* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 39 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
 Temat postu: Latarnie na wsi :-(
PostWysłany: Śro Paź 10, 2018 9:46 am 

Hej.

Tu se mogę ponarzekać? :twisted:

Wyprowadziłem się na wieś jakiś czas temu. 30km od Warszawy.
Mieszkam w ogóle poza główną wsią jakieś 1,5 km od "centrum"
w grupce paru małych domków. Mieszkam 120 metrów od drogi.
Super warunki do obserwacji, nie? :lol:

Na północ mam las, niedaleko, "zżera mi" 1,5h od
wschodu nad horyzontem do "wschodu" nad lasem.
Na południu jest WIELKA łuna od Warszawy. Naprawdę niezła.
Na północy jest 120 metrów do drogi, latarnie, ale zasłonięte budynkami.
Bliżej na południu centrum wsi - kilkadziesiąt latarni - rok temu zmienili na LED-y.

A teraz...

Na zachodzie, jedyne miejsce w które mam "szczere pole" w odległości ~400 m
idzie asfalt o natężeniu ruchu pieszego 1 człowiek na godzinę. I co widzę? Stawiają
LATARNIE, na całej długości, pewnie LED-owe. I jeszcze się tym sołtys CHWALI
i oczekuje wyrazów zachwytu i podziękować, etc... :cry:

Ludzie! Co wy się ciemności boicie? A najgorliwsi są nowi mieszkańcy.
Mieszkamy w kilka domów w bok od głównego asfaltu, mamy "własną"
gruntówkę. I co? Wprowadził się nowy gość rok temu i pierwszy wniosek
przy wspólnym sąsiedzkim ognisku? "Postawmy sobie latarnie"! Nieeee? Czemu?
Już prawie nie wspomną o tym że każdy musi mieć przed domem 500W halogena.
Nie ma to jak 23-cia, pół godziny przyzwyczajasz wrok, zaczynasz wszystko
widzieć jak trzeba, a tu ....., sąsiad 60m wychodzi na dymka na taras i
dostajesz tym halogenem prosto oko. :lol:

Sorry, gdzieś musiałem się pożalić.
K.

P.S. To tak na poprawę humoru miejskim astronomom :-)

Ostatnio edytowany przez kmk, Śro Paź 10, 2018 10:35 am, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Latarnie na wsi :-(
PostWysłany: Śro Paź 10, 2018 10:01 am 

U mnie to samo. Niebo południowo zachodniej Polski umiera.
Gmina stawia kilkadziesiąt rocznie nowych LED-ów wiejskich.
Siedzę na ogromnych polach bez zabudowań więc jeszcze spokój przynajmniej tu. Inne miejscówki zniszczone światłem, nawet na tych polach łuny w oddali z każdej strony powoli rosną. Później gdzieś tylko do puszczy zostanie uciekać.
Mam wrażenie że widoczki mgławic przez filtry siadły nieco przez ostatnie lata. Skutek do przewidzenia z LEDami.

PostWysłany: Śro Paź 10, 2018 10:23 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
To i ja się muszę wyżalić.
W pobliżu mnie, około 25 km jest niebo, gdzie można popatrzeć. Można, bo to podmiejskie niebo, z dużymi łunami od Krakowa na południu, od Śląska na zachodzie. Północ i wschód znośna.
Super niebo mam 60 km odemnie ale nadal południe od Krakowa z łuną 15-20° Więc jadę 110 km na południe by uciec od tego miasta. Południe czyste, 700 mnpm. Niestety jest to zbocze góry Ćwilin. Teren niezbyt płaski, niedaleko drogi. Na szczęście po godzinie 22 mało co jeździ. Daje radę. Tylko co ostatnio? Facet, z 3 domków poniżej zamontował lapme, wali prosto na tą górę - i mnie w twarz jak chcę popatrzeć na południowe, idealnie do tej pory niebo - a po to jadę tam 1,5 h i 110 km.
Nie wiem gdzie tu już jeździć. Nie mam czasu na szukanie miejscówek, wiadomo, praca, dom, itp.
Zostaje jeszcze jechać i poprosić gościa czy by nie wyłączył tej lampy, zaprosić na jakieś lookanko. Może się uda...

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Paź 11, 2018 3:53 pm 

Są gorsze rzeczy od LEDów. Przez jedną z moich bardzo dobrych miejscówek w kompletnej dziczy zbudowano drogę przez sam środek polany obserwacyjnej. To dopiero niespodzianka współczesnych czasów. :| :cry:

PostWysłany: Pią Paź 12, 2018 9:40 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Lublin
Ja obserwuję co prawda z miasta, ale krew mnie zalewa jak zawsze gdy idę do ogrodu na obserwacje w środku nocy to wszyscy sąsiedzi mają potrzebę co chwilę zapalać mocne lampy na swoich gankach. Wczoraj warunki były super, wlepiam oko w okular i czekam aż wzrok ogarnie M110 i nagle bach, lampa i tak co chwilę...

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Paź 13, 2018 8:31 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa
Kochani ludziska zbliżają się wybory coś trzeba robić, druga sprawa, mojej miejscowości też dodali lampy uliczne, już parę lat temu Przysietnica wyglądała jak choinka ustrojona światełkami, i jeszcze dodali, mnie martwi to, że ludzie, którzy nie zajmują się Astronomią mają nas gdzieś. Tak będzie, co z tego, że my będziemy pisać tu taj czy żalić się nic to nie da ludzie nie chcą widzieć usłanego tysiącami gwiazdeczek nieba, bo powiedzą, że na Internecie jest dużo ciekawych zdjęć jak chce to zobaczy, na co ma stać przy teleskopie. Ale jak jest ciekawe zjawisko astronomiczne na niebie wtedy wiedzą gdzie mają przyjść i do kogo, prosząc by im pokazać. Trudno o tym pisać, ale obawiam się jednego teleskopy nasze będą stały jako pamiątka w koncie naszych pokoi, bo tak będzie, że po wsiach i miasteczkach miastach nie da rady wyjść na obserwacje, jak przybywa samochodów to i więcej lamp po wsiach stawiają, bo biedaki nie widzą gdzie jechać, tylko jedna uwaga jak nie było lamp ulicznych to, co człowiek zostawił koło domu nic nie ginęło, a teraz trzeba mieć monitoring, bo nie wiadomo, co kto komu może zrobić, nic nie było widać i nikt nie wiedział, że ktoś stoi chyba, że wszedł przez przypadek na tą osobę. Trudno temat pojawia się, co jakiś czas a my piszemy i piszemy i na tym kończymy. :wink:

Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Paź 13, 2018 3:50 pm 
Awatar użytkownika

Myślę, że stanowimy promil, rozsianych po całej Polsce ludzi interesujących się astronomią wśród społeczeństwa. Reszta ma mieć jasno i widzieć. Koniec, kropka. Co im tam niebo z gwiazdeczkami, itp. Jakie to ma dla nich znaczenie tu i teraz. Wszak można włączyć komputer i ładną tapetę ściągnąć za darmo, film obejrzeć.
Nie mam bladego pojęcia jakich argumentów używać. Ledy coraz tańsze, społeczeństwo coraz bogatsze. Jak zacząć? Gdzie?

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Paź 13, 2018 4:04 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Silesia Superior
Tysiąc ludzi ma po ciemku chodzić przez cały rok po ulicach, po podwórku i po domu, bo jeden Wielki Astronom parę razy w tym roku chce wyjść na podwórko i na gwiazdki se popaczeć... Popowiększali się telepami i w **** się poprzewracało :roll:

PostWysłany: Sob Paź 13, 2018 5:21 pm 
Awatar użytkownika

forem napisał(a):
Tysiąc ludzi ma po ciemku chodzić przez cały rok po ulicach, po podwórku i po domu, bo jeden Wielki Astronom parę razy w tym roku chce wyjść na podwórko i na gwiazdki se popaczeć... Popowiększali się telepami i w **** się poprzewracało :roll:

Nic dodać nic ująć. Niestety

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Paź 13, 2018 5:39 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)
Na wsiach można wyłączać oświetlenie po 22.00.
Młodzież woli kompa, telefon i po ulicach nie chodzą. 90% ludzi do pracy jeździ samochodami. Po jaką cholerę całą noc świecą się lampy?
W naszej wiosce ksiądz oświetlił kościół żeby było widać.
Zamiast szanować co Bóg dał to paskudzi niebo.

Baader H-Beta2"
I kilka innych filtrów.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Paź 13, 2018 5:58 pm 
Awatar użytkownika

Samochody też lampami świecą i niebo psujo. Mają jeździć na pozycyjnych czy może lepiej przymusić ustawodawcę, żeby na terenach zabudowanych obligatoryjnie jeździły na czerwonych lampach? Tylko jak wtedy przy wyłączonych lampach ulicznych odróżnić przed sobą przód auta od tyłu? Strach będzie wyprzedzać...

A jak tylko 10% ludzi porusza się pieszo to w ogóle lamp nie włączać i niech ludzie chodzą z lampkami czołowymi. Oczywiście czerwonymi, z wbudowanymi wykrywaczami kałuż :)

Przestańcie szerzyć ciemnogród.

PostWysłany: Sob Paź 13, 2018 6:35 pm 

No ja zawsze z latarą chodze po nocy, a te wiejskie lampy to o kant dup... rozbić. światło to takie nijakie że chyba co 15m trza montować żeby drogę bez latarki oświetliło. Zawsze było że wieś to ciemno, miasto to jasno, przedmieścia coś pomiędzy. A teraz wieś ma być jak w mieście jasna. Auta przejeżdżające nie robią żadnego przy tym problemu.

Czekajcie , czekajcie.... jak w Brukseli nakażą bezwzględnie palić gazem w elektrowniach to ceny prądu tak niebotycznie zdrożeją że trwoga. Wtedy to gminy zaczną wygaszać te swoją nadmiernie rozrośniętą sieć LED-ów. Kryzys przyjdzie, mówię wam i bieda jeszcze spadnie na Europę i te jej pomysły, bo z jednego kryzysu połowa Europy dobrze jeszcze nie wyszła, a Polskę chcą dostosować na siłę do standardów bogatego zachodu w dwie dekady. Nie stać naszego państwa na to wszystko.

PostWysłany: Sob Paź 13, 2018 9:46 pm 

Jeśli chodzi o ,,nasze racje", to przede wszystkim należało by zainstalować lampy świecące ,,w dół". A nie w ,, górę, i wokoło" (ekologiczne :D ). Druga sprawa, to niestety musimy się z tym pogodzić, że ,,światła" będzie i tak coraz więcej (rozrastająca się ,,cywilizacja"). Jak kupowałem działkę pod ASTRO, to było tam w miarę ciemno. Jednak z upływem czasu warunki obserwacyjne ,,marnieją".

MN-190, ED-120, LX-80, bino BP-Maxbright, SONY nex-5n, ASI-290 COLOR, DO 15X70 EXTREME, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, BP Asferic-31mm, Barlow ED 2xGSO,Barlow ED 5x GSO, Barlow 3x GSO i trochę sprzętu atm.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Paź 13, 2018 10:22 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Niebo, które ja pamiętam sprzed wielu lat jest już tylko wspomnieniem. Niewielu z was widziało coś takiego. Wasze sprzęty w tamtych warunkach wyciągały by widoki o parę klas lepsze niż obecnie. Chyba już tylko Atakama albo Andy.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Paź 14, 2018 8:13 am 

Miejscowość: Okolice Dęblina
dark napisał(a):

Bardzo ciekawa uwaga na astronomicznym forum.

PostWysłany: Nie Paź 14, 2018 8:45 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
Na wsi nikt się nie przejmuje astromaniakami , bo i po co, jak jest tam ich dwóch może trzech na 1000-2000 mieszkańców. A dobrze oświetlona miejscowość lepiej chroni mieszkańców przed wandalami włamywaczami etc. Dodatkowo to tylko hobby, nie wnoszące nic ciekawego i nowego do świata nauki, a jedynie po to aby nacieszyć nasze oczy i rozbudzić wyobraźnię.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Paź 14, 2018 10:24 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
dark napisał(a):
Na wsiach można wyłączać oświetlenie po 22.00.
Młodzież woli kompa, telefon i po ulicach nie chodzą. 90% ludzi do pracy jeździ samochodami. Po jaką cholerę całą noc świecą się lampy?

E tam! :)

To nie tak. Nikt nic nam nie dał.

Według Einsteina co prawda Ktoś mógł ustawić parametry fizyki i puścić nasz Wszechświat w ruch (być może też inne wszechświaty o innej fizyce)
ale w tych parametrach zawarł też losowość zdarzeń w świecie cząstek.
Co się stanie losowane jest w ostatniej chwili jak kwant trafia w elektron i nie da się tego przewidzieć choćby się nawet było wszechwiedzącym.
Oznacza to, że z założenia nie było żadnego planu dla naszego wszechświata bo nie wiadomo było wtedy, czy powstanie ciemne, wiejskie niebo z gwiazdami i galaktykami, delfiny, ludzie, słonie, itp czy coś zupełnie innego.

Gdyby zdarzenia kwantowe w momencie początku Wielkiego Wybuchu przypadkiem przebiegły inaczej to może niebo byłoby białe i zero obserwacji!
Mamy szczęście, które zawdzięczamy wyłącznie zespołowi kwantowych przypadków.

Pozdrawiam

Profil E-mail  

Temat postu: `
PostWysłany: Nie Paź 14, 2018 11:44 am 

...

Ostatnio edytowany przez I5, Pon Lis 05, 2018 8:58 am, edytowano w sumie 1 raz

PostWysłany: Nie Paź 14, 2018 7:18 pm 

Latarnie to zło

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Paź 14, 2018 7:38 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)
Karol napisał(a):
dark napisał(a):

Bardzo ciekawa uwaga na astronomicznym forum.

Dzięki. Tak właśnie myślę.
Dla mnie po wielu latach obserwacji na wsi latarnie które świecą niepotrzebnie to sygnał że nasi gospodarze trwonią moje i wasze pieniądze. Mają w d... naszą pracę.

Baader H-Beta2"
I kilka innych filtrów.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 15, 2018 8:59 pm 

W latach 90-tych oświetlenia było o wiele mniej niż obecnie, a liczba ludności specjalnie nie wzrosła. Moim zdaniem to jednak paranoja bezpieczeństwa, a nie rozsądek. Rosnące ceny prądu niewiele tutaj dadzą, bo w zamian mamy energooszczędny LEDy.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Paź 16, 2018 9:28 am 

No, zwłaszcza jak u mnie - walenie latarń z 40-tu wzdłuż kilometrowego odcinka asfaltu
o ruchu pieszym 10 osób na dobę... LED-y LED-ami, ale latarnie, kopanie, etc kosztują
pewnie dużo. Wolałbym chodnik - bo nie ma i w razie deszczu trzeba spierdzielać przed
jadącym samochodem w krzaki. Było by bezpieczniej. Latarkę mogę nosić, chodnika nie.

Profil E-mail  

Temat postu: `
PostWysłany: Wto Paź 16, 2018 11:50 am 

....

Ostatnio edytowany przez I5, Pon Lis 05, 2018 9:00 am, edytowano w sumie 1 raz

PostWysłany: Wto Paź 16, 2018 1:14 pm 
Awatar użytkownika

I5 napisał(a):
Dzisiaj ludziska na wsi zapewniają sobie bezpieczeństwo tym że praktycznie każdy dorosły członek rodziny jeździ własnym autem, więc po co mu lampy, chodnik? Chyba do odwiedzin sąsiada w sprawie braku cukru. Biedota która nie ma auta czasem się szwenda poboczem, ale jest ich bardzo mało.

Wyobraź sobie kanapowy filozofie, że są ludzie, którzy wychodzą po pracy/wieczorem na spacer, wyprowadzić psa kota żółwia, pobiegać, pojeździć na rolkach, desce, rowerze lub zwyczajnie spotkać się z innymi i tych normalnych ludzi jest około 10x więcej niż kosmitów astronomów z głową w chmurach ;) Wstań z kanapy i wyjdź z domu po 17:00 to zobaczysz zupełnie nieznany Tobie świat pełen ludzi. Znaczy się biedoty, z powodu której lampy świeco :D

Z tego co widzę u siebie to właśnie głównie ludzie zamożni wychodzą z domu po pracy (spacer, sport, ale nie tylko), bo:
1) inwestują w zdrowie i o nie dbają
2) stać ich na odjechany w kosmos sprzęt
3) nie tyrają jak osły od rana do nocy i mają pod dostatkiem wolnego czasu
4) żyją świadomie

PostWysłany: Wto Paź 16, 2018 2:28 pm 
Awatar użytkownika

Spoko ale można by wyłączać światła powiedzmy od godziny 0 do 4 nad ranem. Kto wtedy na rolkach jeździ, wyprowadza kota/psa/żółwia itp. W wielu małych miejscowościach żaden człowiek do w tych godzinach nie przejdzie (poza weekendem i naje..../bzykającą się młodzieżą ale tym to światło raczej też przeszkadza).
Jeżdżę na jedną miejscówkę gdzie gaszą światła ok 23. Powiem Wam, że nigdy tam człowieka nie spotkałem po tej godzinie. Natomiast miejsce jest na wzgórzu i kurde w okolicy 5-10 km nie mam w zasięgu żadnej latarni. Niespotykany już widok...

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 39 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: marianowski, snakersen oraz 20 gości