* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
 Temat postu: Czy Celestron C90 MAK jest sprzętem uniwersalnym ?
PostWysłany: Wto Wrz 03, 2019 12:58 pm 

Witam :)

Czy wymieniona luneta pozwoli mi na obserwację samolotów, oraz obserwację i fotografię księżyca ? Czy jest możliwość podłączenia do niej aparatu foto marki Canon ? (mocowanie Ef lub EF-M) Jeżeli jest taka możliwość, jak przeliczyć ogniskową ? (Jak porównać ogniskową takiej lunety do teleobiektywów dedykowanych do aparatów 500mm ? 600mm ? Gdyby ktoś mógł mi to przeliczyć na długość fotograficznego obiektywu, miałbym świadomość jakiego powiększenia mogę się spodziewać).

A jeżeli wymieniona luneta to średni pomysł, czy jest coś jaśniejszego o lepszym powiększeniu - ale zarazem mobilnego do 1000zł ?

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Czy Celestron C90 MAK jest sprzętem uniwersalnym ?
PostWysłany: Wto Wrz 03, 2019 1:48 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
Mak 90 ma za mały przelot optyczny do lustrzanki będzie winieta, mak 102 już powinien obsłużyć matrycę APS-C

Standardowa pełna klatka ma mnożnik 1 czyli obiektyw 100/ 1000 mm da powiększenie dla tej matrycy 20x , matryca APS-C ma mnożnik 1.5x więc łatwo przeliczyć powiększenie.

Image

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Wrz 03, 2019 7:51 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
Trzeba mieć świadomość, że ten obrazek z posta wyżej to tylko jedna strona problemu, tzn. mówimy tu o wielkości pola widzenia - a im mniejsza matryca, tym pole widzenia mniejsze, czyli wygląda to tak, jakby efektywna ogniskowa była dłuższa z mniejszą matrycą.
Natomiast od rozmiarów pojedynczego piksela w matrycy zależeć będzie skala obrazu (czyli to nasze, celowo w cudzysłowie, "powiększenie" - czyli ile sekund kątowych przypadnie na jeden piksel, czyli ile pikseli fotografowany obiekt będzie miał na zdjęciu) z obiektywem o danej ogniskowej. I tu nie ma wielkiej filozofii - ogniskowa takiego teleskopu "zachowuje się" dokładnie tak samo, jak ogniskowa zwykłego obiektywu fotograficznego, a sam rozmiar matrycy nie ma znaczenia. Mak 90 ma ogniskową 1250mm.

Bo tak w ogóle, to mówienie o powiększeniu (w takim rozumieniu jak przy obserwacjach wizualnych) w kontekście fotografii nie ma większego sensu.

PostWysłany: Pią Wrz 13, 2019 8:53 am 

Mam maka 90 i APS-C lustrzankę... winieta owszem ale na księżycu nie ma znaczenia.
Jest na brzegach ('rogach') kadru. Można tak ustawić że nie ma znaczenia.
Księżyc się mieści na APS-C bardzo ładnie w kadrze. :-)
Cholery można dostać przy ustawianiu ostrości. :-(

Pozdrawiam,
Kajetan

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 37 gości