Wypożyczalnia sprzętu astro - pomysł na biznes

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

PostWassabi88 | 23 Paź 2020, 12:58

Kochani forumowicze.
Od dawna myślę nad założeniem własnej działalności. Wiadomo że najlepiej jest łączyć pasję i pracę :). Zatem wpadłem na pomysł taki, żeby wypożyczać sprzęt astronomiczny za nie duże pieniądze. Biznes polegałby na internetowym wypożyczaniu teleskopów, okularów, kamer itp. Wszystko odbywało by się za pośrednictwem kuriera lub myślałem o możliwości osobistym dostarczeniu przedmiotu tego samego dnia dla niecierpliwych, za stosowną opłatą. Chciałbym żeby sprzęt był dostępny cenowo dla wszystkich, a kaucja nie wynosiła więcej jak 500 zł. Naturalnie przy niskich cenach, wszystko należałoby ubezpieczyć.
Proszę o opinie pomysłu, pytania, podpowiedzi itp.
Pozdrawiam
 
Posty: 17
Rejestracja: 24 Lis 2015, 22:38

 

Postdexter77 | 23 Paź 2020, 14:28

Sam czasami bym chętnie skorzystał, kwestia kluczowa to oczywiście cena wynajmu i termin.
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postdexter77 | 23 Paź 2020, 14:29

..no i sprzęt. Myślę, że najłatwiej byłoby z okularami i filtrami.
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostWassabi88 | 23 Paź 2020, 14:41

Myślałem o opcji abonamentowej opłacanej co miesiąc w której ujęte by było wypożyczenie dwóch przedmiotów raz na tydzień (w najtańszej opcji) lub wypożyczenie jednorazowe na minimum 5 dni roboczych. Kwota przy drugiej opcji wynosiła by 40zł/dzień (okular np. Nagler) i jednorazowa opłata za transport. Kaucja myślę że 200 zł przy ubezpieczeniu okularu byłaby ok. Oczywiście wszystko tutaj piszę z głowy, bez wcześniejszych kalkulacji. Jednak myślę że tak to by wyglądało.
Dzięki za odpowiedź :)
 
Posty: 17
Rejestracja: 24 Lis 2015, 22:38

 

Postwampum | 23 Paź 2020, 15:47

A po co mi cokolwiek na tydzień, jak np. przez 3tygodnie nie ma nieba?. Obserwujesz w ogóle, czy wpadłeś na byznesowy pomysł, ale brak doświadczenia i tyle?.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1202
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 23 Paź 2020, 15:49

Witajcie.

Ja bym chętnie wypożyczył na sezon letni kiedy są Planety jakieś dobre APO 8"-10" , F-8 na jakimś powiedzmy moncie EQ8.
Tak aby nacieszyć oczy przez sezon kiedy są Planety a potem zwrot.
Chętnie skorzystam jak będzie takowa możliwość.
Resztę sprzętu odpuszczam , gdyż jest mi dobrze znana.
Pomysł warty uwagi , pod warunkiem sporej inwestycji finansowej.Jak się nie mylę to jakaś wypożyczalnia funkcjonuje w Delcie , albo funkcjonowała.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszary | 23 Paź 2020, 16:15

Główny gracz na rynku sprzętu astronomicznego w Polsce, czyli Delta Optical, taką usługę świadczy od lat. Zadaj pytanie na forum, czy ktokolwiek z użytkowników kiedyś choć raz z niej skorzystał i będziesz miał gotową odpowiedź na pytanie, czy to opłacalny biznes.

https://deltaoptical.pl/wypozyczalnia.html
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostWassabi88 | 23 Paź 2020, 16:47

Znam "ból" braku pogody do obserwacji. Sam 2 miesiące temu kupiłem nowego SCT 8 i dopiero niedawno go użyłem. No ale cóż takie nasze hobby :). Dzięki za odpowiedź.
Z tego co wiem Delta ma strasznie drogie ceny, więc domyślam się że z tego powodu ludzie nie chcą wypożyczać sprzętu. Do tego jest go strasznie mało, oraz wypożyczyć można chyba tylko w sklepie stacjonarnym.
 
Posty: 17
Rejestracja: 24 Lis 2015, 22:38

 

Postszary | 23 Paź 2020, 17:52

Postawie się w sytuacji Twojego potencjalnego klienta i spytam, po co miałbym od Ciebie wypożyczać teleskop + wpłacać kaucję + płacić za usługę + opłacać koszty wysyłki, skoro na OLX jest zatrzęsienie używek w dobrym stanie i mogę sobie taki teleskop kupić w miarę tanio, a jak mi się znudzi po tygodniu, to odsprzedać z minimalną stratą albo nawet na tym zarobić? Mnie odrzucałoby o tego już na samą myśl o pakowaniu takiego Dobsona 8” albo 12” (a nawet refraktorka 80/400 z montażem), aby Ci go z powrotem odesłać, zwłaszcza nie mając jakiejkolwiek gwarancji, że z powodu warunków pogodowych uda mi się choć raz przez niego spojrzeć.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postbolid25 | 23 Paź 2020, 17:55

Takie coś może się udać tylko z wysokiej klasy sprzętem jakim nie dysponuje zwykły zjadacz chleba a chciałby popatrzeć w niebo teleskopem z wysokiej półki
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostWassabi88 | 23 Paź 2020, 18:12

szary napisał(a):Postawie się w sytuacji Twojego potencjalnego klienta i spytam, po co miałbym od Ciebie wypożyczać teleskop + wpłacać kaucję + płacić za usługę + opłacać koszty wysyłki, skoro na OLX jest zatrzęsienie używek w dobrym stanie i mogę sobie taki teleskop kupić w miarę tanio, a jak mi się znudzi po tygodniu, to odsprzedać z minimalną stratą albo nawet na tym zarobić? Mnie odrzucałoby o tego już na samą myśl o pakowaniu takiego Dobsona 8” albo 12” (a nawet refraktorka 80/400 z montażem), aby Ci go z powrotem odesłać, zwłaszcza nie mając jakiejkolwiek gwarancji, że z powodu warunków pogodowych uda mi się choć raz przez niego spojrzeć.


Myślałem raczej nad sprzętem droższym, takim na którego nie wszystkich stać. Dla przykładu, chcesz kupić okular za 3 tysiące? Obawiasz się że faktycznie ci się przyda? Wypożyczasz go na kilka dni dla testów, potem podejmujesz decyzję. Przykładów jest więcej.


Takie coś może się udać tylko z wysokiej klasy sprzętem jakim nie dysponuje zwykły zjadacz chleba a chciałby popatrzeć w niebo teleskopem z wysokiej półki

Ubiegłeś mnie :)
Ostatnio edytowany przez Wassabi88, 23 Paź 2020, 18:24, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 17
Rejestracja: 24 Lis 2015, 22:38

 

Postszary | 23 Paź 2020, 18:22

Wassabi88 napisał(a):
Myślałem raczej nad sprzętem droższym, takim na którego nie wszystkich stać. Dla przykładu, chcesz kupić okular za 3 tysiące? Obawiasz się że faktycznie ci się przyda? Wypożyczasz go na kilka dni dla testów, potem podejmujesz decyzję. Przykładów jest więcej.

Chcę kupić sobie okular za 3.000 zł, więc po prostu zamawiam go sobie w sklepie przez Internet, wkładam do wyciągu, a jak mi nie odpowiada, to przed upływem 14 dni od zakupu odsyłam go sprzedawcy, otrzymując zwrot pieniędzy i ponosząc jedynie koszty wysyłki. W ostatecznym rozrachunku wychodzi taniej i prościej niż w w Twojej wypożyczalni :wink:
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postendriu624 | 23 Paź 2020, 19:52

Jest opcja kupna nowego sprzętu i jego zwrotu do 14 dni bez podania przyczyny. Tak ostatnio zwróciłem lornetkę DO StarLigcht 12x60, kupioną w DO przez Allegro, gdy okazało się że to totalny szajs optyczny.
Wypożyczając drogi sprzęt optyczny , należy się liczyć że ktoś tam może grzebać ,coś podmienić itp. Również jest problem czy taki wypożyczony sprzęt będzie w 100% sprawny, aby po jego zwrocie wypożyczający nie obarczył nasz kosztami, wmawiając nam że usterka powstała z naszej winy.
Moim zdaniem, taka wypożyczalnia raczej długo się nie utrzyma, jak sprzęt będą wypożyczać amatorzy i chusteczką do nosa będą próbowali wyczyścić obiektyw w drogim APO, gdy on zapruje podczas obserwacji.

Lepszy biznes Kolega zrobi na wypożyczalni samochodów , lub elektronarzędzi i narzędzi budowlanych. Ostatecznie dysponując gotówką pomyślał bym również o Lombardzie.
Liczy się obrót , jak Kolega policzy z takiej działalności opłaty obowiązkowe wynikające z prowadzenia wypożyczalni sprzętu optycznego , to się okaże że taki Lombard przyniesie wielokrotnie większe zyski, przy okazji prowadzenia lombardu można również tam wypożyczać sprzęt.
Chociaż z zasady większość ludzi bierze pożyczkę pod zastaw w takim lombardzie, zastawiając zbędne rupiecie, których nie mogą szybko sprzedać , a potem lombard buja się z tym złomem aby odzyskać utopioną kasę.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwitos | 24 Paź 2020, 16:58

To kup 8" APO i przed upływem 14 odeślij do sklepu :lol:
witos
 

PostLucas39 | 24 Paź 2020, 17:42

szary napisał(a):
Wassabi88 napisał(a):
Myślałem raczej nad sprzętem droższym, takim na którego nie wszystkich stać. Dla przykładu, chcesz kupić okular za 3 tysiące? Obawiasz się że faktycznie ci się przyda? Wypożyczasz go na kilka dni dla testów, potem podejmujesz decyzję. Przykładów jest więcej.

Chcę kupić sobie okular za 3.000 zł, więc po prostu zamawiam go sobie w sklepie przez Internet, wkładam do wyciągu, a jak mi nie odpowiada, to przed upływem 14 dni od zakupu odsyłam go sprzedawcy, otrzymując zwrot pieniędzy i ponosząc jedynie koszty wysyłki. W ostatecznym rozrachunku wychodzi taniej i prościej niż w w Twojej wypożyczalni :wink:



Jesli to sklep to towar mozna zwrocic w stanie nie naruszonym.
Gdybym to Ja byl sklepem taka filozofia kombinatora by Ci nie przeszla - kazdy sprzet mial by zaplombowane opakowanie po zerwaniu plomby towar nie podlegal by zwrotowi. ( Przy zakupach internetowych towar mozna OBEJRZEC a nie uzyc . )
Na obecna chwile to jest bolaczka sklepow ze ludzie niszcza sprzet i opakowania towar zwracaja. Ktos inny chce kupic i chce miec towar zapakowany przez fabryke.

Sens istnienia wypozyczalni w tej branzy widze w sprzecie gdzie bedzie on osiagal wartosci graniczne portfela.
Oczywiscie bez wplacania kaucji. ( jakos nie znam wypozyczalni samochodow gdzie klient wplaca kaucje za samochod w wysokosci wartosci samochodu - to byl by IDIOTYZM )
Moderator czata
 
Posty: 248
Rejestracja: 16 Gru 2021, 20:46

 

Postszary | 24 Paź 2020, 18:27

lucas39 napisał(a):
Gdybym to Ja byl sklepem taka filozofia kombinatora by Ci nie przeszla - kazdy sprzet mial by zaplombowane opakowanie po zerwaniu plomby towar nie podlegal by zwrotowi.


Takie numery przeszłyby Ci gdybyś handlował np. majtkami, gdzie z powodów zdrowotnych i higienicznych nie są dopuszczalne zwroty w otwartych opakowaniach. Również sklepach stacjonarnych. Brak możliwości takiego zwrotu dotyczy tylko niektórych towarów. Przy zakupach przez Internet w większości przypadków masz takie samo prawo obejrzeć towar, jak w sklepie na miejscu. Nie wierzę, że kupując okular, lornetkę czy teleskop bierzesz ją w ciemno bez wyjęcia z opakowania. Przy zawieraniu umów na odległość też wolno Ci wyjąć lornetkę z opakowania i ją przetestować w domu, a jeśli Ci nie odpowiada, odesłać do sprzedawcy. Warunek zwrotu jest taki, że nie może nosić śladów używania, a jeśli takie posiada, sprzedawca ma prawo zmniejszyć zwracaną Ci kwotę, rekompensując sobie ewentualne uszkodzenia towaru czy opakowania. Ja jeszcze nie zwróciłem niewadliwego towaru do sklepu, a kupując przez Internet np. lornetki zawsze prosiłem sklep, aby przed wysyłką otworzyli opakowanie i sprawdzili ją, czy jest poprawnie skolimowana, czy nie ma wad na powłokach, czy pokrętła pracują należycie, zastrzegając wyraźnie, że w razie stwierdzenia usterek lornetkę od razu zwrócę. To efekt moich wcześniejszych doświadczeń z zakupem na odległość, gdzie tajemnicą poliszynela jest, że wiele sklepów upłynnia w ten sposób wadliwy/niepełnowartościowy towar, który nie znalazłby nabywców przy sprzedaży na miejscu - licząc, że kupujący przez Internet albo nie będzie świadomy, albo nie będzie mu się chciało odsyłać go z powrotem. Prawda jest taka, że klienci nadużywają prawa do zwrotu, ale sklepy też nie są święte niestety. Tak czy inaczej, jeśli chodzi o wypożyczalnię sprzętu astronomicznego, to nie widzę absolutnie żadnego potencjału. Gdyby był, to takie biznesy już od dawna by kwitły.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postlulu | 25 Paź 2020, 01:29

Wassabi88 napisał(a):Z tego co wiem Delta ma strasznie drogie ceny, więc domyślam się że z tego powodu ludzie nie chcą wypożyczać sprzętu.


Zapewne nie jest to przypadek. Pomyśl jak delikatny jest to sprzęt, jak łatwo doprowadzić do powstania wad których nie będziesz w stanie wyłapać przy odbiorze. Ktoś uderzy nim, upuści na ziemię - i może to nie pozostawić zewnętrznych śladów, ale nigdy nie dowiesz się czy nie doszło do jakiegoś przesunięcia się elementów optycznych. Bez drobiazgowego badania nie sprawdzisz czy ktoś nie upaprał optyki i nie czyścił potem niefachowo pozostawiając mikro-ślady takiej działalności. Z dużym prawdopodobieństwem ludzie próbowaliby odkażać samodzielnie elementy mające kontakt z twarzą i okiem - jak, to już tylko klienci by wiedzieli... Niewyważony montaż nie nabierze od razu luzów po pierwszym kliencie. Ale stopniowo będzie ich nabierał jeśli ludzie nie będą go poprawnie wyważać. Kogo obciążyć kosztami?

Takich pułapek których nawet nie wymyślisz jest na kopy.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3025
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postkk | 25 Paź 2020, 04:44

Same spece widzę. Marudzicie.
Z delta jest jeden problem - odbiór i zdanie TYLKO osobiście co np w moim przypadku jest dość kłopotliwe. Ja bym chętnie skorzystał gdyby było z czego wybierać z czym w delcie nie ma problemu bo wypożyczają wszystko co mają w sprzedaży a przynajmniej mnie tak zapewniali ale za nic nie chcieli zgodzić się na nawet jedną wysyłkę.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1166
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postmidimariusz | 25 Paź 2020, 09:52

Istnieje też ryzyko, że Janusz biznesu nawypożycza drogi sprzęt, a potem go nie odda.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 812
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Postendriu624 | 25 Paź 2020, 10:50

midimariusz napisał(a):Istnieje też ryzyko, że Janusz biznesu nawypożycza drogi sprzęt, a potem go nie odda.

To przepadnie kaucja zwrotna , w tym przypadku ma ona wynosić 500 zł. Czyli jak ktoś pożyczy ED 100/900 i kaucja ma wynosić tylko 500 zł , to tylko brać taki sprzęt i nie oddawać.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKarol | 25 Paź 2020, 11:59

midimariusz napisał(a):Istnieje też ryzyko, że Janusz biznesu nawypożycza drogi sprzęt, a potem go nie odda.


Ubezpieczenie ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostWassabi88 | 28 Paź 2020, 08:30

Dzięki wielkie wszystkim za odpowiedzi. Mnie pomysł wydaje się w porządku. Niestety nadal zastanawiam się, jak tu rozwiązać problem z wypożyczeniem. Jak napisał Endriu za 500 zł kaucji nic tylko pożyczać i nie oddawać :). Może jakiś formularz do wypełnienia i odesłać, plus zdjęcie twarzy i dowodu? Co o tym sądzicie?
 
Posty: 17
Rejestracja: 24 Lis 2015, 22:38

 

Postmidimariusz | 28 Paź 2020, 09:55

Wassabi88 napisał(a):Dzięki wielkie wszystkim za odpowiedzi. Mnie pomysł wydaje się w porządku. Niestety nadal zastanawiam się, jak tu rozwiązać problem z wypożyczeniem. Jak napisał Endriu za 500 zł kaucji nic tylko pożyczać i nie oddawać :). Może jakiś formularz do wypełnienia i odesłać, plus zdjęcie twarzy i dowodu? Co o tym sądzicie?


To jest do podrobienia.
Starym wyjadaczom forum bym wypożyczył, A jak jest ktoś nowy i chce sprzęt to wiadomo że chce pewnie wyłudzić.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 812
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Postzloty_2000 | 28 Paź 2020, 12:24

Wassabi88 napisał(a):Dzięki wielkie wszystkim za odpowiedzi. Mnie pomysł wydaje się w porządku. Niestety nadal zastanawiam się, jak tu rozwiązać problem z wypożyczeniem. Jak napisał Endriu za 500 zł kaucji nic tylko pożyczać i nie oddawać :). Może jakiś formularz do wypełnienia i odesłać, plus zdjęcie twarzy i dowodu? Co o tym sądzicie?


Jedną z opcji by temu przeciwdziałać, jest wpłata kaucji via karta kredytowa powiązana z bankiem (nie karty wirtualne) i zapis w umowie, że jeśli nie zwrócimy w terminie to nalicza się odsetki rzędu 10% wartości sprzętu. To tak na szybko.

Problemy widzę dwa duże.

Pierwszy to jak już wspominali wcześniej piszący, jak wysłać "betoniarkę" 12'' z montażem, albo 20'' Dobsona? Trzeba zainwestować w kufry transportowe (by nie bawić się i nie narażać sprzętu i wypożyczających na kombinacje pakowania). A taka opcja powoduje, że cena za przesyłkę będzie... cóż sporym % w całości wydatków.

I drugie, co również wspomniano. Ktoś nie znający się dostanie sprzęt i nachucha by wytrzeć okular czy inne elementy optyczne bo wydały mu się brudne... A potem spakuje, odeśle i będzie udawał greka, że to nie on. Jak z tego wybrnąć. Nie da się inaczej niż udowadniając to chyba jedynie sądownie. Wysyłkowa wypożyczalnia sprzętu (zwłaszcza drogiego) ma jeden minus, że zdając go nie ma jak w przypadku np aut osoby odbierającej, która od razu ocenia stan techniczny na podstawie protokołu przekazania.

Jest jeszcze dla mnie fundament całości Twojego założenia.

Napisałeś, że na razie bez kalkulacji "jedziesz". To podstawowy błąd. Najpierw robisz kalkulację, gdzie zawierasz jaki sprzęt chcesz kupić, ile na niego wydasz, jaka będzie stopa amortyzacji (do ubezpieczenia się np przyda), ile będzie kosztowała wysyłka (i jak realizowana, bo jako wypożyczający chciałbym wykonać jeden telefon i po grzmota ważącego 50-70kg przyjedzie kurier) w obie strony. Do tego wkalkulować koszty ubezpieczenia, koszty prowadzenia (stałe i zmienne), mieć miejsce magazynowania.
A dopiero jak będziesz miał to wszystko, to sprawdzasz ile osób będzie zainteresowanych - robiąc badanie focusowe samemu (jak się znasz) albo znów wydając kasę zlecasz je. I kalkulujesz na podstawie tych badań ile byś musiał wziąć za pojedyncze wypożyczenie by Ci się opłaciło.

Wydaje mi się, że w Delcie ceny wypożyczenia nie bez powodu są tak zaporowe. A oni mają od ręki trochę sprzętu. Po prostu zobaczyli na żywym organizmie jak to wygląda i jak szybko sprzęt się "zużywa" przy wypożyczaniu nie tylko osobom mającym jako takie pojęcie.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostWassabi88 | 28 Paź 2020, 13:04

Pierwszy to jak już wspominali wcześniej piszący, jak wysłać "betoniarkę" 12'' z montażem, albo 20'' Dobsona? Trzeba zainwestować w kufry transportowe (by nie bawić się i nie narażać sprzętu i wypożyczających na kombinacje pakowania). A taka opcja powoduje, że cena za przesyłkę będzie... cóż sporym % w całości wydatków.


Myślałem o specjalnych kufrach/walizkach z pianką w środku. Znacznie by to ułatwiło zapakowanie i odesłanie teleskopu.

I drugie, co również wspomniano. Ktoś nie znający się dostanie sprzęt i nachucha by wytrzeć okular czy inne elementy optyczne bo wydały mu się brudne... A potem spakuje, odeśle i będzie udawał greka, że to nie on. Jak z tego wybrnąć. Nie da się inaczej niż udowadniając to chyba jedynie sądownie. Wysyłkowa wypożyczalnia sprzętu (zwłaszcza drogiego) ma jeden minus, że zdając go nie ma jak w przypadku np aut osoby odbierającej, która od razu ocenia stan techniczny na podstawie protokołu przekazania.


Wpierw zamawiający dostałby broszurę z instrukcją obsługi, jak postępować ze sprzętem (takowa również by się znajdowała w kufrze/walizce). Jeśli zamawiający dalej by chciał wypożyczyć sprzęt, to akceptowałby treść w niej zawartą. Dodatkowo można by do broszury dodać zdjęcia, szczegółowe jak sprzęt wygląda przed wysyłką, żeby potem nie było nieporozumień. Myślałem również o ewentualnych akcesoriach do czyszczenia typu mikrofibra, płyn do mycia szkła itp.

Napisałeś, że na razie bez kalkulacji "jedziesz". To podstawowy błąd. Najpierw robisz kalkulację, gdzie zawierasz jaki sprzęt chcesz kupić, ile na niego wydasz, jaka będzie stopa amortyzacji (do ubezpieczenia się np przyda), ile będzie kosztowała wysyłka (i jak realizowana, bo jako wypożyczający chciałbym wykonać jeden telefon i po grzmota ważącego 50-70kg przyjedzie kurier) w obie strony. Do tego wkalkulować koszty ubezpieczenia, koszty prowadzenia (stałe i zmienne), mieć miejsce magazynowania.
A dopiero jak będziesz miał to wszystko, to sprawdzasz ile osób będzie zainteresowanych - robiąc badanie focusowe samemu (jak się znasz) albo znów wydając kasę zlecasz je. I kalkulujesz na podstawie tych badań ile byś musiał wziąć za pojedyncze wypożyczenie by Ci się opłaciło.


Co prawda badań nie robiłem, raczej jak już miałbym wejść grubiej w pomysł, to bym to komuś zlecił. Wiem gdzie już bym sprzęt zamawiał. Z magazynowaniem go też nie mam problemu. Kurier by przyjeżdżał z i po sprzęt. Nie wiem natomiast tego ile by wyszła przesyłka, ponieważ chciałbym podpisać umowę z którąś z firm kurierskich. Z tego co się orientowałem to InPost jest jedną z tańszych opcji, i posiadają paczkomaty na które można wysłać mniejsze akcesoria.
 
Posty: 17
Rejestracja: 24 Lis 2015, 22:38

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Lukacz, lulu oraz 65 gości

AstroChat

Wejdź na chat