Sytna 8 Dobson ;)

PostNorbert1070 | 01 Lip 2011, 23:00

Witam
Dzisiaj stałem się szczęśliwym nabywcą kultowej już Synty 8 8) Teleskop zamówiłem w Astrokraku, i tu polecam ten sklep :) Fotki fotkami, ale w realu widać dopiero, jaka to krowa :lol: No cóż, montaż złożyłem w niecałe 20 minut- sprawa banalnie prosta :wink: Niestety nie mogłem przetestować Synty w boju, bo pogoda do kitu :? ale liczę na to, że niedługo się poprawi :wink:

Dwiema rzeczami, które mnie martwią są:

1. 3 niewielkie paprochy na LG i kilka malutkich (ledwie zauważalnych- ale jednak) na LW :? I tu pytanie- czy będą przeszkadzać w czasie obserwacji :?:
2. Kolminacja- w lusterku kątowym odbicie LG "nie mieści się całe" :roll: Widocznie teleskop rozkolminował się podczas transportu- ach te polskie drogi :roll: Ale to da się naprawić. Poczytałem trochę o kolminacji i nie wydaje się to takie trudne :wink: No nic, jutro zrobię "kolminator" z pudełka po kliszy i do dzieła :wink:

To by było na tyle. Jeśli ktoś by chciał fotki (nie wstawiłem, bo na razie nie mam aparatu- mogę zrobić telefonem) to pisać.

Pozdro 8)
Lornetki:
-Nikon Action EX 10x50 CF

Teleskopy:
-Synta 8" Dobson

Okulary:
-Kit 10mm i 25mm z zestawu

8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 70
Rejestracja: 25 Cze 2010, 14:49
Miejscowość: Świętokrzyskie

 

PostWanderer | 01 Lip 2011, 23:03

nie chce Ci psuć tematu ale po co wstawiasz takie informacje w dziale "Recenzje Użytkowników"? czy Ty szukając recenzji jakiegoś teleskopu byłbyś zadowolony z takiej treści?
Wanderer
 

PostNorbert1070 | 01 Lip 2011, 23:10

Do innego działu mi nie pasowało a jeśli źle wybrałem to sorry... Jak mi się pogoda poprawi to po pierwszych obserwacjach "ocenię" teleskop :wink:
Lornetki:
-Nikon Action EX 10x50 CF

Teleskopy:
-Synta 8" Dobson

Okulary:
-Kit 10mm i 25mm z zestawu

8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 70
Rejestracja: 25 Cze 2010, 14:49
Miejscowość: Świętokrzyskie

 

PostWanderer | 01 Lip 2011, 23:12

Norbert1070 napisał(a):Do innego działu mi nie pasowało a jeśli źle wybrałem to sorry... Jak mi się pogoda poprawi to po pierwszych obserwacjach "ocenię" teleskop :wink:


no to czekamy na recenzje i gratuluję zakupu synciochy, tez taka miałem :P
Wanderer
 

PostMąci | 01 Lip 2011, 23:13

Norbert - zostaw tą kwestię dla innych osób, mających większe doświadczenie i do czynienia z różnymi sprzętami. Nie obraź się, ale Synta 8" to najpopularniejszy teleskop na polskim rynku i jako takich recenzji w sieci jest pełno.
Awatar użytkownika
 
Posty: 110
Rejestracja: 29 Maj 2006, 22:58
Miejscowość: Chlebna

 

PostNorbert1070 | 01 Lip 2011, 23:18

Nie no, spoko, postaram się "wzbogacić" swoją recenzję jak tylko pogoda dopisze (jak już napisałem powyżej) :wink:
Lornetki:
-Nikon Action EX 10x50 CF

Teleskopy:
-Synta 8" Dobson

Okulary:
-Kit 10mm i 25mm z zestawu

8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 70
Rejestracja: 25 Cze 2010, 14:49
Miejscowość: Świętokrzyskie

 

PostNorbert1070 | 08 Lip 2011, 03:06

Witam ponownie :wink:
Odświeżając temat, dziś, a tak praktycznie wczoraj, po tygodniu czekania na pogodę udało mi się przeprowadzić moje pierwsze obserwacje Syntą. Tak więc, około godziny 21 wyniosłem teleskop na zewnątrz, aby się schłodził. Wtedy udało mi się jeszcze zobaczyć Księżyc, który był już nisko nad horyzontem. Więc po wycelowaniu Synty w Łysego wkładam do wyciągu zestawowy Kit25, patrze i... kurde, mnóstwo kraterów cieszących oko :wink: Było wtedy jeszcze dość jasno, ale i tak Księżyc prezentował się świetnie. Co do sprawności okularu, obraz ostry w ok. 50% pola... No dobra, po ochłonięciu zmieniłem okular na Super 10 i spojrzałem. Co prawda kratery były większe i było "ciut" więcej szczegółów w ich wyglądzie, ale kiepski seeing + kiepska optyka okularu = masakra :roll: Dodatkowo okular "zciemnił" obraz, który był ostry tylko w 30% pola widzenia... No cóż, kit to kit :? Po parunastu sekundach zmieniłem okular na Super 25 i rozkoszowałem się pięknem naszego naturalnego satelity do czasu, aż "schował się" za pobliskimi drzewami.

Około w pół do 22 skapczyłem się, że nad południowo- zachodnim widnokręgiem świeci sobie Saturn :wink: Wycelowałem w niego swoją ośmiocalową armatą :) i włożyłem do wyciągu Super 25. I tu widok mnie rozwalił, saturn z pierścieniem :shock: Po chwili wpatrywania zobaczyłem jego 2 księżyce a po dłuższym przyglądaniu ujrzałem też brązowy pas na jego powierzchni. Z takiego Saturna byłem w pełni zadowolony. Po kilku minutach do wyciągu trafił Kit 10 i tu miłe zaskoczenie... Obraz Saturna był, moim zdaniem, znacznie lepszy niż w Kitowcu 25. Po spojrzeniu w okular, pas na powierzchni planety od razu rzucał się w oczy Urok zepsuł tylko kiepski seeing oraz mały LER okularu Super 10. Przez kilkanaście minut próbowałem dostrzec więcej szczegółów na powierzchni planety, ale Saturn zaszedł za pobliskimi drzewami i koniec obserwacji planetarnych :roll:

O godzinie 23 zrobiło się już dość ciemno, aby poobserwować letnie DS-y. No to jazda, na pierwszy rzut M11 w Tarczy. Zalazłem, ale nie mogłem wyostrzyć (nie wiedziałem, że zaparowało mi LW :? ), więc przeszłem dalej. No i próbowałem odszukać M57 oraz M13 a tu nic. W tym momencie zaparował mi szukacz. Gdy zrozumiałem co się stało nie miałem innego wyjścia jak złożyć sprzęt i iść do domu. Zawiedziony tak zrobiłem.

Jednak to jeszcze nie był koniec. Poczekałem godzinę i lutra teleskopu i szukacz odparowały. Pełny nadzieji przez otwarte okno w pokoju wycelowałem w M11 i po włożeniu okularu Super 25 spojrzałem. No i miła niespodzianka, gromada bardzo ładnie widoczna. Zerkaniem dostrzegłem najbardziej wewnętrzne gwiazdy tej gromady. Zadowolony oglądałem ją przez dobre pół godziny (o 1 w nocy). Potem mała chmura przesloniła mi widok na M11, co było sygnałem, że czas kończyć obsewacje. I to by było tyle...

Ogólnie jestem średnio zadowolony z tych obserwacji, ale do następnych obserwacji się lepiej przygotuję. Z Synty 8 jestem w pełni zadowolony i mogę z czystym sumieniem polecić ją każdemu początkującemu astronomowi (chociaż trzeba mieć trochę siły, bo to trochę waży) :wink:


PS. Chciałem przeprosić za wszelkie błędy lub niezrozumiałości w tekście. :roll:

Pozdro :wink:
Lornetki:
-Nikon Action EX 10x50 CF

Teleskopy:
-Synta 8" Dobson

Okulary:
-Kit 10mm i 25mm z zestawu

8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 70
Rejestracja: 25 Cze 2010, 14:49
Miejscowość: Świętokrzyskie

 

Postzbignieww | 08 Lip 2011, 20:29

...no i fajnie, emocjonalno-naturalny opis... :) :wink: Pamiętam te dreszczyki emocji, gdy pierwsze światło przyjął mój SCT 6". Dzienna justacja szukacza z teleskopem była mało dokładna i...w szukaczu Jowisz a w okularze "czarna dziura"!
Tak sobie myślę, że LW raczej nie miałeś zaparowane, tymbardziej LG. Ten 10mm plossl ma malutkie ER, więc rzęsy i oko przylepione, przypadkowy oddech i "nieszczęście" gotowe! Natomiast obiektyw szukacza zawsze możesz przetrzeć szmatką...

:)

PS.: już tu niejaki Wiehu zwracał uwagę: LER - long eyes relief, więc niema sensu pisać długi LER, akurat w tym plosslu 10mm ER jest krótki, a nie LER jest mały...
zbignieww
 

PostTomasz Obserwator | 14 Kwi 2016, 00:14

Ja tez stałem się posiadaczem synty 8 cali ale flexa.
 
Posty: 154
Rejestracja: 25 Lut 2016, 19:15

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat