MAK-NEWTON 190 SKY-WATCHER

PostKrzysztof_P | 22 Maj 2015, 21:55

Cześć.

Jeżeli kupiłeś LW 1/6 lub 1/8L to będzie na pewno Dobrze.
Hilux to Hilux bodajże 99% wsp. odb. czekam na wiadomości z nocnych spostrzeżeń.
U siebie w Intesie 180mm mam 96% i jest Bardzo Dobrze co przekłada się na piękne kolory gwiazd itp.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttiger | 13 Wrz 2015, 18:55

Po paru miesięcznym okresie ,,testowania" nowego lusterka (lw z OO), muszę przyznać ,że jednak było warto. To ,,nowe" pomimo kształtu ,,od siekierki" sporo podniosło jasność teleskopu. Co do ,,dokładności", która wiąże się z jakością otrzymywanych obrazów, nie mogę się wypowiedzieć (choć bardzo liczyłem na dużą poprawę i tak już dobrych parametrów obrazów), ponieważ niby widzę poprawę (planety), ale może to być, też autosugestia. Ostatnio stałem się też posiadaczem SW ED-120, no i ,,nie ma zmiłuj się", oba teleskopy musiały zostać ,,porównane" względem ich osiągów (znowu planety, czysto subiektywne odczucia z ich obserwacji). Ponieważ dysponuję montażem umożliwiającym ,,wieszanie" dwóch ,,rurek" w konfiguracji AZ, to oczywiście wykorzystałem to , do porównań obu ota , pomimo różnych apertur, ,,systemów", jak i otrzymywanych żrenic. Chodziło tylko o ,,zadowolenie" z otrzymywanych obrazów. Wszystkie ,,testy" prowadziłem przy użyciu nasadki bino (maxbright), oba telepy ostrzą z binonasadką i ,,bez barlowa" (oczywiście po moich przeróbkach). A teraz parę ,,wniosków"; Otóż obie ,,rurki" dają zbliżone obrazy planet , ze wskazaniem ze względu na ostrość i kontrast na ED-120 -krótkie wychłodzenie. Jednak jeśli noc jest ,,spokojna temperaturowo"( większy telep zdąży się wychłodzić) i seening dobry, to mac-newton ( apertura) nie daje szans mniejszemu refraktorowi ( szczegóły), choć kontrastem i tak przegrywa. Co do DS, to wiadoma sprawa, apertura rządzi, ale te ,,jaśniejsze" całkiem nie żle wyglądają w ED-120. Ogólnie jestem zadowolony z zakupu tego refraktora, ale myślę, że poziom zadowolenia wzrośnie po dokupieniu drugiej ,,rurki". Tym bardziej, że już mam gotowy ,,patent" (leży i czeka) pod bino asymetryczne.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostKrzysztof_P | 13 Wrz 2015, 19:21

Cześć.

Zatem potwierdziły się moje spostrzeżenia i wnioski związane z porównaniem Edka 120 mm i Maka Intesa 180/1800 mm.
Gratuluje nabytku Edka 120 mm , aktualnie też mam takiego marki ORION 120 ED.
Co prawda mam go tylko chwilowo , ale zawsze coś tam pooglądam , szkoda tylko że aktualnie na niebie planet brak.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttiger | 13 Wrz 2015, 19:41

No właśnie Krzysztof planet brak. Niedawno jeszcze można było w miarę dobrze ,,obejrzeć" Saturna, choć i tak był ,,nisko". Parę lat temu ,,to były czasy", gdzie ,, nasze Olbrzymy" były wysoko nad horyzontem i były ,,zgrupowane". Doszukiwano się wtedy ,,końca naszych czasów" w związku z tym.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostKrzysztof_P | 14 Wrz 2015, 11:52

Cześć.

Wczoraj w Krakowie pogoda była Rewelacyjna , przejrzystość powietrza prawie jak na Kudłaczach.
Zrobiliśmy przegląd Całego Nieba w naszym Obserwatorium odległym około 10 km od obrzeży Krakowa na Wschód.
W Akcji był MN 76 Mak-Newton Intesa 180/1080 mm , F6 , 1/8L.
Jednak ten Mak to Potęga , maleńka obstrukcja od LW około 20% i pierwszorzędna optyka pokazała na co ją stać.
Gwiazdy w Kulkach takich jak: M 13 , M 92 , M15 są dosłownie tak piękne jak w Refraktorze APO.
Teleskop wspaniale punktuje gwiazdy , daje Czarne Tło Nieba , Wspaniałą Transmisja ze Względu na warstwy 95% , po prostu Bajka.
Wszystkie Gromady Gwiazd , droga mleczna , Hantelki itp. pokazuje jak Dobre Pełne APO.
Potwierdzam stwierdzenie czytane niejednokrotnie na zachodnich forach iż ten Mak-Newton 180 mm to odpowiednik Pelnego APO 152 mm.
Obrazy są tak Piękne że osobiście podobają się mi i kolegom bardziej niz z SCT 11 ".
Obrazy gwiazd , Maleńkich Iskiereczek są tak Wspaniałe w Całym polu widzenia że Widoki Jakichkolwiek Obiektów Zapierają Dech w Piersiach.
Teleskop jest jak najbardziej wart swojej ceny około 3500 Euro.

Jednak co Dobry Intes to Intes , jest lepszy od mojego Maka Intesa 180/1800 mm pod względem kontrastu i punktowania gwiazd ze względu na maleńką obstrukcje centralną od niewielkiego LW.


Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttiger | 16 Wrz 2015, 21:41

Też kiedyś chciałem kupić mac-newtona Intesa. Po MN-78 Intesa pojechałem do Wiednia. Jednak obrazy Jowisza nieco ostudziły mój zapał, ponadto to chłodzenie... i waga. Być może to był także ,,trefny" egzemplarz ( po za tym ,,ciemniejszy" od MN-76). Dlatego zdecydowałem się na SW MN-190. Teleskop ten ma niewiele mniejszy kontrast i ostrość od ED-120, oczywiście po bardzo dobrym (długim) wychłodzeniu. Po nim ,,rozkłada" ED-120 rozdzielczością. Z tym ,,prawie APO 6" co do ,,dobrych" Intesów, jak niektórzy piszą, to obecnie jeśli miał bym wydać 3,500 E, to wolałbym już dołożyć i kupić np; SW Esprita 150mm, żeby nie było tego ,,prawie". A swoją drogą te Intesy, z tego co się czyta, to bardzo dobre teleskopy tylko najlepiej kupić używany, i ,,dobry" egzemplarz, tylko raczej są rzadkością na giełdach. Pewnie ze względu na swoje ,walory".
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostKrzysztof_P | 16 Wrz 2015, 22:11

Cześć.

Oczywiście Dobre używki są rozchwytywane od razu jak się pojawią , można za około 1500-2000 Euro mieć Praktycznie Docelowy Sprzęt do Wizuala.
MN 78 Intesa ma jeszcze mniejszą obstrukcję 13,8% i jest przez to jeszcze lepszy , musiałeś trafić Felerny Egzemplarz lub Teleskop nie był dobrze wychłodzony.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat