wodną i pyłkami z pól czy roślin oraz zadawnieniem z okolicznych gospodarstw... :arrow: :roll:
Tak jak kolega radzi pojedź raz w Bieszczady do Roztok i będziesz miał własne zdanie w tej materii :arrow: 8)

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Cze 12, 2018 7:34 am 

Miejscowość: Świdnik
W ogóle to dzięki sston, za tą stronę/mapkę, przynajmniej nie mam złudzeń co do warunków, że czegoś mogę nie widzieć za dobrze - i że to może wina złej kolimacji etc. Mieszkam ok 3km na południe od Świdnika. Niby w okolicy są lepsze warunki, ale trzeba by się dobrze zebrać z syntą 8, a to nigdy raczej nie jest łatwe, zwłaszcza kiedy się ma nieduży samochód :). Ale ok nie płaczę, nie ma tak, że niczego nie widać przecież, trzeba tylko więcej zaciętości i wyobraźni :).

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Cze 12, 2018 7:59 am 

vecchio napisał(a):
W ogóle to dzięki sston, za tą stronę/mapkę, przynajmniej nie mam złudzeń co do warunków, że czegoś mogę nie widzieć za dobrze - i że to może wina złej kolimacji etc. Mieszkam ok 3km na południe od Świdnika. Niby w okolicy są lepsze warunki, ale trzeba by się dobrze zebrać z syntą 8, a to nigdy raczej nie jest łatwe, zwłaszcza kiedy się ma nieduży samochód :). Ale ok nie płaczę, nie ma tak, że niczego nie widać przecież, trzeba tylko więcej zaciętości i wyobraźni :).

Nie masz daleko do Poleskiego Parku Narodowego, a tam niebo wyborne. Zresztą ja mam też blisko, a jakoś ciężko się zebrać :D .

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Cze 12, 2018 10:13 am 

Miejscowość: Świdnik
Ha! często bywamy nad jeziorem Rotcze prawie granica Parku, ale oczywiście w innych celach niż obserwacje astronomiczne, niemniej nie wykluczam, że się kiedyś wybiorę gdzieś za rejon zaświetlony, chociaż stosując inne ustawienia tej strony widać, że dość niedaleko mnie można by mieć sporo ładniejsze niebo, niemniej i tak wiąże się to z transportem tuby :).

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Cze 12, 2018 1:35 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Matko i córko, 21,84 mag niebo :shock: To ja muszę jechać 280 km żeby takie mieć :lol:
Jak radzą, jeździć raz do Roztok i zobaczysz albo znajdź jakieś wzniesienie, bo im wyżej tym lepiej.

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Cze 12, 2018 8:12 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zamosc
W zeszlym roku zabralem rodzine w Bieszczady. Dzieciaki,zona spac....Znajomi jeszcze nie dojechali,wiec zapakowalem telepka i pojezdzilem w nocy szukac jakiejs dogodnej lokalizacji. Gdy nie ma sie w dzien upatrzonej miejscowki to w nocy mamy nie latwe zadanie cos namierzyc ciekawego. Zrobilem z 70 km tu i tam i ostatecznie rozbilem sie 2-3km za Lutowiskami. Co widac na mapce. Powiem szczerze ze ramiona M51 wydaly mi sie troszke lepiej widzialne niz u mnie w domu.Pozostale obiekty niestety nie wywylaly eufornii(mam na mysli porownanie widoków jakie mam w domu z tymi z tego miejsca). ALe racja,cos czuje ze jednak bez nocki w Roztokach sie nie obedzie.

Załączniki:

PostWysłany: Wto Cze 12, 2018 10:05 pm 

Miejscowość: Okolice Dęblina
sston,
dostrzeżenie różnicy na jasnych obiektach może być trudne. Podobnie jest gdy porównuje się teleskopy o różnych średnicach.
Teraz mam 8" i 14". Szczerze ? Na jasnych obiektach często różnica jest bardzo mała. Jeszcze mało obiektów porównałem ale jak na razie większość jest "podobna". Za to różnica na słabych obiektach jest już porażająca. Tam gdzie w 8" widać obiekt słabo to w 14" można dopatrzeć się szczegółów. Np. Hickson 44 - w 8" widać 3 galaktyki i to nie zbyt wyraźnie a 14" pokazuje 4, tak jak 8" Triplet Lwa. Tam gdzie w 8" nie ma nic w 14" jest wyraźny obiekt. Podobnie będzie z niebem.

Orzech napisał(a):
Matko i córko, 21,84 mag niebo :shock: To ja muszę jechać 280 km żeby takie mieć :lol:
Jak radzą, jeździć raz do Roztok i zobaczysz albo znajdź jakieś wzniesienie, bo im wyżej tym lepiej.

Ja mam 30-40 km do ~21.65 mag./arc sec2 :P A 150 km do 21.88 mag./arc sec2. Tyle, że to niziny ...

PS. Proszę popraw zapis z mag na mag./arc sec2 (to dwa różne wyznaczniki nieba).

PostWysłany: Sob Cze 16, 2018 2:41 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Krosno/Kraków
Koledzy,

Po pierwsze, podawanie wartości jasności nieba z tej mapy (pisanie np. ja mam niebo 21.5 mag/(sekundę łuku do kwadratu)) jest błędem. Jasność nieba zmienia się z nocy na noc w dużym stopniu i bardzo rzadko osiąga wartości, które podane są na tej mapie. Wartości podane na mapie to wartości modelowane i są one obliczone przy pewnych założeniach dotyczących naturalnej jasności nieba oraz właściwości atmosfery.

Zmiany jasności nieba mają trzy główne źródła:

1) Zmiany naturalnej jasności nieba,
2) Zmiany ilości światła emitowanego przez sztuczne źródła (wieczorem świeci dużo więcej lamp niż nad ranem),
3) Zmiany właściwości atmosfery (raz jest więcej pary wodnej, a raz mniej, raz jest więcej pyłu w atmosferze, innym razem mniej).

W miejscach, gdzie jest dużo LP, głównym czynnikiem są punkty 2 i 3, w miejscach ciemnych zmiany jasności nieba wynikają głównie ze zmienności naturalnej. A że naturalna jasność nieba jest zwykle jaśniejsza od założonej w modelu i równej 22 mag/(sekundę łuku do kwadratu), to w ciemnych miejscach niebo jest zwykle wyraźnie jaśniejsze od tego, co znajdziemy na tej mapie.
Dla przykładu, w miejscu, gdzie buduję dom, na mapie znajdziemy wartość 21.29 mag/arc sec2. Tymczasem wartości, które zmierzyłem w tym miejscu podczas kilkunastu różnych okazji (za każdym razem bezksiężycowe, bezchmurne noce) zawierały się w przedziale 20.80-21.38 mag/arc sec2. Jeszcze ciekawszym przykładem jest Przełęcz Beskid nad Czeremchą na granicy polsko-słowackiej. Z mapy odczytamy 21.88 mag/arc sec2, podczas gdy jednej nocy z silnym airglow mierzyłem tam 21.15 mag/arc sec2, a w inną noc 21.53 mag/arc sec2.

Bardziej miarodajną wartością na tej mapie jest parametr, który nazywa się "Ratio" - jest to wartość, która mówi o tym, ile mamy w zenicie sztucznego światła w porównaniu z naturalnym (przy czym za naturalną jasność uważa się tu 22 mag/arc sec2). Jeśli zatem gdzieś znajdziemy "Ratio" równe 1, to znaczy że niebo jest tam w zenicie dwukrotnie jaśniejsze od naturalnego w noc, w którą naturalna jasność nieba jest niska (i wynosi 22 mag/arc sec2).

Po drugie, jasność nieba w zenicie, to tylko jeden z parametrów opisujących jakość nieba. Jest on oczywiście bardzo ważny, ale są też inne, które też mają kluczowe znaczenie. Jednym z nich jest coś, co możemy nazwać przejrzystością powietrza. Mierzy się ją współczynnikiem ekstynkcji atmosferycznej, który mówi nam o tym, jak bardzo atmosfera "przygasza" nam gwiazdy i który zależy między innymi od zawartości w atmosferze pary wodnej, czy pyłu. W zenicie wpływ ten nie jest dramatyczny, ale jeśli obserwujemy obiekty niżej, to patrzymy przez znacznie grubszą warstwę atmosfery, przez co gwiazdy są mocniej "przygaszone". Współczynnik ekstynkcji atmosferycznej maleje wraz z wysokością nad poziomem morza, więc w górach gwiazdy są mniej przygaszone, a efekt ten jest najlepiej widoczny nisko nad horyzontem.

Ze względu na dużą zmienność parametrów atmosfery, a także naturalnej jasności nieba, w najlepszą noc gdzieś na nizinie, gdzie mapa pokazuje np. 21.50 mag/arc sec2 możemy widzieć więcej niż w "marną" (choć bezchmurną i bezksiężycową) noc w Bieszczadach. Takie przypadki zdarzają się jednak bardzo rzadko, a ciemna i przejrzysta noc w Bieszczadach jest wyraźnie lepsza od najlepszej na nizinach.

Pozdrawiam
Piotrek

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Prz3m3k oraz 16 gości