* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: Re: Zapał do astronomii- jak go obudzić
PostWysłany: Czw Wrz 06, 2018 8:40 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.
Założenie wątku i czytanie waszych wypowiedzi podniosło mnie na duchu do tego stopnia, że nie próżnuję w obserwacjach.
Jednak dawno nie obserwowałem DSów i nawet jeśli byłem zmęczony to wyszedłem i naładowałem akumulatory nakręcając się coraz bardziej na kolejne obserwacje. Już mi lepiej 8)

Zeiss Asiola 63/420
Rodzinka MEADE UWA
(4.7mm, 5.5mm, 8.8mm,14mm, 20mm)
ES 30
Astropozdrowienia :)

PostWysłany: Pią Wrz 07, 2018 3:39 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Właśnie może idź w DSy, bo z planetami to teraz dramat.
Piszesz, że do niedawna pracowałeś w astronomii. Nie działasz już w mobilnym obserwatorium?

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Wrz 07, 2018 3:47 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Cześć Daniel i cała reszta Astromaniaków. Co dzień dojeżdżam planety oraz szeroko pojęty Kosmos i to bez zwracania uwagi na warunki,- aby było je widać. Raz leżak i lornetka raz teleskop. Ot wczoraj na przykład: - Saturn i Mars. Warunki poślednie ale widoki wcale niezłe i co ważne ja przy tym odpoczywam. Pozdrawiam :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Wrz 07, 2018 11:34 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Liverpool
Cześć.

Nie mam dużego doświadczenia, ale też nie mam czasu i kasy, żeby od razu mieć nie wiadomo co (choć i tak mam dużo...). Bawię się w DIY, sam tworzę swój sprzęt, z wyjątkiem teleskopu i ogólnie optyki. Cieszy mnie każdy sukces, każde usprawnienie. Marzę o wyjeździe w plener i robię wszystko, żeby być bardziej do tego gotowym. Doszło do tego, że ludzie mówią 'ty bardziej przy tym dłubiesz, niż oglądasz" - i to prawda. Gonię króliczka. Zawsze znajdzie się coś, co można samemu zrobić. Chyba nigdy mi to nie przejdzie, sądząc po braku czasu i liście tematów do ogarnięcia. Polecam gonienie króliczka... :)

Bresser Messier 10" F/5 "kAZik" | 2" ES 25, SP 25, Vixen SLV 6 | 2" x2 ED | O-III, UV/IR, ND5.0 | Sony a330, MS LifeCam Studio
http :// astrovroobel . wordpress . com
https://www.youtube.com/channel/UC9AMgm ... uP65-SghPA

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 08, 2018 11:27 am 

...bo masz pewno za krótki staż. Jak będziesz miał pierwszą dekadę zaliczoną to pogadamy inaczej. ...jako wypaleni starzy wyjadacze. :mrgreen: :wink:

Zgadzam się odnośnie tego króliczka :wink:
Trzeba stale stymulować człowieka do działania inaczej się zanudzi monotonnością. Zarąbiste nowe wrażenia były jak wybuchła jakiś czas temu jasna supernowa w galaktyce Cygaro koło UMa.

PostWysłany: Sob Wrz 08, 2018 1:26 pm 
Awatar użytkownika

Orzech napisał(a):
Właśnie może idź w DSy, bo z planetami to teraz dramat.
Piszesz, że do niedawna pracowałeś w astronomii. Nie działasz już w mobilnym obserwatorium?

Niestety na razie nie pracuję. Może to się zmieni :|

Zeiss Asiola 63/420
Rodzinka MEADE UWA
ES 30

PostWysłany: Sob Wrz 08, 2018 6:00 pm 

daniel napisał(a):

Ale to nie jest powód by zrezygnować z hobby. Czasami jest tak, że potrzeba chwilę odpocząć. Ja miałem kilkuletnią przerwę z lutownicą i mikrofonem, ale wróciłem na pasma i do przetapiania cyny. A, że mam jej stary zapas to jeszcze z Pb i fajnie się lutuje.

Nic na siłę i no stress. :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 08, 2018 6:35 pm 
Awatar użytkownika

Dla mnie najważniejsza jest wiedza o tym co obserwuję. Nawet jak ogarnie mnie obserwacyjne lenistwo, to biorę astronomiczną książkę lub wertuję astronomiczne strony internetowe, robie sobie notatki. Obserwacje z maksymalna wiedzą o obiektach nabierają większego sensu.
Dodatkowo mam "lekkiego" :wink: świra na temat teorii optyki sprzętu astronomicznego. Czasem zamiast obserwować kosmos - idę z teleskopem potwierdzać teorię optyki :mrgreen:

PS
Mnie na "stare lata" niesamowicie wciągnęły obserwacje Księżyca - można powiedzieć, ze na nowo odkryłem przez niego obserwacje astronomiczne.

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Barsta 12,5mm, BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 08, 2018 11:02 pm 
Awatar użytkownika

Fotosnajper 12 napisał(a):
daniel napisał(a):

Ale to nie jest powód by zrezygnować z hobby. Czasami jest tak, że potrzeba chwilę odpocząć. Ja miałem kilkuletnią przerwę z lutownicą i mikrofonem, ale wróciłem na pasma i do przetapiania cyny. A, że mam jej stary zapas to jeszcze z Pb i fajnie się lutuje.

Nic na siłę i no stress. :)

Nie nie. Z astronomii nie rezygnuję. Utrata pracy też nie miała na to wpływu. Po prostu mam wrażenie, że nie ma czego obserwować. Choć powiem szczerze, że powoli zapał wraca. Brakuje mi jednak takiego życia jak kiedyś- czekałem z niecierpliwością na to aż się sciemni. Nastawiałem budziki by przy minus 20 stopniowym mrozie zobaczyć Satrurna albo inne planety.
Ja myślę, że puszczenie synty 8" w obieg na giełdzie i zmiana sprzętu mi pomoże :)
Jak się zmusiłem do obserwacji to znowu się nakręcam :P
Bardzo mi pomogliscie za co dziękuję bardzo :wink:

Zeiss Asiola 63/420
Rodzinka MEADE UWA
ES 30

PostWysłany: Sob Wrz 08, 2018 11:58 pm 

Jak dla mnie to z tematem ASTRO było tak, że wszystko ,,nadchodziło falami". Na początku zachwyt i fascynacją (dla mnie 35 lat wcześniej). Póżniej był czas na ustatkowanie się i ,,tematy przyziemne"- ŻYCIE. Po zdobyciu pewnego statusu życiowego, wróciła tęsknota za ,,niebem". Znów gromadzenie sprzętu astro, i zapał do obserwacji (sprzęt już dużo lepszej jakości-wiadomo postęp). Póżniej wrażenie, że już się ,,wszystko wyoglądało", co jest w zasięgu teleskopów amatorskich, i znowu ,,przestój". Następnie zająłem się jakimiś tam fotkami nieba, i odkryłem u siebie ,,nowy zapał". Ponieważ ,,starość nie radość"- skleroza, a tu przyjeżdżam z obserwacji i mam ,,dokument" mniej lub bardziej udany :lol: . Co prawda podchodzę do tego ,,jak pies do jeża", ale widzę, że to mnie zaczęło wciągać. Czyli jest hobbi, które cały czas daje radość w życiu. A to stanowi bardzo potrzebną odskocznię od ,,szarej codzienności". A tak po za tym, to taki ,,zapał do nieba" to trzeba mieć ,,we krwi". Jak kiedyś próbowałem zainteresować tym moją Żonę, to stwierdziła , ,,co ty tam widzisz, jakieś kropki"? Mimo to uważam ,że nie zaszkodzi np; młodym ludziom przekazywać wiedzę w tej dziedzinie, najlepiej popartą jakąś tam praktyką obserwacyjną. A nuż obudzi to w , niektórych Osobnikach, chęć drążenia tematu.

MN-190, ED-120, LX-80, bino BP-Maxbright, SONY nex-5n, ASI-290 COLOR, DO 15X70 EXTREME, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, BP Asferic-31mm, Barlow ED 2xGSO,Barlow ED 5x GSO, Barlow 3x GSO i trochę sprzętu atm.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Wrz 09, 2018 2:11 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Silesia Superior
Mam możliwość obserwacji gwiazd z obserwatorium pod dużą kopułą, ale jednak więcej satysfakcji dają mi obserwacje z tarasu. Tym obserwacjom towarzyszy zupełnie inna atmosfera. Jak w wierszu Grochowiaka pierwsza opcja bliższa jest "rozum na gwiazdy", a druga "gwiazdy na rozum". Daniel, masz wrażenie, że nie ma czego obserwować? Trzeci wers ;)

Stanisław Grochowiak - Gwiazd na tarasie oglądanie.

Bo jak zegar mnie minął, ja na gwiazdy patrzeć
Przetarłem szron ciemny na ciężkich powiekach..
Gwiazdom można sprzyjać, nigdy się napatrzeć,
Nie taka kondycja, Fabrizio di Salina, człowieka.

Co się zmierzy, małe. Za tęsknotą — krzyk...
Ledwo zaznaczony jako Betelgeuza...
Potem czoło zniżasz. Znów w ten wonny krzak,
Gdzie trzmieliną pachnie Galileusz we łzach.

Obojętny byłeś, Panie, żeby naraz
Księżycem i Karłem uderzyć w ten taras,
Gdzie pięć palców umiem. I tylko to tłumię,
Co gwiazdą upadło, uwiera w rozumie.

Jeśli rozumujesz, dobrze ty mnie zrozum:
Rozum jest na gwiazdy, czy gwiazdy na rozum?

Fabrizio di Salina - arystokrata astronom z głośnej książki Giuseppego Tomasiego di Lampedusy, tytułowy Lampart/Gepard (Il Gattopardo, w zależności od tego czy tłumaczenie na język polski pochodzi z oryginału czy języka angielskiego, a tak naprawdę autorowi chodziło o serwala, Leptailurus serval).

PostWysłany: Pon Wrz 10, 2018 1:03 pm 
Awatar użytkownika

Ja myślę, że to na bank kryzys wieku średniego. 26 lat to podobno bardzo dużo. Toć przecież data urodzenia z poprzedniego tysiąclecia.
A tak na serio zaczyna mi ten kryzys powoli przechodzić.

Zeiss Asiola 63/420
Rodzinka MEADE UWA
ES 30

PostWysłany: Pią Paź 12, 2018 10:00 am 
Awatar użytkownika

Powiem Wam, że ograniczam korzystanie z telefonu. Nawet nie wiem skąd mi ten zapał nagle wrócił :D

Zeiss Asiola 63/420
Rodzinka MEADE UWA
ES 30

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości