Uniwersał Cassegrain 150/2800 - czy warto zainwestować?

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

PostDelirium | 20 Lis 2011, 20:20

Witam wszystkich,
od ok. 15 lat posiadam telep Uniwersała 150/2800.
Wiem co sądzicie o tej firmie :) Proszę o poradę czy warto zainwestować w jego odnowienie?

Co jest na pewno do zrobienia:
- napylanie luster + ew. kolimacja - koszt ok. 400 zł,
- zakup/wymiana kątówki,
- wymiana filców (raczej drobna sprawa).

Co jest do ew. zrobienia:
- zakup nowych okularów,
- wymiana lunetek celowniczych

W rachubę wchodzi także ew. sprzedaż tego teleskopu (za ile można go sprzedać?) i zakup czegoś nowego - myślałem np. o Sky-Watcher (Synta) Dobson 10" ROZSUWANY.

Sprzęt przed dłuższą przerwą wykorzystywałem do tego do czego był przeznaczony - czyli głównie planety. Teraz chciałbym poobserwować też trochę DSy.

Większość czasu będzie wykorzystywany w domu (małe miasteczko, balkon na południe), ew. od czasu do czasu będę jeździł z nim w plener. W rachubę wchodzi obserwacja wizualna bez foto.
Obecny teleskop całkiem fajnie się prowadzi (chociaż pewnie ten montaż nie jest jakiś rewelacyjny) ale za to jest strasznie ciężki. Czy Dobsonem będę mógł w miarę nadążyć przy obserwacjach?

Póki co wrzucam zdjęcia teleskopu i okularów. Jeśli będziecie potrzebować jakiś dodatkowych informacji będę starał się je na bieżąco uzupełniać :)

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
GSO 10" + parę szkiełek
 
Posty: 47
Rejestracja: 20 Lis 2011, 19:45
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postwt16 | 20 Lis 2011, 20:52

Teleskop o światłosile F18,6 ciemniejszego nie widziałem.
Chyba ciężko będzie znaleźć kupca do tak ciemnego i starego teleskopu.
Czy ten teleskop nie ma okularów 0,96cala jeśli tak to będziesz musiał wymienić wyciąg.
A nowy wyciąg + odnowienie teleskopu = synta 8 znacznie lepsza do DS.
 
Posty: 98
Rejestracja: 20 Lut 2011, 18:17

 

PostDelirium | 20 Lis 2011, 21:03

Okulary mają średnicę ok 22-23 mm czyli jakieś 0,9055"
GSO 10" + parę szkiełek
 
Posty: 47
Rejestracja: 20 Lis 2011, 19:45
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postgronki | 20 Lis 2011, 21:08

Teoretycznie to planetarny wymiatacz.
Pytanie jaka jest jakość paraboli oraz hiperboli wykonanej w żywieckim zakładzie.
Jeżeli optyka jest dobra (duży rozrzut jakościowy, może być dobra lub fatalna) to to teleskop dedykowany do fotografii planetarnej, i zachęcam Cię do podjęcia prób z nią ;)
Do DS prawdopodobnie ciężko będzie go zastosować ze względu na to że maksymalna źrenica 2mm to zdecydowanie za mało na tą klasę obiektów. Pisze Kolega, dobrze, lepiej go sprzedać lub zostawić do tego do czego był stworzony, a zakupić taniego Newtona na Dobsonie o lustrze min. 8".
http://flickr.com/photos/gronki
TS65Q, Atik 414EX, HEQ5 belt mod, TAŁ 100 RS, DMK 21.618
Fedora Linux + RPi3
 
Posty: 938
Rejestracja: 12 Lis 2010, 18:05
Miejscowość: Wrocław / Warszawa

Postendriu624 | 20 Lis 2011, 21:26

Ten układ optyczny jest obarczony znaczną komą i małym polem widzenia i jakakolwiek dalsza inwestycja mija się z celem.Poza tym inwestycja w inne akcesoria jak i poprawienie wyglądu będzie kosztowna.
Teleskop wystawił bym na allegro do licytacji i zaczął od kwoty 200-400 zł.,
Na fotkach widać kiepskie okularki mikroskopowe czyli pozostaje inwestycja praktycznie we wszystkie akcesoria.
Zamiast lusterka hiperbolicznego można wstawić lusterko płaskie i przerobić go na klasycznego newtona ,bo lustro główne pewnie będzie dobrej jakości lambda 8
Ostatnio edytowany przez endriu624, 20 Lis 2011, 21:32, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostPablito | 20 Lis 2011, 21:31

Delirium napisał(a):- napylanie luster + ew. kolimacja - koszt ok. 400 zł,

To nie powinno kosztować więcej niż 100zł
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

PostDelirium | 20 Lis 2011, 21:58

Pablito - jeszcze w 2009 r. pisałem do Pana Janusza Płeszka z firmy Astrokrak, który za napylenie luster podał cenę ok 140 zł - naparowanie nowej warstwy z utwardzeniem o sprawności 92% 50zł zł/dcm^2 + koszt zmycia starej warstwy to 20 zł/dcm^2. Dodatkowo doszłaby ew. kolimacja 100-150 zł. Czyli biorąc pod uwagę, że było to w 2009 r. ceny mogły wzrosnąć.
Wiem, że jeszcze na PWr w Instytucie Fizyki jest osoba, która zajmuje się napylaniem luster i robi to taniej. Czy konieczna byłaby wtedy ew. kolimacja teleskopu?

Racja, to teleskop typowo planetarny. W przyzwoitych warunkach dawał całkiem dobre obrazy np. Saturna, chociaż nie miałem żadnego innego sprzętu do porównania.
Jeśli piszecie, że doinwestowania wymagałoby praktycznie wszystko - od luster aż po okulary, to raczej mija się to z sensem. Czytałem też gdzieś o możliwości przeróbki tego sprzętu na Newtona ale jednak dla mnie to trochę czasochłonne - dokupienie lustra, wyciągu oraz kolimacja.

Jeśli mówicie, że Dobson 8" będzie o wiele lepszym sprzętem, to bardziej skłaniam się o pozbyciu tego sprzętu i wymianę na 8" lub nawet 10".
Ciekaw jestem tylko jaka będzie różnica w obrazach z tych dwóch teleskopów, czy rzeczywiście obrazy planet będą zdecydowanie różne? W przypadku DS zdaję sobie sprawę, że będzie lepiej (nie tylko pod względem jasności ale także pola widzenia).

A jak się ma sprawa z prowadzeniem Dobsona? Pamiętam, że stosując okulary z soczewką Barolowa (czyli od dużym powiekszeniu) planety dosyć szybko uciekały z pola widzenia (pewnie przy nowym Dobsonie nie powinno być tak źle ze względu na szerszy obraz). Może warto byłoby się zastanowić nad pozostawieniem obecnego mocowania i wrzuceniem na niego 8" albo nawet 10" (w takiej konfiguracji służyłby w domu gdzie jest dosyć wysoko okno), a w przypadku wyjazdów stosowałbym oryginalne mocowanie. Co o tym myślicie?
GSO 10" + parę szkiełek
 
Posty: 47
Rejestracja: 20 Lis 2011, 19:45
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postgronki | 20 Lis 2011, 22:01

Delirium napisał(a):A jak się ma sprawa z prowadzeniem Dobsona? Pamiętam, że stosując okulary z soczewką Barolowa (czyli od dużym powiekszeniu) planety dosyć szybko uciekały z pola widzenia (pewnie przy nowym Dobsonie nie powinno być tak źle ze względu na szerszy obraz). Może warto byłoby się zastanowić nad pozostawieniem obecnego mocowania i wrzuceniem na niego 8" albo nawet 10" (w takiej konfiguracji służyłby w domu gdzie jest dosyć wysoko okno), a w przypadku wyjazdów stosowałbym oryginalne mocowanie. Co o tym myślicie?

Z jakiego powodu chcesz pozostawić obecny montaż? Paralaktyk bez prowadzenia jest bardziej upierdliwy w uzytkowaniu niż dobson, a w szczególności TAKI paralaktyk.
http://flickr.com/photos/gronki
TS65Q, Atik 414EX, HEQ5 belt mod, TAŁ 100 RS, DMK 21.618
Fedora Linux + RPi3
 
Posty: 938
Rejestracja: 12 Lis 2010, 18:05
Miejscowość: Wrocław / Warszawa

PostAndrzej.Ch63 | 20 Lis 2011, 22:02

Ten teleskop powinien wylądować w muzeum jako eksponat.
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 797
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostDelirium | 20 Lis 2011, 22:12

Ok, przekonaliście mnie :)

Pozbędę się jakoś tego eksponatu ;)

W co najlepiej zainwestować do 2 tys., no do 2,2 tys.?
Jeśli bym się szarpnął to najwięcej na co mnie stać to http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-10-rozsuwany,d1299.html
Czy może jednak wystarczy wersja nierozkładana? http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1390&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-254/1200_SYNTA_10_DOBSON_Pyrex
Ew. poprzestać przy 8"?
GSO 10" + parę szkiełek
 
Posty: 47
Rejestracja: 20 Lis 2011, 19:45
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postgronki | 20 Lis 2011, 22:38

No wybór raczej trudny nie jest. Pełna tuba zawsze jest mniej problemowa, mniej problemów z kolimacją, boczym światłem, wyczernieniem itp. Ale jest odrobinkę nieporęczna, i po to powstały konstrukcje trussowe jak Synta rozsuwana, LB i inne, które można złożyć i spakowac do auta. Pełną rurę oczywiście też można wozić w aucie, to tylko kwestia wygody przy noszeniu.
Jak masz domek i nie musisz pokonywać labiryntu schodów, wind i drzwi samozatrzaskowych to pełna rura przysporzy mniej zabawy z obsługą.
Pomyśl też nad GSO, przeczytaj parę wątków niżej była gorąca dyskusja Synta vs GSO.
http://flickr.com/photos/gronki
TS65Q, Atik 414EX, HEQ5 belt mod, TAŁ 100 RS, DMK 21.618
Fedora Linux + RPi3
 
Posty: 938
Rejestracja: 12 Lis 2010, 18:05
Miejscowość: Wrocław / Warszawa

Postbolid25 | 20 Lis 2011, 22:48

Nie pozbywaj się tego teleskopu bo i tak dostaniesz za niego grosze.Musisz tylko wymienić wyciąg tak aby używać okularów w standardzie 1,25",bo te firmowe szkiełka nie są najwyższych lotów.Skoro przez te okulary uzyskiwałeś bardzo dobre obrazy saturna optyka w teleskopie musi stać na wysokim poziomie,co moge potwierdzić na podstawie obserwacji swoimi teleskopami Uniwersała.Niestety w przeciwieństwie do optyki kuleje troche mechanika,ale po małych przeróbkach możesz mieć naprawde świetny nietypowy planetarny sprzęt.Tu możesz przeczytać o moich przeróbkach newtona tej samej firmy :arrow: viewtopic.php?f=5&t=17281&start=0
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostDelirium | 20 Lis 2011, 23:11

bolid25 - poczytam na pewno. Jeśli chciałbym go zostawić to i tak konieczne byłoby napylenie luster (lata robią swoje, a poza tym główne przetarłem szmatką i niestety aluminium zeszło z niego w jednym miejscu).

Gronki - domku niestety nie mam, pozostaje tylko balkon. Przyjrzałem się GSO i rzeczywiście wygląda lepiej niż Synta (ze względu na lustro i okulary).
Po zdjęciach widzę, że wersja 12" jest ogromna. Pewnie 10" byłoby w miarę optymalne do trzymania w mieszkaniu i ew. przewożeniu (mam Golfa IV, więc po rozłożeniu siedzeń powinien się zmieścić?).

Jutro wrócę do tematu :)
GSO 10" + parę szkiełek
 
Posty: 47
Rejestracja: 20 Lis 2011, 19:45
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postgronki | 20 Lis 2011, 23:34

Golf IV to sprawdzony w bojach sprzęt obserwacyjny który musiał przewieźć Celestrona 200/1000, EQ5 do niego, dużo walizek z akcesoriami i jeszcze 3 dupy i dał radę, chociaż koleżankę trzeba było zapakować do bagażnika między walizki :lol:
(Oczywiście takich numerów nie wolno robić na drogach publicznych bo to zagrożenie życia, myśmy mieli do przejechania długą ścieżkę leśną :) )
Dobsony to sprzęt typowo plenerowy, na balkon się nie nadają, chyba że to bardzo obszerny taras. Sprzęty balkonowe to refraktory i Maki, ale niestety w tej samej cenie dostanie się mniejsza aperturę niż Newton. Zresztą sprzęt balkonowy w pewnym sensie masz, też bym go nie sprzedawał, bo bolid ma rację że grosze dostaniesz, a po inwestycji w aluminizację i wyciąg 1,25 ludzie z niego może będa.
http://flickr.com/photos/gronki
TS65Q, Atik 414EX, HEQ5 belt mod, TAŁ 100 RS, DMK 21.618
Fedora Linux + RPi3
 
Posty: 938
Rejestracja: 12 Lis 2010, 18:05
Miejscowość: Wrocław / Warszawa

PostDelirium | 21 Lis 2011, 08:35

Hehe, celna uwaga co do możliwości obserwacyjnych Golfa. ;)

Jakby tak pozbierać wszystkie koszty to wyszłoby spora kaska na modernizację:
- napylenie luster i kolimacja - ok. 400 zł
- wyciąg 1,25" (rozumiem, że w rachubę wchodzi przeróbka na Newtona?) - ok. 200 zł
- 2 szt. okularów - no tutaj można poszaleć ale załóżmy, że do wydania ok. 300 zł
- dodatkowo przemalowanie, wyciemnienie i inna robocizna - 200 zł

Czy nie lepiej zostawić ten montaż i zakupić np. to http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-synta-bkp150750-otaw-newton,d988.html??

A może coś w okolicy 200mm? Myślę, że ten montaż wytrzymałby tyle - jest dosyć ciężki :)

No chyba, że jednak coś Dobsona? Sprawa wygląda tak, że oprócz balkonu mam pokój, gdzie okna są na szerokość ok. 2,5m i na głębokość nie mam ograniczenia. Tylko czy Dobson będzie praktyczny w takich warunkach, gdzie od dołu jestem ograniczony parapetem (ale z drugiej strony po przeciwnej stronie ulicy mam blok 4 piętrowy, a sam mieszkam na wysokości 2-go piętra)?
GSO 10" + parę szkiełek
 
Posty: 47
Rejestracja: 20 Lis 2011, 19:45
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postkofston | 21 Lis 2011, 08:54

To wyżej napisałeś o syncie 10 a teraz odrazu schodzisz na 6 ;]

Ja wziąłbym największe lustro :D

jeśli samą tubę to może ten wymiatacz z GSO : http://astrokrak.pl/newtony-iii/1188-te ... n-ota.html

Chociaż dokładając trochę dostajesz do tego dobsona ( i to łożyskowanego :idea: ) : http://astrokrak.pl/907-teleskop-10-gso ... obson.html


Pozdrawiam :]
SW 130/900EQ2 +
Moje binosy :] :[b]Celestron 15x70
+ refraktor 60/700 + dla ozdoby biurka Firstscope 76 IYA ;] + Zmodyfikowany do Astrofoto : Canon SX110IS
Awatar użytkownika
 
Posty: 534
Rejestracja: 09 Paź 2011, 13:23
Miejscowość: Jasło

 

PostDelirium | 21 Lis 2011, 09:47

Wziąłbym tego GSO 10" ale zastawiam się jak będzie z obserwacjami z bloku i czy takie ułożenie teleskopu praktycznie na podłodze nie będzie przeszkadzało w obserwacjach przez okno :)

Ten obecny montaż ma taką zaletę, że dzięki niemu tuba jest dosyć wysoko i nie ma problemu wystawieniem go przez okno.

Po przemyśleniu sprawy jednak odrzucam sprawę renowacji tego sprzętu ze względów finansowych - za tyle samo można dostać nową rurę 150mm, więc jeśli już coś to lepiej zakupić coś nowego.
Pozostaje pytanie czy Dobson nadaje się do mieszkania? Oczywiście będę z nim jeździł poza miasto jeśli będzie w miarę mobilny i zmieści się do tego Golfa IV ;)
GSO 10" + parę szkiełek
 
Posty: 47
Rejestracja: 20 Lis 2011, 19:45
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postkofston | 21 Lis 2011, 09:58

To w końcu rura 150mm ( 6 ) czy 10 :]
Ja właśnie zakupiłem 6 i jutro ma przyjść ( ale jestem zniecierpliwony :D ) ( ale i tak pogoda do bani :/ )...

Ale dobra wrócę do tematu...

10 pokaże duużo więcej niż 6 ( pod ciemnym niebem )

A mieszkanie w bloku ? bo jeśli mieszkasz gdzieś na 8 piętrze to trochę może być problem.Jeśli jesteś facet to masz i siłe :].Więc dobsona przeniesiesz ( a tubę można szybko z niego zdjąć,Chyba że przenosisz na Hardcoora razem z montażem ;].W sprawie golfa IV to się nie wypowiem bo Tato posiada Citroena Saxo :}

Pozdrawiam
SW 130/900EQ2 +
Moje binosy :] :[b]Celestron 15x70
+ refraktor 60/700 + dla ozdoby biurka Firstscope 76 IYA ;] + Zmodyfikowany do Astrofoto : Canon SX110IS
Awatar użytkownika
 
Posty: 534
Rejestracja: 09 Paź 2011, 13:23
Miejscowość: Jasło

 

PostDelirium | 21 Lis 2011, 10:13

Ok, ograniczmy się do dwóch wariantów:

1. zostawiam montaż i wrzucam na niego tubę http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-synta-bkp2001000-otaw-newton,d989.html
2. pozbywam się Uniwersała i kupuję GDO 10".

Załóżmy, że ok 70% obserwacji będzie robione z bloku. Reszta podczas wyjazdów plenerowych.
Który wariant będzie lepszy/bardziej uniwersalny? Czy ten montaż z Uniwersała wytrzyma 8" i da jakąś przewagę na Dobsonem (oprócz tego, że będzie wyżej)?
GSO 10" + parę szkiełek
 
Posty: 47
Rejestracja: 20 Lis 2011, 19:45
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postkofston | 21 Lis 2011, 11:30

Ok to jedziemy ;]

Podstawowe pytanko Ile waży teraz twoja tuba Uniwersała ?
Moja tuba 150/750 waży 5,5 kg więc 200/100 hmm z 7-8 kg.
Ja był I tak na twoim miejscu jeśli możesz dołożyć wziął GSO 10 bo:

-Gso ma lepszą optykę niż Sky Watcher ( z ich zwierciadeł korzysta np Meade LB )

-Gso ma większe lustro ( więcej pokaże na niebie )

-Gso ma łożyskowanego dobsona ( dobson chodzi jak masełko :] popatrz : http://www.youtube.com/watch?v=eaPoJd1LQZo

Ale czy ten sprzęt co wybrałeś nie będzie zbytnio światłosilny do miasta ? hmm..Jeśli interesują cię DS to Very Nice :] ( oczywiście poza miastem) a jeśli Planety to trzeba dokupić :http://www.astrokrak.pl/ksiezycowe/978-filtr-polaryzacyjny-orion-125.html

bo inaczej będzie za jasno :]

Pozdrawiam :]
SW 130/900EQ2 +
Moje binosy :] :[b]Celestron 15x70
+ refraktor 60/700 + dla ozdoby biurka Firstscope 76 IYA ;] + Zmodyfikowany do Astrofoto : Canon SX110IS
Awatar użytkownika
 
Posty: 534
Rejestracja: 09 Paź 2011, 13:23
Miejscowość: Jasło

 

Postkhmer | 21 Lis 2011, 11:40

mam pytanie w/w uniwersał ma b.dużą ogniskową czy można go jakoś porównać z MAK-iem 150 ? Jestem raczej początkujacym ale sądze że po odpowiednim "odnowieniu" byłby to świetny telep do planet (oczywiście na innym monta.) !!!
C8N 200/1000
 
Posty: 19
Rejestracja: 22 Lis 2010, 19:45

 

Postkofston | 21 Lis 2011, 11:45

No do planet ok ale z Makiem nie porównuj Mak Sky Wachera ma lepszą optykę ( tak sądzę ) i da lepsze obrazy ^.^
Mak to też inna konstrukcja bo ma Płytkę Meniskową ( czy jak to tak się nazywa ) i ma o wiele mniej wad obrazu np:koma.
A poza tym porównanie mobilności tych teleskopów to hmm....Niebo a Ziemia. :D

Pozdrawiam
SW 130/900EQ2 +
Moje binosy :] :[b]Celestron 15x70
+ refraktor 60/700 + dla ozdoby biurka Firstscope 76 IYA ;] + Zmodyfikowany do Astrofoto : Canon SX110IS
Awatar użytkownika
 
Posty: 534
Rejestracja: 09 Paź 2011, 13:23
Miejscowość: Jasło

 

Postbolid25 | 21 Lis 2011, 12:12

khmer napisał(a):mam pytanie w/w uniwersał ma b.dużą ogniskową czy można go jakoś porównać z MAK-iem 150 ? Jestem raczej początkujacym ale sądze że po odpowiednim "odnowieniu" byłby to świetny telep do planet (oczywiście na innym monta.) !!!

W porównaniu do maksutowa,cassegrain ma otwartą konstrukcje tuby i nie będzie problemu z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w środku teleskopu co ma ogromny wpływ na jakość obrazu w dużych powiększeniach.Optyka w teleskopach Uniwersał była wykańczana ręcznie i na pewno przewyższa tą produkowaną w Chinach,wiem co mówie bo miałem kilka teleskopów "U" i pod względem optyki nie mam żadnych zastrzeżeń.Tak jak pisałem wcześniej jest to fajny nietypowy planetarny sprzęt i wystarczy wymiana wyciągu,aluminizacja aby mógł pokazać swoje możliwości z lepszym okularem.
Ostatnio edytowany przez bolid25, 21 Lis 2011, 12:31, edytowano w sumie 1 raz
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postgronki | 21 Lis 2011, 12:18

kofston napisał(a):No do planet ok ale z Makiem nie porównuj Mak Sky Wachera ma lepszą optykę ( tak sądzę ) i da lepsze obrazy ^.^

Masz jakieś podstawy do takich kategorycznych stwierdzeń? Maki są nie do życia bo czas chłodzenia 2-3h to totalna porażka, a Cassegrain ma otwartą rurę. Tylko lustra ma niesferyczne, ciężej wykonać poprawnie i wrażliwszy na kolimację.

Delirium, przez okno nawet lornetką nie poobserwujesz. Minimum to balkon. I jak pisałem Dobsony NIE na balkon.
Na balkon to 150/750 jak do DS, pomijając że z balkonu DS nie pooglądasz bo widzsiz wszystkie latarnie w okolicy i Ci się oczy nie adaptują.
Ew 120/600 refraktor który pokaze odrobinę mniej ale jest mniejszy.
Może kup teleskop mały a lekki, żeby znieść torbe do samochodu i w 5 minut skoczyć na miejscówkę, a nie było potem jak u mnie "nie chce mi się wyjeżdżać bo muszę tarmosić 10 kawałków złomu po schodach". Szczególnie że piszesz mała miejscowość, to nie musisz jak ja jechać 20km w jedną stronę żeby uciec od świateł, tylko jedziesz kawałek i masz. Szkoda co prawda nieba pod małą soczewę, bo pod dobre niebo się kupuje tyle centymetrów ile kasy, ale lepszy mały a często używany niż duży co się leży i kurzy albo marnuje na obserwacjach balkonowych ;)
A mneijszym teleskopem za krzakiem w ciemnym miejscu zobaczysz więcej niż dużym przy latarni świecącej w oczy.
Także musisz podjąć deecyzję JAK będziesz obserwować i do tego dobrać sprzęt.
http://flickr.com/photos/gronki
TS65Q, Atik 414EX, HEQ5 belt mod, TAŁ 100 RS, DMK 21.618
Fedora Linux + RPi3
 
Posty: 938
Rejestracja: 12 Lis 2010, 18:05
Miejscowość: Wrocław / Warszawa

Postkknd | 21 Lis 2011, 13:42

Właśnie mnie to zdziwiło. Tyle osób wypowiada się o teleskopach, a nikt nie wspomina, że z okna sobie nie popatrzy :shock: Różnica temperatur powoduje falowanie powietrza...
GSO 10'', ES 4,7; 6,7; 14; 18, GSO SV 30, Omega NPB 2", Orion polar 2", Nikon Action 10x50 :)
 
Posty: 430
Rejestracja: 20 Lip 2011, 22:53
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat