Pan Janusz Płeszka odszedł do gwiazd

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

PostAndrzej K | 01 Lut 2019, 23:21

Wielka strata. Kondolencje dla rodziny. Spoczywaj P. Januszu wśród gwiazd.
MAK 127 EQ 3-2, Olympus 10/50 DPS I, SkyMaster 15/70, ZRT457 upgrate. Bresser 10/42.
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 10 Kwi 2013, 19:30
Miejscowość: Szczecin

 

Postgregor221 | 01 Lut 2019, 23:41

Janusz!!!Nie moge pogodzic sie z ta informacja.Wielokrotnie rozmawialismy przez telefon a ja juz Ciebie nie uslysze wiecej to nie jest do uwiezenia byles mlodym czlowiekiem bez Ciebie to forum to jak Orkiestra bez Jurka Owsiaka nie do zastapienia.Wyrazy wspolczucia dla najblizszej Rodziny Janusza.Grzegorz
 
Posty: 46
Rejestracja: 18 Sie 2017, 15:13

 

Postanatol1 | 01 Lut 2019, 23:44

Tak jak dla wszystkich wiadomość o śmierci Janusza była dla mnie szokiem.
Jego obecność tutaj była tak oczywista i namacalna, że chociaż pozwalał nam się na forum czasami rozbrykać i rzadko interweniował to czuło się Jego ojcowską nieomal obecność.
On był tym forum a my wszyscy mieliśmy wielki zaszczyt być Jego gośćmi.
Jego brak jest strasznie dojmujący, był mega silną postacią a jego siła wypływała z gigantycznej wręcz wiedzy i doświadczenia.
Jak tylko widziałem charakterystyczny czerwony napis "Janusz_P." natychmiast czytałem co miał do powiedzenia a jak dotyczyło to wątku z moimi wpisami to drżałem czy nie skrytykuje mojego wpisu. Nadal nie wierzę, że tego czerwonego napisu "Janusz_P." już nie zobaczymy ani ciągu buziek, którymi kończył swoje wpisy - to niemożliwe, że Go nie ma, zaszła jakaś pomyłka. :cry:
Cześć Jego pamięci !
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostM.K. | 01 Lut 2019, 23:47

Janusz, dziękuję za prawie 28 lat znajomości (od 1991r), za tłumaczenie jak naświetlać kliszę, za wspólne obserwacje Messierów i meteorów na obozach pod Lubomirem i skutków uderzenia komety Shoemaker/Levy9 w Jowisza przez 35cm MAKa w forcie Skała, za wiedzę mi przekazaną, za kawki, którymi mnie częstowałeś jak Cię odwiedzałem po pracy w Astrokraku, za tydzień wspólnych obserwacji pod Lubomirem w 2017r, gdzie wspominaliśmy obozy pod namiotami ... nawet żona wtedy uchwyciła nas jak przygotowujemy sprzęt do obserwacji (Janusz z lewej niesie dużą lornetę):
Pan Janusz Płeszka odszedł do gwiazd: 20170818_130919.jpeg

Ha, odszedłeś z gestem, po prawie 2 miesiącach niepogody załatwiłeś nam czyste niebo, żebyśmy mogli poobserwować. I poobserwowałem! I Tobie dedykuję ostatnią obserwację, te komety i DS-y, które obserwowałem przez teleskop, który mi zrobiłeś lata temu...
Spoczywaj w pokoju i patrz tam na nas z góry i doradzaj jak coś źle robimy.
Żegnaj...........
Ostatnio edytowany przez M.K., 01 Lut 2019, 23:59, edytowano w sumie 1 raz
Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone
 
Posty: 256
Rejestracja: 11 Wrz 2009, 10:14
Miejscowość: Gród Kraka

 

Postkomprez | 01 Lut 2019, 23:59

Powiem tak ... zmasakrowała mnie ta wiadomość dziś ... patrzyłem z dobre 2 min na temat na Astropolisie i zastanawiałem się ... żart ... a tu jak o ścianę łbem ....
Szkoda wielka szkoda tak łepskiego faceta ... dużo pomógł i doradził w mojej 25 letniej praktyce ...
Jeśli będzie coś wiadomo nt. ostatniej drogi p. Janusza to proszę gdzieś wrzucić na forum w osobny temat tak aby wyszyscy mogli się doszukać.

Oferuję też pomoc w "odzyskaniu" forum, ponieważ jest to niesamowita kopalnia wiedzy którą pozostawił nam Janusz i nie wyobrażam sobie aby ta wiedza miała przepaść ..
To forum powinno pozostać jako pamięć i dedykacja dla tego człowieka za jego wkład i pracę ...
Mam nadzieję że znajdzie się komputer na którym Janusz miał zapisane swoje hasło i odpowiednie osoby nadadzą uprawnienia innym tak aby kontynuowali jego dzieło.
Tym czasem głowa do góry ... wpatrujmy się w niebo ... on tam jest i gdzieś do nas świeci .. ;) to nie koniec świata ale koniec pewnej epoki ..
Ostatnio edytowany przez komprez, 02 Lut 2019, 00:01, edytowano w sumie 1 raz
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

Posttayson.82 | 02 Lut 2019, 00:00

[*]
Czy forum zostanie zamknięte na dniach?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postleslav | 02 Lut 2019, 00:02

[*] staszny smutek :( za wcześnie..kondolencje dla rodziny :( brak mi słów..
SW Synta 10", SW200/1000, ED120, NEQ6, QHY8L, QHY5, Atik16IC, Nikon ActionEX 10x50, Nikon ActionEX 8x40, DO StarLight 15x70, Canon 60D, Tair 3S 300mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 15
Rejestracja: 17 Wrz 2012, 14:50
Miejscowość: 50.073438, 20.025910

 

Postkomprez | 02 Lut 2019, 00:13

Kiedyś wypijemy z Tobą gdzieś tam na górze ! ...
Załączniki
Pan Janusz Płeszka odszedł do gwiazd: Janusz-Płeszka.jpg
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

PostAnka_U | 02 Lut 2019, 00:29

tayson.82 napisał(a):[*]
Czy forum zostanie zamknięte na dniach?
Nie. Z mojej strony na pewno nie. Nie mogę znaleźć w panelu administracyjnym, kto jeszcze miał tam dostęp, być może nikt. Wiem, że Janusz miał informatyka. Teraz jednak nie czas tym się zajmować. Spróbuję skontaktować się ze sklepem za parę dni i cokolwiek ustalić. Uszanuję każdą decyzję.
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostKrzysztof z Bagien | 02 Lut 2019, 00:36

tayson.82 napisał(a):[*]
Czy forum zostanie zamknięte na dniach?


Dlaczego miałoby zostać zamknięte?
Przede wszystkim wydaje mi się, że Janusz spory kawałek swojego życia poświęcił temu forum i zwyczajnie ze względu na szacunek i pamięć o Nim nie można dopuścić do tego, żeby to wszystko tak po prostu znikło.
Strona techniczna jest do ogarnięcia - domena opłacona jest do czerwca, certyfikat SSL ważny jest do listopada. Nie wiem jak z serwerem, ale zapewne też jest opłacony na jakiś czas; na pewno jest ktoś, kto ma lub może uzyskać dostęp do administrowania tymi sprawami. Taka osoba będzie musiała ustalić, czy zajmie się tym na własną rękę, czy wyznaczy jakiegoś admina (i może moderatorów); trzeba też będzie ustalić skąd brać pieniądze na funkcjonowanie forum (bo niestety domena, serwer itp. nie są za darmo), ale to nie są jakieś kosmiczne pieniądze i myślę, że społeczność forumowa bez problemu jest w stanie zebrać takie kwoty. Ale to jeszcze będzie czas, żeby takimi rzeczami się zająć. No i właściwie tyle - mimo żalu i smutku trzeba jednak dalej robić swoje. Wiadomo, że tak samo jak przed śmiercią Janusza już nigdy nie będzie, ale można się wspólnie postarać kontynuować to, co On tutaj zaczął.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 279
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostSoczi | 02 Lut 2019, 00:41

No to jest dosyć niepewne co dalej z forum bo strona sklepu została zawieszona
http://www.astrokrak.pl/
chwilowo? czy z powodu braku szefa? i zawieszono przyjmowanie zamówień. Dalsza działalność sklepu też pod znakiem zapytania?

Utrzymanie forum to chyba banery na górze finansują przecież.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostKrzysztof z Bagien | 02 Lut 2019, 00:49

Janusz prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, więc z chwilą jego śmierci tak jakby zniknął podmiot odpowiedzialny za realizację zamówień. Dopóki ktoś (zapewne z rodziny) nie ureguluje statusu prawnego firmy (w tej chwili wpis w CEIDG jest wciąż aktywny z adnotacją, że przedsiębiorca zmarł), to prowadzenie sprzedaży jest raczej problematyczne od strony prawnej. A rodzina ma teraz na głowie ważniejsze rzeczy, niż załatwianie tego typu spraw.
Forum działało właściwie niezależnie od sklepu, więc niekoniecznie trzeba te dwa wątki łączyć ze sobą. A jeśli chodzi o finansowanie - nie chcę się tu wymądrzać, bo w sumie tego nie wiem, ale wydaje mi się, że było to po prostu częścią kosztu prowadzenia przez Janusza działalności gospodarczej, czyli mówiąc inaczej - to sklep płacił za forum. Te banery na górze nie są w stanie zapewniać dochodu (to po prostu linki do Astrokraka, konkursów i kanału na YT), a przecież poza nimi reklam tutaj nie ma.
Ostatnio edytowany przez Krzysztof z Bagien, 02 Lut 2019, 00:57, edytowano w sumie 1 raz
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 279
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostMax | 02 Lut 2019, 00:51

Zegnaj Przyjacielu .. Milo wspominam wszystkie lata naszej znajomosci i czas spedzony wspolnie z Toba i Twoja rodzina na Kudlaczach
Wyrazy Wspolczucia dla Rodziny
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostBlackAdder | 02 Lut 2019, 00:53

Nie znałem osobiście Janusza, ale bardzo ceniłem jego cenne wpisy na forum. Bardzo smutno :(
Awatar użytkownika
 
Posty: 31
Rejestracja: 01 Sty 2016, 13:20

PostMeade;) | 02 Lut 2019, 00:58

A jeszcze tydzień temu pisałem do Janusza o porade a tu taka wiadomość masakra. Spoczywaj w pokoju. :(
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

Postkomprez | 02 Lut 2019, 01:26

Dla zainteresowanych przyczynami ...z tego co się dokopałem prawdopodobnie p. Janusz miał wylew ... jeśli się mylę proszę mnie poprawić !
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

PostTomasz Ściężor | 02 Lut 2019, 01:50

Oj, Janusz, Janusz... Czemu chcesz to wszystko sprawdzić "na miejscu"?
Właśnie się zorientowałem, że znałem go 34 lata... Wieczność...
Razem układaliśmy pierwsze programy astronomiczne w Basicu na "komputer" Spectrum. Razem spędzaliśmy wiele godzin przy programowaniu w kodzie maszynowym.
Razem graliśmy w rózne mniej lub bardziej mądre gry na tymże Spectrum.
Razem robilismy pierwsze obozy astronomiczne na Kudłaczach.
Razem stworzyliśmy "Kalendarz Miłośnika Astronomii" (1991 r.), który stał się zalążkiem obecnego "Almanachu Astronomicznego"
Razem prowadzilismy Sekcję Obserwatorów Komet PTMA
Razem kiedyś wymyśliliśmy "Astrokraka"
Razem....
itd. itd.
Trudno wyliczać. Już nic nie będzie razem.
Spoczywaj w Pokoju.
Tomek Ściężor
 
Posty: 44
Rejestracja: 05 Sty 2006, 13:47
Miejscowość: Kraków

 

Postaza | 02 Lut 2019, 02:01

Odszedł!
Ale za jakiś czas Jego Dusza znajdzie kogoś odpowiedniego dla siebie i w przyszłości powróci.
Wierzę w reinkarnację, ale pamiętajmy Go zawsze jako wyjątkowego dla nas przewodnika.
SW 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak-90 na Dobsie ATM, Mak-127 na EQ3-2, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, UV/IR-Cut, szary, zielony, kamery i inne. Jestem też krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 
Posty: 62
Rejestracja: 23 Maj 2015, 01:13
Miejscowość: Legionowo

 

PostAEternus | 02 Lut 2019, 02:32

Najszczersze wyrazy współczucia dla najbliższych.

Nie znałem Pana Janusza osobiście - miałem jednak sposobność rozmawiać z nim kilka minut przez telefon. Otwarty człowiek o nie mniej otwartym umyśle. Polskie środowisko astronomiczne traci postać nietuzinkową, która wespół ze społecznością zadała sobie trud wychowywania pokolenia astromaniaków. Moim małym marzeniem jest, aby uhonorować Pana Janusza nazywając jego imieniem jakieś odkryte z polskim udziałem ciało niebieskie.
Nikon Action EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 1
Rejestracja: 22 Lis 2015, 21:02
Miejscowość: Częstochowa

 

PostBogdan J. | 02 Lut 2019, 11:24

Zamiast wracać do domu czy załatwiać ważne sprawy siedziałem u Janusza w sklepie na mogilskiej. Nie wiem ile setek godzin tam przesiedziałem? Wypracowaliśmy rytuał picia paskudnej rozpuszczalnej kawy z jeszcze bardziej ohydnym sproszkowanym cappuccino :-)
W kółko otwierałem dwie szafki w Astrokraku i brałem do rąk znajdujące się tam astronomiczne akcesoria.
Na biurku Janusza pośród sterty papierów z przeróżnymi notatkami, zamówieniami i projektami, walały się
stare rosyjskie i DDR-owskie lornetki, które on tylko potrafił naprawić!
Wystarczyło pójść z Januszem i Krzyśkiem na zaplecze do warsztatu i zanurkować w jego szafach. Było tam dosłownie wszystko czego człowiek potrzebował do astro-hobby :-)
Sobota czy niedziela najważniejsze było aby wyrwać się na dwie trzy godzinki do Janusza. Żona często dzwoniła za mną gdzie się włóczę i kiedy w końcu raczę wrócić do domu !!!
Wkurzał mnie każdy klient, który przerywał nam pogawędki. Często wpadali : Paweł Tur, Tiamat, MaPa i inni koledzy było cholernie miło !
Wykonałem u Janusza dziesiątki projektów, napraw i niezliczoną ilość złączek. Bez niego nie było by moich zdjęć, nie działały by jak należy moje teleskopy, nie było by jak instalować potężnych montaży. Ileż zaawansowanych i trudnych prac Janusz wykonał trudno teraz zliczyć.
Lata temu kiedy można było pomarzyć o seryjnych teleskopach kupowanych teraz z taką łatwością w internecie Janusz budował własne wspaniałe astrografy, wyciągi, okulary oparte na wojskowych i starych kultowych polskich soczewkach.
Do dzisiaj posiadam monumentalnego i wspaniałego “Syriusza” Made in Astrokrak. Nie sprzedam go nigdy!
Kurcze można by było tak pisać w nieskończoność, aż włos jeży się na głowie od tych wspomnień a łzy cisną się do oczu.... szkoda, szkoda.......

Żegnaj Janusz!!!

Pan Janusz Płeszka odszedł do gwiazd: IMG_2629.jpg

Pan Janusz Płeszka odszedł do gwiazd: IMG_2642.jpg

Pan Janusz Płeszka odszedł do gwiazd: IMG_2645.jpg

Pan Janusz Płeszka odszedł do gwiazd: IMG_2655.jpg

Pan Janusz Płeszka odszedł do gwiazd: P1000403.JPG

Pan Janusz Płeszka odszedł do gwiazd: P1010573.JPG

Pan Janusz Płeszka odszedł do gwiazd: P1010577.JPG
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Postalbireo | 02 Lut 2019, 11:51

Wielki miłośnik astronomii, przyjaciel i kolega. Wielki doradca miłośnikom astronomii. Poszedł na wędrówkę wśród gwiazd, które kochał, tylko bardzo szkoda że tak młodo i tak wcześnie.
Będzie nam Janusza brakować!!!!!
Cześć jego pamięci!!!!!!!!
Sky-Watcher EVOSTAR ED 80 600mm + Flattener do ED 80, Sky-Watcher NEQ6 GoTo SynScan PRO (spaskowany), MTO 11C, Sky- Watcher Star Adventurer, Okular Baader 6 mm Ortho Classic 1,25", Canon 750D, Canon 200 f 2,8;
 
Posty: 4
Rejestracja: 15 Mar 2009, 23:01
Miejscowość: Częstochowa

 

Postwaćpan | 02 Lut 2019, 13:14

Też jestem w szoku :!: Co prawda od niedawna jestem na tym forum, ale postów Janusza naczytałem się multum i nauczyłem się od niego bardzo dużo. Składam najszczersze wyrazy współczucia rodzinie zmarłego :cry:
Lornetka Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 50
Rejestracja: 01 Gru 2018, 21:23
Miejscowość: Piaseczno

 

Postseg | 02 Lut 2019, 13:33

Miałem przyjemność parokrotnie spotkać się z Panem Januszem w Astrokraku, porozmawiać, poradzić się, dokonać zakupu i uścisnąć dłoń. Był zawsze pomocny, uprzejmy, rzeczowy i zabawny. Czasem w rozmowach sypnął jakimś wulgaryzmem, który oczywiście był tylko akcentem i dodawał Jego wypowiedziom zabawnego charakteru. Bardzo pomógł mi w doborze i sprowadzeniu sprzętu oraz jego serwisie (upgrade). Czasami przychodziłem z pomysłem potrzebnej mi złączki, która zwyczajnie w handlu nie istniała. Pan Janusz brał kartkę, ja dyktowałem, On rysował w locie, określał potrzebne gwinty i za 3-4 dni była do odbioru. Wymieniliśmy kilkadziesiąt maili, żaden nie pozostał bez Jego odpowiedzi. Gdy w dniu wczorajszym (01.02) zobaczyłem na forach posty o odejściu Pana Janusza nie mogłem w to uwierzyć, nie dopuszczałem takiej opcji! Ogromna strata! Pięknie byłoby nazwać Jego nazwiskiem jakieś nowo odkryte ciało niebieskie. Musimy Janusza upamiętnić za wszystko co dla nas zrobił. Dziękuję Ci Januszu za wszystko! Spoczywaj w pokoju.
 
Posty: 68
Rejestracja: 23 Sie 2015, 22:56

Postwoma | 02 Lut 2019, 14:14

Janusz za szybko, dużo za szybko......Dziękuję Ci za prawie 30 lat naszej znajomości, byłeś zawsze chętny do pomocy, spoczywaj wśród gwieździstego nieba.
Serdeczne wyrazy współczucia dla całej rodziny.
 
Posty: 2
Rejestracja: 29 Lis 2016, 21:53

 

PostCharon X | 02 Lut 2019, 14:25

Krzysztof z Bagien napisał(a):
tayson.82 napisał(a):[*]
Czy forum zostanie zamknięte na dniach?


Dlaczego miałoby zostać zamknięte?
Przede wszystkim wydaje mi się, że Janusz spory kawałek swojego życia poświęcił temu forum i zwyczajnie ze względu na szacunek i pamięć o Nim nie można dopuścić do tego, żeby to wszystko tak po prostu znikło.
Strona techniczna jest do ogarnięcia - domena opłacona jest do czerwca, certyfikat SSL ważny jest do listopada. Nie wiem jak z serwerem, ale zapewne też jest opłacony na jakiś czas; na pewno jest ktoś, kto ma lub może uzyskać dostęp do administrowania tymi sprawami. Taka osoba będzie musiała ustalić, czy zajmie się tym na własną rękę, czy wyznaczy jakiegoś admina (i może moderatorów); trzeba też będzie ustalić skąd brać pieniądze na funkcjonowanie forum (bo niestety domena, serwer itp. nie są za darmo), ale to nie są jakieś kosmiczne pieniądze i myślę, że społeczność forumowa bez problemu jest w stanie zebrać takie kwoty. Ale to jeszcze będzie czas, żeby takimi rzeczami się zająć. No i właściwie tyle - mimo żalu i smutku trzeba jednak dalej robić swoje. Wiadomo, że tak samo jak przed śmiercią Janusza już nigdy nie będzie, ale można się wspólnie postarać kontynuować to, co On tutaj zaczął.


Może do tego osobny temat założyć, ale za parę dni, bo nie wypada tak szybko o tym decydować. DObrze, aby forum przetrwało i obyło się bez jakiś duzych zmian, myślę, że tego chciałby Janusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Użytkownicy przeglądający to forum: lulu oraz 132 gości

AstroChat

Wejdź na chat