* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
 Temat postu: Obserwacja Wrocław 23.03.2020 godz. 18:50
PostWysłany: Wto Mar 24, 2020 2:06 pm 

https://drive.google.com/open?id=1BSzbh ... QghrJP0ehv

Dzień dobry, wczoraj 23.03.2020 o godz. 18.50 czasu polskiego zaobserwowałem dziwny obiekt odbijający światło Słońca, które już zdążyło zajść za horyzont - przynajmniej z mojego punktu widzenia. Obiekt był na tyle mały, że nie byłem w stanie dostrzec go gołym okiem, a na tyle ciemny by nie móc go dostrzec przez lornetkę 10x50. Obiekt nie odbijał światła cały czas (lub go nie emitował, ale o tym zaraz - dlaczego myślę, że jednak odbijał). Obiekt poruszał się w moim kierunku - na załączonym obrazku jego ruch pokazałem tak jak widziałem to w pionie (żółty kolor). "minął" Wenus, której jasności dorównywał w momencie maksymalnego rozbłysku. Następnie skręcił w "lewo" i poruszał się dalej horyzontalnie przemiszczając się pod jakąś czerwonawą gwiazdą/planetą, która może już była częścią Oriona (któraś z górnych gwiazd), a może znajdowała się jeszcze trochę na prawo od Oriona - sorry, ale ja tylko spoglądam na niebo wieczorami, nie jestem specjalistą.

Obiekt rozbłyskiwał w sposób sugerujący, że obracał się wokół własnej osi, być może był nieco wydłużony, bo rozbłyski nie były regularne, ale można powiedzieć że mniej więcej raz na 5 - 10 sekund błysk był widoczny.

Obserwacja trwała około 2-3 minut. Na początku myślałem, że to samolot, który ma dość jasne światło białe pozycyjne na spodzie kadłuba, ale w lornetce nie widziałem skrzydeł. Następnie pomyślałem, że to może jakiś satelita, który akurat rozbłysnął, ale po zmianie kierunku o 90 stopni uznałem, że to niemożliwe.

Ma ktoś jakiś pomysł?

Jeżeli link do drive nie działa to w załącznikach jest to samo.

Załączniki:
 Profil E-mail  

Temat postu: Re: Obserwacja Wrocław 23.03.2020 godz. 18:50
PostWysłany: Śro Mar 25, 2020 2:09 pm 

Spróbuj tą obserwację powiązać z lotniskiem Strachowice, które znajduje się przecież nieco powyżej załączonej mapy, ewentualnie z jakimś dronem wypuszczonym z terenu działek usytuowanych przed rzeką.
W punkcie nr. 1 jest chyba duże gospodarstwo ogrodnicze, o ile dobrze pamiętam.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Mar 25, 2020 5:29 pm 

To nie był samolot, ani dron (zazwyczaj pilotujący chciałby go jednak widzieć i nie wyłącza pozycyjnych chociaż tego nie wykluczam). Przynajmniej nie samolot cywilny.

Sprawdzałem flight radar pod kątem obecności czegokolwiek w powietrzu o tej godzinie co byłoby widoczne w pobliżu. Bojowe zazwyczaj latają parami i one zazwyczaj nie są widoczne w tym oprogramowaniu.Teraz zresztą mało co lata nad Polską. Samoloty z Wrocławia nie startują i nie lądują - jedynie śmigłowce LPRu albo stricte rządowe.

Konwencjonalnie mogę to sobie wytłumaczyć jedynie porwanym kawałkiem jakiegoś odbłyskującego materiału, który został uniesiony niezwykle wysoko i nagłą zmianą kierunku wiatru. Generalnie wiało od wschodu, a obiekt poruszał się od zachodu, a później na południe - możemy w to brnąć dalej :-). Bądź właśnie wysoko latającym dronem, chociaż osobiście nie umiem sobie wyobrazić na jakiej zasadzie miałby on odbłyskiwać światło słoneczne w sposób nieciągły.

Może Elon czymś strzelał, ale mi nic o tym nie wiadomo.

Całe życie tu mieszkam i pierwszy raz widziałem coś takiego.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Mar 25, 2020 6:58 pm 

Dron może mieć podwieszoną kamerę, która jest obracana niezależnie od kierunku lotu. Podczas obserwacji zachodzące Słońce było chyba z prawej strony obiektu i być może odbijało się od jakiegoś elementu w Twoim kierunku. Ponadto zmienna siła wiatru powoduje zaburzenia kierunku lotu bujając "latawcem".

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości