* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
 Temat postu: Odbiór obrazków z ISS przez radio
PostWysłany: Sob Cze 30, 2018 5:03 pm 

Hej, w zasadzie ten temat nie jest ściśle związany z astronomią, może bardziej z eksploracją kosmosu ale może kogoś to zaciekawi. Nie wiem czy wiecie ale przelatującą nad nami ISS można nie tylko zobaczyć ale też czasem odebrać przez radio. W dniach 29 czerwca do 1 lipca 2018 ISS wysyła przez radio obrazki metodą SSTV, które można odebrać i zdekodować (tutaj więcej informacji). Postanowiłem też spróbować (w zasadzie to dowiedziałem się trochę przypadkiem kiedy podczas przelotu ISS odebrałem transmisję SSTV na odpowiedniej częstotliwości i później zobaczyłem informację w internecie) i chciałem pokazać wam efekty :) Oto kilka obrazków, które udało mi się odebrać.

Do odbioru używam popularnego radia RTL-SDR czyli właściwie podłączanego na USB dongla do telewizji DVB-T, który z odpowiednim oprogramowaniem może służyć jako skaner nasłuchowy oraz zbudowanej przeze mnie anteny dipolowej.

Załączniki:
 Profil E-mail  

Temat postu: Re: Odbiór obrazków z ISS przez radio
PostWysłany: Sob Cze 30, 2018 7:54 pm 

Kiedyś jakiś gościu z PL chwalił się że odbierał jakieś obrazki, może nawet ten z którym astrofaza robił program
https://www.youtube.com/watch?v=nC9HyWa-Ouw

Ogólnie to świetna sprawa. Powinno w szkołach być tego więcej i na pokazach (tu w szkole: https://www.youtube.com/watch?v=QIj9mmJR4vo&t=297s)

PostWysłany: Nie Lip 01, 2018 8:37 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
Fajna sprawa do śledzenia meteorów.

https://majsterkowo.pl/antena-yagi-uda- ... stronomii/

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lip 01, 2018 3:24 pm 

•Fish3r• napisał(a):
Kiedyś jakiś gościu z PL chwalił się że odbierał jakieś obrazki, może nawet ten z którym astrofaza robił program

Tak naprawdę to to nie jest aż takie trudne. Sygnał z ISS jest dość silny no i między odbiornikiem a stacją nie ma praktycznie żadnych przeszkód. Dziś odebrałem kolejne obrazki (w załączniku, jeden niecały bo był już w trakcie nadawanie kiedy nadlatywała ISS). Mógłbym pewnie więcej ale nie chciało mi się tak wcześnie wstawać na przelot :P
Zajmuję się też trochę odbiorem zdjęć Ziemi na żywo z satelitów meteorologicznych. Dajcie znać czy jesteście zainteresowani to mogę się podzielić efektami w innym temacie albo coś :)

endriu624 napisał(a):
Fajna sprawa do śledzenia meteorów.

https://majsterkowo.pl/antena-yagi-uda- ... stronomii/

Ciekawe, słyszałem już o podobnych eksperymentach. Krótkofalowcy idą nawet o krok dalej i wykorzystują "poświatę" zjonizowanego powietrza po meteorach do nawiązywania dalekich łączności (ta warstwa służy im do odbijania fali).
https://en.wikipedia.org/wiki/Meteor_bu ... unications

W ogóle czytałem o eksperymentach radioastronomicznych możliwych na moim sprzęcie nawet. Ciekawe rzeczy ale wymagają jednak porządnych kierunkowych anten np. talerzy (zobacz tutaj). Chyba muszę pomyśleć nad jakąś kieunkową anteną do eksperymentów, chociażby Yagi–Uda.

Załączniki:
 Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lip 01, 2018 7:30 pm 
Awatar użytkownika

Ja mam taki tuner do SDR na 820T2 kupiony kilka lat temu za 40 zł , działa wyśmienicie, przydatny również do testowania różnych maści nadajników , np. pilotów samochodowych itp.
Jest do niego oprogramowanie na Androida , co czyni taki zestaw mobilnym ,

Załączniki:

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lip 01, 2018 7:42 pm 
Awatar użytkownika

A tu mój pierwszy tuner do SDR , również działa bardzo dobrze, lecz ma mniejszą czułość od 820T2, lecz czasem z niego korzystam bo już łapie zakres od 22 Mhz ,z 820T2 można zejść w dół jedynie do 24 Mhz.

Załączniki:

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lip 01, 2018 8:19 pm 

Ja też mam ten niebieski właśnie. Trochę czasem przeszkadza to ograniczenie częstotliwości ale nie jest źle. Jest też wersja z większym zakresem od dołu, można tam usłyszeć różne ciekawe transmisje (m.in. krótkofalarskie), ale jest trochę droższa. W tym niebieskim chyba też da się jakoś poszerzyć zakres tylko potrzebna jest ingerencja w hardware - tutaj jest poradnik, ale dokładnie się nie wczytywałem: https://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-direct-sampling-mode/

Ogólnie polecam też zabawę WebSDR (wystarczy wpisć to hasło w google) czyli radiem podłączonym do internetu. Można sobie skanować różne pasma online.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lip 02, 2018 8:37 pm 

Jest to tak fajne, że aż zastanawiam się czy aby nie zrobić prostej stronki www z takim właśnie poradnikiem dla każdego jak się za to zabrać. Takie ABC dla młodzieży i może dorosłych. Opis sprzętu, możliwości itd. Pytanie tylko czy ktoś jest chętny podzielić się taką wiedzą i napisać merytoryczną zawartość takiego poradnika.

ps. jak to jest że wy macie jakieś niebieskiego pena i starcza, a gośc na YT ma całe biurko zawalone sprzętem?

PostWysłany: Pon Lip 02, 2018 10:13 pm 

Trochę jest w internecie informacji na ten temat, chociaż może faktycznie przydałaby się jakaś publikacja po polsku. SSTV to jest w ogóle szerszy temat. Krótkofalowcy używają takich transmisji do wysyłania sobie obrazków na różnych pasmach.
Odbiór ISS to również ciekawa sprawa, można czasem odebrać transmisje głosowe (chociażby z rozmów ze szkołami tak jak w tym filmiku, który wklejałeś) czy cyfrowe. Co ciekawe ISS ma też przemiennik czyli taki jakby przekaźnik. Krótkofalowcy nadają na określonej częstotliwości a on to powiela na innej. Dzięki temu, że jest wysoko to wzrasta zasięg transmisji. Kiedyś nawet udało mi się to usłyszeć.

•Fish3r• napisał(a):
ps. jak to jest że wy macie jakieś niebieskiego pena i starcza, a gośc na YT ma całe biurko zawalone sprzętem?

Sprzęt tego pana ma pewnie lepsze parametry od naszego np. czułość ale sygnał z ISS jest naprawdę silny i nie tak trudno go odebrać. My używamy SDR czyli radia definiowanego programowo. Ten niebieski dongiel zbiera sygnał z anteny, zamienia do postaci cyfrowej i przesyła do komputera. Cała obróbka sygnału, taka jak w normalnym odbiorniku, jest realizowana przez program komputerowy. Dzięki temu koszty są dużo niższe bo nie potrzeba tyle hardware co w klasycznym odbiorniku. Są porządne radia SDR nawet z możliwością nadawania (tu trzeba uważać na zgodność z prawem, krótkofalowcy mają licencję) ale ich cena jest już wyższa np. popularny HackRF, który ma pasmo od 1 MHz do 6 GHz.
Tak patrząc na biurko tego pana to w sumie jest tam całkiem sporo sprzętu komputerowego :) Samo radio to chyba tylko to czarne "pudełko" na dole, z pokrętłami.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 03, 2018 8:57 am 
Awatar użytkownika

Miałem skanery i radyjka Baofeng, lecz ten niebieski tunerek przebija wszystko , na monitorze widać sąsiednie częstotliwości razem ze spektrum, czysto i przejrzyście. Instalacja i podmiana stertowników na kompie jest banalnie prosta. Jeszcze prościej jest z instalacją na Android-a, bo nie trzeba podmieniać sterowników , super sprawa jak ktoś chce mieć podręczny skaner radiowy w telefonie, warunek to obsługa USB OTG przez telefon.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 03, 2018 11:08 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Koledzy temat tunera poruszyłem w tym temacie wraz z linkiem jak to ugryźć.
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=15&t=4476

Natomiast jak to słychać naprawdę zamieściłem w tym temacie:
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=33971&start=75

Bawiłem się troszkę SDR ale z racji że posiadam sprzęt zrezygnowałem z tego bo jednak czułość jest nieporównywalna i obsługa łatwiejsza choć to raczej subiektywne odczucie, jak kolega napisał na telefonie z Androidem można również odbierać (nie tylko ISS ale wszystko co niekodowane ) ale niestety SDR ma baaaaardzo duży apetyt na naszą baterię.

Skymaster 15x70

http://gumisiorek.blogspot.com

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 03, 2018 2:35 pm 

Od siebie mogę polecić stronę http://www.rtl-sdr.com. Naprawdę dużo ciekawych informacji i poradników dotyczących SDR.

Czułość tego niebiekiego dongla, w porównaniu z normalnym radiem, jest na pewno słabsza ale moim zdaniem, jak na zwykły chip dedykowany do DVB-T kosztujący kilkadziesiąt złotych, jest świetny. Są radia SDR z prawdziwego zdarzenia, których parametry są pewnie znacznie lepsze. Cena wyższa ale chyba wciaż całkiem niezła w porówaniu do "tradycyjnego" sprzętu (a pasmo dość szerokie).

U mnie w laptopie też bateria szybko schodzi. Nie ma się co dziwić w końcu komputer/telefon jest dość mocno obciążony bo to on zajmuje się praktycznie całą analizą sygnału.

Odebrane obrazki można było wrzucić na stronę ARISS. W nagrodę przyznawali dyplom. Ja też to zrobiłem i dyplom dostałem więc stwierdziłem, że się pochwalę :D

Załączniki:
 Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 03, 2018 5:00 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Jeżeli chodzi o radio SDR to już osobny temat, tu rozmawiamy o przystawce a to spora różnica, bo dobre radio SDR kupisz za 5K/6K $ plus cło ale jak na razie tylko na KF (fale krótkie) tak że pasmo bardzo wąskie do 50/70 MHz.
Są też przystawki za ok 100$ które mają już na KF i UKF, TCXO itp ale za takie pieniądze jak się nie interesujesz tym to nie warto inwestować, lepiej najtańszy SDR i dobra antena.
Na KF raczej nic ciekawego nie posłuchasz chyba że stacji numerycznych, czy broadcasting-owych
Najciekawsze moim zdanie to pasmo od 118 do 174 MHz czyli od lotnictwa, satelitów pogodowych NOOA, krótkofalowców, po wszelakie służby, ochrony, helikoptery z tym że z SDR nie ruszysz w teren i usłyszysz tylko to co w okolicy, ot taki minus.

Na początek w sam raz za te pieniądze, ale można się też zrazić nie wiedząc gdzie słuchać.
Jak z teleskopem: nie ma Cię kto pokierować, nie wiesz gdzie skierować teleskop, nic nie widzisz i "po ptokach"

Skymaster 15x70

http://gumisiorek.blogspot.com

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lip 13, 2018 8:16 pm 

endriu624, zrobiłem sobie niedawno antenę Yagi na pasmo 2m i skierowałem ją, zgodnie z tym poradnikiem od ciebie, na zachód (radar Graves we Francji). Muszę powiedzieć, że efekty są całkiem niezłe! Co prawda zwykle są to tylko krótkie sygnały ale zdarzają się też dłuższe odbicia. W załączniku przesyłam kilka zdjęć z mojego SDR. Tutaj próbka dźwięku jednego z dłuższych sygnałów. Tego najdłuższego z załącznika niestety nie udało mi się nagrać. Nie wiem od jakich obiektów pochodziły te odbicia ale napawają optymizmem :D Nic tylko polować na Perseidy :D

Załączniki:
 Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości