Meade LXD75 S-N10 UHTC

Postliq | 25 Maj 2007, 12:36

Witam

Na wstępie uprzedzam niecierpliwych, że artykuł zawiera ok. 0,5mb zdjęć :)

Od niedawna stałem sie posiadaczem teleskopu Meade LXD75 SN-10 UHTC. Dlaczego zdecydowałem się właśnie na ten model? Nie ukrywam że jednym z głównych powodów była ciekawość poznania nietypowej konstrukcji optycznej (schmidta-newtona). Od początku mojej przygody z astronomią pracowałem głównie na Newtonach Meade'a: poczynając od 4,5" (model 114NT/500), przez 16" kolosa (starfinder dob 16") aż do 10-cio calowej formy posredniej, która mam nadzieje, okaże się tą docelową łączącą sporą aperturę ze względną mobilnością i przyzwoitą jakością uzyskiwanych obrazów. Czy teleskop spełni pokładane w nim nadzieje, okaże się z czasem. Narazie opisze swoje pierwsze wrażenia w zetknieciu ze sprzętem

Image

Dane producenta:
układ optyczny: Schmidt-Newton
średnica zwierciadła: 254mm (10")
ogniskowa: 1016mm
światrłosiła: f/4

dokładniejsze dane pod tym adresem

Image

Tuba optyczna/optyka
Tuba wykonana bardzo starannie z blachy stalowej; emalia zewnętrzna sprawia wrażenie trwałej, wyczernienie wewnętrzne również bez zarzutu. Cela zwierciadła głównego regulowana 3 śrubami + 3 śruby kontry. Mówiąc o celi warto dodać, że pomimo przebycia kilku tyś. kilometrów dzielących USA i Polskę (teleskop sprowadzałem własnie z USA), teleskop wymagał tylko delikatnej kolimacji!. Nie wiem czy jest to zasługa solidności wykonania celi, czy tak dobrego zabezpieczenia paczki (teleskop pakowany był w orginalne meadowskie kartony) ale faktem tym byłem mile zaskoczony.
Powierzchnie zwierciadeł powleczone warstwami UHTC (ultra high transmission coatings) - gadżetem o którego przydatności cięzko coś powiedzieć - przydałaby się bezpośrednia konfrontacja z innym 10-cio calowym Newtonem. Producent zapewnia 97% sprawność optyczną tych powłok (odpowiadającą większej o 20mm aperturze ze standardowymi powłokami)
Od przodu tuba zamknięta jest korektorem Schmidta, ktory oprócz fukcji "optycznej", pomaga przy okazji utrzymywać wnętrze tubusu w czystośći. Zdementuje przy okazji informacje ze strony polskiego dystrybutora meade'a, jakoby w środku tubusa miała panować próżnia. Niewykonalne chociażby z powodu otwartego tubusa wyciągu okularowego...

Szukacz
Seria LXD75 wyposażona jest standardowo w szukacz 8x50mm (oprócz modelu 6" z szukaczem 6x30). Odnosnie staranności wykonania również i tutaj nie ma czego krytykować. Obraz przyzwoitej jakości. Szukacz regulowany za pomocą 6-ciu śrub; bardzo dobrze trzyma "zero". Jedyne do czego możnaby sie przyczepić to krzyż, który wykonany jest ze zbyt cieńkich nitek. W rezultacie łatwo sie "gubi" na tle ciemnego nieba.

Image

wyciąg okularowy
tutaj było niemiłe zaskoczenie. Wyciąg to najsłabsze ogniwo, i nie mówie tu konkretnie o serii LXD75, ale o większości reflektorów Meade'a z którymi miałem styczność. Wyciąg chodzi dość płynnie, brak większych luzów, ale dalej zalatuje tanią chińską robotą (ot chociażby smar konsystencji kleju). Wydaje mi się ze w sprzęcie za 7tys. zł. można wymagać już czegoś wiecej (np. Crayforda jak w serii LightBridge)

Montaż/statyw
tu nie było żadnej niespodzianki. Przed podjęciem decyzji o zakupie teleskopu LXD75, bardzo dużo naczytalem się o montażach z tej serii. Określiłbym go jako EQ5+ (coś a'la SVP Oriona) tyle że z lepszym wyposażeniem (GoTo, podswietlana lunetka, stabilniejszy statyw) Wyczuwalne lekkie luzy w osi RA, nie przeszkadzające przy obserwacjach wizualnych, ale raczej dyskwalifikujące montaż do zastosowan w astrofotografii (choć po modernizacjach kto wie...). Przy odrobinie wolnego czasu postaram się przeprowadzić pomiar PE. Seryjnie montowana jest lunetka biegunowa z podswietleniem.
Statyw bradzo stabilny, z 2-calowymi nogami i sporym zakresem regulacji wysokości; po dwie śruby zaciskowe na każdą nogę.

Pierwsze światło:
Chrzest teleskopu odbył się 19 maja 2007 pod Jelenią Górą. Teleskop wystawiłem ok. 19:30 żeby porobić zdjęcia, i dać mu spokojnie czas na wystudzenie. Obserwację zacząłem ok. 21:30. Warunki zapowiadały się idealne: miejscówka pod ciemnym niebem z delikatną jeleniogórską łuną od północy, na całym horyzoncie ani jednej chmury (!), pogoda bezwietrzna. I wszystko było pieknię do ok. godziny 23, kiedy to z południa zaatakowała mnie gęsta mgła. Uwydatniła się wtedy nadwrażliwość teleskopu na wilgoć; korektor momentalnie zarosiał i zaparował, więc dalsze obserwacje były już marnej jakości (w planach mam wykonanie odrośnika i grzałki) Niemniej do godz. 23 conieco zdążyłem pobserwować i głównie o tym teraz napisze.
Chcąc sprawdzić funkcje Autostara, zaznaczyłem opcję "Messier Marathon"; automatycznego losowania obiektów z katalogu messiera. Spośród wielu proponowanych przez Autostara, wybrałem;
M13 - zrobiła na mnie największe wrażenie, bez problemu dało się wyodrębnić pojedyncze gwiazdy
M27 - hantelki, widoczny charakterystyczny kształt
M81/m82 - wyraźnie zarysowane mgiełki
M57 - pierscionek bardzo ładnie widoczny, choć przyznam że mało kontrastowy (pierwsze oznaki zaparowania?)
O celności Autostara narazie nie będę sie zbytnio wypowiadał, bo na nauke jego obsługi (metodą prób i błędów) miałem tylko jeden wieczór (brak instrukcji... Z pomocą, choć już po fakcie, przyszedł Misiekc za co bardzo dziękuję :) ) Powiem tylko tyle, że w większości przypadków, autostar umieszczał szukany obiekt w polu widzenia.

Podsumowanie
Meade LXD75 S-N10 to teleskop stworzony dla lubiących wygodę eksploratorów głębokiego kosmosu. Duża apertura, zaawansowany układ optyczny gwarantujące świetne obrazy, (prawie)pełna automatyka pozwalająca jednym kliknięciem namierzyć interesujący nas obiekt to jego główne atuty. Napisałem prawie, bo brakuje jeszcze GPSu i motofokusera (tego drugiego już szukam):D
Czy teleskop jest wart swojej ceny? Powiem szczerze, że nie w Polsce. Może troche przesadzam, ale gdybym wydał 7000zł czułbym lekki niesmak (głównie przez ten nieszczęsny wyciąg okularowy do którego mam takie uprzedzenia) Ale jeżeli ktoś poszukuje sprzetu głównie do wizualnych obserwacji DS'ów (z planami astrofotografii w przyszłości) i zamierza ściągać go zza Atlantyku, to nic innego tylko Meade LXD75 SN10" :)

Image
nunc scio, tenebris lux...
 
Posty: 92
Rejestracja: 10 Paź 2006, 19:15
Miejscowość: Wratislavia

PostPrzemysław93 | 25 Maj 2007, 17:11

Fajna recenzja :) Gratuluje zakupu
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostJanusz_P. | 27 Maj 2007, 12:17

Czegoś tu nie rozumiem u Meade, dali pięknego Crayforda w budżetowej serii Ligthbridge służącej do oglądania nieba a poskąpili go w zaawansowanym optycznie i elektronicznie SN i dali mu plastikowy kiwający się wyciąg będący teraz zapewne jego najsłabszymm ogniwem :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postliq | 27 Maj 2007, 15:54

ja również tego nie rozumiem, choć z wyciągiem nie jest aż tak tragicznie. Wyciąg nie "kiwał" się (max. obciążenie jakie mogłem na niego nałożyć to Meade UWA 14mm+Soligor 2"= ~950g) Nie ma tam żadnych plastikowych elementów, całość (łącznie z pokrętłem) wykonana jest z metalu (aluminium?) Tak jak napisałem ten wyciąg po prostu tu nie pasuje swoją prostotą, nie w sprzecie za tyle kasy. Ale już sie do wymiany na JMI NGF-55 szykuje...
Ostatnio edytowany przez liq, 27 Maj 2007, 18:21, edytowano w sumie 1 raz
nunc scio, tenebris lux...
 
Posty: 92
Rejestracja: 10 Paź 2006, 19:15
Miejscowość: Wratislavia

Postbolid25 | 27 Maj 2007, 16:16

Gratuluje zakupu,niezła maszynka rodem prosto z USA :lol:
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostLukasL-ca | 05 Gru 2008, 16:54

Witam wszystkich użytkowników tego forum !

Liq mam pytanie , chce kupić ten teleskop ale zaniepokoiłeś mnie. Za 7000zł oczekuje najwyższej jakości , czy ten wyciąg okularowy "koniecznie" musi być wymieniony czy nie przeszkadza ? I co do zastosowań tego telepa , co nim widziałeś i jak oceniasz osiągi tego sprzętu ? Czy go to jest dobre i zawsze działa dobrze (obiekt w polu widzenia i nie trzeba nic grzebać ? ) Jak oceniasz solidność tuby i montażu ( pod długo czasowe astrofoto ? ). Podaj mi wszystko co wiesz , bo 7000k to sporo kasy i nie chce bubla kupić.

Jeszcze jak coś to powiedz coś o tym telepie ( lepszy jest ? ) :

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=246 .

I może znasz jeszcze jakieś inne dobre telepy ( do 7000 - 7300zł ).

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
TELESKOPY: Synta 8" Dobson LORNETKI: 10x25 , 40x70 OKULARY : SP10 , SP25 , Orto 6 FILTRY: księżycowy , słoneczny OBSERWACJE : Słońce , Księżyc , Wenus , Mars , Saturn , Jowisz , M42 , M43 , M45 , M35 , M31.
 
Posty: 169
Rejestracja: 05 Gru 2008, 16:40
Miejscowość: Legnica

 

PostHieronimDWed | 14 Kwi 2015, 13:38

Trudne porównanie. Bardziej skupiłbym się na dodatkach, bowiem możliwości i parametry techniczne są wrecz takie same.
Syntę 12" wystarczy rozsunąć i gotowa do obserwacji. LB trzeba poskładać. Wyciągi Crayforda, tu i tam. Szukacz RedDot w Meade, 9x50 w Syncie. Okulary w Meade jeden KIT 26 mm, w Syncie dwa 10 i 25 mm. Cena na korzyść Synty. Meade koszuje niecałe 4000 zł.

----------------------------------------
moja strona www
autoszyby
Awatar użytkownika
 
Posty: 4
Rejestracja: 07 Lut 2015, 23:36
Miejscowość: Polska

 

PostŁukasz_M | 14 Kwi 2015, 15:43

HieronimDWed napisał(a):Trudne porównanie. Bardziej skupiłbym się na dodatkach, bowiem możliwości i parametry techniczne są wrecz takie same.
Syntę 12" wystarczy rozsunąć i gotowa do obserwacji. LB trzeba poskładać. Wyciągi Crayforda, tu i tam. Szukacz RedDot w Meade, 9x50 w Syncie. Okulary w Meade jeden KIT 26 mm, w Syncie dwa 10 i 25 mm. Cena na korzyść Synty. Meade koszuje niecałe 4000 zł.

----------------------------------------
moja strona www
autoszyby

No to im odpowiedziałeś. A oni przez te 6,5 roku czekali i czekali i się w końcu doczekali odpowiedzi ;)
Lubie takie wyważone i przemyślane odpowiedzi :)
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat