* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ] 
 Temat postu: Kim są nasi koledzy z forum?.
PostWysłany: Czw Sie 09, 2018 8:50 pm 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
Hej.
Najpierw pytanie, nie przeszkadza Wam to?.
A teraz meritum.
Nie wiem czy ktoś to zauważył, ale wsród uczestników tego forum pojawiło się ostatnimi czasy kilku "kolegów" którzy raczej nie mają nic wspólnego z pasją obserwacji czy też astrofotografii.
Koledzy regularnie udzielają się w Dziale Sprzedaży. Niektórzy są na tyle bezczelni, że kopują częśc ogłoszeń (przeważnie zdjęć) z polularnych serwisów ogłoszeniowych w PL - ciekawe czy są użytkownikami, czy tylko pośrednikami.
Nie wiem jak Wam, ale mnie to bardzo razi.
Rozumiem kolegów, którzy posiadają, używają sprzęt astro, testują i zmieniają konfigurację sprzętu, czasami można nabyć coś bardzo okazyjnie i później sprzedać z zyskiem - sam miałem taką sytuację - z zestawu astro został mi okular i filtr - po przetestowaniu resztę sprzedałem.
Niestety nie rozumiem ludzi, którzy prawdopodobnie nigdy lub bardzo mało podziwiają niebo przez teleskop a znaleźli sobie źródełko dochodowe na tutejszym Dziale Sprzedaży. Dla mnie to oszustwo, udawanie "astromaniaka" i bezczelne pośrednicto w sprzedaży różnych gratów astro.J ak chce się kolega w to bawić, to niech sobie sklep z "używkami" zrobi.
Po prostu takie osoby nic nie wnoszą merytorycznego w Naszą społeczność, nie będzie żadnej recenzji, opinii, zdjęcia, porady......
Pozdrawiam i zostawiam temat otwarty do dyskusji....

SkyWatcher R 150/1200+ CG5GT/EQ-Sky/Ultra Block 1,25"/ Antares 1,25" 17mm/Orciak 7mm/Eudiascopiki/Pryzmat Baader Zeiss Click Clock/DO 15x70+Baader Astro&Nature/ Vortex Kaibab 18x56 i trochę innych pierdółek

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Kim są nasi koledzy z forum?.
PostWysłany: Czw Sie 09, 2018 9:26 pm 

Witam, no to może być kij w mrowisko...Astromaniaków :D śledzę te forum od 2008r.
Temat może być ciekawszy od samej astronomii !

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sie 10, 2018 3:49 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zadupie
Tacy ludzie byli, sa i będa nie wytepimy tego niestety. Ale czy czasem ktos by nie chciał zarobicna czymś? Zawsze jak grosz dodatkowy wpadnie to cieszy. Ale akurat w tym temacie też nie jest to fajna sprawa jesli chodzi o astronomie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sie 10, 2018 3:59 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
Póki taka działalność nie jest niezgodna z regulaminem forum ogólnie i giełdy w szczególności - to chyba nie bardzo można coś zrobić. Zresztą - nie bardzo widzę co konkretnie można by zrobić, żeby taki proceder ukrócić. Admin musiałby każde ogłoszenie oceniać indywidualnie i te które uzna za nieodpowiednie usuwać, bo w miarę automatycznie to jest to nie do zrobienia. A i tak pewnie zdarzyłoby się, że czasem wyleciałoby ogłoszenie, które wylecieć nie powinno.
Chyba trzeba z tym po prostu jakoś żyć. Szkody jakiejś wielkiej z tego tytułu chyba nie ponosimy.

Ostatnio edytowany przez Krzysztof z Bagien, Pią Sie 10, 2018 4:22 pm, edytowano w sumie 1 raz

PostWysłany: Pią Sie 10, 2018 4:00 pm 
Awatar użytkownika

Wampum - hmmm ale dlaczego miało by to przeszkadzać? Zawsze jest tak, że wokół jakiejś prężnej i sporej grupy ludzi pojawiają się osoby, które chcą zarobić na fakcie skomasowania w jednym miejscu iluś tam ludzi mających jedno hobby.

Jak dla mnie jeśli opisy ogłoszeń są zgodne ze stanem faktycznym przedmiotów, to nie mam nic przeciwko. Po prostu nie muszę się (ja) miotać pomiędzy ilomaś stronami, by przeglądać czy jest coś ciekawego do zakupu co mnie interesuje.
Druga sprawa jest taka, że jakiegoś "jelenia" próbującego wcisnąć kit dość szybko jesteśmy w stanie spacyfikować wytykając mu merytoryczne błędy. W najgorszym wypadku, jeśli ktoś z nas się "natnie" to z miejsca informuje o takim zdarzeniu, więc teoretycznie (znowu moje zdanie) kupowanie na naszej giełdzie jest bezpieczniejsze niż bieganie po serwisach na A, O czy tym podobnych.

Tak, że jeśli cena mi odpowiada, przedmiot jest taki jak powinien być to nie mam obiekcji co do bytności w zakładce sprzedam osób pośredniczących czy też zarabiających na sprzedaży.

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sie 10, 2018 5:49 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
A o co biega bo nie kumam, ktoś kogoś znowu oszukał. :shock:

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sie 11, 2018 10:39 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Może jak na innych forach pozwolić nowym pisać na giełdzie po powiedzmy 30-50 postach w działach tematycznych :arrow: :?: :roll:
Codziennie odrzucam kilku spamerów ale zawsze jakiś się przeciśnie przez to sito rejestracji...

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sie 11, 2018 11:17 am 
Awatar użytkownika

Janusz_P. napisał(a):
Może jak na innych forach pozwolić nowym pisać na giełdzie po powiedzmy 30-50 postach w działach tematycznych :arrow: :?: :roll:
Codziennie odrzucam kilku spamerów ale zawsze jakiś się przeciśnie przez to sito rejestracji...

Myślę, że to mogła by być broń obosieczna. Żeby nie wyszło nagle tak, że na forum pojawia się masa bezsensownych postów tylko po to by sobie nabić licznik.

Nie wiem jak reszta z Was, ale chyba lepiej zostawić to w stanie jaki jest obecnie. Kto będzie chciał tylko handlować będzie aktywny głównie "giełdowo" co będzie łatwe do sprawdzenia. Jeśli wprowadzi się jakiś limit postów, to wg mnie wprowadzi to pewien chaos. Zakładając np 10 osób, które mają w jakiś sposób dostęp do sprzętu i chcące nim tylko handlować nagle okaże się, że pojawiło się na forum 300-500 postów "od czapy".

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sie 15, 2018 1:44 pm 

Nie chodzi o to żeby ograniczyć handel i wymianę na giełdzie, nie mam nic przeciwko temu.
Dobrze, że taka giełda jest, stosunek cen sprzętu astron do poziomu zarobków nie daje Nam (uśredniajac) żadnych szans na zakup i uzbrojenie sprzętów ze średniej w USA czy w Niemczech. Zresztą nie wiem jak u Was ale u mnie byłoby mało realne zaupienie teleskopu z osprzetem w cenie używanego kilkuletniego auta.

Ale wracając do tematu podam dwa przykłady.
1. Pozytywny.
Pan K.....kupuje/ sprzedaje ale pomiędzy robi testy, porównania, używa i dzieli się spostrzeżeniami na forum. Mniejsza o to czy komuś się podoba narracja i obketywizm opisów. Ale są! można coś wyczytać, dowiedzieć się , poradzić przed zakupem. Czujesz że rozmawiasz i kupijesz od miłośnika astronomii.
2. Pewien "szewc".
Pojawił się niedawno....wchodzę na jego aktywność postów i widzę listę 3 lub 4 stron gdzie udział w dziale Sprzedam/ Kupię wynosi 100%, czyli żadnej wypowiedzi, informacji astro - tylko czysty handel i to jeszcze na zasadzie kupię lub pośredniczę (czyli jeszcze nie jestem właścicielem) z ogólnopolskiej giełdy i tutaj tylko wklejam i czekam na klientów, a bardziej dla mnie "najaranych astro/frajerów" (moje wytłumaczenie toku myślenia takiego handlarza), którzy wszystko łykną z czasem. Dla mnie to wykorzystywanie luki tego forum.

Dobrym pmmysłem jest np. 10 wpisów w różnych działach (sensownych) i dopiero odblokowanie Działu Sprzedam. Werfikacja dopuszczejąca po stronie moderatora forum.
Taka praktyka jest bardzo popularna na wielu forach w szczególności niepolskich.

Temat nadal otwarty.

SkyWatcher R 150/1200+ CG5GT/EQ-Sky/Ultra Block 1,25"/ Antares 1,25" 17mm/Orciak 7mm/Eudiascopiki/Pryzmat Baader Zeiss Click Clock/DO 15x70+Baader Astro&Nature/ Vortex Kaibab 18x56 i trochę innych pierdółek

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sie 15, 2018 2:22 pm 

Pewno to ten "szewczyk" co go już zgłaszałem Januszowi. :?

PostWysłany: Śro Sie 15, 2018 5:57 pm 
Awatar użytkownika

wampum napisał(a):
Dobrym pmmysłem jest np. 10 wpisów w różnych działach (sensownych) i dopiero odblokowanie Działu Sprzedam.

Tylko kto miałby to weryfikować? I jak konkretnie miałoby to wyglądać? Moderator/admin musiałby każdego indywidualnie sprawdzać i udzielać pozwoleństwa.
Jak już wyżej ktoś wspomniał - taka zasada spowoduje, że na forum pojawią się posty bez sensu, tylko po to, żeby nabić licznik. Oczywiście mod mógłby to sprawdzać i wywalać itd., ale czy nie szkoda na to sił i środków? Pożytek z tego, jeśli w ogóle jakiś będzie, to niewielki i na pewno niewspółmierny do uciążliwości takiego rozwiązania z punktu widzenia moderacji.
Zresztą takie tworzone na szybko przepisy wymierzone w jednego czy kilku konkretnych gości rzadko przynoszą pozytywny efekt. Kumaty handlarz raz-dwa skrobnie dziesięć takich postów, do których nie będzie się szło przyczepić i dalej będzie mógł handlować. Z kolei "normalny", siedzący tu już od jakiegoś czasu, ale zwyczajnie niemający za wiele do powiedzenia czytacz forum (a jak mówi Pismo: "błogosławieni, którzy nie mają nic do powiedzenia, a pomimo to milczą" :lol:), który raz na ruski rok będzie chciał coś tam sprzedać - będzie miał problem.

Moim zdaniem nie warto w tej materii niczego zmieniać. Każdy ma swój rozum i może samodzielnie ocenić daną ofertę (albo zwyczajnie spytać bardziej doświadczonych od siebie "czy warto"), nie ma co użytkowników forum traktować jak dzieci. A jeśli są silne przesłanki by uznać, że ten czy inny koleś prowadzi działalność komercyjną, to admin powinien to indywidualnie wyjaśnić i ewentualnie skierować takiego delikwenta właśnie do komercyjnej części giełdy działającej na odrębnych zasadach.

PostWysłany: Śro Sie 15, 2018 6:26 pm 

Walka z wiatrakami Panowie.
Powiem krótko w dobie internetu świadomy i realnie myślący człowiek sprawdza ceny jeśli cokolwiek kupuje i decyduje czy oferta mu odpowiada czy nie.
Ktoś jeśli zechce używać tutejszej giełdy w celach zarobkowych kupi coś okazyjnie np tutaj i wystawi na OLX gdzie jest wielu nieświadomych tematu ludzi.
Może też działać odwrotnie - wyłapywać ciekawe okazje na OLX lub Allegro i wrzucać tutaj.

Poza tym weźmy też pod uwagę że początkujący astromaniacy mogą często zmieniać swój zestaw w poszukiwaniu swojego optymalnego setupu.

Myślę że w skrajnych przypadkach kiedy to jakiś user ewidentnie będzie tu "szalał" w celach zarobkowych zostanie wyłapany przez admina i odesłany " w niebyt " :mrgreen:

pozdr / Maxx

PostWysłany: Śro Sie 15, 2018 7:22 pm 

Krzysztof z Bagien i Maxx.
Nie popadajmy w skrajności, Wasze ostatnie zdania to kwintesencja powodu dla którego podjąłem w ogóle wątek.

Jak można odebrać kolegę z forum który zarejestrował się ponad miesiąc temu i wrzucił prawie 60 postów z czego 85% to "sprzedaż" a pozostałe "kupię"?.
Opcje są dwie:
1. Kolega jest początkujący i intensywnie zmienia setup, szukając tego optymalengo.
2. Po prostu handlarz astro gratami i tyle.

Jeśli do tego dochodzi aktywność typu kopiuj z "OLX" wklej tutaj na giełdzie (z różnych ogłoszeń w PL), no to chyba odpowiedź jest prosta.

To już jest skrajność, więc nad takimi należy się zastanowić.....

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sie 15, 2018 7:27 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieś koło Łukowa, Lubelskie
Ja jestem często na giełdzie zarówno jako kupiec jak i sprzedawca. Ktoś również mógłby pomyśleć że jestem handlarz. Moim zdaniem nie można tego zostawić samopas ale jedynym środkiem zapobiegawczym w tej sytuacji według mnie jest reakcja doświadczonych userów. Świeży astromaniak nie jest w stanie wyłapać potencjalnych handlarzy za to stały bywalec w trymiga. Wszyscy wiemy, że tym forum rządzi społeczność za zgodą administratora który zostawia wiele swobody i praktycznie obecność moderatora jest niezauważalna. Nie oszukujmy się, dlatego większość tu z nas jest i czuje się w tym doskonale. Angażowanie moderacji do pilnowania porządku na giełdzie jest nie na miejscu, od tego jesteśmy tutaj my.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sie 15, 2018 7:51 pm 

wampum napisał(a):
Nie popadajmy w skrajności, Wasze ostatnie zdania to kwintesencja powodu dla którego podjąłem w ogóle wątek.

Jak można odebrać kolegę z forum który zarejestrował się ponad miesiąc temu i wrzucił prawie 60 postów z czego 85% to "sprzedaż" a pozostałe "kupię"?.
Opcje są dwie:
1. Kolega jest początkujący i intensywnie zmienia setup, szukając tego optymalengo.
2. Po prostu handlarz astro gratami i tyle.

Jeśli do tego dochodzi aktywność typu kopiuj z "OLX" wklej tutaj na giełdzie (z różnych ogłoszeń w PL), no to chyba odpowiedź jest prosta.

To już jest skrajność, więc nad takimi należy się zastanowić.....

Wybacz ale ja nie monitoruję tak skrupulatnie naszej giełdy.
Napisałem ogólnie i tyle ...
Jak chcecie to walczcie z tym ...

Pozdr / Maxx

PostWysłany: Śro Sie 15, 2018 8:09 pm 
Awatar użytkownika

wampum napisał(a):

Mam wrażenie, że to raczej Ty popadasz w skrajność. Bo jak inaczej nazwać zmianę panujących tu zasad tylko po to, żeby pozbyć się jednego gościa?
Jeżeli jego działalność jest w jakikolwiek sposób szkodliwa lub niezgodna z obecnymi zasadami, to wywalić go stąd można i bez zmiany regulaminu. A jeżeli nie jest - to czy naprawdę jest sens zmieniać regulamin tak, żeby zaczęła być? Nie widzę w tym sensu.
Zauważ, że ja w żaden sposób nie bronię (ani nie potępiam) takiej działalności handlowej. Mnie to nie przeszkadza, ale rozumiem, że ktoś może być do tego negatywnie nastawiony. Uważam po prostu, że jakiekolwiek działania na szeroką skalę (czyli zmiany regulaminu itp.) podejmowane w celu pozbycia się jednego czy dwóch konkretnych ludzi, których działalność nie pasuje jakiejś tam części forumowiczów - to przysłowiowe strzelanie do much z armaty.

PostWysłany: Śro Sie 15, 2018 8:31 pm 

Problem można zawsze zgłosić do admina czyli do Pana Janusza ...
Wtedy jeśli uzna to za stosowne - podejmie odpowiednie działanie wobec takiego usera.

PostWysłany: Śro Sie 15, 2018 9:51 pm 

Maxx napisał(a):

Wybacz ale ja nie monitoruję tak skrupulatnie naszej giełdy.
Napisałem ogólnie i tyle ...
Jak chcecie to walczcie z tym ...

Pozdr / Maxx

Też nie monitoruję giełdy ani nikogo tutaj.
Po prostu w oczy rzuciły mi się w z ogłoszeń zdjęcia, które też są lub były niedawno na OLX i to mnie zastanowiło, o co biega.....
Nigdy bym nie wpadł aby kogoś sprawdzać, tutaj zadziałała czysta ciekawość i jakaś wrodzona przezorność.
Takich ludzi "pseudo astro fanów" jest tutaj więcej, jestem tego pewien. Skoro nikogo więcej to nie drzaźni to ok. mamy demokrację i każdy ma swój rozum.
Pozdrawiam .

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sie 15, 2018 10:11 pm 

Miejscowość: Kraków
A ja tam nie mam nic przeciwko, byleby ceny były dobre :lol:

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Sie 16, 2018 7:54 am 

Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]
Wolny rynek weryfikuje zdrowy handel.Bez ratownika czy lekarza.Kto by kupił Ethosa 21 mm za 4000 tys.Jak umrę to mój syn też tu wystawi z 1 postem bo dlaczego ma taki Intes 76 gnić na strychu.Realnie na to spójrzmy proszę.

PostWysłany: Czw Sie 16, 2018 11:01 pm 

Ja tam nie mam nic przeciw osobom handlującym na giełdach astro, jeśli tylko są uczciwi. Tacy Ludzie są w sumie potrzebni po to, abyśmy nie byli skazani, tylko na monopol sklepów. Warunek jest tylko jeden, aby uczciwie przedstawiali swoje oferty, i nader uczciwie wywiązywali się ze swoich ,,interesów". Wiadomo, że to trochę ,,podkopuję" egzystencję ,,oficjalnych" sklepów, ale są to ,,cżęści używane", gdzie podzespoły opt. sprzedaje się nieraz 1/3 ceny nówki. Dzięki Naszej Giełdzie wiele osób z mniej zasobnym portfelem ( w tym i ja). są w stanie uzupełnić swój setup szybciej. Powtarzam warunek jest tylko jeden, uczciwość rzeczonych osób.

MN-190, ED-120, LX-80, bino BP-Maxbright, SONY nex-5n, ASI-290 COLOR, DO 15X70 EXTREME, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, BCO-18mm-para, BP Asferic-31mm,Barlow ED 2xGSO,Barlow ED 5x GSO, i trochę sprzętu atm.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości