Pan Janusz Płeszka odszedł do gwiazd

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

PostDarek N. | 04 Lut 2019, 10:19

Tą bardzo przykrą wiadomość,jaką otrzymałem w zeszłym tygodniu zweryfikowałem z V-ce prezesem PTMA
Markiem Substykiem bo porostu nie mogłem uwierzyć w to co przeczytałem na facebooku, mówiąc szczerze popłakałem się.
Janusza znałem prawie 30 lat był chodząca encyklopedią wiedzy, nigdy nie odmawiał pomocy zawsze potrafił wesprzeć doradzić.

Pan Janusz Płeszka odszedł do gwiazd: znicz.jpg



Żegnaj kiedyś się znów spotkamy.

Składam wyrazy współczucia i kondolencje na ręce rodziny.

z wyrazami szacunku Dariusz W. Nelle
Szkolne Obserwatorium Astronomiczne
Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki
im.St.R. Brzostkiewicza SP-16 w Dąbrowie Górniczej
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 30 Paź 2006, 11:41
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

 

Postmisiekc | 04 Lut 2019, 10:20

Strasznie smutna wiadomość. Brak słów. Kilka dni zajęło mi zebranie się na odwagę i zajrzenie na forum.

Pamiętam jak zamawiałem swój pierwszy teleskop w Astrokraku. Na dostawę czekałem chyba z dwa miesiące, ale warto było. A warto było nie tylko z powodu możliwości obserwacji, jakie ten teleskop dawał, ale przede wszystkim ze względu na to, że dzięki wielu wyjazdom organizowanych przez Janusza, także tych spontanicznych - na jedną nockę na Kudłaczach - poznałem wiele wspaniałych i życzliwych osób. Janusz posiadał niespotykaną wiedzę, którą chętnie dzielił się z innymi. Człowiek Instytucja. Chyba nie ma w Polsce osoby, która interesowałaby się obserwacjami nieba i o nim nie słyszała. Ogromna strata.

Pomimo, że przez ostatnie lata trochę zaniedbałem swoje astronomiczne zainteresowania, z Januszem spotykałem się od czasu do czasu. Chciałem się z nim umówić na przesmarowanie montażu przed sezonem... .

Wyrazy współczucia dla rodziny.
Pozdrawiam,
Michal
--------------------------------------------
Kilka moich fotek
AP Mach1 GTO, CFF 127mm f/7, WO/Lomo 80mm f/6, QSI 583, Canon 60D
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

Postkomprez | 04 Lut 2019, 11:57

Ceremonia pogrzebowa Janusza Płeszki odbędzie się w czwartek (7.02.2019) o godzinie 12.20 w Kaplicy na Cmentarzu Batowickim, przy ulicy Powstańców w Krakowie.

Rodzina Janusza prosi, aby zamiast składania kwiatów, złożyć datek na rzecz Hospicjum św Łazarza, gdyż będzie obecny wolontariusz z tego hospicjum z puszką na datki.
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

Postosiaki1 | 04 Lut 2019, 12:05

Dzięki za informacje.
Dopytam tylko:
Wiadomo gdzie i o której będzie msza św., jezeli jest planowana poza ceremonią?


Pozdr Grzegorz
Grzegorz O. LB 12" (...)
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 07 Maj 2007, 23:06
Miejscowość: Marcinowice

PostJaLe | 04 Lut 2019, 13:15

Niestety ze względu na pracę nie mogę być obecny. Każdy na swój sposób chciałby uczcić zmarłego. Ja chciałbym wykupić Mszę św. za duszę Janusza.
Dlatego mam pytanie, czy Ktoś z moich znajomych się wybiera, bo mógłbym przekazać pieniądze na ten cel. Gdyby, ktoś mi mógł mi pomóc to piszcie na PW.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postsimon_141 | 04 Lut 2019, 13:17

Z braku czasu, rzadko zaglądam na forum, i jakże przykra wiadomość.
Chyba nie ma w Polsce fana amatorskiej astronomii, który by się nie otarł o Janusza, który by nie słyszał o nim, czy w przypadku osób lubiących coś ulepszać, przerabiać, realizowały, większe czy mniejsze plany sprzętowe z Jego udziałem. Sporo przeróbek dla mnie zrobił, wykonanych, spasowanych perfekt. W trakcie realizacji często rozmawialiśmy przez telefon, często zjeżdżając z meritum, drążąc tematy niezwiązane z projektem i to było poprostu ludzkie, naturalne, liczył się człowiek, nie tylko biznes. Co w dzisiejszych czasach jest to nie zwykle rzadkim zjawiskiem. Chodząca kopalnia wiedzy, gruntownej wiedzy......
Smutek, pewnie z czasem przejdzie, ale tej pustki nie wypełni nikt, gdyż nie ma drugiego takiego jak Janusz, który doradzi, poprawi czy naprawi, któremu bez obaw powierzy się swój sprzęt.

Odszedłeś za wcześnie.

Szczere współczucia dla rodziny.
mak127, ed80
eq 3-2, Giro Mini
bino SW
LVW 22, 13, 8
Vortex 8x42, Orion Resolux 10x50

Nie lubię pół środków dlatego w 99% obserwuję kompletem oczu.
 
Posty: 222
Rejestracja: 21 Sie 2012, 12:54
Miejscowość: Zgierz

 

PostBogdan J. | 04 Lut 2019, 14:34

Przymierzamy się do charytatywnej zbiórki pieniędzy dla żony Janusza, która została sama wraz dziećmi z wieloma problemami w tym problemami finansowymi.
Prawdopodobnie jutro uruchomimy taką zbiórkę. Dam znać jak tylko zakończymy formalności z tym związane.
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Postsuper_novy | 05 Lut 2019, 00:08

osiaki1 napisał(a):Dzięki za informacje.
Dopytam tylko:
Wiadomo gdzie i o której będzie msza św., jezeli jest planowana poza ceremonią?


Tu masz wszystko dokładnie
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=52283
12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 04 Mar 2009, 23:21
Miejscowość: Kraków

 

PostEternal84 | 05 Lut 2019, 08:50

Nie znałem osobiście Pana Janusza. Kilka lat temu gdy kupowałem pierwszy teleskop w Astrokrak (poprzez stronę internetową) zdarzyło nam się kilka razy porozmawiać telefonicznie bo było opóźnienie w dostawie. W moim odczuciu bardzo energiczny i miły człowiek. Tak go zapamiętałem.
Wielokrotnie zadawałem różne pytania tutaj w PW i zawsze udzielał odpowiedzi nawet na te najbardziej banalne.
Jeszcze w ubiegłą środę dyskutowalismy na temat instalowania systemu chłodzenia w teleskopach SCT.
W tym celu Pan Janusz na wiosnę miał w planie montaż trzech wiatraczków w swoim SCT 14 do mieszania powietrza wewnątrz tuby.
Wprost nie do uwierzenia, że tak się to potoczyło. To zdecydowanie za wcześnie na tak aktywnego człowieka, który żył pasją.

Spoczywaj w pokoju, Panie Januszu [*]
Lornetki: Kowa 6.5x32 BD II XD
Fujinon 10x50 FMT-SX2
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Mar 2017, 15:38

 

Postrafal1368 | 05 Lut 2019, 19:55

[*]
Synta 10'', Lornetki: 15x50 i 25x60 (złom), Okulary: SW 25 mm, SW 10 mm, TMB Planetary 5 mm oraz korekcyjne:-)
 
Posty: 132
Rejestracja: 16 Cze 2008, 20:09
Miejscowość: Szczecin/okolice Wawy

Postetan | 05 Lut 2019, 21:31

Składam szczere kondolencje dla Rodziny.

Niestety swoją przygodę z astronomią zacząłem stosunkowo niedawno, ale dzięki miejscu takiemu jak to forum miałem okazje zobaczyć na prawdę dużo na nocnych obserwacjach.

Spoczywaj w Pokoju!
Awatar użytkownika
 
Posty: 17
Rejestracja: 14 Cze 2018, 12:02

 

Postendriu624 | 05 Lut 2019, 22:29

Astropolis oferuje pomoc dla rodziny Janusza , gdyby ktoś chciał pomóc rodzinie , to daję link z Astropolis.

https://zrzutka.pl/yke2su

https://astropolis.pl/topic/65768-odsze ... ent=750767


Image
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postastef | 06 Lut 2019, 01:19

Rozpogodziło się niebo, wyciągnąłem graty, przeglądnąłem najjaśniejsze obiekty ... wszystkie są na swoim miejscu.
Dzięki Janusz za pasję.
Taurus 16"; BM AR 102xs; Fujinon 16x70; BA8 15x70; Nikon 10x50 EX; sporo przyzwoitych okularów i filterków.
Awatar użytkownika
 
Posty: 134
Rejestracja: 26 Lut 2011, 01:44
Miejscowość: Świątniki Górne

 

PostTomasz Ściężor | 06 Lut 2019, 02:18

endriu624 napisał(a):Astropolis oferuje pomoc dla rodziny Janusza , gdyby ktoś chciał pomóc rodzinie , to daję link z Astropolis.

https://zrzutka.pl/yke2su

https://astropolis.pl/topic/65768-odsze ... ent=750767


Image


Akcja szlachetna, w sumie popieram. Mam jednak wątpliwość,czy Dorota sobie takiej akcji życzy? Przyjęcie tego rodzaju pomocy może być to dla niej żenujące.
Tomek Ściężor
 
Posty: 44
Rejestracja: 05 Sty 2006, 13:47
Miejscowość: Kraków

 

PostWario | 06 Lut 2019, 07:54

RIP J.P [*] :(
 
Posty: 273
Rejestracja: 03 Kwi 2009, 14:52
Miejscowość: Śląsk

 

Postzloty_2000 | 06 Lut 2019, 11:07

Wchodziłem od poniedziałku na forum i nie mogłem uwierzyć, jak przeczytałem informację o odejściu Janusza. Dopiero dziś jakoś udało mi się zebrać by sklecić parę słów.
Miałem ten niesamowity zaszczyt osobiście poznać Janusza i parę razy uściskać mu dłoń osobiście czy to w Jego sklepie czy też na Rover Challenge jaki odbył się w Rzeszowie w 2016 roku. Wtedy też poznałem syna Janusza i przedstawiłem im mojego wtedy 5 letniego łobuza, na którym Janusz zrobił wrażenie. Chciałem odwiedzić Janusza w trakcie ferii, tak by mój już starszy syn miał okazję zadać mu pytania jakie go nurtują i chciał uzyskać odpowiedź od "...Fachowca..." (celowo z cudzysłowie, bo to cytat z mojego syna).
I niestety... Mimo, iż nie jestem wierzącym - mam nadzieję, że takich ludzi jak Janusza będzie można gdzieś, kiedyś jeszcze spotkać.

Januszu, zdecydowanie za szybko nas zostawiłeś. Mam nadzieję, że teraz jesteś w swych ulubionych miejscach i tych, które chciałeś odwiedzić, gdzieś tam w kosmosie i nie tylko.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postekolog | 06 Lut 2019, 11:49

Tomasz Ściężor napisał(a):https://zrzutka.pl/yke2su
Akcja szlachetna, w sumie popieram. Mam jednak wątpliwość,czy Dorota sobie takiej akcji życzy? Przyjęcie tego rodzaju pomocy może być to dla niej żenujące.


Warto wejść i uważnie przeczytać - by rozwiać wątpliwości.

'Ustawiłam kwotę na 10 tysięcy "żeby coś było" ale każda złotówka się liczy, dziękujemy.' Profil: Dorota Płeszka.

Pozdrawiam
p.s.
Pojawiły się linki też na FA na kilku astro grupach na FB
Awatar użytkownika
 
Posty: 6166
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postwujek_p | 06 Lut 2019, 12:11

Nie zdążyłem poznać osobiście, ale w trakcie kilku transakcji oraz czytając forum, wyczułem fajnego i wartościowego Człowieka. Jak bym Go znał od zawsze.
Dopiero teraz dowiedziałem się, że był w moim wieku... Szok, smutek i wielka strata dla branży... Wyrazy współczucia dla rodziny. [*]
wujek_p

7x35, 7x50, 10x50, 25x70 oraz - jako uzupełnienie lornetek - jakieś niewygodne rury: 200/1000, 152/760 z walizką szkieł
 
Posty: 129
Rejestracja: 25 Paź 2013, 21:14
Miejscowość: Poznań

Postekolog | 06 Lut 2019, 22:37

Zauważyłem, że profil osoby, na którą jest zrzutka: Dorota Płeszka :idea:
- przypominam link:

https://zrzutka.pl/yke2su

"został zweryfikowany przelewem" więc tym bardziej absolutnie spokojnie możemy (ci co jeszcze odczują taką potrzebę) coś tam dać w najbliższych dniach.
Pewnikiem jeszcze wzrośnie

Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez ekolog, 06 Lut 2019, 23:10, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 6166
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostAstro | 06 Lut 2019, 22:58

P. Maksym, R. Fangor, R. Bodzoń, teraz Janusz. Brak słów.

W czerwcu byłem w KRK "podrzucić" moje 30cm
szkiełko + eliptyczne 6x8cm do "aluminizacji".
(w praktyce, gdy Janusz rozpisał mi kosztorys
aluminium vs. srebro -- mówię jak już tu jestem,
robimy raz-a-dobrze! czyli warstwa pod te 96%).

Wtórne było umocowane na łapkach i miało minimalne luzy i w
zależności od wysokości obiektu minimalnie się przemieszczało.
Janusz powiedział, że to tak nie może być. Mówię - zrób jak
uważasz by było dobrze i dopisz mi do rachunku za szkiełka.

Wróciłem po miesiącu, w końcu lipca (Janusz lada-dzień jechał z
rodziną na urlop - wiadomo gdzie... w góry na południe od KRK
= urlop pod gwiazdami) wszystko dawno gotowe, wtórne dodatkowo
umocowane już na sztywno - nie mam pojęcia co tam zaszło = to
jego słodka tajemnica, a ja ufam w 100% ze jest db, pakiet zapakowany
pancernie na podróż powrotną.

Janusz to Ty dałeś nowe światło starej 20-letniej optyce, wiec
wszystko co nowego zobaczy ta 30-tka, jest m.in. dzięki Tobie,
Twojej pracy i poświęceniu astronomii.

Krzysiek

Ps. Zbiórka db rzecz na start, tylko nie wiadomo jak rodzina Janusza
na tą chwilę się na to zapatruje? Może naprawdę nie ma teraz ku temu
takiej potrzeby lub może bardziej jest to szeroko rozumiane unoszenie
się honorem pt. my już niczego nie potrzebujemy, jakoś damy sobie radę.
T. Scięzor raczej wie co mówi, że na tą chwile może to być za wcześnie
na jakiekolwiek akcje/ zbiórki.

Dobrze by było też docelowo pomyśleć jak na bazie tego co było
bliskie J.Płeszce, czyli z tego forum zrobić choćby skromne 500+,
ale stały dochód pasywny, na miesiące/ lata począwszy od tego
koszmarnego roku.

Dla mnie nie ma wątpliwości, że nie ważne czy minie miesiąc, pół
czy półtora roku na hasło: dla Janusza, człowieka orkiestry od
sprzętu astronomicznego, wszystko będzie aktualne (w dowolnym
momencie) w naszych sercach jak dziś-dzień.
L50, B8x40, Dobson 30cm f/4.4
Awatar użytkownika
 
Posty: 4
Rejestracja: 19 Lip 2006, 15:30
Miejscowość: Izabelin, lotniska WAW - WMI

 

PostMateuszW | 06 Lut 2019, 23:32

Astro napisał(a):Zbiórka db rzecz na start, tylko nie wiadomo jak rodzina Janusza
na tą chwilę się na to zapatruje?

Zbiórkę założyła żona Janusza, także nie ma tu żadnych wątpliwości!

Widzę, że już przekroczono kwotę 10 tyś! Brawo wszystkim! Ale nie poprzestawajcie, zbierzmy znacznie więcej!
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostDomeSky | 07 Lut 2019, 00:21

Właśnie się dowiedziałem...

Wielka strata dla wszystkich miłośników astronomii w Polsce.
Serdeczne i z głębi serca płynące wyrazy współczucia dla najbliższej Rodziny!

Oby to forum przetrwało.
Nosi Twoje piętno i jest Twoim darem/skarbnicą wiedzy dla wielu pasjonatów.


P.S. Dziękuję za wspólne rozmowy i porady.
Większość moich akcesoriów astronomicznych przeszło przez Twoje ręce. Dziękuję...

Paweł Krajewski
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 15 Wrz 2018, 03:27
Miejscowość: Kutno

 

Postforem | 07 Lut 2019, 14:28

Kopiuję właśnie zawartość skrzynki PW na wypadek braku dostępu do niej (co również Wam sugeruję), gdzie znalazłem pewien zabawny wpis autorstwa pana Janusza, którym chciałbym się z Wami podzielić.

Sytuacja ogólnie miała początek w tym, że mocno napaliłem się na pewien sprzęt i będąc zdecydowanym na jego zakup rozesłałem do Astrokraka oraz 2 innych firm zapytanie ofertowe, w którym krótko nakreśliłem ogólne warunki i sposób korzystania z tego sprzętu.

Pamiętam, że od jednej firmy otrzymałem wycenę z proponowanym rabatem oraz krótką informację treści mniej więcej: "Doskonały wybór, z pewnością spełni oczekiwania". Druga firma przesłała fakturę pro-forma, nieco mniej korzystną, zapewniając, że "Będzie pan zadowolony, ponieważ jest to sprzęt wysokiej jakości o dużych możliwościach. Polecamy dokupienie do zestawu tego i tego". Pan Janusz natomiast temat zapytania ofertowego całkowicie zignorował, wyceny mi nie podał, a jako odpowiedź otrzymałem: "Dobry człowieku, podziwiam Twoją chęć wydania pieniędzy na to piękne hobby ale zakup [...] mija się z celem bo rozmieniasz się tylko na drobne. Sugeruję zamiast [...] dobry teleskop słoneczny do oglądania protuberancji, to zupełnie nowe i niesamowite doznanie estetyczne i zajęcie na pogodny dzień, znacznie poszerzające horyzonty".

Taki Janusz był :)

W rezultacie tego sprzętu z zapytania nie kupiłem i dobrze zrobiłem.
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

PostMartita | 07 Lut 2019, 15:21

To ja też podzielę sie wiadomością, którą dostałam od Pana Janusza. Pisaliśmy o TIANGONG 1 i o tym czy uda się zobaczyć jej wejście w atmosferę z Polski. Napisałam Panu Januszowi, że zawsze byłam słaba z nauk ścisłych, a o taki stan rzeczy podejrzewam nauczycieli, na których trafiałam w szkołach, a którzy może nie potrafili zarazić uczniów pasją do danego przedmiotu ;) Oto historia z czasów szkolnych Pana Janusza:

"Ja akurat miałem to szczęście gdzie Fizyczka w 6 klasie (szkoła SP 31 w Krakowie) zaraziła nas astronomią i pokazała w lornetce z boiska szkolnego nasz Księżyc i księżyce Jowisza i tak się zaczęła moja przygoda z astronomią już w szkole która Nota Bene jako jedyna w Polsce wykształciła 2 Noblistów :arrow: 8)"
 
Posty: 54
Rejestracja: 08 Cze 2016, 15:43
Miejscowość: Poznań

 

Postolwap | 07 Lut 2019, 17:22

Kiedy przyzwoity człowiek, opuszcza ten świat, to wielka szkoda, bo takich ludzi na świecie niewiele. Choć nie znałem go zupełnie, choć nasza rozmowa była krótka, a nasze poglądy na otaczający nas świat , diametralnie różne. Mogłem wyrazić swoją opinię na tym forum, za co jestem mu wdzięczny. Wyrazy współczucia dla wszystkich którzy go lubili i kochali.
 
Posty: 18
Rejestracja: 19 Sty 2019, 18:38

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 46 gości

AstroChat

Wejdź na chat