* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 53 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
 Temat postu: `
PostWysłany: Wto Paź 16, 2018 6:14 pm 

...

Ostatnio edytowany przez I5, Pon Lis 05, 2018 8:58 am, edytowano w sumie 1 raz

Temat postu: Re: Latarnie na wsi :-(
PostWysłany: Czw Paź 18, 2018 12:23 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Okolice Tarnowa
To i ja się wypowiem. Jak na razie tragedii jeszcze nie ma najblizsza lampa jakiś kilometr od domu i to za górka południowe niebo jest dla mnie dość łaskawe. A to że mieszkam delikatnie w kotlince to też trochę to światło niweluje. Na zachodzie mam miasto na szczęście. Jeszcze u mnie fajne miejsca sa między Rzeszowem a Krakowem

Super plossl 10 i 25mm 52'
Meade UWA 14 mm 82 '
Meade HD 18mm 60'
Orion Q70 32mm 70 '
Filtry: Crystalview Moon Filter 1,25 GSO filter #21(czerwony)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Paź 19, 2018 8:56 pm 

Żółtki mają wielki plan żeby nam dokopać
http://www.geekweek.pl/news/2018-10-19/chinczycy-umieszcza-na-ziemskiej-orbicie-sztuczny-ksiezyc-rozswietli-miasta-w-nocy/
:idea: Era oświecenia XXI w. :idea:

PostWysłany: Sob Paź 20, 2018 8:39 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Silesia Superior
Średnica oświetlanego terenu do 80-km :) Szkoda, że nie podano czasu życia produktu. W przypadku większych ośrodków miejskich jak Warszawa, 3miasto czy Silesia takie rozwiązanie oznaczałoby pewnie milionowe oszczędności... Niech to jednak najpierw nasi żółci bracia dokładnie przetestują u siebie i na sobie :wink:

PostWysłany: Pon Paź 22, 2018 9:34 am 

Taaa... Średnica oświetlanego 80km. Średnica "zaśmieconego" światłem 500? 1000?

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Paź 24, 2018 10:45 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
E tam. Póki co nie ma żadnych konkretów - ale żeby to miało sens, to albo należałoby umieścić ten "sztuczny księżyc" na orbicie geosynchronicznej (prawie 36 tysięcy kilometrów nad powierzchnią Ziemi), albo trzeba umieścić wiele satelitów na niskiej orbicie.
W pierwszym przypadku "księżyc" musiałby być ogromny (nie liczyłem tego sam tylko gdzieś czytałem czy widziałem) - żeby zapewnić oświetlenie porównywalne z Księżycem w pełni, potrzeba lustra o średnicy około 600m, do tego oświetlałby obszar o średnicy ponad 3500km. No i jeszcze dochodzi kwestia ciśnienia promieniowania słonecznego działającego na tak wielki słoneczny "żagiel" - to oczywiście są siły rzędu kilku niutonów, ale działające stale, więc po jakimś czasie orbita się nam przestawi.
W drugim przypadku można użyć dużo mniejszych luster i oświetlić znacznie mniejszy obszar, ale problemem jest prędkość orbitalna takiego satelity - jest ona na tyle duża, że nad danym obszarem satelita "wisi" tylko przez kilka minut, a do tego przeważnie o różnych godzinach, nie zawsze byłoby to w nocy i nie zawsze satelita byłby oświetlony (tak jak to jest w przypadku choćby ISS). Dlatego potrzeba wielu satelitów, które będą w stanie tak ustawić się w stosunku do Słońca, żeby odbijać jego światło w stronę jednego punktu na powierzchni Ziemi.

Podejrzewam, że - przynajmniej póki co - będzie to po prostu jakiś spory (znaczy się kilkanaście metrów, może kilkadziesiąt) reflektor z mylaru czy czegoś w tym stylu, który będzie z Ziemi widoczny jako bardzo jasna flara, w stylu tych generowanych przez satelity Iridium, tylko jaśniejsza. Na pewno nie zastąpi to normalnego oświetlenia ulicznego itp.

PostWysłany: Pon Lis 12, 2018 12:28 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
AA napisał(a):
Latarnie to zło

potwierdzam, jak widzę pod nimi zapalone lampki bo ktoś zjechał z drogi i zabił się o latarnie tkwiąca w poboczu to też uważam je za samo zło... :arrow: :|

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 20, 2018 5:58 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Może tak byśmy wszyscy razem ze wszystkich forów astronomicznych, ekologicznych i przyrodniczych oraz wszyscy ludzie zdrowego rozsądku zebrali się do kupy i wspólnie podjęli kroki w sprawie bezmyślnego i niepotrzebnego zaświetlenia ziemi i nieba. To już naprawdę zaczyna się robić potężny problem a oślepiające lampy LED o wielkich mocach świetlnych są coraz częściej montowane na przydomowych działkach. Jak prawnie się za to zabrać ?

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 20, 2018 6:20 pm 

A jak zebrać ludzi ?
Było by sporo osób gdyby jakość Nas zebrać.

PostWysłany: Śro Lis 21, 2018 4:18 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Nie mamy orgnizacji z władzami i statutem ani osobowości prawnej więc nikt się z nami za bardzo nie liczy :arrow: :roll: :oops:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lis 21, 2018 5:03 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
kurp napisał(a):
Może tak byśmy wszyscy razem ze wszystkich forów astronomicznych, ekologicznych i przyrodniczych oraz wszyscy ludzie zdrowego rozsądku zebrali się do kupy i wspólnie podjęli kroki w sprawie bezmyślnego i niepotrzebnego zaświetlenia ziemi i nieba. To już naprawdę zaczyna się robić potężny problem a oślepiające lampy LED o wielkich mocach świetlnych są coraz częściej montowane na przydomowych działkach. Jak prawnie się za to zabrać ?

Proponuję złożyć wniosek aby mężczyźni szli na emerytury w wieku 60 lat , a kobiety w wieku 55 lat.

Silne oswietlenie ulic, domów , etc. jest baedzo szkodliwe tylko dla miłośników astronomii , w samym Oświęcimiu jest ich chyba tylko 19 osób na 300 tys. mieszkańców.
Aby temu zaradzić, proponuję przerzucić się tylko na obserwacje Słońca , Księżyca i planet, a DS-y. lepiej jest oglądać w Internecie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lis 21, 2018 5:12 pm 
Awatar użytkownika

Endriu, znaczy się, że My są już w pewnej mniejszości i nic nie da się zrobić - wymarły gatunek. Sam przyznam, że sąsiedzi patrzą się na mnie jak na wariata, co to zamiast spać, lata po działce z jakąś tubą po całych nocach.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lis 21, 2018 6:22 pm 
Awatar użytkownika

podobno w najbliższych latach cena prądu ma się u nas podwoić bo rosną opłaty za CO2.
gminy już płaczą że zaczyna brakować na oświetlenie ulic.

tak więc prawdopodobnie w nocy będzie się robiło coraz ciemniej.

PostWysłany: Śro Lis 21, 2018 9:46 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Uważam, że to niemożliwe. Będą wymieniać na LEDy, brać dopłaty ale raczej nie znikną. Może jakieś biedniejsze gminy będą wyłączać na noc, co by było chyba najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich stron

ES 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Sie 05, 2019 11:21 am 
Awatar użytkownika

Cześć. W mojej gminie oświetlenie uliczne jest obecnie wyłączane o północy. Warunki poprawiły się znakomicie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 07, 2019 10:03 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.
kurp napisał(a):
Cześć. W mojej gminie oświetlenie uliczne jest obecnie wyłączane o północy. Warunki poprawiły się znakomicie.

Zazdroszczę bo u mnie latarnie wymieniono na LED. Co z tego, że są płaskie i niby świecą w dół jak światło rozprasza się na boki i dużo bardziej odbija się od powierzchni.
Natomiast sodówki przeniesiono na moją ulicę i mam rudo! Przez dwie noce nie mogłem zasnąć bo podwórko mam rozświetlone z czego rodzice są bardzo dumni. Sołtys obiecał, że już nie będą dokładali latarni... Mam jak mam. Gmina płacze, że zadłużona. Nowy Wójt tnie koszty na maksa ale dokładają latarni które świecą dla sarenek bo żywej duszy nie widać.
Teraz wszystko wielce Ekologia, ochrona środowiska, płacz nad globalnym ociepleniem a jełopy wywalają kasę w błoto. Nie rozumiem tego! W jakim my świecie żyjemy?

SW ED 100/900
Zeiss Asiola 63/420
APO TMB LZOS 115/805

Tel 517 738 856

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 07, 2019 11:19 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Liverpool
Po przemyśleniu stwierdziłem, że walnąłem OT. Tak mnie naszło...

Pozdrawiam

Bresser Messier 10" F/5 "kAZik" + autorskie GoTo @ RPi
astrovroobel.wordpress.com
https://www.youtube.com/channel/UC9AMgm ... uP65-SghPA

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 07, 2019 11:33 am 

daniel napisał(a):
Zazdroszczę bo u mnie latarnie wymieniono na LED. Co z tego, że są płaskie i niby świecą w dół jak światło rozprasza się na boki i dużo bardziej odbija się od powierzchni.
Natomiast sodówki przeniesiono na moją ulicę i mam rudo! Przez dwie noce nie mogłem zasnąć bo podwórko mam rozświetlone z czego rodzice są bardzo dumni. Sołtys obiecał, że już nie będą dokładali latarni... Mam jak mam. Gmina płacze, że zadłużona. Nowy Wójt tnie koszty na maksa ale dokładają latarni które świecą dla sarenek bo żywej duszy nie widać.
Teraz wszystko wielce Ekologia, ochrona środowiska, płacz nad globalnym ociepleniem a jełopy wywalają kasę w błoto. Nie rozumiem tego! W jakim my świecie żyjemy?

Bo tego chcą ludzie ! Czyli wyborcy. Proste. Ich zdaniem latarnia=bezpieczeństwo. Oczywiście to bez sensu no ale nas których tak myślą jest mniej.

PostWysłany: Sob Wrz 07, 2019 12:06 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ostrzeszów
Dlatego też nawet na wsiach kupowanie dużego newtona mija się z celem, skoro i tak trzeba pakować go w bagażnika i jechać kilka czy kilkanaście km dalej. Nie ma się co oszukiwać, trendu montowania latarni gdzie popadnie aby zyskać wyborców nie da się zmienić, i tak już będzie, przyjdzie czas że droga mleczna będzie widoczna tylko na zdjęciach. Budują się na potęgę nowe osiedla, i wkrótce po utwardzeniu czy kostka czy asfalten dojazdów montowane są nowe lampy czy led czy sodowe. Obserwacje planet jeszcze ok, ale o DSach można zapomnieć.

ES: 4,7mm, 6,7 mm, 8.8mm, 14mm, 24 mm 2"
MEADE UWA: 20 mm 2", ( 82*).
Barlow GSO ED 2x 2"
EX 10x50

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 07, 2019 12:20 pm 

Ja jeszcze mam w sensownej odległości niebo 21,7 mag/arc sec^2 (a 120km do 21,9 mag/arc sec^2) więc puki sił mi starczy będę targał dużego Newtona.

W Polsce zapewne długo jeszcze utrzymają się Bieszczady. Na świecie większość Afryki, Syberia, Australia, Kanada, Ameryka Południowa, Skandynawia przetrwa wiele lat, wyspy na oceanach jeszcze dłużej a na koniec zostaną obserwacje Drogi Mlecznej ze statku na środku oceanu.

Może jeszcze zmieni się trend a jeśli nie to zawsze można zamieszkać w wyżej wymienionych miejscach bo za naszego życia na szczęście jeszcze będzie tam ciemno.

PostWysłany: Śro Wrz 11, 2019 4:01 pm 
Awatar użytkownika

Bo u Kowalskiego jest lampa a u mnie lampy nie ma. To co On lepszy? Na najbliższym zebraniu poruszam tą oczywistą niesprawiedliwość i lampa jest. Honor zachowany.
==============================================================
tak to działa

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 19, 2019 11:15 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.
Ja się aby dziwię że człowiek nie potrafi zbudować drugiego sztucznego Słońca albo halogenu umieszczonego na orbicie o takiej mocy który rozświetliłby całą kulę ziemską... :roll:
Wtedy wszyscy mieliby ... Jasno

SW ED 100/900
Zeiss Asiola 63/420
APO TMB LZOS 115/805

Tel 517 738 856

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 19, 2019 12:18 pm 

daniel napisał(a):
Ja się aby dziwię że człowiek nie potrafi zbudować drugiego sztucznego Słońca albo halogenu umieszczonego na orbicie o takiej mocy który rozświetliłby całą kulę ziemską... :roll:

Nie wiem czy realne ale chęci są:
https://www.purepc.pl/technologia/w_202 ... ki_ksiezyc

PostWysłany: Czw Wrz 19, 2019 4:16 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
daniel napisał(a):

Człowiek potrafi, jak najbardziej są obecnie możliwości techniczne, żeby umieścić na orbicie np. ogromne lustro z mylaru. Tylko nie ma to kompletnie uzasadnienia ekonomicznego - już nawet pomijając negatywny wpływ na środowisko.

PostWysłany: Czw Wrz 19, 2019 4:51 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
Krzysztof z Bagien napisał(a):
daniel napisał(a):

Człowiek potrafi, jak najbardziej są obecnie możliwości techniczne, żeby umieścić na orbicie np. ogromne lustro z mylaru. Tylko nie ma to kompletnie uzasadnienia ekonomicznego - już nawet pomijając negatywny wpływ na środowisko.

Czy aby na pewno wykonalne (z folii mylarowej itp)?

Obiekt (powiedzmy, że żagiel lub wielka pusta kostka do gry) musi być duży.

Na jego powierzchnię będzie działać ciśnienie promieniowania (odleci) oraz wiatr słoneczny (podziurawi).
Aby korygować jego położenie trzeba będzie odpalać silniki, a wtedy rusztowanie/maszt raczej ugnie się i efekt będzie "wypaczeniem".

Co masz na myśli jako szkody środowiskowe? Odebranie zwierzętom nocy? Emisje gazów cieplarnianaych podczas startu rakiety wynoszącej?

Wracając do tematu latarni na wsi.
Trzeba lobbować u polityków o przepis umożliwiający wyłączanie na noc wszystkich takich latarni w noce pogodne i sensowne według uzgodnionych kalendarzy atrakcji astronomicznych.
Nocne ciemne niebo wiejskie uznajmy i wytłumaczmy jako dobro narodowe jak ... filharmonia czy świeże powietrze.

Siema

Załączniki:

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 53 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Piotrek K., waćpan oraz 21 gości