30 cm Dall-Kirkham - test

Postwiatr | 04 Lip 2013, 21:28

jak napisałem niewielkie zmiany pewnie wielkiej krzywdy nie zrobią, ale jakby się komuś bardo nudziło to jest posty sposób, długi okular ( u mnie powiększenie było około 100) i dwa skrajne wartości separacji a co za tym idzie bakfokusa ( samej separacji nie mierzyłem ale położenie ogniska głównego było około -5cm do +15cm od wartości założonej) i jakiś obiekt testowy typu maszt dźwig albo coś w tym rodzaju. A teraz proszę "przepuścić" te proste linie przez pole widzenia we właściwym i skrajnych płożeniach luster i sprawdzić czy aby na pewno nie widać różnicy- ja twierdzę że widać i to nie z rozważań teoretycznych ( które łatwo z resztą można sobie zasymulować darmowym programem np modas) ale z własnych doświadczeń. Dall jest obarczony wieloma wadami wynikającymi z samej jego konstrukcji, ja je zaakceptowałem decydując się na tą konstrukcję, bo dostatecznie ciemny i z małym lw na Księżycu jest na prawdę dobry. Może dlatego że sporo pracy włożyłem w szkła trudno mi jest zaakceptować tego rodzaju ustępstwa tym bardziej ze można ich uniknąć.


ps.: co do maków i SCT to się nie mądruję wiem że tam lg się przemieszcza, ale tam zdaje się lustra są sferyczne i te korektory - nie kopałem w temacie ani teoretycznie ani praktycznie żeby pozwolić sobie na cokolwiek więcej niż spekulacje, niemniej są to jednak nieco inne konstrukcje.
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 29 Lip 2005, 12:58

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

AstroChat

Wejdź na chat