Nostrus 150/750

PostJontek | 09 Lip 2007, 01:37

Czytałem wiele opini na temat tego teleskopu ale jeszcze chyba nikt nie napisał jej po obejrzeniu i przetestowaniu tego sprzętu a jedynie po tym że jest spzedawany na allegro. Tlko zapominają ludzie że i e super syny i maede można też na allegro kupić. Nawet nie wiadomo czy synta a nostrusy to nie to samo tylko tubus malowany przez danego zleceniodawcę albo że tak powiem już kilenta danej fabryki telepów.
Co do samego teleskopu: metalowy tubus wyłożony na samym końcu czymś na kształt pianki, gąbki poliuretanowej czy coś w tym rodzaju. Ja jak do tej pory nie miałem problemu z przegrzewaniem i odprowadzaniem ciepła co już od innych słyszałem. Zaleta ta bierze się z metalowej tuby, bo jak wiadomo metal ma lepszą przewodność cieplną niż polimery. Do teleskopu dostałem dla okularki + barlowa. Jeśli do okularów nie mam jakiś wielkich zastrzeżeń to barlow jest tragiczny, trzeba go jak najszybciej wymienić. Ale jak widać i do synt wrzucają jakieś badziewia. Wyciąg okularowy 1,25". Osry obraz, na pewno nie ma z nim żadnego porówanania obraz z mojego plastykowego teleskopu marki "dynora" czy jakoś tak. Za 500 zł dostałem lustro 150mm i dwia całkiem dobre okulary. Myślę że sprzęt jest wart swojej ceny i jest ak samo chińczykiem jak prawie każdy teleskop w tym kraju. teleskop stoi na montażu EQ-2. Myślę że ten montaż wystarcza, bo nawet przy tych wręcz huraganowych wiatrach obserwowanie DSów niesprawiało żadnych trudności. Czy to gromady gwiazd czy M31, teleskop stał sztywno, no chyba że się o niego opiera. Teleskop z montażem nie waży nawet 17 kg. Sama tuba jest bardzo lekka pomimo że została wykonana z metalu. O trwałości sprzętu nic nie mogę napisać bo mam go jeszcze za krótko. Transport autem wytrzymuje po polskich drogach a nawet polnych. Wytrzymuje jak sie czasem nim zawadzi o futrynę;). Oczywiście jest to telekop bardziej do DSów bo przy światłosile 5 planety wręcz rażą swoim światłem. Do zestawu był dołączony filtr słoneczny (bezużyteczny okularowy), oraz księżycowy (tak na prawdę też nie wiem do czego mi on potrzebny, jakoś księżyc widzę wyraźnie, ostro i rozpoznaję kratery, czy morza). Według mnie nie ma co przepłacać na jakąś syntę a tymbardziej na opticona, jak ktoś chce mieć dobr teleskop to i tak nie wybierze z tych marek. Opticon oferuje 1400mm ogniskowej ale w short tube więc bez rewaelacji. Ja polecam taki sprzęcik, choć pewnie inni się ze mną nie zgodzą, ale za takie pieniądze to nawet nie będzisz mieć połowy tego lustra innej marki. Na koniec dodam że szukacz też jest marny ale to dla mnie nie nowość jeszcze nie spokałem się z dobrym. Sam już przyzwyczaiłem się namierzać obiekty na oko. Wystarczy wiedzieć gdzie co jest i na oko namierzyć tam tubę z małym powiększeniem i znajdzie się szybciej niż z szukaczem;). Pozdrawiam wszystkich którzy tu dotarli i dzięki za komentarze jeśli się jakieś pojawią, bo w sprawie sprzętu jestem nowicjuszem.
dodam jeszcze tyle że plossle są metalowe a nie plastkowe, ktoś pisł że to istone, wyciąg też metalowy, w szukaczu jest krzyżyk, tylko właśnie z nim jest problem, może to wina moich oczu ale widzę dwa taie krzyżyki i nie wiem już którym trafiać, a wystarczy że się trochę przesunę i te krzyżyki zmienią miejsce, chyba że muszę zrobić tak żeby mi się zlały w całość ale to muszę ejszcze popróbować, choć nie mam do niego siły.
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostJanusz_P. | 09 Lip 2007, 09:37

Jak widzisz teleskop bez dobrego szukacza jest bezużyteczny.
Nie ma ten sprzęt żadnego serwisu ani realnej gwarancji więc to jest wlaśnie wyrzucanie pieniędzy w błoto przed którym tu na forum prowadzimy właśnie szeroko zakrojoną kampanię ostrzegawczą ostrzgajac i uświadamiając ludzi.
Pozostaje jeszcze równie ważna kwestia etyczna, na Alledrogo robi się szemrane interesy z szarej strefy których zdecydowanie tu nie popieramy.
Myślę że masz już jasnosć sprawy i znasz nasze stanowisko dostatecznie dobrze aby się do niego ustosunkować jako Allegrowy sprzedawca.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJontek | 09 Lip 2007, 09:42

ale mnie ten szukacz do niczego nie jest potrzebny, a teleskop ma całkiem dobrą optykę, nie pokażę bo nie mam żadnych przystawek do astrofoto. Nie wiem zczy jest serwis, firma dała paragon itd, więc chyba zajmują się serwisem, a jak coś padnie (zn potrzaska się bo nie ma za baardzo co się popsuć) to wmienią pewnie, tak jak to się wszędzie robi
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostMaPa | 09 Lip 2007, 09:57

Jontek napisał(a):ale mnie ten szukacz do niczego nie jest potrzebny...

:?: Wybacz ale nie wiem czy smiać się czy Cię podziwiać. :?
Jaka metodą namierzasz mniej oczywiste DSy i ile Ci to zajmuje ? Nawet bardziej doświadczeni z którymi się spotykam używają szukacza z oczywistych względów a metoda na oko do mnie absolutnie nie przemawia.
Szukacz to nie ozdobnik tylko narzędzie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 09 Lip 2007, 10:02

Chyba zajmują się serwisem i prawie dają gwarancję czyli jest to prawie jak teleskop a wiesz że jak w reklamie piwa prawie jak teleskop z prawie gwarancją robi jednak Klientowi ogromną różnicę :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJontek | 09 Lip 2007, 10:06

ile? bardzo krótko, jeśli nie znam gwiazdozbiorów to używam map i znajduję ekspresowo. Wcale nie jest to taki trudne i czasochłonne, trzeba się wczuć w teleskop;), żeby widzieć jak. Myślę że często mi się zdarza znaleźć szybciej niż patrząc przez szukacza (jeśli byłby dobry). W tym telepie szukacz jest mocowany 4 śrubami a nie tak jak miałem we wcześniejszych 3. Może ja tylko bym na niego narzekał, ale mnie już naprawdę wygoniej ustawiać na oko, według map, tam gdzie się spodziewam czegoś tam się to znajdje. Mam do tego celu albo mapy w książce "Astronomia" wyd. Arkady, albo Cartes du Ciel na kompie. Ktoś mnie tu źle zrozumiał, ja jestem zadowolony z tego telepu, pisałem tylko jakie wady ma, a jak czytam to wielu ludzi narzeka na szukacze, barlowy i okularki znajdujące się w zestawie swojego teleskopu i to nie tylko nostrusa.
wybaczy pan, że w sprawach doboru sprzętu nie będę wieżył:) panu. A to tylko dlatego panie Januszu bo wiem że jest pan związany z firmą Astrokrak i musi pan promować swoje produkty, ja jak wcześniej pisałem, jestem zadowolony z tego sprzętu, choć widzę jego wady. Z tym niedowierzaniem to już tak mam, wiem że zna się pan o wiele lepiej na pewno ode mnie i od wielu osób tutaj na taleskopach, ale pewności pan też nie ma czy w sprzedarzy nie macie tych samych teleskopów co nostrus, bo przecież oni tego nie robili a tylko pomalowali tubę. Mam nadzieję że nie uraziłem, ale to takie niedowierzanie normalne klienta, a na porządny teleskop 3-4 tys to chyba z 30 lat na bezrobociu bym zbierał. Tak pozbyłem się wielu wielu rzeczy na allegro i mam to cudo. Teraz mogę pooglądać andromedę i inne DSy. A co do Astrokraka to czekam i czekam bo zamówiłem sobie u was 4 mm i nie może dojść, może źle robię że kupuję te tanie okulary ale co tam, jeszcze potrzebuję 15mm a nie dam za oklary więcej niż ten teleskop był wart. Tam na innym forum pisałem że zastanawiam się nad Antaresem, bo 4mm wziąłem Soligora. No i jeszcze nad porządnym Barlowem myślę, ale czytałem że nie ma sensu kupować tych tanich bo nic lepiej nie będzie.
wystarczy poczytać recenzję Synta Sky-Watcher 130/900 (w tym samym dziale), wystarczy porównać, takie same wady, te same zalety:)
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostMaPa | 09 Lip 2007, 10:28

Jontek napisał(a):ile? bardzo krótko, jeśli nie znam gwiazdozbiorów to używam map i znajduję ekspresowo. Wcale nie jest to taki trudne i czasochłonne, trzeba się wczuć w teleskop;), żeby widzieć jak. .....


OK tak się nauczyłęś i jeśli Cie to zadowala to nie mam problemu. Nie mniej jednak wolę to jasno zaakcentować, dla kogoś nowego kto to bedzie czytał, że szukacz jest potrzebny i jest bardzo pomocny i nie należy machać na niego ręką.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostJontek | 09 Lip 2007, 10:38

Wie Pan, ja mam inne zdanie, to kwestia przyzwyczajenia. Pan woli szukać przez szukacz ale jakby miał pan takiego szmelca jak miałem wcześniej z którego wymonowałem od razu szukacza, bo do niczego nie służył. Co prawda obraz przez niego był ostry i wyraźny ale mocowanie 3 śrubami to już parodia, ten szukacz latał na wszystkie strony. Po ustawieniu go na dany obiekt aby zgadzał się obraz z niego i z okularu, to po 5 minutach już wskazywał całkiem innego. Rok zabawy takim sprzeętem (tani refraktorek 70mm) jakoś przyzwyczaił mnie już do ustawień na oko. Co prawda taką tubą jest to troszkę inne ale da się przyzwyczaić. Poza tym w pierwszej kolejności są okularki a nie szukacz do kupienia. Może jak mi się będzie chciało to jakoś tak go wyreguluję że będzie się do czegoś nadawał, choć mogli go ustawić i na stałe zamocować;). A co do okularu to może dać mi ktoś radę czy taki antares 15mm w moim telepie będzie dobry do mgławic i galaktyk? czy lepeij doskładać i kupić ego soligora ale też plossla.
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

Postkrzysiek2222 | 09 Lip 2007, 12:42

No to znajdź bez szukacza M81 i M82, lub M5, czy M3. Jeśli nie chcesz mieć problemu z ustawieniem szukacza to kup szukacz Star Pointer, którym w/w obiekty znajdziesz bez problemu. Ciekawy jestem, jak znajdziesz je bez szukacza.
SW 114/900 EQ2, Baader UHC-S, WO SWAN 20mm, lornetka 7x50

Canon 450D z obiektywem EF 28-135 IS USM
 
Posty: 134
Rejestracja: 15 Kwi 2007, 16:13

PostJontek | 09 Lip 2007, 13:33

z mapą znajde:), czaami przydaje się kompas, poza tym jeszcze mam podziałkę przy teleskopie tzn montażu. Naprawdę nie widzę żadnego problemu.
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

Postkrzysiek2222 | 09 Lip 2007, 14:41

Taka podziałka ma sens jedynie w montarzach klasy EQ5, może EQ3-2 (nie widziałem), gdzie za pomocą kół daty i godziny można podziałkę rektascensji. W EQ2 jest co prawda koło RA, ale trudno je ustawić.
SW 114/900 EQ2, Baader UHC-S, WO SWAN 20mm, lornetka 7x50

Canon 450D z obiektywem EF 28-135 IS USM
 
Posty: 134
Rejestracja: 15 Kwi 2007, 16:13

PostJontek | 09 Lip 2007, 15:06

ja mam takie trzy podziałki ale tak naprawdę używam tylko jednej. Tylko wysokości
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

Postkrzysiek2222 | 09 Lip 2007, 15:13

Chodzi ci o rektascensje?

PS. Trudno będzie ci coś znaleźć za pomocą współżędnych, bo trudno ustawić montaż na gwiazdę polarną.
SW 114/900 EQ2, Baader UHC-S, WO SWAN 20mm, lornetka 7x50

Canon 450D z obiektywem EF 28-135 IS USM
 
Posty: 134
Rejestracja: 15 Kwi 2007, 16:13

PostJontek | 09 Lip 2007, 15:16

ja juz tak si nauczylem za pomoca map odszukiwac i akurat dla mnie nawet już tak jest wygodniej Przydały się kursy nawigacjina sterniku jachtowym:).
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostAres | 09 Lip 2007, 19:29

Szukacz przy teleskopie jest bardzo pomocny i użyteczny, ale nie jest niezbędny. Potrzebne są tylko dobre mapy i metodą "od gwiazdy do gwiazdy" znajdzie się każdy obiekt dostępny dla teleskopu. Przez parę lat patrzyłem przez małego ruskiego Alkora, który zamiast szukacza ma dwie blaszki (coś jak muszka i szczerbinka) i znalezienie M81, M3 czy nawet M1 (to był sukces!) nie stanowiło problemu (z mapą oczywista).

Trzeba mieć tylko więcej zapału i cierpliwości. Teraz mam dobry szukacz i sobie go chwalę... ale nadal wstępnie ustawiam telep "na oko" patrząc wzdłuż tuby :D

Co do Nostrusa, to grunt że kolega jest zadowolony z zakupu, ale uważałbym z poleceniem danego sprzętu bez porównania go z innymi. Trzeba mieć własne zdanie, ale liczyć się z doświadczeniem tych którzy "z niejednego telepa chleb jedli :wink: ".

Pozdrawiam.
"Once you turn to the Dark Sky, forever will it dominate your destiny" - Yoda, Jedi Master (modified)

MT-800/SVP, Alkor 65/500
Awatar użytkownika
 
Posty: 120
Rejestracja: 27 Lis 2006, 22:41
Miejscowość: Kraków

PostJarek76 | 09 Lip 2007, 22:44

W jaki sposób kolega czy Pan Jontek testował optyke swojego teleskopu?
A czy może probowal rozdzielac ciasne układy podwójne?
Np.epsilony Lutni-polecam.
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

PostJontek | 09 Lip 2007, 23:03

pan? my piliśmy browary na gg;), i sam mi go doradzałeś, zamiast tego opticonu i uniwersała:). Jak ktoś ma blisko do zawiercia to może potestować. Należy pamiętać że jest to tylko 15 cm lustra.Póki co przeglądam wschodnią część nieba, jak pogoda w tym tygodniu pozwoli to polecę dalej w kierunku północy i południa.
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostBenedykt | 10 Lip 2007, 09:58

Jontek napisał(a):ale mnie ten szukacz do niczego nie jest potrzebny [...]


Jontek,

dam Ci jedną radę: zanim będziesz trąbił wszem i wobec, że do teleskopu nie jest potrzebny szukacz, to umów się z kimś na obserwacje, kto ma teleskop i popatrz przez szukacz (zwyczajny, z optyką szklaną - a nie na soczewkach z pleksiglasu). Wtedy oceń jego przydatność.
Nie po to stosuje się w teleskopach szukacze, żeby przeszkadzały, tylko w jakimś konkretnym celu. I zapewne również nie wiesz, że niektóre duże teleskopy mają nawet po dwa lub trzy szukacze. Zapewniam Cię, że nie jest to fanaberia obserwatora, lecz wynik przemyślanego działania.
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostJontek | 10 Lip 2007, 10:56

ja stwierdzam na podstawie mojego przypadku, mnie on nie jes potrzebny, a teleskop ma tylko 15 cm średnicy, pewnie przy większych już byłby niezbędny
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostJarek76 | 10 Lip 2007, 13:17

Jontek napisał(a):pan? my piliśmy browary na gg;), i sam mi go doradzałeś, zamiast tego opticonu i uniwersała:). Jak ktoś ma blisko do zawiercia to może potestować. Należy pamiętać że jest to tylko 15 cm lustra.Póki co przeglądam wschodnią część nieba, jak pogoda w tym tygodniu pozwoli to polecę dalej w kierunku północy i południa.

Nie doradziłem ,tylko kiedy podawałeś dwa rozne modele ,w którym jeden był tzw.Short tube z wbudowanym barlowem w wyciagu stwierdziłem ,ze z tych 2 wybrałbym własnie tego i tego będe sie trzymal proszę wysokiego sądu :lol: .
P.S Mam nadzieję,ze telep będzie sie dobrze spisywać.
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

PostJaLe | 10 Lip 2007, 19:17

Benedykt napisał(a):
Jontek napisał(a):ale mnie ten szukacz do niczego nie jest potrzebny [...]


Jontek,

dam Ci jedną radę: zanim będziesz trąbił wszem i wobec, że do teleskopu nie jest potrzebny szukacz, to umów się z kimś na obserwacje, kto ma teleskop i popatrz przez szukacz (zwyczajny, z optyką szklaną - a nie na soczewkach z pleksiglasu). Wtedy oceń jego przydatność.
Nie po to stosuje się w teleskopach szukacze, żeby przeszkadzały, tylko w jakimś konkretnym celu. I zapewne również nie wiesz, że niektóre duże teleskopy mają nawet po dwa lub trzy szukacze. Zapewniam Cię, że nie jest to fanaberia obserwatora, lecz wynik przemyślanego działania.


Są osoby które stosują nawet 8" szukacze:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMax | 10 Lip 2007, 19:34

Jontek napisał(a):ja stwierdzam na podstawie mojego przypadku, mnie on nie jes potrzebny, a teleskop ma tylko 15 cm średnicy, pewnie przy większych już byłby niezbędny


rozmiar zwierciadła nie ma znaczenia , ważne jest powiększenie jakie uzyskujesz z wybranym okularem , przy pow. 100x szukacz jest bardzo przydatny bo oszczędzasz czas na zmianie okularów

to trochę jak z siekierą i piłą łańcuchową : jednym i drugim zetniesz drzewo , ale różnica w czasie i komforcie będzie znacznie na korzyść piły :wink:

wybór jednak nalezy do Ciebie :idea:
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostJanusz_P. | 11 Lip 2007, 08:52

Myślę że czas już by był aby podsumować temat Nostrusa, z opisu kolegi wynika że kupując go płacimy za:

Beznadziejny szukacz, od razu do wyrzucenia :shock:
Barlow jest jeszcze gorszą podróbą Barlowa :shock:
W wersji short nieostry badziw z pseudobarlowem w wyciągu
W wersji long dostajemy kolosa na glinianych nogach
(teleskop 150mm na EQ-2 to totalne nieporozumienie) :shock:
Dodatkowo brak Serwisu :!:
Żadnej realnej gwarancji :roll:

Kolega zachwala nam jak tylko potrafi ten symulator teleskopu oczywiście nie mając porównania choćby z Syntą 150mm czy Skywatcherem czyli jego ocena jest niemiarodajna bo bez znanego nam powszechnie punktu odniesienia, choć punkt w sumie sobie znalazł specjalnie zaniżony w postaci odpustowej zabawki dynora aby jego produkt na jej tle mógł błyszczeć blaskiem i chwałą :roll: Teraz pozostaje tylko zapytać jaki ma w tym interes, kupił ich już na wyprzedaży za poł ceny całą paletę i buja się z nimi na Alledrogo czy dopiero chce je kupić i przez fora rozpoznaje rynek żeby sprawdzić czy wyjdzie na tym 300 czy 500% do przodu :roll:

Sam nie będą ani polecał ani odradzał tego teleskopu a wnioski pozostawię samodzielnie myślącym forumowiczom do wyciągnięcia :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBenedykt | 11 Lip 2007, 13:41

Jontek,

napisz tutaj nam wszystkim na forum - ale tak szczerze i z ręką na sercu - przez jakie teleskopy w swoim życiu oglądałeś niebo. To da nam - czytającym Twoje posty - obraz, po jakim terenie się poruszasz.

Co do teleskopów Ubot, to pewnie też w życiu przez takie nie patrzyłeś.
Napiszę Ci krótko: mój znajomy ma lunetkę PZO 40X64 z oryginalnymi okularami i Newtona Ubota 114/900. Lunetka PZO ma kilkanaście lat i kupiona była z demobilu. Uboot nie ma chyba dwóch lat i był kupiony jako nówka. Jakbyś zobaczył mocowanie lustra wtórnego, to byś się chyba przewrócił z wrażenia. Dla mnie pająk wyglada tak, jakby był zrobiony z wygiętych szprych rowerowych i przykręcony do tuby nakrętkami M3 allbo co najwyżej M4.
Znajomy skolimował go moim laserem wykonanym przez Leszka J., kupił lepsze okulary, lepszego barlowa. I co? I guzik, Ubot daje dalej nieostre obrazy (przypuszczam, że lustro główne jest zmaszczone).
Dobił mnie stwierdzeniem, że przez starą oryginalną lunetkę PZO 40X64 widzi lepiej niż przez Ubota.
Tutaj masz przykład jakości teleskopów Ubot. Tak sobie myślę - może to zbytnia bliskość znanych w całej Polsce zakładów produkujących szkło ze złocistą zawartością i tańczącą w krakowskich strojach ludowych parą na etykiecie ma wpływ na jakość optyki Ubotów. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postbolid25 | 11 Lip 2007, 13:51

Benedykcie bracia z Zywca nigdy niezamawiali luster o średnicy 114/900,jedyny zbliżony model to 120/900.Tak się składa że miałem do czynienia z większością teleskopów z żywca 90/900,120/900,150/900,200/1000 i nigdy w zadnym modelu niewidziałem pająka ze szprych rowerowych,a obrazy dawane przez te teleskopy były całkiem dobre.Niestety mechanika pozostawiała wiele do życzenia ale to osobny temat do rozważań.Zresztą jak ktoś ma ochote na obserwacje teleskopami U to zapraszam.Nadal mam dostęp do dwóch modeli 120/900 i 200/1000
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat